Odkryj swój potencjał z talentami Gallupa®
Zapraszam Cię do bazy wiedzy o talentach
z badania Clifton StrengthsFinder®.
Na tej stronie dowiesz się, czym są talenty Gallupa i jakie talenty wyróżniamy.
Koniecznie sprawdź narzędzia rozwojowe -> pomogę Ci odkryć swoje talenty i przekuć je w mocne strony!
Submenu
Talenty to nasze naturalne sposoby myślenia, odczuwania i działania, które pomagają nam osiągać sukcesy w różnych obszarach życia. Poprzez ich odkrywanie i rozwijanie, budujemy swoje mocne strony i osiągamy więcej.
Chcesz poznać swoje talenty? Kup kod do badania Gallupa i otrzymaj dodatkowy raport w języku polskim omawiający Twoje wyniki!
Według teorii Gallupa, każdy z nas ma swoje unikalne talenty, które nie zawsze są tym, co ludzie powszechnie nazywają “talentem”. Nie chodzi tutaj o umiejętności artystyczne czy sportowe, ale o nasz naturalny sposób myślenia i reagowania, szczególnie w nowych i stresujących sytuacjach. Kiedy rozwijamy te wrodzone predyspozycje, odkrywamy potencjał, który wspiera nasze działania i prowadzi do pozytywnych rezultatów.
Koncepcja talentów Gallupa wychodzi od tych samych założeń które poruszane są w psychologi pozytywnej i humanistycznej, czyli opartych na rozwoju potencjału człowieka. Poprzez wykorzystanie naszych naturalnych zdolności i mocnych stron, możemy działać bardziej efektywnie i z większym zaangażowaniem. Budowanie świadomości swoich mocnych stron jest więc kluczowym krokiem w rozwoju osobistym, prowadzącym nas do osiągnięcia doskonałości.
Talent to naturalny i powtarzalny sposób działania, myślenia i odczuwania, który może być produktywnie wykorzystany.
Mocna strona to według Instytutu Gallupa „zdolność do ciągłego działania bardzo blisko perfekcji”. To talent, w który zainwestowano, dodając do niego wiedzę, umiejętności i praktykę.
Talenty stanowią naturalny potencjał, predyspozycje, ale to czy człowiek zechce z nich uczynić swoje mocne strony – swoje obszary mistrzostwa osobistego – zależy tylko od niego.
Chcesz zamienić swoje talenty w mocne strony? Sprawdź e-book z workbookiem do pracy własnej.
Jak wygląda proces od talentów do mocnych stron?
Dzięki analizie tego, jak poszczególne dominujące talenty ze sobą współdziałają, wskazujemy obszary mistrzostwa osobistego, które osiągamy w trójstopniowym procesie:
1 - Name it
Najpierw poznajesz talenty - pierwszy etap to zrozumienie swoich silnych stron.
2 - Claim it
Drugim krokiem jest uświadomienie sobie, jak i kiedy są one wykorzystywane. Szukasz przykładów z życia, swoich doświadczeń pod kątem wykorzystywania mocnych stron.
3 - Aim it
Kolejnym etapem, który już nigdy się nie kończy, jest używanie Talentów w świadomy sposób przez całe życie.
Badanie Clifton StrengthsFinder® (inaczej test Gallupa) to narzędzie badawcze, które ma na celu sprawdzenie jakim potencjałem dysponujesz. Test Gallupa jest uważany za jeden z najbardziej rzetelnych i trafnych testów na świecie w tym wymiarze.
Test talentów Instytutu Gallupa, znany jako Clifton StrengthsFinder®, identyfikuje 34 cechy nazywane talentami. Te talenty to naturalne wzorce myślenia, odczuwania i zachowania, które wpływają na nasze osiągnięcia w różnych obszarach życia. Test StrengthsFinder® pomaga nam nie tylko odkryć nasze talenty, ale także zrozumieć je i wykorzystać w przyszłości.
TOP 5 a 34 ALL
Podczas, gdy test Gallupa 34all może dostarczyć bardziej kompleksowy obraz możliwości jednostki, badanie Top5 Gallupa koncentruje się na kluczowych obszarach, które mają największy wpływ na osiągnięcie sukcesu w określonym kontekście zawodowym. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.
Jakie są talenty Gallupa?
