Skip to content
Artykuły

Jak budować karierę w oparciu o mocne strony?

Jak budować karierę w oparciu o mocne strony

Sukces, kariera, cele zawodowe – jak często dążymy do ich osiągnięcia. Jednak to, czy je osiągniemy, zależy od wielu czynników. Ważną kwestią jest nie tylko determinacja w dążeniu do wyznaczonych celów, ale również umiejętność wykorzystania wrodzonego potencjału. Aby to było możliwe, konieczna jest koncentracja na mocnych stronach, jakie posiadasz.

Uważność – umiejętność dostrzegania samego siebie

Zanim przejdę do samych mocnych stron i ich roli w budowaniu zawodowej kariery, chciałabym zwrócić Twoją uwagę na jeszcze niezwykle ważne zagadnienie. Uważność, bo o niej chcę pisać, jest jednym z podstawowych narzędzi pozwalających dojrzeć to, co mamy w sobie najbardziej wartościowe. Oczywiście test Gallupa jest doskonałym narzędziem do odkrycia talentów i z całego serca polecam Ci to badanie. Jednak wynik testu i określenie puli talentów dominujących do niczego Cię nie doprowadzi, jeśli zatrzymasz się na tym etapie i nie podejmiesz żadnego wysiłku, aby rozwijać swoje talenty w mocne strony.

Z drugiej strony, aby praca nad samym sobą w tym zakresie była możliwa, potrzebujesz nie tylko sprawdzonych narzędzi (te znajdziesz tutaj ? https://bit.ly/3WHjefs), ale przede wszystkim… umiejętności skupienia się na sobie! Na tym właśnie polega uważność: szczególnym rodzaju uwagi, nieosądzającej i intencjonalnie skierowanej na wybrany element bieżącego doświadczenia[i].

Kluczowym elementem tej definicji jest aspekt nieosądzania. W uważności ważne jest to, aby pozbyć się elementu oceny i przyjmować samego siebie takim, jakim się jest. Tylko wtedy będziesz w stanie dostrzec swój potencjał i to, co jest w Tobie najsilniejsze. Koncentracja na swoim wnętrzu, wartościach i talentach pozwoli Ci też zrozumieć zasady ich działania. Wsłuchując się w samego siebie, zrozumiesz też w jaki sposób możesz skutecznie zarządzać swoimi talentami, a tym samym je rozwijać w mocne strony.

Mocne strony w karierze zawodowej

W porządku, idea uważności ma swoje prawo bytu we współczesnych czasach, kiedy żyjemy w zawrotnym tempie i zwykle nie mamy czasu na przyjrzenie się samemu sobie. Chcąc jednak osiągnąć karierę i sukces, musimy uczestniczyć w tym współczesnym tempie.

I tutaj pozwolę się z Tobą po części nie zgodzić. Owszem, życie przemija w zawrotnym tempie ciągłych zmian, za którymi musimy nadążać, aby utrzymać się chociażby na rynku pracy. Jednak pędzenie na oślep bez oparcia o realne wartości i potencjał nie sprawdzi się na dłuższą metę. O wiele lepszym sposobem na budowanie solidnych podwalin zawodowej kariery jest koncentracja na swoich mocnych stronach. A doskonałym potwierdzeniem tej tezy są słowa samego Dona Cliftona:

„Twoje słabości nigdy się nie rozwiną,

(…) podczas gdy twoje mocne strony

będą się rozwijać w nieskończoność”[ii].

Twórca testu Gallupa jasno wskazuje z jakich wartości powinieneś korzystać budując swoją karierę zawodową. Zasada jest prosta: skoncentrowanie się na własnych talentach, przekształcenie ich w mocne strony oraz aktywne wykorzystywanie w życiu zawodowym są gwarancją stałego rozwoju.

