Skip to content
Artykuły

Rozwój osobisty – co to jest?

Rozwój osobisty to najlepsza inwestycja człowieka. Tak uważam.

W czasach, kiedy bardzo dużą wartość wydaje się mieć pieniądz, a człowiek dąży do nieustannego gromadzenia dóbr materialnych, często zapomina się o najważniejszej wartości- samym sobie. Człowiek jest czymś najcenniejszym na świecie i dlatego należy dążyć do tego, by każdy był wyjątkowy i posiadał bogate wnętrze. Zapewnić to może samorozwój. Co jednak należy rozumieć pod tym pojęciem?

Samorozwój zaczyna się od świadomości tego, kim jestem. Jeśli już trochę mnie znasz, wiesz że mówię i pisze o tym gdzie się tylko da:)

Samorozwój jest wartością niematerialną, jednak dającą dużo większe korzyści niż wiele dóbr materialnych razem wziętych. Tyle, ile człowiek wie o sobie, tyle jest w stanie z siebie dać, tyle też będzie mógł dostać od życia, dlatego tak istotne jest, by dbać o swoje wnętrze i umiejętności. Aby jednak można było się rozwijać w najlepszy możliwy sposób warto odpowiedzieć sobie na pytanie: kim jestem i jakie wartości chcę w sobie pielęgnować? Aby pójść w dobrym kierunku w swoim życiu należy znać swoje wewnętrzne potrzeby, by wiedzieć na jakim polu należy się doskonalić. Samoświadomość jest więc pierwszym krokiem w kierunku rozwoju osobistego. Samorozwój to nie tylko zdobywanie nowych, praktycznych umiejętności, ale również budowanie swojej wewnętrznej siły i poszukiwanie swojej życiowej drogi, a także zawodowej. Może być to również pokonywanie złych nawyków. Wszystko to, co wzmocni nasze poczucie wartości czy umiejętności, będzie pewnego rodzaju samorozwojem.

Co warto wiedzieć o rozwoju osobistym i zawodowym?

Rozwój osobisty to złożony proces, który przede wszystkim opiera się na zarządzaniu samym sobą. Jego celem jest nabycie intelektualnych, zawodowych oraz społecznych umiejętności, które w dzisiejszych czasach są niezwykle przydatne. Rozwój ten, w przeciwieństwie do zawodowego, trwa przez całe nasze życie i to właśnie on determinuje jakość naszego życia, a także to, kim jesteśmy. 

Zalążki rozwoju osobistego

Można by pokusić się o wniosek, że jest to trochę jak psychoterapia wykonywana przez samego siebie. Jednak tutaj nikt nie ma problemów w sferze emocjonalnej – jest to po prostu chęć, aby życie było bardziej komfortowe i efektywne. Często bywa tak, że dostrzeganie takich wartości jak samoświadomość pojawia się w obliczu problemów zawodowych, nerwic czy zaburzeń lękowych, które spowodowane są nadmiernym stresem i swego rodzaju “przegrzaniem kabli” w umyśle. Intensywna praca nad sobą, aby z tego wyjść daje dodatkowe profity w postaci zwiększonej świadomości.  To właśnie wtedy poznaje się podstawowe wartości w sobie, swoje dobre i złe strony, a to z kolei jest furtką do samorozwoju.

Jak rozwijać swoje kompetencje?

Kiedy już się wie, jakie ma się oczekiwania wobec życia, a także jakie ma się mocne i słabe strony (zapraszam niezmiennie do poznania swoich talentów wg Gallupa), można skupić się na rozwinięciu w sobie tych umiejętności, których się jeszcze nie posiada, a mogą wprowadzić wiele dobrego w życie. Jakie to mogą być umiejętności? Jest to kwestia indywidualna każdego człowieka, jednak jednym z kroków ku rozwojowi osobistemu może być:

  • nauka języka obcego
  • odnalezienie mentora i autorytetu
  • opanowanie nowego programu komputerowego
  • ćwiczenia fizyczne pomagające uzyskać wymarzoną sylwetkę, ale przede wszystkim zdrowie i pewność siebie
  • kurs gotowania
  • działalność charytatywna

Do listy tej można by dodawać coraz to nowe przykłady, jednak najważniejsze jest, by starać się wychodzić ze swojej strefy komfortu i próbować rzeczy, na które do tej pory nie miało się odwagi i/lub czasu.

