Skip to content
ArtykułyPodcasty

Czym jest szczęście? Jak je zdobyć?

„Szczęście szczęściu nierówne…” Chociaż ta sentencja wydaje się błaha, nawet nie wiesz, ile prawdy na temat szczęścia w sobie kryje. Bo czym właściwie jest szczęście? Zawodowym spełnieniem, szczęśliwą miłością, realizacją marzeń? Bez względu na to, z czym Ty utożsamiasz poczucie szczęścia, mam dla Ciebie ważną wiadomość: możesz je osiągnąć!

Co to jest szczęście?

Definicji szczęścia jest bardzo wiele i nie będę ich tu wszystkich przytaczać. Zamiast tego chcę przedstawić Ci trzy główne teorie, które są mi bliskie. Kiedy je poznasz, z pewnością domyślisz się, dlaczego…

Hedonizm

Po pierwsze, szczęście utożsamiamy często z odczuwaniem przyjemności przy jednoczesnym unikaniu bólu i cierpienia. Hedonistyczne podejście, które wydaje się być receptą na bycie szczęśliwym, niesie ze sobą tak naprawdę duże ryzyko. 

Oczywiście dominacja pozytywnych odczuć w naszym życiu w zasadniczy sposób rzutuje na nasze odczucie szczęścia. Jednak doraźne osiąganie przyjemności jest praktycznie nie do utrzymania w dłuższej perspektywie, a epizody bólowe (niestety nie potrafimy zupełnie go wyeliminować z naszego życia) mogą być trudne do zniesienia osobie, która jeszcze przed momentem była pod wpływem chwilowej ekscytacji.

Eudajmonia

Drugą teorię szczęścia prezentuje eudajmonia, wg której szczęście uzyskamy wtedy, gdy żyjemy w zgodzie z wewnętrznym duchem. Dużą rolę w tym przypadku odgrywa posiadany potencjał oraz dążenie do sensu swoich działań. Tę teorię szczęścia w ciekawy sposób wyjaśnił Tatarkiewicz, który wskazał je „jako posiadanie największych dóbr dostępnych człowiekowi (eudajmonia) – szczęśliwy jest ten, kto ma dobra, których potrzebuje i którymi się cieszy[1].”

Flow

Do mnie osobiście przemawia najbardziej trzecia teoria szczęścia – teoria przepływu. Najkrócej rzecz ujmując, flow to życie zaangażowane. Człowiek uzyskuje swoje szczęście poprzez swoją aktywność, zaangażowanie, zaabsorbowanie wykonywanymi zadaniami. W tym przypadku nie zastanawiamy się nad sensem swojego działania, gdyż realizując poszczególne projekty, „płyniemy” swoim życiowym nurtem. Co ważne, teoria przepływu całkowicie wykorzystuje potencjał i talenty człowieka. Niesiony falą powodzeń poszczególnych działań, poczuciem spełnienia i realizacji, korzystasz z własnych automatycznie, a każde z Twoich działań ma jasno określony cel. Z własnego doświadczenia wiem, że flow sprawia, że Twoja praca i aktywność nie jest przykrym przymusem, a wręcz przeciwnie – oczekiwaną przyjemnością i wyznacznikiem szczęścia.

Jak być szczęśliwym?

Teoria teorią, ale z pewnością ciekawi Cię jak zdobyć własne szczęście w praktyce. Niestety nie potrafię udzielić Ci jednoznacznej rady. Chociażby dlatego, że nie wiem czym właściwie dla Ciebie jest szczęście. Wprawdzie jedno z najdłuższych badań na temat szczęścia, które trwało aż 80 lat (!), wskazuje, że „szczęście jest wtedy, gdy człowiek jest zadowolony ze swoich choćby najdrobniejszych osiągnięć[2]”, to równie dobrze dla Ciebie może być ono jednoznaczne z odpowiednim dochodem, rozwojem kariery czy realizacją własnych marzeń np. o podróżach.

I chociaż nie dam Ci złotej recepty na to, jak możesz stać się szczęśliwym, to podpowiem Ci „wsporniki”, których osiągnięcie z pewnością wzmocni Twoje poczucie szczęścia.