A co z niepowodzeniami, które też przecież się zdarzają w drodze zawodowej? Z każdej porażki staraj się wyciągać dla siebie cenną lekcję, jednak postaraj się jej nie rozpamiętywać. Każde niepowodzenie jest dla Ciebie sygnałem, że działałeś w dziedzinie, która nie należy do Twoich mocnych stron. Idąc za słowami Cliftona, nawet największe starania w tym przypadku nie sprawią, że Twoje słabości będą służyły Twojemu rozwojowi. Dlatego też nie marnuj na nie czasu, a swoją uwagę skup na tym, co doprowadzi Cię do sukcesu – swoich mocnych stronach.

Mocne strony w karierze lidera

Jako zakończenie tego artykułu chciałam ponownie przytoczyć słowa Dona Cliftona, który jasno też wskazał jak ważną rolę odgrywają mocne strony (nie tylko jego, ale też jego współpracowników) w karierze lidera:

„…Innym pojęciem dotyczącym przywódców jest to, że każdy z nich musi znać swoje mocne strony, tak jak stolarz zna narzędzia w swoim pudełku lub jak lekarz wie, jakie narzędzia ma do dyspozycji (…) Liderzy mają więc w swoim arsenale różne narzędzia (mocne strony), ale im lepiej wiedzą, jak z nich korzystać, tym są skuteczniejszymi liderami. Nie chodzi też o to, jakie mocne strony posiadają jako liderzy, ale o dokładną wiedzę o mocnych stronach danej osoby. (…) Oznacza to, że lider musi wiedzieć, jakie są jego narzędzia i kiedy dokładnie używać każdego z nich.[iii]

Jak widzisz, znajomość znaczenia mocnych stron to nie tylko skuteczny sposób na rozwój swojej kariery, ale też klucz do współpracy z innymi. A ta przecież jest standardem w każdym rozwoju zawodowym.

A czy Ty znasz i wykorzystujesz swoje mocne strony?

Potrafisz być uważny i doceniać w sobie to, co tworzy Twój potencjał?


[i] Czym jest uważność i komu może się przydać?https://charaktery.eu/artykul/czym-jest-uwaznosc-i-komu-moze-sie-przydac

[ii] J. Clifton, Build Your Career Around Your Strengths, Not Your Weaknesses – https://www.gallup.com/workplace/402500/build-career-around-strengths-not-weaknesses.aspx

[iii] Ibidem.

Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy Raport Future 2025

Chcesz otrzymać raport o rynku pracy i zawodach przyszłości?
Dołącz do ponad 7108 subskrybentów mojego newslettera – otrzymasz go bezpłatnie!

W comiesięcznym newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje związane z rynkiem pracy przyszłości, o moich nowych publikacjach w mediach czy na blogu. A także promocjach na akredytowane kursy czy produkty w moim sklepie.
I jak u mnie także dużo inspiracji.

Kasia Syrówka

Kasia Syrówka

W ciągu swojego życia pracowałam chyba w każdym zawodzie, mam za sobą ogromne sukcesy i spektakularne porażki. W końcu postanowiłam, aby moje doświadczenia (z czasem poparte prestiżowymi certyfikacjami) przełożyć na pomoc innym. Od 12 lat zajmuję się rozwojem zawodowym swoich klientów. Czasem też piszę na blogu dzieląc się wskazówkami.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Raport Future
za 0 zł!

Rekomendowane wpisy

Artykuły

Talenty to nie tylko zdolności artystyczne – według metodologii Gallupa każdy z nas ma ich aż 34. Pięć najsilniejszych wyznacza

Artykuły

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.

Artykuły

„AI zlikwiduje dużą część zawodów”, „Jeden zawód na całe życie to przeżytek”, „Chcesz dobrze zarabiać? Musisz się przebranżowić!” – to

Co daje raport od Syrówki?

Oferuję Ci przede wszystkim raport w języku polskim, co eliminuje przekłamania dotyczące właściwego tłumaczenia opisów talentów z j. angielskiego. A tylko rzeczywiste zrozumienie znaczenia talentów pozwoli Ci właściwie nad nimi pracować w przyszłości.

Ponadto w moim raporcie znajdziesz inne cenne wskazówki, których nie znajdziesz w raporcie anglojęzycznym, a które pozwolą Ci spojrzeć na swoje talenty z kilku płaszczyzn.

Cechy charakterystyczne danego talentu, szanse jakie ze sobą niesie, ograniczenia, które mogą się pojawić – tylko tak obszerna wiedza pozwoli Ci początkowo odkrywać i obserwować swój talent, aby z czasem zacząć rozumieć mechanizmy, jakie nim kierują oraz – co ważniejsze – samodzielnie sterować tymi mechanizmami.

Co daje raport z Instytutu?

Raport, jaki otrzymasz z Instytutu Gallupa po wykonaniu testu, to merytoryczny wstęp do wyjaśnienia znaczenia Twoich talentów. Co ważne, raport jest w wersji anglojęzycznej, co znacznie może utrudnić właściwe zrozumienie znaczenia poszczególnych talentów. Raport z Instytutu Gallupa traktowałabym jako pierwszą wskazówkę do dalszej pracy z talentami.

Co zrobić, kiedy nie mamy talentów z jakiejś domeny?

Idealny rozkład talentów wg domen nie istnieje. To, że nie masz żadnego ze swoich dominujących talentów w danej domenie wcale nie wpływa to negatywnie na Twój potencjał. Im więcej talentów w danej domenie, tym łatwiejsze nimi zarządzanie w ramach konkretnej grupy talentów.

Poza tym warto powtarzać test Gallupa co kilka lat, gdyż w oparciu o życiowe i zawodowe doświadczenia konfiguracja dominujących talentów może ulec zmianie, a tym samym ich przynależność do konkretnych domen.

Talenty w cieniu i blasku

Znając swoje talenty i umiejąc nimi zarządzać, jest się w stanie wykorzystać w stu procentach potencjał jaki niosą. Na tym właśnie polega talent w blasku – „wyciskasz” maximum z możliwości, jakie Ci daje.

Jednak jest też druga strona medalu – dany talent może nieść ze sobą mocne ograniczenia. Jeśli nie będziesz potrafił im zaradzić i ich przetransformować na właściwe działanie, wówczas Twój talent będzie w cieniu.

Co to są 4 domeny?

Założeniem prowadzącym do opracowania testu Gallupa było stwierdzenie, że każdy człowiek ma zespół 34 naturalnych talentów (wrodzonych lub nabytych – poprzez wychowanie, edukację lub kontakty – sposobów myślenia, odczuwania i reagowania), które zostały zgrupowane w czterech domenach: “Realizowanie”, “Wpływanie”, “Budowanie relacji” i “Myślenie strategiczne”.

Domena REALIZOWANIE – ta grupa talentów to cechy, które popychają do realizacji zadań, kończenia tego, co się rozpoczęło. Sprawiają, że projekty czy cele posuwają się do przodu. Dzięki tej grupie talentów rzeczy po prostu się dzieją. Osoby z tymi talentami dobrze czują się tam, gdzie wymagane jest działanie, naprawienie, osiąganie czy organizacja czegoś. Motywują się do wykonywania tego, co jest zaplanowane. Najlepiej czują się tam, gdzie trzeba wykazać się działaniem. Sprawnie przekuwają koncepcje na rzeczywistość.
Mówiąc wprost: są sprawczy. „Działaczy” motywują akcja i jej efekt.
Niezależnie od wybranej dyscypliny zawodowej, ich środowisko pracy powinno dostarczać okazji do wykazania się w działaniu.

Domena WPŁYWANIE – ta grupa talentów zawiera cechy, które pomagają w komunikacji, przekazywaniu pomysłów lub przekonywaniu innych do działania.
Osoby obdarzone tymi cechami wiedzą, jak mówić i sprawić, żeby ludzie słuchali. Mają w sobie to charyzmatyczne „coś”, co sprawia, że wywierają wpływ na decyzje i działanie innych ludzi. Pomarańczowe talenty (ten kolor przypisał im Gallup) są pożądane w zawodach, w których sukces zależy od wpływu, jaki wywiera się na innych (np. przedsiębiorcy, przywódcy, liderzy, mówcy, politycy, sprzedawcy).
Talenty z domeny Wpływanie są obarczone dużą odpowiedzialnością, o której nie powinno się zapominać.

Domena BUDOWANIE RELACJI – ta grupa to talenty, które pomagają w budowaniu i podtrzymywaniu relacji z innymi ludźmi. Osoby z „niebieskimi” talentami mają zdolność spajania zespołów, rozumienia drugiego człowieka i tworzenia silnych więzi pomiędzy ludźmi. Łączą zespoły niewidzialną więzią relacji.
Niczym ryba bez wody, tak osoba mająca talenty w tej grupie talentów, źle się czuje bez ludzi. Mówiąc wprost: nie potrafi pracować i funkcjonować bez ludzi wokół siebie. Kontakt z drugim człowiekiem daje jej energię. Ludzie ja inspirują.
W domenie Budowanie relacji są talenty, które aktywizują się najbardziej „dzięki” i „dla” ludzi. Talenty relacyjne są mocno intuicyjne, sporo w nich emocji. Dla ich posiadaczy wiedza nie jest wystarczająca do podejmowania decyzji. Oprócz tego, muszą oni odczuwać, że ich decyzja jest właściwa.

Domena MYŚLENIE STRATEGICZNE – ta grupa talentów to cechy, które pomagają podejmować decyzje. To one są odpowiedzialne za zbieranie i przetwarzanie informacji.
Absorbują i analizują informacje po to, aby podejmować lepsze decyzje. Pomagają innym rozważyć, co może się wydarzyć.
Do domeny Myślenie strategiczne należą te talenty, które wymagają wzmożonej aktywności umysłowej. Potrafią połączyć elementy, które z pozoru są nie do połączenia i stworzyć z nich coś, co nie tylko jest ciekawe i unikatowe, ale także działa.
Osoby bogato obdarzone tymi talentami nazywam „pięknymi umysłami”, ponieważ świat, jaki tworzą we własnym umyśle, jest równie bogaty i barwny (a czasem i bardziej) niż ten rzeczywisty. Dlatego też talenty z tej domeny sprawdzą się wśród m.in. artystów, twórców, uczonych, projektantów, strategów, liderów, ale także we wszystkich zawodach, które wymagają wzmożonej aktywności umysłowej oraz w tych, które gwarantują nieograniczone możliwości rozwoju i spełnienia kreatywnego.

Dlaczego badanie SF?

Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton StrengthsFinder – mierzy obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty są naturalnymi wzorcami myślenia, odczuwania oraz zachowania, w naturalny sposób wskazującymi pewien odbiór i przetwarzanie rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Słynny test StrengthsFinder wykorzystujemy nie tylko po to, by wskazać istniejące talenty, ale też je zrozumieć i właściwie wykorzystać w przyszłości.

Test Gallupa pozwala każdemu odnaleźć odpowiedź na pytania: “W czym jestem dobry?”, „Jakie mam ukryte zdolności?”. Dzięki temu możesz odkryć swoje naturalne predyspozycje i skupić się na ich rozwijaniu. Szlifując swoje wrodzone zdolności, osiągniesz znacznie lepsze wyniki niż wtedy, kiedy próbujesz nauczyć się czegoś, co Ci zwyczajnie nie wychodzi!

O instytucie gallupa

Instytut Gallupa to najstarszy na świecie instytut badania opinii społecznej. Został założony w 1935 r. przez George`a Gallupa. Swoją popularność zdobył głownie dzięki testowi Gallupa – narzędziu o nazwie CliftonStrenghtsFinder, które zostało opracowane przez Donalda Cliftona i Marcusa Buckinghama. To psychometryczne narzędzie badawcze ma na celu skupienie informacji niezbędnych do osiągnięcia doskonałości w różnorodnych rolach zawodowych. Test Gallupa jest uważany za jeden z najbardziej rzetelnych i trafnych testów psychologicznych.

Instytut Gallupa nieustannie szerzy świadomość na temat talentów Gallupa. Stale monitoruje sytuację zawodową w ujęciu globalnym, dostarcza wiele materiałów pomocnych w rozwoju talentów, organizuje warsztaty i szkolenia dla kadr menedżerskich. Instytut prowadzi również certyfikację dla coachów chcących się specjalizować w rozwoju talentów Gallupa.