Skip to content

Model PERMA, czyli jak być szczęśliwym?

Szczęście – hasło-klucz, do którego wszyscy dążymy. I chociaż wielu z nas chciałoby poznać skuteczny sposób na osiągnięcie poczucia szczęśliwości, to wskazanie jednej konkretnej metody nie jest możliwe. Co nie oznacza, że nie możesz wykorzystywać modeli wypracowanych przez badaczy szczęścia. Jednym z nich jest model PERMA. Sprawdź, w jaki sposób może Ci pomóc osiągnąć szczęście i poczucie dobrostanu.

 

Model PERMA – 5 kroków do szczęścia

O tym, czym jest szczęście a nawet o samym modelu PERMA pisałam już jakiś czas temu na blogu. Dlatego, żeby się nie powtarzać i przy okazji Cię nie zanudzać, dziś chcę Ci przedstawić praktyczne sposoby wykorzystania modelu wypracowanego przez M. Seligmana.

Jednak zanim przejdę do praktyki, pozwolę sobie przypomnieć rozwinięcie magicznego skrótu PERMA:

PERMA

Positive emotions – pozytywne emocje

Engagement – zaangażowanie

Relationship – relacje

Meaning – znaczenie

Achievment – osiągnięcia

 

Model PERMA jest na tyle uniwersalnym schematem działania, że możesz go śmiało wykorzystać w swoim dążeniu do uzyskania poczucia dobrostanu i szczęścia. Bez względu na to czy podążasz tą drogą sam czy korzystasz ze wsparcia coacha czy mentora (co osobiście bardzo Ci polecam!). Przemyślenie, zrozumienie oraz rozważenie różnych opcji, w jakich w Twoim życiu pojawia się każdy z ww. elementów, ułatwi Ci określić w jaki sposób każdy z tych aspektów może przybliżyć Cię do poczucia spełnienia i dobrostanu.

 

Uwaga! Sam model PERMA nie gwarantuje technik rozwiązywania barier w każdym z ww. aspektów. Jednak w połączeniu z innymi technikami coachingowymi są dobrym punktem wyjścia do nadania kierunku działania.

 

PERMA i psychologia pozytywna

Przy podejmowaniu jakichkolwiek działań najtrudniejszy jest początek. Dlatego jeśli nie jesteś jeszcze przekonany do skuteczności modelu PEEMA w dążeniu do szczęścia, powinieneś zacząć od wykorzystywania jego założeń w różnych technikach psychologii pozytywnej. Tym bardziej, że twórca modelu – M. Seligman – jest ojcem tej gałęzi psychologii.

 

Jedną z prostszych (tylko pozornie 😉) technik wywodzących się z psychologii pozytywnej jest praktykowanie wdzięczności. Najprościej mówiąc: polega na docenianiu pozytywnych kwestii, które spotykają Cię każdego dnia. Prawda, że proste? Jednak nie do końca. Jedną z największych przeszkód dostrzegania w naszym życiu tego, co dobre, jesteśmy… my sami. Tak, dobrze czytasz: nie wiedzieć czemu człowiek częściej skupia swoją uwagę na swoich niepowodzeniach niż na pozytywnych aspektach swojego jestestwa. A wystarczy przecież poświęcić 15 minut dziennie na zastanowienie się za co jesteś wdzięczny w konkretnym dniu. Aspekty wskazane w modelu PERMA znacznie ułatwią Ci to zadanie. Dlatego nie czekaj tylko stwórz swój dziennik wdzięczności chociażby wg pięciu kluczowych aspektów, jakimi są: pozytywne emocje, zaangażowanie, relacje, znaczenie i osiągnięcia. Już po tygodniu regularnego treningu wdzięczności przekonasz się jak wiele dobra spotyka Cię w życiu.

 

Innym ze skutecznych technik pracy nad sobą z wykorzystaniem modelu PERMA są pytania otwarte. Otwarte, czyli takie, na które musisz udzielić rozwiniętej odpowiedzi. Stwierdzenie tak/nie w tym przypadku nie wystarczy 😉 Czego mogą dotyczyć pytania? Wszystkiego! W początkowej fazie pracy nad sobą mogą być dość ogólne, aby z czasem dotykały coraz bardziej szczegółowych kwestii. Przykładowe listy pytań rozwojowych znajdziesz z pewnością bez większego problemu w Internecie. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby były dostosowane do Twojej indywidualnej sytuacji, warto skorzystać z pomocy mentora rozwojowego. Dla ogólnego zorientowania prezentuję Ci kilka przykładowych pytań, na które warto sobie samemu odpowiedzieć:

  1. W jakim stopniu doświadczasz obecnie pozytywnych emocji?
  2. Jakie zajęcia sprawiają Ci w życiu przyjemność?
  3. Podczas jakich czynności tracisz poczucie czasu?
  4. W jakim stopniu robisz dziś rzeczy, które są dla Ciebie cenne i warte zachodu?
  5. Jakie są Twoje najważniejsze relacje? Dlaczego?

