Skip to content
Artykuły

Czym jest asertywność?

Asertywność – dbaj o siebie i szanuj innych

Asertywność jako jedna z kompetencji miękkich – jest coraz bardziej popularną cechą. Niestety często rozumiana jest jako umiejętność odmawiania.

Czym właściwie jest postawa asertywna?

Jaką rolę odgrywa w naszym życiu zawodowym i osobistym?

 

Asertywność – szacunek dla samego siebie

Kilka dni temu jeden z prawników na swoim profilu na Facebooku napisał coś, co trafnie wskazuje czym tak naprawdę jest asertywność. Pozwolę sobie przytoczyć fragment jego wypowiedzi:

„…Planuję pracę na najbliższy miesiąc i gdy osiągnę limit, zaprzestanę przyjmować nowych zleceń. To jedna z lekcji w ramach asertywności i zarządzania swoim życiem – sztuka odmawiania

Co ujęło mnie w przytoczonym poście? Przede wszystkim świadomość na temat asertywności. Asertywność – sztuka nie tylko odmawiania – to jeden z elementów dojrzałego zarządzania swoim życiem. To przede wszystkim szacunek wobec samego siebie i własnych potrzeb. Asertywność nie ogranicza się jedynie do mówienia wyłącznie „nie!” Postawa asertywna to umiejętność komunikowania własnego zdania. Nie zawsze musi mieć formę odmowy.

Równie dobrze postawą asertywną jest:

 • umiejętność wyrażania swoich opinii i potrzeb,
 • zdolność przyjmowania pochlebstw, ocen oraz krytyki,
 • łatwość w balansowaniu między stanowczością, a zdolnością do wypracowywania kompromisów.

Co jednak najważniejsze: podstawą asertywności jest samoświadomość, zdolność do samooceny, a tym samym szacunek do samego siebie, posiadanych kompetencji, wyznawanych wartości. Tak, dobrze rozumiesz! Będąc asertywnym i jasno komunikując swoje poglądy oraz potrzeby, tak naprawdę wyrażasz szacunek dla samego siebie! A taka postawa jest niezbędna do tego, aby wzbudzać szacunek wśród innych.

 

Asertywność, czyli poszanowanie zdania innych

Wprawdzie istotą asertywności jest dbałość o własne interesy, czyli komunikując się w sposób asertywny, jesteś w stanie wyznaczy jasne granice (np. dotyczące współpracy czy liczby zawodowych obowiązków), których inni nie mogą przekroczyć. Ważne jednak jest również to, że będąc asertywnym wykazujesz szacunek wobec innych osób.

 • jasne komunikaty wyrażane w zrównoważony sposób
 • nie tylko konstruktywne krytykowanie z twojej strony,
 • ale również umiejętność przyjmowania ocen,
 • zdolność słuchania opinii innych,
 • umiejętność przyznania się do popełnionego błędu,
 • czy wyrażenia przeprosin

– to te cechy postawy asertywnej, które nie tylko bronią twoich potrzeb, ale przede wszystkim wyrażają twoje opinie z szacunkiem dla drugiej strony.

Dodatkowo: kontrolowanie emocji i umiejętność wysłuchania drugiej strony jest kluczowe w kontekście asertywności. Tym bardziej, że między postawą asertywną a agresywną jest bardzo cienka granica, którą niezwykle łatwo przekroczyć.

 

Jestem asertywny, czyli jaki?

Aby łatwiej było Ci pracować nad postawą asertywną, przedstawiam kilka charakterystycznych cech.

Będąc asertywnym:

 • jesteś w stanie odróżnić przedstawione fakty od wyrażonych opinii i zdystansować się wobec tych drugich,
 • potrafisz wyrazić swoje zdanie w stanowczy sposób, jednak bez jednoczesnego obwiniania innych,
 • krytykujesz wyłącznie w sposób konstruktywny,
 • proponujesz, a nie narzucasz możliwe rozwiązania problemu,
 • swoje opinie wyrażasz w pierwszej osobie, tj. „Ja uważam…”, „W mojej opinii…”, „Moim zdaniem…”
 • chociaż być może wyrażasz zdanie odrębne od pozostałej grupy, nadal jesteś jej częścią, a twoim celem jest wspólne wypracowanie właściwych rozwiązań z poszanowaniem zdania i potrzeb każdego z członków,
 • jesteś świadomy swoich potrzeb i wartości, jednak zauważasz je również u swoich współpracowników.

 

Po co właściwie asertywność?

Asertywność nie jest prosta. Wymaga umiejętności poskromienia własnych emocji, wyłuskania z przekazywanych komunikatów i ocen wyłącznie faktów, wyrażania sprzecznego zdania bez jednoczesnego ataku rozmówcy. Chcąc być asertywnym, musisz poświęcić dużo uwagi i energii na wypracowanie odpowiedniej postawy. Jednak spokojnie: wysiłek w tym zakresie zaprocentuje.