7 „wsporników” szczęścia

  1. MIŁOŚĆ – do świata i siebie
  2. WDZIĘCZNOŚĆ – innym i sobie
  3. NADZIEJA – motywacja do działania
  4. CIEKAWOŚĆ – chęć odkrywania, eksplorowania, doświadczania
  5. ENTUZJAZM – emocjonalne zaangażowanie w wykonywanie czynności, które lubimy wykonywać
  6. MĄDROŚĆ I INTELIGENCJA – przemyślane używanie posiadanej wiedzy
  7. UWAŻNOŚĆ I CELEBRACJA – umiejętność doceniania własnych, nawet najmniejszych sukcesów

Chcesz więcej posłuchać o szczęściu – zapraszam Cię do odsłuchania 6. odcinka mojego podcastu z serii „Idź swoją drogą”. 

Ciekawe filary szczęścia prezentuje również Martin Seligman, ojciec – jakże mi bliskiej w ostatnim czasie – psychologii pozytywnej. Badacz wskazał pięć zasadniczych filarów ludzkiego dobrostanu i szczęścia.

Jak osiągnąć szczęście? Model PERMA

  • Positive emotions – pozytywne emocje

W życiu powinniśmy skupiać się na swoich wzlotach, a nie porażkach. Ważną kwestią jest również osiąganie Przyjemności związanych z naszej kreatywności i intelektualnej symulacji, a nie tylko z zaspokajania potrzeb fizjologicznych.

  • Engagement – zaangażowanie

Każdy z nas powinien znaleźć w swoim życiu czas na zajęcie się czymś, w co jesteśmy w stanie się w pełni zaangażować. Tak pochłaniające zadania zwiększają naszą inteligencję, umiejętności oraz zdolności emocjonalne. Co ważne, każdy może czerpać przyjemność z innych zajęć/rzeczy.

  • Relationship – relacje

Człowiek potrzebuje relacji z innymi ludźmi. Tworząc pozytywne więzi z najbliższymi, mamy poczucie bezpieczeństwa w kryzysowych sytuacjach.

  • Meaning – znaczenie

Życie powinno dążyć do realizacji wyznaczonego celu, a nie jedynie do uzyskania przyjemności. Zrozumienie wpływu wykonywanej przez nas pracy na innych i otoczenie, ułatwi uzyskanie z niej satysfakcji.

  • Achievment – osiągnięcia

Każdy powinien mieć życiowe ambicje i cele, których osiągnięcie da poczucie spełnienia. Każdy z takich sukcesów – nawet najmniejszy – buduje naszą pewność siebie.

To, na co chciałabym zwrócić Twoją uwagę w kontekście zdobywania szczęścia, to fakt, że każda z ww. teorii skupia się wewnętrznym spełnieniu. Uważność na samego siebie, wsłuchiwanie się w wewnętrzny głos, umiejętne wykorzystanie posiadanych talentów – tak naprawdę to pierwszy krok do budowania solidnych podwalin pod bycie szczęśliwym. Działając tylko w zgodzie z samym sobą, uzyskasz poczucie spełnienie, a tym samym będziesz szczęśliwy.

Praca, a szczęście

Poruszając temat bycia szczęśliwym, nie sposób ominąć tak ważnej kwestii jaką dla każdego z nas jest praca. I to nie tylko dlatego, że aktywność zawodowa zajmuje 2/3 naszego życia. Jak się okazuje, spełnienie w pracy i jej sens bezpośrednio rzutują na poczucie szczęścia człowieka.

Wprawdzie na szczycie piramidy zawodowych „pomocników” w byciu szczęśliwym jest odpowiednie wynagrodzenie czy dobre relacje z przełożonym, to w czołówce znajdują się również takie aspekty jak:

  • poczucie sensu wykonywanej pracy – dla 73 proc. Polaków;
  • możliwości rozwoju jakie oferuje praca – 69 proc.;
  • możliwość zachowania równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym – 68 proc[4].

W kontekście powyższych badań, chciałabym też zwrócić uwagę, że wśród zawodowych powodów do bycia szczęśliwym znalazły się również: możliwość realizacji własnych pasji w pracy (40 proc.) czy obowiązki zgodne z preferencjami pracownika (34 proc.[5]).  Co to oznacza? Dla mnie – jako mentorki rozwoju talentów i drogi zawodowej – to jasny sygnał, że coraz bardziej świadomie podchodzimy do naszej aktywności zawodowej i uwzględniamy w niej to, co lubimy i chcielibyśmy robić (czytaj: swoje talenty).

Polacy (nie)szczęśliwi?

Czy my – Polacy – jesteśmy szczęśliwym narodem? A może łatka narzekających na wszystko słusznie jest nam przypinana?

W kontekście aktywności zawodowej Polacy oceniają swój poziom szczęścia na 6,1/10 pkt[6]. Wprawdzie wskaźnik ten wzrósł o 0,5 pkt. do roku 2019, jednak Tobie pozostawiam ocenę czy to rzeczywiście zadowalający poziom.

Uzupełnieniem obrazu szczęścia Polaków niech będą dane światowego raportu World Happiness Report 2021 zajmujemy 39. pozycję pod kątem poczucia bycia szczęśliwym.

I chociaż w ogólnym rozrachunku nie wypadamy tak źle (78 proc. z nas jest szczęśliwych[7]), to w zestawieniu z innymi krajami wypadamy – delikatnie mówiąc – słabo.

Szczęście? Poszukaj go w sobie!

Mam nadzieję, że mój tekst doprowadził Cię do jasnych wniosków nt. szczęścia. Chciałabym, żeby dotarło do Ciebie kilka zasadniczych kwestii.

  1. Szczęście nie jest coachingową mrzonką i jest naprawdę osiągalne.
  2. Na poczucie bycia szczęśliwym składa się wiele aspektów naszego życia (życie prywatne, praca, pasje), dlatego tak ważne jest podążanie w każdym z nich w zgodzie z samym sobą.
  3. Aby odkryć skuteczny sposób na zdobycie szczęścia, należy wejrzeć w głąb siebie – odkryć to, co mamy najcenniejsze (talenty) i kierować się nimi w swoich decyzjach i działaniu.
  4. Nigdy nie jest za późno na poszukiwanie szczęścia! Nieważne czy masz lat 30, 40 czy Twoja szala przechyliła się już na drugą stronę. Jeśli czujesz, że Twoje obecne położenie nie daje Ci spełnienia – nie czekaj! Poznaj samego siebie i podążaj za swoim szczęściem.

A Ty na jakim etapie swojego życia jesteś?

Czujesz się szczęśliwy czy nadal pracujesz nad jego podwalinami?

Co daje Ci szczęście? Praca? Rodzina? Hobby?

 Źródła:

[1] W. Gierańczyk, M. Leszczyńska, Ujęcie szczęścia w wielowymiarowych badaniach jakości życiahttps://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5982/7/49/1/ws_01_2019__06_wieslawa_gieranczyk_marzena_leszczynska__ujecie_szczescia_w_wielowymiarowych_badaniach_j.pdf

[2] P. Kłos-Wojtczak, Co czyni nas szczęśliwymi? http://neuropsychologia.org/co-czyni-nas-szcz%C4%99%C5%9Bliwymi

[3] Model PERMA: naukowa teoria szczęścia – https://wojciechklek.pl/model-perma-naukowa-teoria-szczescia/

[4] JobHouse, Szczęście w pracy Polaków. Raport z badania 2020. IV edycja. https://www.jobhouse.pl/files/6/Raport_Szczescie_w_pracy_Polakow_2020.pdf

[5] Ibidem.

[6] Ibidem.

[7] World Happiness Report 2021 – https://worldhappiness.report/ed/2021/

Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy Raport Future 2024

Chcesz otrzymać raport o rynku pracy i zawodach przyszłości?
Dołącz do ponad 7108 subskrybentów mojego newslettera – otrzymasz go bezpłatnie!

W comiesięcznym newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje związane z rynkiem pracy przyszłości, o moich nowych publikacjach w mediach czy na blogu. A także promocjach na akredytowane kursy czy produkty w moim sklepie.
I jak u mnie także dużo inspiracji.

Kasia Syrówka

Kasia Syrówka

W ciągu swojego życia pracowałam chyba w każdym zawodzie, mam za sobą ogromne sukcesy i spektakularne porażki. W końcu postanowiłam, aby moje doświadczenia (z czasem poparte prestiżowymi certyfikacjami) przełożyć na pomoc innym. Od 12 lat zajmuję się rozwojem zawodowym swoich klientów. Czasem też piszę na blogu dzieląc się wskazówkami.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Raport Future
za 0 zł!

Rekomendowane wpisy

Artykuły

Dynamiczne zmiany na rynku pracy to coś, co obserwuję od lat z dużym zainteresowaniem. W moim raporcie “Future 2024” skupiłam

Artykuły

Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji i innowacyjnych technologii, pytania o to, jakie umiejętności będą przydatne w nadchodzących latach, stają się

Mentoring

Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś, kim jest mentor i jak może wpłynąć na Twój rozwój zawodowy? W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu,

Co daje raport od Syrówki?