Samorozwój nie zna granic wiekowych.

Jeśli ktoś myśli, że jego czas na samodoskonalenie minął, jest w błędzie. twoja życiowa klepsydra dopiero przechyla się na druga stronę. Jakie niezwykłe to uczucie wiedzieć że przed Tobą kolejne 40-50 lat. Człowiek w każdym wieku jest zdolny do pogłębiania swojej wiedzy i ugruntowania swoich wartości życiowych. W każdym! Zwłaszcza, że wraz z rozwojem technologicznym nabywanie nowych umiejętności jest niemal konieczne, by odnaleźć się we współczesnym świecie.

Przykłady kompetencji:

Komunikacja

Efektywna komunikacja to sztuka, która polega na precyzyjnym, skutecznym oraz jednoznacznym przekazywaniu naszych myśli w kierunku odbiorcy. To również umiejętność poprawnego rozumienia informacji, jakie wysyła do nas rozmówca. Wbrew pozorom zdolność ta jest naprawdę trudna i wymaga sporo wysiłku zarówno od odbiorcy, jak i nadawcy. Omylnie zrozumiane informacje będą prowadziły do zakłopotania, napięcia oraz wielu nieporozumień, które w życiu zawodowym oraz osobistym są niezbyt mile widziane. W związku z tym, jeśli chcemy, aby nasz rozwój zawodowy oraz prywatny stale posuwał się do przodu, musimy dokładnie zrozumieć, czym tak naprawdę jest nasza wiadomość, jak słyszą nas odbiorcy oraz to, kim tak naprawdę są.

Motywacja

Nie ma co się oszukiwać, zarówno w rozwoju osobistym, jak i zawodowym, motywacja odgrywa niezwykle istotną rolę. To od niej zależny jest obszar naszych kompetencji oraz to, czy będziemy w stanie osiągnąć określone cele. Czym tak naprawdę jest motywacja? To nic innego jak typ wewnętrznej energii, która rozpoczyna, a następnie podtrzymuje konkretne zachowania, dzięki którym możliwe jest dotarcie do oczekiwanego celu. Prawda jest taka, że bez względu na to, czy chcemy coś osiągnąć w aspekcie zawodowym, czy prywatnym, będziemy niezwykle zmotywowani do momentu, w którym tego po prostu nie zdobędziemy.

Przywództwo

Według wielu poglądów cech lidera powinniśmy szukać już w naszym wczesnym dzieciństwie. Prawda jest jednak taka, że nawet jeśli się nim nie urodziliśmy, to możemy zrobić naprawdę wiele, aby się nim stać. Nie ma co się oszukiwać, będzie to trudny proces wymagający od nas ciężkiej pracy, cierpliwości oraz wytrwałości. W rozwoju osobistym to właśnie umiejętność przewodniczenia jest niezwykle pożądana. Kim tak naprawdę jest skuteczny lider? To osoba, która jest w stanie troszczyć się o swój rozwój osobisty oraz stale dąży do perfekcji w wielu personalnych dziedzinach. Nie możemy również nie wspomnieć o cechach interpersonalnych, które również odgrywają bardzo ważną rolę. W końcu każdy lider będzie miał do czynienia z wieloma osobami, z którymi będzie musiał stale się komunikować.

Ah Ci mężczyźni, cudowni, wspaniali…

Rozwój osobisty to nic innego jak polepszanie jakości własnego życia w świadomy sposób. Najczęściej dotyczy on progresu w sferze zawodowej, emocjonalnej i intelektualnej. Panowanie nad stresem i emocjami, lepsza i bardziej efektywna praca, nauka języka czy lepszego zapamiętywania – to właśnie przykłady samodoskonalenia i rozwoju. Naprawdę osobisty jest on wtedy, kiedy dana osoba świadomie się go podejmuje i robi to z własnej nieprzymuszonej woli. W jaki sposób swój rozwój osobisty kształtują panowie?

Jaki rodzaj rozwoju osobistego preferują mężczyźni?

Rozwój osobisty dla przedstawicieli obu płci może być dokładnie taki sam. Mężczyźni jednak bardziej stawiają na samodoskonalenie się pod kątem swojej pracy –  chcą zwiększyć swoje kompetencje, wydajność intelektualną i merytoryczną. To obszar, w którym chcą czuć się jak najpewniej. Być może jest to cywilizacyjny i kulturowy narzut, że to właśnie oni powinni utrzymać rodzinę i ponosić za nią odpowiedzialność. Panowie wybierają techniki kształcenia lepszej koncentracji, zmniejszenia senności oraz radzenia sobie w trudnych, stresujących sytuacjach. Bardzo często sięgają również po techniki mindfulness, dzięki którym można obserwować swoje myśli, ale nie angażować się w ich treść, aby odpowiedzieć sobie na pytanie: kim jestem? i jaką rolę tu pełnię? – to pozwala na zmniejszenie stresu i napięcia oraz bardziej efektywne działanie. Popularne wśród mężczyzn są również techniki neurolingwistycznego programowania (NLP).

Rozwój osobisty u mężczyzn najczęściej dotyczy sfery zawodowej, w której najbardziej popularne aspekty to:

  • panowanie nad stresem,
  • asertywność,
  • umiejętność przemawiania,
  • wywierania wpływu,
  • świadomość, bycie tu i teraz.

Słaba płeć?

Kobiety znacznie częściej od mężczyzn interesują się samorozwojem i poszerzaniem swoich kompetencji. Nowe kursy, szkolenia, wykłady, książki – to przeważnie panie są bardziej zainteresowane tym, aby dawać z siebie więcej i wchodzić na wyższe poziomy, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Dlaczego tak się dzieje? Co sprawia, że kobiety mają w sobie znacznie większą determinację do zmiany życia od mężczyzn? Co sprawia, że samoświadomość i pytania „kim jestem?” są domeną w znacznej części kobiet?

Gdzie poszukiwać wiedzy o samorozwoju?

Wiele kobiet, za jedną ze swoich wartości podaje harmonię życia osobistego z zawodowym. Aby jednak taka harmonia mogła zapanować, kobieta musi włożyć sporo wysiłku, zarówno w budowanie relacji z innymi ludźmi, jak też i w swojej kariery. A w jaki sposób to zrobić najskuteczniej? Zainwestować w samorozwój! Obecnie świat daje tyle możliwości, że każda kobieta, nawet mama na urlopie macierzyńskim siedząca w domu, jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Można wybierać z takich aktywności, jak:

  1. Kursy – zarówno te odbywające się stacjonarnie, jak i online – dotyczące wszystkiego, od zwiększania swojej pewności siebie, aż po kursy języków obcych. (zapraszam do II edycji, jesiennej, mojego kursu “Praca marzeń”)
  2. Książki – na rynku znajduje się wiele pozycji, dzięki którym można w prosty i dość przystępny cenowo sposób podnieść swoje kompetencje. (recenzje ciekawych książek przedstawiam co drugi wtorek na Fanpage)
  3. Szkolenia – kilkudniowe spotkania mające na celu nauczenie konkretnych umiejętności bądź wzbudzenie odpowiedniej dozy motywacji, aby te umiejętności zdobyć samodzielnie. (niedługo planuje zrobić szkolenie stacjonarne z Gallupa)
  4. Webinaria lub podcasty – czyli różnego rodzaju narzędzia online, które pozwalają na zapoznanie się z wiedzą ekspercką osób, które już od dawna zajmują się danym, interesującym tematem. (zapraszam co miesiąc. Maile o webinarach w każdą środę)

Co najczęściej daje kobietom samorozwój?

Jakie zalety ma samorozwój? Oczywiście najważniejszą z nich jest zwiększenie poczucie własnej wartości – co wiele kobiet niezwykle ceni w swoim życiu. Kolejną zaletą, którą można przypisać samorozwojowi, to zwiększenie kompetencji – zarówno tych życiowych, jak i tych zawodowych. Dzięki temu można w życiu znacznie więcej osiągnąć, wspinać się po szczeblach kariery i w konsekwencji stać się niezależną finansowo.

Oczywiście nie należy także zapomnieć o nauce zarządzania sobą w czasie. Za pomocą tej umiejętności można wieźć harmonijne życie, w którym nie trzeba wybierać pomiędzy pracą, rodziną a przyjaciółmi. I to właśnie ta cecha sprawia, że kobiety częściej, niż mężczyźni, tak chętnie interesują się pojęciem samorozwoju i samoświadomości.

Co ciekawe, w offline, ponad 80% moich klientów stanowią mężczyźni. Ciekawe, prawda?

Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy Raport Future 2024

Chcesz otrzymać raport o rynku pracy i zawodach przyszłości?
Dołącz do ponad 7108 subskrybentów mojego newslettera – otrzymasz go bezpłatnie!

W comiesięcznym newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje związane z rynkiem pracy przyszłości, o moich nowych publikacjach w mediach czy na blogu. A także promocjach na akredytowane kursy czy produkty w moim sklepie.
I jak u mnie także dużo inspiracji.

Kasia Syrówka

Kasia Syrówka

W ciągu swojego życia pracowałam chyba w każdym zawodzie, mam za sobą ogromne sukcesy i spektakularne porażki. W końcu postanowiłam, aby moje doświadczenia (z czasem poparte prestiżowymi certyfikacjami) przełożyć na pomoc innym. Od 12 lat zajmuję się rozwojem zawodowym swoich klientów. Czasem też piszę na blogu dzieląc się wskazówkami.

2 Comments

  1. Dorzucam złotą myśl pochodzącą z inspirującej książki Bronnie Ware “Twój rok na zmianę” może się komuś przyda 🙂 “Obyście zaznali życia, w którym nie będziecie niczego żałować, ba żebyście je przeżyli w radości i zachwycie”


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Raport Future
za 0 zł!

Rekomendowane wpisy

Artykuły

Dynamiczne zmiany na rynku pracy to coś, co obserwuję od lat z dużym zainteresowaniem. W moim raporcie “Future 2024” skupiłam

Artykuły

Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji i innowacyjnych technologii, pytania o to, jakie umiejętności będą przydatne w nadchodzących latach, stają się

Mentoring

Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś, kim jest mentor i jak może wpłynąć na Twój rozwój zawodowy? W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu,

Co daje raport od Syrówki?

Oferuję Ci przede wszystkim raport w języku polskim, co eliminuje przekłamania dotyczące właściwego tłumaczenia opisów talentów z j. angielskiego. A tylko rzeczywiste zrozumienie znaczenia talentów pozwoli Ci właściwie nad nimi pracować w przyszłości.

Ponadto w moim raporcie znajdziesz inne cenne wskazówki, których nie znajdziesz w raporcie anglojęzycznym, a które pozwolą Ci spojrzeć na swoje talenty z kilku płaszczyzn.

Cechy charakterystyczne danego talentu, szanse jakie ze sobą niesie, ograniczenia, które mogą się pojawić – tylko tak obszerna wiedza pozwoli Ci początkowo odkrywać i obserwować swój talent, aby z czasem zacząć rozumieć mechanizmy, jakie nim kierują oraz – co ważniejsze – samodzielnie sterować tymi mechanizmami.

Co daje raport z Instytutu?

