Skip to content

Jak budować karierę w oparciu o mocne strony?

Jak budować karierę w oparciu o mocne strony

Sukces, kariera, cele zawodowe – jak często dążymy do ich osiągnięcia. Jednak to, czy je osiągniemy, zależy od wielu czynników. Ważną kwestią jest nie tylko determinacja w dążeniu do wyznaczonych celów, ale również umiejętność wykorzystania wrodzonego potencjału. Aby to było możliwe, konieczna jest koncentracja na mocnych stronach, jakie posiadasz.

Uważność – umiejętność dostrzegania samego siebie

Zanim przejdę do samych mocnych stron i ich roli w budowaniu zawodowej kariery, chciałabym zwrócić Twoją uwagę na jeszcze niezwykle ważne zagadnienie. Uważność, bo o niej chcę pisać, jest jednym z podstawowych narzędzi pozwalających dojrzeć to, co mamy w sobie najbardziej wartościowe. Oczywiście test Gallupa jest doskonałym narzędziem do odkrycia talentów i z całego serca polecam Ci to badanie. Jednak wynik testu i określenie puli talentów dominujących do niczego Cię nie doprowadzi, jeśli zatrzymasz się na tym etapie i nie podejmiesz żadnego wysiłku, aby rozwijać swoje talenty w mocne strony.

Z drugiej strony, aby praca nad samym sobą w tym zakresie była możliwa, potrzebujesz nie tylko sprawdzonych narzędzi (te znajdziesz tutaj 👉 https://bit.ly/3WHjefs), ale przede wszystkim… umiejętności skupienia się na sobie! Na tym właśnie polega uważność: szczególnym rodzaju uwagi, nieosądzającej i intencjonalnie skierowanej na wybrany element bieżącego doświadczenia[i].

Kluczowym elementem tej definicji jest aspekt nieosądzania. W uważności ważne jest to, aby pozbyć się elementu oceny i przyjmować samego siebie takim, jakim się jest. Tylko wtedy będziesz w stanie dostrzec swój potencjał i to, co jest w Tobie najsilniejsze. Koncentracja na swoim wnętrzu, wartościach i talentach pozwoli Ci też zrozumieć zasady ich działania. Wsłuchując się w samego siebie, zrozumiesz też w jaki sposób możesz skutecznie zarządzać swoimi talentami, a tym samym je rozwijać w mocne strony.

Mocne strony w karierze zawodowej

W porządku, idea uważności ma swoje prawo bytu we współczesnych czasach, kiedy żyjemy w zawrotnym tempie i zwykle nie mamy czasu na przyjrzenie się samemu sobie. Chcąc jednak osiągnąć karierę i sukces, musimy uczestniczyć w tym współczesnym tempie.

I tutaj pozwolę się z Tobą po części nie zgodzić. Owszem, życie przemija w zawrotnym tempie ciągłych zmian, za którymi musimy nadążać, aby utrzymać się chociażby na rynku pracy. Jednak pędzenie na oślep bez oparcia o realne wartości i potencjał nie sprawdzi się na dłuższą metę. O wiele lepszym sposobem na budowanie solidnych podwalin zawodowej kariery jest koncentracja na swoich mocnych stronach. A doskonałym potwierdzeniem tej tezy są słowa samego Dona Cliftona:

„Twoje słabości nigdy się nie rozwiną,

(…) podczas gdy twoje mocne strony

będą się rozwijać w nieskończoność”[ii].

Twórca testu Gallupa jasno wskazuje z jakich wartości powinieneś korzystać budując swoją karierę zawodową. Zasada jest prosta: skoncentrowanie się na własnych talentach, przekształcenie ich w mocne strony oraz aktywne wykorzystywanie w życiu zawodowym są gwarancją stałego rozwoju.

A co z niepowodzeniami, które też przecież się zdarzają w drodze zawodowej? Z każdej porażki staraj się wyciągać dla siebie cenną lekcję, jednak postaraj się jej nie rozpamiętywać. Każde niepowodzenie jest dla Ciebie sygnałem, że działałeś w dziedzinie, która nie należy do Twoich mocnych stron. Idąc za słowami Cliftona, nawet największe starania w tym przypadku nie sprawią, że Twoje słabości będą służyły Twojemu rozwojowi. Dlatego też nie marnuj na nie czasu, a swoją uwagę skup na tym, co doprowadzi Cię do sukcesu – swoich mocnych stronach.

Mocne strony w karierze lidera

Jako zakończenie tego artykułu chciałam ponownie przytoczyć słowa Dona Cliftona, który jasno też wskazał jak ważną rolę odgrywają mocne strony (nie tylko jego, ale też jego współpracowników) w karierze lidera:

„…Innym pojęciem dotyczącym przywódców jest to, że każdy z nich musi znać swoje mocne strony, tak jak stolarz zna narzędzia w swoim pudełku lub jak lekarz wie, jakie narzędzia ma do dyspozycji (…) Liderzy mają więc w swoim arsenale różne narzędzia (mocne strony), ale im lepiej wiedzą, jak z nich korzystać, tym są skuteczniejszymi liderami. Nie chodzi też o to, jakie mocne strony posiadają jako liderzy, ale o dokładną wiedzę o mocnych stronach danej osoby. (…) Oznacza to, że lider musi wiedzieć, jakie są jego narzędzia i kiedy dokładnie używać każdego z nich.[iii]

Jak widzisz, znajomość znaczenia mocnych stron to nie tylko skuteczny sposób na rozwój swojej kariery, ale też klucz do współpracy z innymi. A ta przecież jest standardem w każdym rozwoju zawodowym.

A czy Ty znasz i wykorzystujesz swoje mocne strony?

Potrafisz być uważny i doceniać w sobie to, co tworzy Twój potencjał?


[i] Czym jest uważność i komu może się przydać?https://charaktery.eu/artykul/czym-jest-uwaznosc-i-komu-moze-sie-przydac

[ii] J. Clifton, Build Your Career Around Your Strengths, Not Your Weaknesses – https://www.gallup.com/workplace/402500/build-career-around-strengths-not-weaknesses.aspx

[iii] Ibidem.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane wpisy

Mentorem być… Na czym polega profesjonalizacja mentoringu?

Mentorem być… Na czym polega profesjonalizacja mentoringu? Mentoring – to hasło, które coraz częściej gości nie tylko w organizacjach, ale
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Współzależność

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Rozwijanie innych

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej

Lider przyszłości

Włączający, empatyczny a może wizjoner… Jaki będzie lider przyszłości? Lider – osoba, której model zarządzania rzutuje nie tylko na pracowników
Czytaj więcej