Skip to content

7 filarów poczucia własnej wartości

Jak często uzależniasz opinię o samym sobie od tego, co na Twój temat mówią inni? Czy krytyka wyrażona przez innych wobec Ciebie – konstruktywna bądź nie – jest w stanie zrzucić Cię z piedestału pewności siebie? Czy w swoim życiu zwracasz większą uwagę na to, co powiedzą inni niż na działanie w zgodzie z samym sobą? Jeśli ten opis pasuje do Ciebie, masz problem z poczuciem własnej wartości. A tak niewiele trzeba, żeby mądrze ją zbudować i wzmacniać.

 

Świadomość samego siebie

Na temat poczucia własnej wartości człowieka pojawiło się tysiące publikacji, a zagadnienie to jest badane już od połowy lat 90-tych minionego wieku. Większość przeprowadzonych badań w tym temacie skupiało się jednak przede wszystkim na aktywność naszego mózgu w sytuacji oceny przez innych. Uzależnienie poczucia własnej wartości od opinii społeczeństwa na nasz temat nie jest skutecznym sposobem na budowanie i wzmacnianie pozytywnego myślenia o samym sobie. Na szczęście coraz więcej badaczy – m.in. Nathaniel Branden czy Jarosław Gibas – podkreśla, że podstawą budowy solidnego poczucia własnej wartości nie jest ocenianie siebie z perspektywy innych, lecz świadome spojrzenie we własne wnętrze. Tylko będąc świadomym samego siebie, będziesz w stanie stopniowo i stabilnie kształtować poczucie własnej wartości w zupełnym oderwaniu od tego, co mówi na Twój temat świat.

 

Kim właściwie jestem?

Co zatem powinieneś zrobić, żeby zacząć budować poczucie własnej wartości w trwały sposób? Pierwszym krokiem jest monolog wewnętrzy z samym sobą. Wygospodaruj któregoś dnia godzinę tylko dla siebie. Usiądź w spokojnym, odosobnionym miejscu, weź coś do notowania i zastanów się nad kilkoma zasadniczymi kwestiami:

 1. W czym jestem naprawdę dobry?
 2. Jaka jest moja największa zaleta?
 3. Co jest moim życiowym sukcesem?
 4. Co ostatnio udało mi się zrobić wartościowego/ważnego?
 5. Jakie cechy w sobie lubię?
 6. W jakich zadaniach się sprawdzam? Czym lubię się zajmować?
 7. Dlaczego lubię swoje aktualne życie?

To jak? Kiedy zasiadasz do swojego wewnętrznego monologu?

 

Doceń samego siebie

Może początkowo wyda Ci się, że ta lista pytań jest banalnie prosta. Kiedy jednak zaczniesz poważnie zastanawiać się nad każdym z powyższych punktów, może okazać się, że nie wszystkie odpowiedzi przychodzą Ci do głowy automatycznie. Dlaczego rozmowa z samym sobą może być trudna? Wynika to przede wszystkim z tego, że w życiu skupiamy się częściej nie tylko na opinii innych, ale także na swoich słabych stronach i wadach. Przyznaj się, jak długo zdarza Ci się rozpamiętywać porażkę w pracy? Czy tyle samo czasu poświęcasz na celebrowanie sukcesu? Jestem pewna, że proporcja wynosi jakieś 80:20 Twojego czasu poświęcanego na każde z tych wydarzeń. A gdyby to zmienić i zamiast zadręczania się niepowodzeniem i wmawiania sobie samych negatywnych cech skupić się przede wszystkim na tym, co w życiu wychodzi Ci naprawdę dobrze?

 

Odkryj swój potencjał

Jak pracować nad poczuciem własnej wartości, kiedy zupełnie nie wiem co jest moją mocną stroną? Jak odnaleźć w sobie te zasoby, na których powinienem się skupiać każdego dnia? Odpowiedź jest prosta: zrób Test Gallupa. Dzięki temu narzędziu odkryjesz to, nad czym nieustannie powinieneś pracować – swoje talenty i wrodzone predyspozycje. Jeśli wątpisz, że jesteś w czymkolwiek dobry – mam dla Ciebie pocieszenie: każdy ma jakieś talenty. Co więcej, każdy z nas ma ich aż 34, jednak kluczowymi dla budowania poczucia własnej wartości jest 5-10 najmocniejszych. To właśnie na nich, a nie na tych najsłabszych, powinieneś skupiać całą swoją energię. Co więcej, każdego dnia powinieneś pracować nad ich rozwojem. Pierwszym krokiem będzie ich dokładne poznanie i zaakceptowanie ich, co nie zawsze jest proste. Następnie musisz uzmysłowić sobie, jak każdy z talentów wykorzystujesz w swoim życiu. Tylko uważna obserwacja samego siebie pozwoli Ci wskazać, kiedy aktywujesz konkretny talent i jakie efekty uzyskujesz. Trzecim stopniem wtajemniczenia jest w pełni świadome zarządzanie posiadanym potencjałem. Kiedy już dokładnie poznasz swoje mocne strony i zrozumiesz ich siłę sprawczą, będziesz w stanie je świadomie wykorzystywać. Jak to wszystko przekłada się na poczucie własnej wartości? Myślę, że się ze mną zgodzisz, iż świadomość swoich wrodzonych predyspozycji i tego, w czym jest się dobrym sprawi, że opinie innych, a szczególnie ich krytyka nie będzie miała tak dużego wydźwięku na Twoje życie jak dotychczas. Wiedząc doskonale czym są Twoje mocne strony, opinie innych przyjmiesz z dużym przymrużeniem oka. A co najważniejsze, nauczysz się oddzielać dwie sfery: własnej samooceny od tego, co na Twój temat myślą inni.

 

Doceń swoje… wady

Kilka dni temu prowadziłam live o Gallupie, podczas którego wyjaśniałam kwestie dotyczące wyników badania. Jednym z nich było to: „Mój talent to Rozwaga. Całe życie myślałam, że to moja wada. Taki psikus”. I chociaż może początkowo uśmiechnąłeś się czytając to zdanie, to muszę przyznać, że wiele osób wykonujących Test Gallupa znajduje w swoich dominujących talentach te, które dotąd uważały za swoje wady. Wniosek jest z tego jeden: nie potrafimy doceniać samych siebie i spojrzeć na posiadany potencjał z zupełnie innego punktu widzenia. Jak często nie dopuszczamy myśli, że jakaś cecha, która przewija się przez nasze całe życie, jest naszym atutem a nie przywarą? Czasem nawet jesteśmy tak uparci, że walczymy z tym, co jest naszą cechą wrodzoną i tak naprawdę nie będziemy w stanie się jej pozbyć. Zamiast marnować energię na walkę z czymś, co jest nieodłącznym elementem naszej osobowości, lepiej spróbować uważniej przyjrzeć się samemu sobie. Bardzo często wtedy okaże się, że to, co dotąd uważaliśmy za naszą ujmę, jest tak naprawdę naszą wartością. Dużą pomocą w spojrzeniu na siebie z zupełnie innej perspektywy jest nie tylko sam Test Gallupa, ale też sesja mentoringowa, w trakcie której wyjaśnię Ci znaczenie Twoich talentów i podpowiem w jaki sposób możesz je świadomie rozwijać i wykorzystywać.

 

Filary poczucia własnej wartości

Na koniec chciałam zwrócić Twoją uwagę na trafnie wskazane przez Jarosława Gibasa filary, na których należy budować poczucie własnej wartości. Zgadzam się z nimi, chociaż pozwolę sobie przytoczyć ich własne definicje.

7 filarów poczucia własnej wartości

 1. Samoświadomość

Doskonała znajomość swoich mocnych stron i wrodzonych predyspozycji. Umiejętność rozpoznawania własnych emocji.

 1. Samoakceptacja

Odwaga do przyznania się, że nie we wszystkim jesteśmy najlepsi. Zrozumienie, że jesteśmy jedynie ludźmi, którzy popełniają błędy. Zaakceptowanie swoich mocnych cech.

 1. Odpowiedzialność

„Branie życia we własne ręce”, decydowanie o samym sobie, ponoszenie konsekwencji swojego działania.

 1. Samodzielność

Decydowanie o samym sobie w zupełnym oderwaniu od zdania innych, skupienie się na wewnętrznych wartościach w procesie podejmowania decyzji.

 1. Asertywność

Umiejętność eliminowania sytuacji niekomfortowych i wywierających negatywną presję.

 1. Empatia

Rozumienie przyczyn określonych emocji – własnych i drugiej osoby.

 1. Prawość

Postępowanie w uczciwy wobec siebie sposób zgodny z wyznawanymi wartościami i poglądami.

 

A jaki jest Twój podstawowy filar poczucia własnej wartości?

 

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rekomendowane wpisy

Lęk przed nową pracą- to norma. Jak przez to przejść?

Gdybyśmy mieli pewność, że uda nam się wszystko, czego się podejmujemy, każdy byłby człowiekiem sukcesu! Lęk, który jest powszechną reakcją
Czytaj więcej

Czy FLOW daje poczucie szczęścia?

Jak często łapiesz się nad tym, że nie jesteś pewien czy jesteś szczęśliwy? Jak zdefiniowałbyś własne szczęście? Czym ono dla
Czytaj więcej

Zaufanie i chęć naśladowania czyli alfabet współczesnego przywództwa.

‘S’ jak dobry szef. Z czym kojarzy Ci się przywództwo? Z historycznymi bohaterami rządzącymi swoimi krajami twardą ręką? Z postaciami,
Czytaj więcej

Zmiana roli w życiu zawodowym – jak zacząć, żeby się udało?

Czy zastanawiasz się czasem nad rzuceniem dotychczasowej pracy i zajęciem się zupełnie czymś innym? Czy zaraz potem nie pojawiają się
Czytaj więcej