Raport, jaki otrzymasz z Instytutu Gallupa po wykonaniu testu, to merytoryczny wstęp do wyjaśnienia znaczenia Twoich talentów. Co ważne, raport jest w wersji anglojęzycznej, co znacznie może utrudnić właściwe zrozumienie znaczenia poszczególnych talentów. Raport z Instytutu Gallupa traktowałabym jako pierwszą wskazówkę do dalszej pracy z talentami.

Co zrobić, kiedy nie mamy talentów z jakiejś domeny?

Idealny rozkład talentów wg domen nie istnieje. To, że nie masz żadnego ze swoich dominujących talentów w danej domenie wcale nie wpływa to negatywnie na Twój potencjał. Im więcej talentów w danej domenie, tym łatwiejsze nimi zarządzanie w ramach konkretnej grupy talentów.

Poza tym warto powtarzać test Gallupa co kilka lat, gdyż w oparciu o życiowe i zawodowe doświadczenia konfiguracja dominujących talentów może ulec zmianie, a tym samym ich przynależność do konkretnych domen.

Talenty w cieniu i blasku

Znając swoje talenty i umiejąc nimi zarządzać, jest się w stanie wykorzystać w stu procentach potencjał jaki niosą. Na tym właśnie polega talent w blasku – „wyciskasz” maximum z możliwości, jakie Ci daje.

Jednak jest też druga strona medalu – dany talent może nieść ze sobą mocne ograniczenia. Jeśli nie będziesz potrafił im zaradzić i ich przetransformować na właściwe działanie, wówczas Twój talent będzie w cieniu.

Co to są 4 domeny?

Założeniem prowadzącym do opracowania testu Gallupa było stwierdzenie, że każdy człowiek ma zespół 34 naturalnych talentów (wrodzonych lub nabytych – poprzez wychowanie, edukację lub kontakty – sposobów myślenia, odczuwania i reagowania), które zostały zgrupowane w czterech domenach: “Realizowanie”, “Wpływanie”, “Budowanie relacji” i “Myślenie strategiczne”.

Domena REALIZOWANIE – ta grupa talentów to cechy, które popychają do realizacji zadań, kończenia tego, co się rozpoczęło. Sprawiają, że projekty czy cele posuwają się do przodu. Dzięki tej grupie talentów rzeczy po prostu się dzieją. Osoby z tymi talentami dobrze czują się tam, gdzie wymagane jest działanie, naprawienie, osiąganie czy organizacja czegoś. Motywują się do wykonywania tego, co jest zaplanowane. Najlepiej czują się tam, gdzie trzeba wykazać się działaniem. Sprawnie przekuwają koncepcje na rzeczywistość.
Mówiąc wprost: są sprawczy. „Działaczy” motywują akcja i jej efekt.
Niezależnie od wybranej dyscypliny zawodowej, ich środowisko pracy powinno dostarczać okazji do wykazania się w działaniu.

Domena WPŁYWANIE – ta grupa talentów zawiera cechy, które pomagają w komunikacji, przekazywaniu pomysłów lub przekonywaniu innych do działania.
Osoby obdarzone tymi cechami wiedzą, jak mówić i sprawić, żeby ludzie słuchali. Mają w sobie to charyzmatyczne „coś”, co sprawia, że wywierają wpływ na decyzje i działanie innych ludzi. Pomarańczowe talenty (ten kolor przypisał im Gallup) są pożądane w zawodach, w których sukces zależy od wpływu, jaki wywiera się na innych (np. przedsiębiorcy, przywódcy, liderzy, mówcy, politycy, sprzedawcy).
Talenty z domeny Wpływanie są obarczone dużą odpowiedzialnością, o której nie powinno się zapominać.

Domena BUDOWANIE RELACJI – ta grupa to talenty, które pomagają w budowaniu i podtrzymywaniu relacji z innymi ludźmi. Osoby z „niebieskimi” talentami mają zdolność spajania zespołów, rozumienia drugiego człowieka i tworzenia silnych więzi pomiędzy ludźmi. Łączą zespoły niewidzialną więzią relacji.
Niczym ryba bez wody, tak osoba mająca talenty w tej grupie talentów, źle się czuje bez ludzi. Mówiąc wprost: nie potrafi pracować i funkcjonować bez ludzi wokół siebie. Kontakt z drugim człowiekiem daje jej energię. Ludzie ja inspirują.
W domenie Budowanie relacji są talenty, które aktywizują się najbardziej „dzięki” i „dla” ludzi. Talenty relacyjne są mocno intuicyjne, sporo w nich emocji. Dla ich posiadaczy wiedza nie jest wystarczająca do podejmowania decyzji. Oprócz tego, muszą oni odczuwać, że ich decyzja jest właściwa.

Domena MYŚLENIE STRATEGICZNE – ta grupa talentów to cechy, które pomagają podejmować decyzje. To one są odpowiedzialne za zbieranie i przetwarzanie informacji.
Absorbują i analizują informacje po to, aby podejmować lepsze decyzje. Pomagają innym rozważyć, co może się wydarzyć.
Do domeny Myślenie strategiczne należą te talenty, które wymagają wzmożonej aktywności umysłowej. Potrafią połączyć elementy, które z pozoru są nie do połączenia i stworzyć z nich coś, co nie tylko jest ciekawe i unikatowe, ale także działa.
Osoby bogato obdarzone tymi talentami nazywam „pięknymi umysłami”, ponieważ świat, jaki tworzą we własnym umyśle, jest równie bogaty i barwny (a czasem i bardziej) niż ten rzeczywisty. Dlatego też talenty z tej domeny sprawdzą się wśród m.in. artystów, twórców, uczonych, projektantów, strategów, liderów, ale także we wszystkich zawodach, które wymagają wzmożonej aktywności umysłowej oraz w tych, które gwarantują nieograniczone możliwości rozwoju i spełnienia kreatywnego.

Dlaczego badanie SF?

Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton StrengthsFinder – mierzy obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty są naturalnymi wzorcami myślenia, odczuwania oraz zachowania, w naturalny sposób wskazującymi pewien odbiór i przetwarzanie rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Słynny test StrengthsFinder wykorzystujemy nie tylko po to, by wskazać istniejące talenty, ale też je zrozumieć i właściwie wykorzystać w przyszłości.

Test Gallupa pozwala każdemu odnaleźć odpowiedź na pytania: “W czym jestem dobry?”, „Jakie mam ukryte zdolności?”. Dzięki temu możesz odkryć swoje naturalne predyspozycje i skupić się na ich rozwijaniu. Szlifując swoje wrodzone zdolności, osiągniesz znacznie lepsze wyniki niż wtedy, kiedy próbujesz nauczyć się czegoś, co Ci zwyczajnie nie wychodzi!

O instytucie gallupa

Instytut Gallupa to najstarszy na świecie instytut badania opinii społecznej. Został założony w 1935 r. przez George`a Gallupa. Swoją popularność zdobył głownie dzięki testowi Gallupa – narzędziu o nazwie CliftonStrenghtsFinder, które zostało opracowane przez Donalda Cliftona i Marcusa Buckinghama. To psychometryczne narzędzie badawcze ma na celu skupienie informacji niezbędnych do osiągnięcia doskonałości w różnorodnych rolach zawodowych. Test Gallupa jest uważany za jeden z najbardziej rzetelnych i trafnych testów psychologicznych.

Instytut Gallupa nieustannie szerzy świadomość na temat talentów Gallupa. Stale monitoruje sytuację zawodową w ujęciu globalnym, dostarcza wiele materiałów pomocnych w rozwoju talentów, organizuje warsztaty i szkolenia dla kadr menedżerskich. Instytut prowadzi również certyfikację dla coachów chcących się specjalizować w rozwoju talentów Gallupa.