Skip to content
Artykuły

Zmiana roli w życiu zawodowym – jak rozsądnie jej dokonać?

Osoby wkraczające właśnie na rynek pracy zmienią swój zawód 5-7 razy w życiu. 1/3 z nich będzie dokonywać zawodowych zmian – albo w zakresie zmiany miejsca pracy albo zmiany profesji – średnio co 12 miesięcy. Tym samym zmiana roli w życiu zawodowym na stałe wpisuje się w Twoje życie. Dlaczego nie warto się jej bać i jak rozsądnie ją zrealizować?

 

Człowiek tysiąca zawodów

To, co teraz napiszę być może potraktujesz jako wyświechtany frazes, jednak ze względu na nadal niedostateczny poziom świadomości społeczeństwa w tym zakresie, powtórzę to jeszcze raz: Era jednego zawodu na całe życie to bezpowrotna przeszłość!

Współczesny rynek pracy wymaga od pracownika wysokiego poziomu elastyczności oraz otwartości na zmiany. I nie ma w tym nic dziwnego, kiedy obserwuje się z jak zawrotną prędkością zmieniają się trendy dotyczące aktywności zawodowej. To, w jakiej ścisłej korelacji pozostaje teraźniejszość i przyszłość rynku pracy, doskonale udowodniły nam dwa ostatnie lata pandemii. Praca zdalna, która przed wybuchem covid była traktowana jako totalna abstrakcja, a w wyjątkowych sytuacjach jako pracowniczy przywilej, dziś na stałe wpisała się w modele współpracy. Rynek pracy pracodawcy i rynek pracy pracownika regularnie zamieniają się pozycjami. Podział pracy między ludzi i maszyny może sprawić zaś, że już w ciągu 3 najbliższych lat zniknie 85 mln miejsc pracy[i]!

Gdzie w tym wszystkim jesteś Ty i Twoja aktywność zawodowa? Czy jesteś gotowa na zmianę roli w życiu zawodowym przynajmniej kilka razy? Jak zachować zdrowy rozsądek w podążaniu za zawodowymi trendami?

 

Praca zgodna z wartościami

Fakt, że staniesz przed koniecznością zmiany roli w życiu zawodowym wcale nie oznacza, że masz podejmować kroki wbrew sobie. Wręcz przeciwnie! Jako mentor rozwoju zawodowego i osobistego kieruję się ideą, że zmiana będzie prowadziła do lepszego tylko wtedy, kiedy u jej podwalin będą stały realne wartości jakie wyznajesz. I owszem, wdrażanie zmian wymaga od Ciebie wyjścia z własnej strefy komfortu i może budzić wiele wątpliwości (przynajmniej w początkowej fazie jej realizowania). Jednak w żaden sposób nie może być zaprzeczeniem wartości, jakimi kierujesz się w życiu – czy to zawodowym, czy osobistym.

Dlaczego zgodność wartości zawodowych i osobistych jest tak ważna?

Po pierwsze, wykonując pracę zgodną z Twoimi wartościami masz przekonanie, że jesteś w odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie (wiem, zabrzmiało jak frazes?). Wiedząc, że Twoja praca zawodowa jest zgodna z samym Tobą, nie będziesz potrzebował dodatkowej motywacji do działania. Oczywiste jest też, że praca zgodna z Twoimi wartościami będzie przekładała się pozytywnie na Twoją efektywność. Poza tym łatwiej będzie Ci też rozwiązywać zawodowe problemy i stawiać czoło wyzwaniom, które staną na Twojej drodze.

W kontekście zgodności pracy zawodowej z osobistymi wartościami istotne są również wartości organizacji, przełożonego i współpracowników. Jeśli te są zbieżne z Twoimi, to z pewnością stworzycie zgrany team. Im większa spójność wartości w organizacji z tymi, które Ty wyznajesz, tym większe będzie Twoje przekonanie o sensowności Twoich działań i roli w firmie oraz zespole. Grając do jednej bramki, będzie wam o wiele łatwiej budować pozytywne relacje, zarówno na linii przełożony-pracownik jak też z innymi współpracownikami.

A co, jeśli Twoja praca nie jest zgodna z Twoimi wartościami? Myślę, że nie muszę wcale odpowiadać na to pytanie, gdyż niestety ten problem jest dość powszechny. Jeśli nie Ty sama, to z pewnością ktoś z Twojego otoczenia przekonał się jaką mordęgą jest praca zupełnie sprzeczna z prywatnymi wartościami. I być może daje się chwilowo wytrzymać w takiej pracy (szczególnie, kiedy czasem nie ma się wyjścia chociażby na zobowiązania finansowe), jednak w dłuższej perspektywie praca w takim miejscu będzie miała wyłącznie negatywne skutki. Narastająca frustracja czy niska efektywności to jedne z łagodniejszych „objawów” pracy wbrew sobie. O wiele poważniejszymi mogą być wypalenie zawodowe, depresja czy szereg innych chorób.