Oferuję Ci przede wszystkim raport w języku polskim, co eliminuje przekłamania dotyczące właściwego tłumaczenia opisów talentów z j. angielskiego. A tylko rzeczywiste zrozumienie znaczenia talentów pozwoli Ci właściwie nad nimi pracować w przyszłości.

Ponadto w moim raporcie znajdziesz inne cenne wskazówki, których nie znajdziesz w raporcie anglojęzycznym, a które pozwolą Ci spojrzeć na swoje talenty z kilku płaszczyzn.

Cechy charakterystyczne danego talentu, szanse jakie ze sobą niesie, ograniczenia, które mogą się pojawić – tylko tak obszerna wiedza pozwoli Ci początkowo odkrywać i obserwować swój talent, aby z czasem zacząć rozumieć mechanizmy, jakie nim kierują oraz – co ważniejsze – samodzielnie sterować tymi mechanizmami.

Co daje raport z Instytutu?

Raport, jaki otrzymasz z Instytutu Gallupa po wykonaniu testu, to merytoryczny wstęp do wyjaśnienia znaczenia Twoich talentów. Co ważne, raport jest w wersji anglojęzycznej, co znacznie może utrudnić właściwe zrozumienie znaczenia poszczególnych talentów. Raport z Instytutu Gallupa traktowałabym jako pierwszą wskazówkę do dalszej pracy z talentami.

Co zrobić, kiedy nie mamy talentów z jakiejś domeny?

Idealny rozkład talentów wg domen nie istnieje. To, że nie masz żadnego ze swoich dominujących talentów w danej domenie wcale nie wpływa to negatywnie na Twój potencjał. Im więcej talentów w danej domenie, tym łatwiejsze nimi zarządzanie w ramach konkretnej grupy talentów.

Poza tym warto powtarzać test Gallupa co kilka lat, gdyż w oparciu o życiowe i zawodowe doświadczenia konfiguracja dominujących talentów może ulec zmianie, a tym samym ich przynależność do konkretnych domen.

Talenty w cieniu i blasku

Znając swoje talenty i umiejąc nimi zarządzać, jest się w stanie wykorzystać w stu procentach potencjał jaki niosą. Na tym właśnie polega talent w blasku – „wyciskasz” maximum z możliwości, jakie Ci daje.

Jednak jest też druga strona medalu – dany talent może nieść ze sobą mocne ograniczenia. Jeśli nie będziesz potrafił im zaradzić i ich przetransformować na właściwe działanie, wówczas Twój talent będzie w cieniu.

Co to są 4 domeny?

Założeniem prowadzącym do opracowania testu Gallupa było stwierdzenie, że każdy człowiek ma zespół 34 naturalnych talentów (wrodzonych lub nabytych – poprzez wychowanie, edukację lub kontakty – sposobów myślenia, odczuwania i reagowania), które zostały zgrupowane w czterech domenach: “Realizowanie”, “Wpływanie”, “Budowanie relacji” i “Myślenie strategiczne”.

Domena REALIZOWANIE – ta grupa talentów to cechy, które popychają do realizacji zadań, kończenia tego, co się rozpoczęło. Sprawiają, że projekty czy cele posuwają się do przodu. Dzięki tej grupie talentów rzeczy po prostu się dzieją. Osoby z tymi talentami dobrze czują się tam, gdzie wymagane jest działanie, naprawienie, osiąganie czy organizacja czegoś. Motywują się do wykonywania tego, co jest zaplanowane. Najlepiej czują się tam, gdzie trzeba wykazać się działaniem. Sprawnie przekuwają koncepcje na rzeczywistość.
Mówiąc wprost: są sprawczy. „Działaczy” motywują akcja i jej efekt.
Niezależnie od wybranej dyscypliny zawodowej, ich środowisko pracy powinno dostarczać okazji do wykazania się w działaniu.

Domena WPŁYWANIE – ta grupa talentów zawiera cechy, które pomagają w komunikacji, przekazywaniu pomysłów lub przekonywaniu innych do działania.
Osoby obdarzone tymi cechami wiedzą, jak mówić i sprawić, żeby ludzie słuchali. Mają w sobie to charyzmatyczne „coś”, co sprawia, że wywierają wpływ na decyzje i działanie innych ludzi. Pomarańczowe talenty (ten kolor przypisał im Gallup) są pożądane w zawodach, w których sukces zależy od wpływu, jaki wywiera się na innych (np. przedsiębiorcy, przywódcy, liderzy, mówcy, politycy, sprzedawcy).
Talenty z domeny Wpływanie są obarczone dużą odpowiedzialnością, o której nie powinno się zapominać.

Domena BUDOWANIE RELACJI – ta grupa to talenty, które pomagają w budowaniu i podtrzymywaniu relacji z innymi ludźmi. Osoby z „niebieskimi” talentami mają zdolność spajania zespołów, rozumienia drugiego człowieka i tworzenia silnych więzi pomiędzy ludźmi. Łączą zespoły niewidzialną więzią relacji.
Niczym ryba bez wody, tak osoba mająca talenty w tej grupie talentów, źle się czuje bez ludzi. Mówiąc wprost: nie potrafi pracować i funkcjonować bez ludzi wokół siebie. Kontakt z drugim człowiekiem daje jej energię. Ludzie ja inspirują.
W domenie Budowanie relacji są talenty, które aktywizują się najbardziej „dzięki” i „dla” ludzi. Talenty relacyjne są mocno intuicyjne, sporo w nich emocji. Dla ich posiadaczy wiedza nie jest wystarczająca do podejmowania decyzji. Oprócz tego, muszą oni odczuwać, że ich decyzja jest właściwa.

Domena MYŚLENIE STRATEGICZNE – ta grupa talentów to cechy, które pomagają podejmować decyzje. To one są odpowiedzialne za zbieranie i przetwarzanie informacji.
Absorbują i analizują informacje po to, aby podejmować lepsze decyzje. Pomagają innym rozważyć, co może się wydarzyć.
Do domeny Myślenie strategiczne należą te talenty, które wymagają wzmożonej aktywności umysłowej. Potrafią połączyć elementy, które z pozoru są nie do połączenia i stworzyć z nich coś, co nie tylko jest ciekawe i unikatowe, ale także działa.
Osoby bogato obdarzone tymi talentami nazywam „pięknymi umysłami”, ponieważ świat, jaki tworzą we własnym umyśle, jest równie bogaty i barwny (a czasem i bardziej) niż ten rzeczywisty. Dlatego też talenty z tej domeny sprawdzą się wśród m.in. artystów, twórców, uczonych, projektantów, strategów, liderów, ale także we wszystkich zawodach, które wymagają wzmożonej aktywności umysłowej oraz w tych, które gwarantują nieograniczone możliwości rozwoju i spełnienia kreatywnego.

Dlaczego badanie SF?

Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton StrengthsFinder – mierzy obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty są naturalnymi wzorcami myślenia, odczuwania oraz zachowania, w naturalny sposób wskazującymi pewien odbiór i przetwarzanie rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Słynny test StrengthsFinder wykorzystujemy nie tylko po to, by wskazać istniejące talenty, ale też je zrozumieć i właściwie wykorzystać w przyszłości.

Test Gallupa pozwala każdemu odnaleźć odpowiedź na pytania: “W czym jestem dobry?”, „Jakie mam ukryte zdolności?”. Dzięki temu możesz odkryć swoje naturalne predyspozycje i skupić się na ich rozwijaniu. Szlifując swoje wrodzone zdolności, osiągniesz znacznie lepsze wyniki niż wtedy, kiedy próbujesz nauczyć się czegoś, co Ci zwyczajnie nie wychodzi!

O instytucie gallupa

Instytut Gallupa to najstarszy na świecie instytut badania opinii społecznej. Został założony w 1935 r. przez George`a Gallupa. Swoją popularność zdobył głownie dzięki testowi Gallupa – narzędziu o nazwie CliftonStrenghtsFinder, które zostało opracowane przez Donalda Cliftona i Marcusa Buckinghama. To psychometryczne narzędzie badawcze ma na celu skupienie informacji niezbędnych do osiągnięcia doskonałości w różnorodnych rolach zawodowych. Test Gallupa jest uważany za jeden z najbardziej rzetelnych i trafnych testów psychologicznych.

Instytut Gallupa nieustannie szerzy świadomość na temat talentów Gallupa. Stale monitoruje sytuację zawodową w ujęciu globalnym, dostarcza wiele materiałów pomocnych w rozwoju talentów, organizuje warsztaty i szkolenia dla kadr menedżerskich. Instytut prowadzi również certyfikację dla coachów chcących się specjalizować w rozwoju talentów Gallupa.