Koncepcja talentów według Gallupa to podejście oparte na identyfikowaniu i rozwijaniu naturalnych zdolności jednostki. Ta perspektywa skupia się na tym, co jednostka może najlepiej osiągnąć, wykorzystując swoje unikalne talenty, a nie na eliminowaniu słabości. Poprzez identyfikację i rozwijanie tych naturalnych talentów, zarówno jednostki, jak i organizacje, mogą osiągnąć większy sukces i zadowolenie zawodowe oraz spełnienie w życiu osobistym.
Masz już wyniki Gallupa i chcesz wiedzieć, jak wykorzystywać swoje mocne strony w życiu codziennym? Zamów rozbudowany raport “Jak zarządzać swoimi talentami Gallupa®?” w j.polskim.
Instytut Gallupa wyróżnia 34 naturalne talenty (wrodzone lub nabyte – poprzez wychowanie, edukację lub kontakty – sposoby myślenia, odczuwania i reagowania), które zostały zgrupowane w czterech domenach: “Realizowanie”, “Wpływanie”, “Budowanie relacji” i “Myślenie strategiczne”.
Koncepcja talentów Gallupa wychodzi od tych samych założeń które poruszane są w psychologi pozytywnej i humanistycznej, czyli opartych na rozwoju potencjału człowieka. Poprzez wykorzystanie naszych naturalnych zdolności i mocnych stron, możemy działać bardziej efektywnie i z większym zaangażowaniem. Budowanie świadomości swoich mocnych stron jest więc kluczowym krokiem w rozwoju osobistym, prowadzącym nas do osiągnięcia doskonałości.
Myślenie strategiczne
Domena talentów MYŚLENIE STRATEGICZNE to cechy, które pomagają podejmować decyzje. Osoby z tymi talentami są odpowiedzialne za zbieranie i przetwarzanie informacji. Pomagają innym rozważyć, co może się wydarzyć, aby podejmować lepsze decyzje.
Do domeny Myślenie strategiczne należą te talenty, które wymagają wzmożonej aktywności umysłowej. Potrafią połączyć elementy, które z pozoru są nie do połączenia i stworzyć z nich coś, co nie tylko jest ciekawe i unikatowe, ale także działa.
Osoby bogato obdarzone tymi talentami nazywam „pięknymi umysłami”, ponieważ świat, jaki tworzą we własnym umyśle, jest równie bogaty i barwny (a czasem i bardziej) niż ten rzeczywisty.
Dlatego też talenty z tej domeny sprawdzą się wśród m.in. artystów, twórców, uczonych, projektantów, strategów, liderów, ale także we wszystkich miejscach, które wymagają długiego i wnikliwego przemyślenia oraz w tych, które gwarantują nieograniczone możliwości rozwoju i spełnienia kreatywnego.
Talenty w tej domenie
Budowanie relacji
Ta grupa to talenty, które pomagają w budowaniu i podtrzymywaniu relacji z innymi ludźmi. Osoby z „niebieskimi” cechami mają zdolność spajania zespołów, rozumienia drugiego człowieka i tworzenia silnych więzi pomiędzy ludźmi. Łączą zespoły niewidzialną więzią relacji.
Niczym ryba bez wody, tak osoba mająca talenty w tej grupie talentów, źle się czuje bez ludzi. Kontakt z drugim człowiekiem daje jej energię.
W domenie Budowanie relacji są talenty, które aktywizują się najbardziej „dzięki” i „dla” ludzi.
Talenty relacyjne są mocno intuicyjne, sporo w nich emocji. Dla ich posiadaczy wiedza nie jest wystarczająca do podejmowania decyzji. Oprócz tego, muszą oni odczuwać, że ich decyzja jest właściwa.
Talenty w tej domenie
Wpływanie
Domena WPŁYWANIE zawiera cechy, które pomagają w komunikacji, przekazywaniu pomysłów lub przekonywaniu innych do działania.
Osoby obdarzone tymi cechami wiedzą, jak mówić i sprawić, żeby ludzie słuchali. Mają w sobie to charyzmatyczne „coś”, co sprawia, że wywierają wpływ na decyzje i działanie innych ludzi.
Pomarańczowe talenty (to kolor przypisany przez Gallup’a) są pożądane w miejscach pracy, w których sukces zależy od wpływu, jaki wywiera się na innych (np. przedsiębiorcy, przywódcy, liderzy, mówcy, politycy, sprzedawcy).
Talenty z domeny Wpływanie są obarczone dużą odpowiedzialnością, o której nie powinno się zapominać.
Talenty w tej domenie
Realizowanie
Talenty z domeny REALIZOWANIE to cechy, które popychają do realizacji zadań, kończenia tego, co się rozpoczęło. Sprawiają, że projekty czy cele posuwają się do przodu. Dzięki tej grupie talentów rzeczy po prostu się dzieją.
Osoby z tymi talentami dobrze czują się tam, gdzie wymagane jest działanie, naprawienie, osiąganie czy organizacja czegoś. Motywują się do wykonywania tego, co jest zaplanowane. Sprawnie przekuwają koncepcje na rzeczywistość. Mówiąc wprost: są sprawczy.
„Działaczy” motywują akcja i jej efekt. Niezależnie od wybranej dyscypliny zawodowej, ich środowisko pracy powinno dostarczać im okazji do wykazania się w działaniu.
Talenty w tej domenie
Test Talentów Gallupa - czy warto?
Test Gallupa pozwala każdemu odnaleźć odpowiedź na pytania: “W czym jestem dobry?”, „Jakie mam ukryte zdolności?”.
Dzięki temu możesz odkryć swoje naturalne predyspozycje i skupić się na ich rozwijaniu. Szlifując swoje wrodzone zdolności, osiągniesz znacznie lepsze wyniki niż wtedy, kiedy próbujesz nauczyć się czegoś, co Ci zwyczajnie nie wychodzi!
Wykonanie Testu Gallupa dla wielu osób może być początkiem życiowych zmian. Być może odkryjesz w sobie nieznane dotychczas talenty, zmienisz pracę i zaczniesz zarabiać na tym, w czym jesteś najlepszy. A może znajdziesz w sobie odwagę, aby założyć własną działalność i czerpać zyski robiąc to, co lubisz i co przychodzi Ci z łatwością. Jedno jest pewne: wykonując test Gallupa, możesz zdobyć bezcenną wiedzę na temat samego siebie!
Talenty Gallupa, a zawody
Jest to jedno z najczęstszych pytań. Test Gallupa nie da Ci jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o właściwie stanowisko pracy czy kierunek studiów.
Talenty wskazują i podpowiadają, jak będziemy robić rzeczy, a nie to, jakie rzeczy możemy robić. Widziałam wiele osób, które wykonywały ten sam zawód, a miały inne talenty. Po prostu robiły to na swój sposób. I odkrycie tego sposobu jest kluczem do sukcesu!
Warto zastanowić się, jak Twoje talenty wpływają na Twój sposób pracy i czy to pasuje do Twojej roli. Czasami może się zdarzyć, że w danej roli jest wymagany sposób działania, który jest niezgodny z Twoimi talentami. Na przykład masz bardzo analityczne talenty i działasz najlepiej, kiedy masz czas i przestrzeń na zastanowienie się. Tymczasem w pracy wymaga się od Ciebie, abyś podejmował decyzje szybko i bez dłuższego namysłu. Wtedy warto rozważyć zmianę roli. Jest to jednak specyfika roli, a nie zawodu!
Nie wiesz, jak wykorzystać swoje talenty? Umów się na indywidualną sesję coachingową, prowadzoną przez certyfikowanego coacha Gallup® StrengthsFinder.
Ścieżka rozwoju z Gallupem
Gallup®: podsumowanie i statystyki
Poniżej znajdziesz krótkie opisy wszystkich talentów. Jaki talent jest najpopularniejszy, a jaki najrzadszy? Oto statystyki talentów Gallupa w Polsce.
*dane statystyczne, talentów na populacji w Polsce, grupa 51302 respondentów
ARCHIVER (OSIĄGANIE)
Osoby, które wyróżnia cecha Osiągania, mają w sobie duży zapas sił życiowych i ciężko pracują. Czerpią olbrzymią satysfakcję z bycia osobą zajętą i efektywną.
ACTIVATOR (AKTYWATOR)
Osoby, które wyróżnia cecha Aktywatora, przyczyniają się do realizacji zadań dzięki temu, że potrafią obrócić swoje myśli w czyn. Jeśli podejmą decyzję, od razu przechodzą do działania. Niestety są często niecierpliwi.
ADAPTABILITY (ELASTYCZNOŚĆ)
Osoby, które wyróżnia cecha Elastyczności, wolą „płynąć z prądem”. Mają tendencje do bycia „ludźmi dnia dzisiejszego”, którzy biorą rzeczy takimi, jakie są i przyszłość odkrywają dzień po dniu.
ANALYTIC (ANALITYK)
Osoby, które wyróżnia cecha Analityka, poszukują powodów i przyczyn. Mają zdolność brania pod uwagę wszystkich czynników, które mogły mieć wpływ na daną sytuację. Udowodnią, że każda teoria to ściema.
ARANGER (ORGANIZATOR)
Osoby, które wyróżnia cecha Organizatora, potrafią nie tylko organizować, ale posiadają również elastyczność, która jest uzupełnieniem ich zdolności organizacyjnych. Lubią rozważać, w jaki sposób użyć wszystkich elementów i zasobów tak, aby osiągnąć maksimum wydajności.
BELIEF (PRYNCYPIALNOŚĆ)
Osoby, które wyróżnia cecha Pryncypialności, mają pewne fundamentalne zasady, które są dla nich niezmienne. Z tych właśnie zasad wypływa określony cel ich życia.
COMMAND (DOWODZENIE)
Osoby, które wyróżnia cecha Dowodzenia, są zauważalne i wywierają wpływ na innych. Potrafią przejąć kontrolę nad sytuacją i podejmować decyzje.
COMMUNICATION (KOMUNIKATYWNOŚĆ)
Osobom, których wyróżnia cecha Komunikatywności, na ogół łatwo przychodzi „ubieranie swoich myśli w słowa”, szukanie najlepszych określeń, mówienie i poruszanie innych ludzi za pomocą słów. Są dobrymi rozmówcami i mówcami.
COMPETITION (RYWALIZACJA)
Osobom, których wyróżnia cecha Komunikatywności, na ogół łatwo przychodzi „ubieranie swoich myśli w słowa”, szukanie najlepszych określeń, mówienie i poruszanie innych ludzi za pomocą słów. Są dobrymi rozmówcami i mówcami.
CONNECTEDNESS (WSPÓŁZALEŻNOŚĆ)
Osoby, które wyróżnia cecha Współzależności, wierzą w powiązanie wszystkich rzeczy. Są przekonane, że istnieje bardzo mało tzw. „zbiegów okoliczności”, a prawie każde zdarzenie ma swoją przyczynę. Naturalnie widzą i myślą systemowo.
CONSISTENCY (BEZSTRONNOŚĆ)
Osoby, które wyróżnia cecha Bezstronności, są wyczulone na potrzebę traktowania wszystkich jednakowo. Starają się traktować każdą osobę obiektywnie, ustalając jasne zasady i trzymając się ich.
CONTEXT (KONTEKST)
Osoby, które wyróżnia cecha Kontekstu, lubią myśleć o przeszłości. Rozumieją teraźniejszość badając jej historię.
DELIBERATIVE (ROZWAGA)
Osoby, które wyróżnia cecha Rozwagi głęboko zastanawiają się przed podjęciem decyzji lub dokonaniem wyboru. Potrafią przewidzieć przeszkody.
DEVELOPER (ROZWIJANIE INNYCH)
Osoby, które wyróżnia cecha Rozwijania Innych, rozpoznają i wspierają potencjał, który tkwi w ludziach. Dostrzegają każde oznaki rozwoju i czerpią z niego satysfakcję.
DISCIPLINE (DYSCYPLINA)
Osoby, które wyróżnia cecha Dyscypliny, lubią rutynę i struktury. Uwielbiają mieć plan. Ich świat najlepiej oddaje porządek, jaki wokół siebie wytwarzają. To uporządkowanie ułatwia im motywować się do działania i nie rozpraszać.
EMPATHY (EMPATIA)
Osoby, które wyróżnia cecha Empatii, potrafią odbierać uczucia innych ludzi wyobrażając sobie, że są na ich miejscu i w ich sytuacji.
FOCUS (UKIERUNKOWANIE)
Osoby, które wyróżnia cecha Ukierunkowania, potrafią wyznaczyć sobie kierunek, podążać nim i dokonywać korekt niezbędnych do tego, aby trzymać się obranego kursu.
FUTURISTIC (WIZJONER)
Osoby, które wyróżnia cecha Wizjonera, są zainspirowane przyszłością i tym, co mogłoby być. Swoją wizją przyszłości inspirują innych.
HARMONY (ZGODNOŚĆ)
Osoby które wyróżnia cecha Zgodności, szukają konsensusu. Nie lubią konfliktów, poszukują raczej obszarów porozumienia.