 

Zmiana – ewolucja a nie rewolucja

Decydując się na zmianę roli w życiu zawodowym, nie zawsze będziesz musiała się zmierzyć z dokonaniem życiowej rewolucji. Wszystko zależy tak naprawdę od tego jak duże są Twoje potrzeby, w jakim stopniu realizujesz się w aktualnym zawodzie, czy w Twojej organizacji są możliwości dostosowania stanowiska pracy do indywidualnych oczekiwań. Czasem może okazać się, że już modyfikacja zakresu obowiązków (w porozumieniu z Tobą i w odniesieniu do Twoich rozwojowych potrzeb) wystarczy do zmiany Twojej roli w życiu zawodowym.

Kiedy zmiana stanowiska czy zakresu obowiązków w ramach aktualnej organizacji nie jest możliwe, to poszukanie pracy na analogicznym stanowisku u nowego pracodawcy również może być sposobem na dobrą zmianę w życiu zawodowym. Szukając nowej pracy, musisz jednak zwrócić szczególną uwagę na te aspekty, które nie odpowiadały Ci w tej dotychczasowej. Jednym słowem: szukaj takiego miejsca pracy, które będzie nie tylko zupełnie inne od dotychczasowego, ale które również będzie kierowało się wartościami wyznawanymi przez Ciebie.

Oczywiście zmiana stanowiska a nawet pracodawcy w niektórych przypadkach może być niewystarczająca. Wtedy nie pozostaje Ci nic innego jak szukania nowego zawodu dla siebie. I chociaż brzmi to przerażająco, to przekwalifikowanie nie musi być wcale bolesne. Szczególnie jeśli będzie prowadziło do pracy, która da Ci wreszcie spełnienie i możliwości rozwoju. Wprawdzie zmiana zawodu wymaga zarówno czasu jak i – a szczerze mówiąc myślę, że przede wszystkim – odwagi, to jeśli jest zgodna z osobistymi wartościami, jest jedną z najlepszych inwestycji w samego siebie. Potwierdzam to nie tylko jako mentor rozwoju zawodowego i osobistego, ale również jako kobieta wykonująca w swoim życiu ponad 30 zawodów!

 

Zmiana zawodowa w 3 krokach

Aby przekonać Cię, że zmiana roli w życiu zawodowym nie jest tak trudna jak Ci się wydaje, postaram się przedstawić ten proces w trzech prostych krokach. Kierowanie się nimi z pewnością ułatwi Ci dokonania tej niezwykłej zmiany ?

Krok 1. Przygotowanie do zmiany zawodowej

Na tym etapie kluczowe jest gromadzenie informacji o… sobie samej. Zanim zaczniesz dokonywać radykalnych zmian, musisz wiedzieć zarówno to jakimi predyspozycjami i potencjałem dysponujesz, jak również znać swoją zawodową tożsamość, określić swoje cele i potrzeby. Tylko wiedząc kim naprawdę jesteś i dokąd zmierzasz, będziesz w stanie zaoferować konkretne korzyści swojemu przyszłemu pracodawcy.

Krok 2. Przeprowadzanie zmiany

Zmiana roli w życiu zawodowym – jak każde większe przedsięwzięcie – musi mieć plan realizacji. Dlatego tak ważne jest opracowanie zarówno niezbędnych dokumentów (chociażby CV, referencji, portfolio), jak też zaplanowanie konkretnych działań. Nowa praca nie znajdzie się sama – chociaż podobno są tacy, którym im się to udaje ?. Jednak zamiast liczyć na łut szczęścia, lepiej wziąć sprawy w swoje ręce i zaplanować, a później sukcesywnie realizować plan zmiany roli w życiu zawodowym.

Krok 3. Stabilizacja w nowym miejscu pracy

Może Ci się wydawać, że kiedy już dokonasz zmiany swojej roli w życiu zawodowym (zmienisz stanowisko czy pracę albo nawet zawód), to osiągnęłaś życiowy sukces. Jeśli mnie śledzisz od dłuższego czasu, to z pewnością wiesz, że dla mnie zawodowa aktywność zawsze jest polem do nieustającej pracy. W przypadku zmiany pracy i znalezienia swojego zawodowego „miejsca na ziemi” powinnaś pamiętać, że to dopiero jeden z pierwszych kroków do spełnienia. Kolejnymi powinny być: rozeznanie się w sytuacji w nowym miejscu pracy, określenie własnych kwalifikacji i oczekiwań dotyczących rozwoju oraz odniesienie ich do warunków w organizacji, tworzenie relacji ze współpracownikami i przełożonym, budowanie pewności siebie, neutralizowanie sytuacji konfliktowych.