Kiedy uda ci się wypracować mechanizmy asertywne i nauczysz się dbać o własne interesy z jednoczesnym poszanowaniem zdania innych, znajdziesz sposób na bezkonfliktowe wyrażanie swojego ja i rozwiązywanie potencjalnych sporów.

Co istotne, postawa asertywna jest przydatna nie tylko w życiu codziennym (kulturalne pertraktacje z małżonkiem – wyobrażasz to sobie 😊), ale – przede wszystkim – w życiu zawodowym. Przyznaj się, ile razy zdarzyło ci się przyjąć zadania od innych współpracowników mimo tego, że byłeś wyczerpany i nie nadążałeś z własnymi obowiązkami? Jak często czujesz frustrację z powodu braku umiejętności wyrażania w spokojny sposób sprzeciwu wobec próby wykorzystania twojej uległości? A może ciągłe pomijanie przez zespół twojego zdania skutecznie zniechęca cię do pracy?

Wyobraź sobie teraz takie sytuacje:

 1. Kiedy współpracownik po raz kolejny próbuje obciążyć cię nowym zadaniem, ty spokojnie stwierdzasz, że liczba twoich obowiązków jest wystarczająca i jesteś pewien, że twój kolega z pracy doskonale poradzi sobie z wykonaniem akurat tego konkretnego.
 2. Nie jesteś przekonany do rozwiązań zaproponowanych przez grupę? Kulturalnie i bez wskazywania winnych wskaż to, co budzi twoje wątpliwości. Nie zapomnij o odpowiednich argumentach, a nawet zaproponuj własne rozwiązania.
 3. W trakcie spotkań ze współpracownikami jasno komunikujesz jakie jest twoje zdanie. Podkreślaj swoje kompetencje i doświadczenie, z którego wynika twoje stanowisko. Jednocześnie doceniaj doświadczenie współpracowników i ich wysiłek włożony w wypracowanie przedstawionych propozycji. Bądź otwarty na merytoryczną dyskusję bazującą na solidnych argumentach.

Zgodzisz się, że widać różnice?

 

Asertywna „ściągawka”

Jeśli nadal nie do końca rozumiesz, jak kształtować w sobie postawę asertywną, zapraszam na WEBINAR 26.08.

A dla tych, którzy lubią działać tu i teraz, mam małą ściągawkę z budowania asertywnego komunikatu.

4 etapy asertywnej postawy:

 1. Scharakteryzuj dręczący cię problem bądź sytuację, która jest dla Ciebie niekomfortowa
 2. Określ swoje odczucia, jakie ci towarzyszą
 3. Wskaż konkretne potrzeby, które chcesz zrealizować
 4. Wskaż konsekwencje zaproponowanego rozwiązania, podkreśl jego korzyści

 

Mam nadzieję, że powyższa „ściągawka” pomoże Ci kształtować w sobie asertywne zachowania. Trzymam kciuki za to, żebyś potrafił/a odpowiednio zadbać o samego siebie przy jednoczesnym poszanowaniu innych…

A przy okazji zapraszam na Webinar 26.08 na którym zrobimy krotki test na asertywność i będziemy trenować asertywność- na razie na mnie!:)

 

 

 

 

 

[i] Wojciech Wawrzak, Prakreacja – post z dn. 14.07.2020 – https://www.facebook.com/prakreacja/posts/3954878667920869

Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy Raport Future 2024

Chcesz otrzymać raport o rynku pracy i zawodach przyszłości?
Dołącz do ponad 7108 subskrybentów mojego newslettera – otrzymasz go bezpłatnie!

W comiesięcznym newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje związane z rynkiem pracy przyszłości, o moich nowych publikacjach w mediach czy na blogu. A także promocjach na akredytowane kursy czy produkty w moim sklepie.
I jak u mnie także dużo inspiracji.

Kasia Syrówka

Kasia Syrówka

W ciągu swojego życia pracowałam chyba w każdym zawodzie, mam za sobą ogromne sukcesy i spektakularne porażki. W końcu postanowiłam, aby moje doświadczenia (z czasem poparte prestiżowymi certyfikacjami) przełożyć na pomoc innym. Od 12 lat zajmuję się rozwojem zawodowym swoich klientów. Czasem też piszę na blogu dzieląc się wskazówkami.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Raport Future
za 0 zł!

Rekomendowane wpisy

ArtykułyGallup®

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.

ArtykułyGallup®

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.

Artykuły

Mentorem być… Na czym polega profesjonalizacja mentoringu? Mentoring – to hasło, które coraz częściej gości nie tylko w organizacjach, ale