IDEATION (ODKRYWCZOŚĆ)
Osoby, które wyróżnia cecha Odkrywczości, są zafascynowane pomysłami i ideami. Potrafią odnaleźć związki pomiędzy zjawiskami, które z pozoru są całkowicie różne.
INCLUDER (INTEGRATOR)
Osoby, które wyróżnia cecha Integratora, akceptują innych. Są świadome tego, że istnieją ludzie odrzuceni i podejmują wysiłek, aby ich włączyć do grupy.
INDIVIDUALIZATION (INDYWIDUALIZACJA)
Osoby, które wyróżnia cecha Indywidualizacji, są zaintrygowane niepowtarzalnością każdej osoby. Posiadają dar zrozumienia dlaczego ludzie, którzy różnią się od siebie, potrafią wspólnie wydajnie pracować.
INPUT (ZBIERANIE)
Osoby, które wyróżnia cecha Zbierania, pragną wiedzieć więcej. Często lubią zbierać i archiwizować wszelkiego rodzaju informacje.
INTELLECTION (INTELEKT)
Osoby, które wyróżnia cecha Intelektu, charakteryzuje aktywność umysłowa. Są introspekcyjne. Wnikają one w istotę rzeczy i wysoko cenią sobie dyskusje intelektualne.
LEARNER (UCZENIE SIĘ)
Osoby, które wyróżnia cecha Uczenia Się, mają silne pragnienie nauki i ciągłego doskonalenia siebie. Bardziej ekscytuje je sam proces uczenia się, niż jego rezultaty.
MAXIMIZER (MAKSYMALISTA)
Osoby, które wyróżnia cecha Maksymalisty, koncentrują się na silnych stronach jako sposobie stymulowania doskonałości osobistej oraz zespołowej. Starają się przekształcić coś, co już jest dobre w coś, co będzie doskonałe.
POSITIVITY (OPTYMISTA)
Osoby, które wyróżnia cecha Optymisty, mają entuzjazm, który jest zaraźliwy. Są pełne nadziei i pozytywnych myśli oraz potrafią sprawić, że inni także zafascynują się tym, co mają zrobić.
RELATOR (BLISKOŚĆ)
Osobom, których wyróżnia cecha Bliskości, sprawiają radość bliskie relacje z innymi. Czerpią głęboką satysfakcję pracując z przyjaciółmi nad osiągnięciem jakiegoś celu.
RESPONSIBILITY (ODPOWIEDZIALNOŚĆ)
Osoby, które wyróżnia cecha Odpowiedzialności, czują się psychicznie odpowiedzialne za to, co zadeklarowały się zrobić. Są wewnętrznie zobowiązane takimi wartościami, jak uczciwość i lojalność.
RESTORATIVE (NAPRAWIANIE)
Osoby, które wyróżnia cecha Naprawiania, dobrze radzą sobie z problemami. Są skuteczne w znajdowaniu odpowiedzi na pytanie o to, co nie działa i jak to naprawić.
SELF ASSURANCE (PEWNOŚĆ SIEBIE)
Osoby, które wyróżnia cecha Wiary w Siebie, są przekonane, że posiadają zdolności kierowania własnym życiem. Mają wewnętrzny kompas, który sprawia, iż są pewne słuszności swoich decyzji.
SIGNIFICANCE (POWAŻANIE)
Osoby, które wyróżnia cecha Poważania, chcą mieć poczucie ogromnego wpływu na rzeczy lub ludzi. Są niezależne i priorytetyzują projekty wg tego jak duży wpływ mogą mieć na dany projekt w organizacji lub ludzi wokół siebie.
STRATEGIC (STRATEG)
Osoby, które wyróżnia cecha Stratega, tworzą alternatywne sposoby postępowania i przebiegu wydarzeń. Napotykając jakiekolwiek sytuacje, potrafią szybko dostrzec w nich istotne i znaczące schematy oraz kwestie. Mają zdolność do wymyślania i wynajdywania najlepszych sposobów działania. Umożliwia to patrzenie z odległej perspektywy, dostrzeganie w całej złożoności powtarzających się schematów.
WOO (CZAR)
Osoby, które wyróżnia cecha Czaru, uwielbiają podejmować wyzwanie związane z poznawaniem nowych ludzi i zdobywaniem ich aprobaty. Czerpią satysfakcję z „przełamywania lodów” i budowania relacji z drugim człowiekiem.