 

Techniką, która osobiście mnie bardzo się podoba i pozwala na wykorzystanie modelu PERMA w praktyce, są akty życzliwości. To nic innego jak przypadkowe, spontaniczne wyrazy dobroci dla drugiej osoby. Być może trudno Ci w to uwierzyć, ale tak błahe gesty jak przytrzymanie drzwi koleżance wychodzącej z pracy, przepuszczenie obcej osoby w sklepowej kolejce czy przyniesienie partnerowi drinka z kuchni mogą skutecznie budować Twoje poczucie dobrostanu. Jak to możliwe? Akty życzliwości dają Ci poczucie zadowolenia z okazania serca drugiej osoby, tym samym pobudzają w Tobie pozytywne emocje. Poza tym takie spontaniczne sytuacje w większości przypadku spotykają się z pozytywną reakcją drugiej osoby, co dodatkowo oddziałuje na Ciebie.

Akty życzliwości możesz realizować spontaniczne. Jeśli jednak chcesz wzmocnić ich oddziaływanie na Twoje poczucie dobrostanu, możesz prowadzić dziennik, np. według pięciu sfer z modelu PERMA. Taki notatnik „dobrych uczynków” może stać się Twoim solidną podstawą pozytywnego nastawienia do życia i otaczających Cię osób.

 

Model PERMA – karty pracy

A może jesteś zwolennikiem konkretnych narzędzi, w których mógłbyś wykorzystać model PERMA? Jeśli tak, poniżej prezentuję przykładowe ćwiczenia ułatwiające zrozumienie znaczenia każdego z elementów modelu PERMA w Twoim życiu.

  1. Mapowanie szczęścia.

To ćwiczenie polecam szczególnie osobom, które dopiero zaczynają pracę z modelem PERMA. Arkusz roboczy jest podzielony na sześć bloków przypominających dziennik, w ramach których możesz zapisywać swoje przemyślanie dotyczące każdego z elementów modelu PERMA wg poniższego schematu:

Pozytywne emocjeCo przynosi pozytywne emocje?

ZaangażowanieJakie czynności całkowicie Cię pochłaniają?

RelacjeJakie relacje przynoszą Ci radość i wsparcie?

ZnaczenieJaki większy cel jest dla Ciebie atrakcyjny?

OsiągnięciaCo chciałbyś osiągnąć w następnym tygodniu, miesiącu i roku?

Dodatkowe pytania do refleksji: Jakie Twoje obszary są najmocniejsze? Którym obszarom powinieneś poświęcić więcej uwagi w kontekście rozwoju?

  1. Kontrola wyważenia koła PERMA

Jeśli już wdrożyłeś się w model PERMA i jego znaczenie w Twojej drodze do szczęścia, polecam Ci kolejne ćwiczenie: kontrolę wyważenia koła PERMA. Arkusz składa się z dwóch części, które są doskonałym źródłem informacji na temat każdego z elementów PERMA w Twoim życiu.

Część pierwsza – Ocena koła PERMA

Pierwsza część arkusza roboczego zawiera koło podzielone na pięć równych części, z których każda odnosi się do jednego z elementów PERMA. Twoje zadanie polega na zastanowieniu się nad podpowiedziami dotyczącymi każdego elementu i napisania, jak każdy element wygląda w Twoim życiu. Tak opracowane koło pozwoli Ci stworzyć świetną prezentację wizualną każdego z pięciu aspektów i pozwoli Ci zauważyć te elementy, nad którymi powinieneś popracować, aby zwiększyć swoje szczęście.

Część druga – Refleksja i spostrzeżenia

Część druga arkusza roboczego przedstawia każdy z pięciu elementów po to, abyś zastanowił się nad tym, co odkryłeś w pierwszej części ćwiczenia. Zapisuj nie tylko swoje spostrzeżenia, ale również spróbuj opracować jeden proaktywny sposób zajęcia się wszystkimi obszarami, w których występuje silna nierównowaga.

Z tego arkusza możesz korzystać tyle razy, ile potrzebujesz. Tym bardziej, że może on stanowić świetny punkt kontrolny Twojej pracy nad rozwijaniem poczucia szczęścia i dobrego samopoczucia.

 

Twoje szczęście zależy od Ciebie

Mam nadzieję, że tych kilka moich wskazówek ułatwi Ci pracę nad swoim szczęściem z wykorzystaniem modelu PERMA. Pamiętaj jednak, że to tylko przykłady ćwiczeń, z których możesz skorzystać. To, czy ich wykonanie przyniesie rzeczywiste efekty, zależy w dużym stopniu od Ciebie – Twojego zaangażowania, determinacji i szczerości z samym sobą. Podstawowym krokiem do uzyskania poczucia dobrostanu jest zrozumienie, że szczęście mieszka w Tobie – musisz je tylko odkryć i nad nim pracować. Czy uda Ci się je uzyskać, zależy wyłącznie od Ciebie. Pamiętaj, że Ludzie są na tyle szczęśliwi, na ile sobie pozwolą (A. Lincoln)… Czy Ty pozwolisz sobie na szczęście?

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane wpisy

Nauka i zmiana – na to jest zawsze dobry czas!

Wiek aktywności zawodowej wydłuża się na całym świecie. Już dziś widok lekarza w zaawansowanym wieku czy profesora-seniora nikogo nie dziwi.
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Integrator

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej

Twój rozwój i świat online

Twój rozwój i świat online. Jak wirtualna rzeczywistość sprzyja budowaniu kariery zawodowej? Od kilku lat świat online na dobre zagościł
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Indywidualizacja

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej