„Szczęście szczęściu nierówne…” Chociaż ta sentencja wydaje się błaha, nawet nie wiesz, ile prawdy na temat szczęścia w sobie kryje. Bo czym właściwie jest szczęście? Zawodowym spełnieniem, szczęśliwą miłością, realizacją marzeń? Bez względu na to, z czym Ty utożsamiasz poczucie szczęścia, mam dla Ciebie ważną wiadomość: możesz je osiągnąć!
Co to jest szczęście?
Definicji szczęścia jest bardzo wiele i nie będę ich tu wszystkich przytaczać. Zamiast tego chcę przedstawić Ci trzy główne teorie, które są mi bliskie. Kiedy je poznasz, z pewnością domyślisz się, dlaczego…
Hedonizm
Po pierwsze, szczęście utożsamiamy często z odczuwaniem przyjemności przy jednoczesnym unikaniu bólu i cierpienia. Hedonistyczne podejście, które wydaje się być receptą na bycie szczęśliwym, niesie ze sobą tak naprawdę duże ryzyko.
Oczywiście dominacja pozytywnych odczuć w naszym życiu w zasadniczy sposób rzutuje na nasze odczucie szczęścia. Jednak doraźne osiąganie przyjemności jest praktycznie nie do utrzymania w dłuższej perspektywie, a epizody bólowe (niestety nie potrafimy zupełnie go wyeliminować z naszego życia) mogą być trudne do zniesienia osobie, która jeszcze przed momentem była pod wpływem chwilowej ekscytacji.
Eudajmonia
Drugą teorię szczęścia prezentuje eudajmonia, wg której szczęście uzyskamy wtedy, gdy żyjemy w zgodzie z wewnętrznym duchem. Dużą rolę w tym przypadku odgrywa posiadany potencjał oraz dążenie do sensu swoich działań. Tę teorię szczęścia w ciekawy sposób wyjaśnił Tatarkiewicz, który wskazał je „jako posiadanie największych dóbr dostępnych człowiekowi (eudajmonia) – szczęśliwy jest ten, kto ma dobra, których potrzebuje i którymi się cieszy[1].”
Flow
Do mnie osobiście przemawia najbardziej trzecia teoria szczęścia – teoria przepływu. Najkrócej rzecz ujmując, flow to życie zaangażowane. Człowiek uzyskuje swoje szczęście poprzez swoją aktywność, zaangażowanie, zaabsorbowanie wykonywanymi zadaniami. W tym przypadku nie zastanawiamy się nad sensem swojego działania, gdyż realizując poszczególne projekty, „płyniemy” swoim życiowym nurtem. Co ważne, teoria przepływu całkowicie wykorzystuje potencjał i talenty człowieka. Niesiony falą powodzeń poszczególnych działań, poczuciem spełnienia i realizacji, korzystasz z własnych automatycznie, a każde z Twoich działań ma jasno określony cel. Z własnego doświadczenia wiem, że flow sprawia, że Twoja praca i aktywność nie jest przykrym przymusem, a wręcz przeciwnie – oczekiwaną przyjemnością i wyznacznikiem szczęścia.
Jak być szczęśliwym?
Teoria teorią, ale z pewnością ciekawi Cię jak zdobyć własne szczęście w praktyce. Niestety nie potrafię udzielić Ci jednoznacznej rady. Chociażby dlatego, że nie wiem czym właściwie dla Ciebie jest szczęście. Wprawdzie jedno z najdłuższych badań na temat szczęścia, które trwało aż 80 lat (!), wskazuje, że „szczęście jest wtedy, gdy człowiek jest zadowolony ze swoich choćby najdrobniejszych osiągnięć[2]”, to równie dobrze dla Ciebie może być ono jednoznaczne z odpowiednim dochodem, rozwojem kariery czy realizacją własnych marzeń np. o podróżach.
I chociaż nie dam Ci złotej recepty na to, jak możesz stać się szczęśliwym, to podpowiem Ci „wsporniki”, których osiągnięcie z pewnością wzmocni Twoje poczucie szczęścia.
7 „wsporników” szczęścia
- MIŁOŚĆ – do świata i siebie
- WDZIĘCZNOŚĆ – innym i sobie
- NADZIEJA – motywacja do działania
- CIEKAWOŚĆ – chęć odkrywania, eksplorowania, doświadczania
- ENTUZJAZM – emocjonalne zaangażowanie w wykonywanie czynności, które lubimy wykonywać
- MĄDROŚĆ I INTELIGENCJA – przemyślane używanie posiadanej wiedzy
- UWAŻNOŚĆ I CELEBRACJA – umiejętność doceniania własnych, nawet najmniejszych sukcesów
Chcesz więcej posłuchać o szczęściu – zapraszam Cię do odsłuchania 6. odcinka mojego podcastu z serii „Idź swoją drogą”.
Ciekawe filary szczęścia prezentuje również Martin Seligman, ojciec – jakże mi bliskiej w ostatnim czasie – psychologii pozytywnej. Badacz wskazał pięć zasadniczych filarów ludzkiego dobrostanu i szczęścia.
Jak osiągnąć szczęście? Model PERMA
- Positive emotions – pozytywne emocje
W życiu powinniśmy skupiać się na swoich wzlotach, a nie porażkach. Ważną kwestią jest również osiąganie Przyjemności związanych z naszej kreatywności i intelektualnej symulacji, a nie tylko z zaspokajania potrzeb fizjologicznych.
- Engagement – zaangażowanie
Każdy z nas powinien znaleźć w swoim życiu czas na zajęcie się czymś, w co jesteśmy w stanie się w pełni zaangażować. Tak pochłaniające zadania zwiększają naszą inteligencję, umiejętności oraz zdolności emocjonalne. Co ważne, każdy może czerpać przyjemność z innych zajęć/rzeczy.
- Relationship – relacje
Człowiek potrzebuje relacji z innymi ludźmi. Tworząc pozytywne więzi z najbliższymi, mamy poczucie bezpieczeństwa w kryzysowych sytuacjach.
- Meaning – znaczenie
Życie powinno dążyć do realizacji wyznaczonego celu, a nie jedynie do uzyskania przyjemności. Zrozumienie wpływu wykonywanej przez nas pracy na innych i otoczenie, ułatwi uzyskanie z niej satysfakcji.
- Achievment – osiągnięcia
Każdy powinien mieć życiowe ambicje i cele, których osiągnięcie da poczucie spełnienia. Każdy z takich sukcesów – nawet najmniejszy – buduje naszą pewność siebie.
To, na co chciałabym zwrócić Twoją uwagę w kontekście zdobywania szczęścia, to fakt, że każda z ww. teorii skupia się wewnętrznym spełnieniu. Uważność na samego siebie, wsłuchiwanie się w wewnętrzny głos, umiejętne wykorzystanie posiadanych talentów – tak naprawdę to pierwszy krok do budowania solidnych podwalin pod bycie szczęśliwym. Działając tylko w zgodzie z samym sobą, uzyskasz poczucie spełnienie, a tym samym będziesz szczęśliwy.
Praca, a szczęście
Poruszając temat bycia szczęśliwym, nie sposób ominąć tak ważnej kwestii jaką dla każdego z nas jest praca. I to nie tylko dlatego, że aktywność zawodowa zajmuje 2/3 naszego życia. Jak się okazuje, spełnienie w pracy i jej sens bezpośrednio rzutują na poczucie szczęścia człowieka.
Wprawdzie na szczycie piramidy zawodowych „pomocników” w byciu szczęśliwym jest odpowiednie wynagrodzenie czy dobre relacje z przełożonym, to w czołówce znajdują się również takie aspekty jak:
- poczucie sensu wykonywanej pracy – dla 73 proc. Polaków;
- możliwości rozwoju jakie oferuje praca – 69 proc.;
- możliwość zachowania równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym – 68 proc[4].
W kontekście powyższych badań, chciałabym też zwrócić uwagę, że wśród zawodowych powodów do bycia szczęśliwym znalazły się również: możliwość realizacji własnych pasji w pracy (40 proc.) czy obowiązki zgodne z preferencjami pracownika (34 proc.[5]). Co to oznacza? Dla mnie – jako mentorki rozwoju talentów i drogi zawodowej – to jasny sygnał, że coraz bardziej świadomie podchodzimy do naszej aktywności zawodowej i uwzględniamy w niej to, co lubimy i chcielibyśmy robić (czytaj: swoje talenty).
Polacy (nie)szczęśliwi?
Czy my – Polacy – jesteśmy szczęśliwym narodem? A może łatka narzekających na wszystko słusznie jest nam przypinana?
W kontekście aktywności zawodowej Polacy oceniają swój poziom szczęścia na 6,1/10 pkt[6]. Wprawdzie wskaźnik ten wzrósł o 0,5 pkt. do roku 2019, jednak Tobie pozostawiam ocenę czy to rzeczywiście zadowalający poziom.
Uzupełnieniem obrazu szczęścia Polaków niech będą dane światowego raportu World Happiness Report 2021 zajmujemy 39. pozycję pod kątem poczucia bycia szczęśliwym.
I chociaż w ogólnym rozrachunku nie wypadamy tak źle (78 proc. z nas jest szczęśliwych[7]), to w zestawieniu z innymi krajami wypadamy – delikatnie mówiąc – słabo.
Szczęście? Poszukaj go w sobie!
Mam nadzieję, że mój tekst doprowadził Cię do jasnych wniosków nt. szczęścia. Chciałabym, żeby dotarło do Ciebie kilka zasadniczych kwestii.
- Szczęście nie jest coachingową mrzonką i jest naprawdę osiągalne.
- Na poczucie bycia szczęśliwym składa się wiele aspektów naszego życia (życie prywatne, praca, pasje), dlatego tak ważne jest podążanie w każdym z nich w zgodzie z samym sobą.
- Aby odkryć skuteczny sposób na zdobycie szczęścia, należy wejrzeć w głąb siebie – odkryć to, co mamy najcenniejsze (talenty) i kierować się nimi w swoich decyzjach i działaniu.
- Nigdy nie jest za późno na poszukiwanie szczęścia! Nieważne czy masz lat 30, 40 czy Twoja szala przechyliła się już na drugą stronę. Jeśli czujesz, że Twoje obecne położenie nie daje Ci spełnienia – nie czekaj! Poznaj samego siebie i podążaj za swoim szczęściem.
A Ty na jakim etapie swojego życia jesteś?
Czujesz się szczęśliwy czy nadal pracujesz nad jego podwalinami?
Co daje Ci szczęście? Praca? Rodzina? Hobby?
Źródła:
[1] W. Gierańczyk, M. Leszczyńska, Ujęcie szczęścia w wielowymiarowych badaniach jakości życia – https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5982/7/49/1/ws_01_2019__06_wieslawa_gieranczyk_marzena_leszczynska__ujecie_szczescia_w_wielowymiarowych_badaniach_j.pdf
[2] P. Kłos-Wojtczak, Co czyni nas szczęśliwymi? – http://neuropsychologia.org/co-czyni-nas-szcz%C4%99%C5%9Bliwymi
[3] Model PERMA: naukowa teoria szczęścia – https://wojciechklek.pl/model-perma-naukowa-teoria-szczescia/
[4] JobHouse, Szczęście w pracy Polaków. Raport z badania 2020. IV edycja. – https://www.jobhouse.pl/files/6/Raport_Szczescie_w_pracy_Polakow_2020.pdf
[5] Ibidem.
[6] Ibidem.
[7] World Happiness Report 2021 – https://worldhappiness.report/ed/2021/
Brak komentarzy, bądź pierwszy!