Dopiero poczucie swobody w nowym miejscu pracy oraz otwartość pracodawcy na kontynuację współpracy dadzą Ci gwarancję, że przeprowadziłaś zmianę roli w życiu zawodowym w sposób przemyślany i rozsądny.

Osobiście życzę Ci tylko takich zmian i odwagi do podejmowania tak trudnych decyzji.

A jeśli czujesz niedosyt w temacie zmiany roli w życiu zawodowym, zapraszam Cię do odsłuchania 9. odcinka mojego podcastu „Idź Swoją Drogą” – „Jak zmienić pracę bez stresu?”. Zapraszam serdecznie!

 

[i] World Economic Forum, The Future of Jobs Report 2020.

Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy Raport Future 2025

Chcesz otrzymać raport o rynku pracy i zawodach przyszłości?
Dołącz do ponad 7108 subskrybentów mojego newslettera – otrzymasz go bezpłatnie!

W comiesięcznym newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje związane z rynkiem pracy przyszłości, o moich nowych publikacjach w mediach czy na blogu. A także promocjach na akredytowane kursy czy produkty w moim sklepie.
I jak u mnie także dużo inspiracji.

Picture of Kasia Syrówka

Kasia Syrówka

W ciągu swojego życia pracowałam chyba w każdym zawodzie, mam za sobą ogromne sukcesy i spektakularne porażki. W końcu postanowiłam, aby moje doświadczenia (z czasem poparte prestiżowymi certyfikacjami) przełożyć na pomoc innym. Od 12 lat zajmuję się rozwojem zawodowym swoich klientów. Czasem też piszę na blogu dzieląc się wskazówkami.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Raport Future
za 0 zł!

Rekomendowane wpisy

Artykuły

Znasz to uczucie, gdy masz ważny projekt do wykonania, ale zamiast nad nim pracować, znajdujesz setki innych zajęć? To klasyczne

Artykuły

Jeszcze kilka miesięcy temu, to praca szukała człowieka. Dziś sytuacja na rynku pracy wygląda zupełnie inaczej. Od czego zacząć i

Artykuły

Talenty to nie tylko zdolności artystyczne – według metodologii Gallupa każdy z nas ma ich aż 34. Pięć najsilniejszych wyznacza

Co daje raport od Syrówki?

Oferuję Ci przede wszystkim raport w języku polskim, co eliminuje przekłamania dotyczące właściwego tłumaczenia opisów talentów z j. angielskiego. A tylko rzeczywiste zrozumienie znaczenia talentów pozwoli Ci właściwie nad nimi pracować w przyszłości.

Ponadto w moim raporcie znajdziesz inne cenne wskazówki, których nie znajdziesz w raporcie anglojęzycznym, a które pozwolą Ci spojrzeć na swoje talenty z kilku płaszczyzn.

Cechy charakterystyczne danego talentu, szanse jakie ze sobą niesie, ograniczenia, które mogą się pojawić – tylko tak obszerna wiedza pozwoli Ci początkowo odkrywać i obserwować swój talent, aby z czasem zacząć rozumieć mechanizmy, jakie nim kierują oraz – co ważniejsze – samodzielnie sterować tymi mechanizmami.

Co daje raport z Instytutu?

Raport, jaki otrzymasz z Instytutu Gallupa po wykonaniu testu, to merytoryczny wstęp do wyjaśnienia znaczenia Twoich talentów. Co ważne, raport jest w wersji anglojęzycznej, co znacznie może utrudnić właściwe zrozumienie znaczenia poszczególnych talentów. Raport z Instytutu Gallupa traktowałabym jako pierwszą wskazówkę do dalszej pracy z talentami.

Co zrobić, kiedy nie mamy talentów z jakiejś domeny?

Idealny rozkład talentów wg domen nie istnieje. To, że nie masz żadnego ze swoich dominujących talentów w danej domenie wcale nie wpływa to negatywnie na Twój potencjał. Im więcej talentów w danej domenie, tym łatwiejsze nimi zarządzanie w ramach konkretnej grupy talentów.

Poza tym warto powtarzać test Gallupa co kilka lat, gdyż w oparciu o życiowe i zawodowe doświadczenia konfiguracja dominujących talentów może ulec zmianie, a tym samym ich przynależność do konkretnych domen.

Talenty w cieniu i blasku

Znając swoje talenty i umiejąc nimi zarządzać, jest się w stanie wykorzystać w stu procentach potencjał jaki niosą. Na tym właśnie polega talent w blasku – „wyciskasz” maximum z możliwości, jakie Ci daje.

Jednak jest też druga strona medalu – dany talent może nieść ze sobą mocne ograniczenia. Jeśli nie będziesz potrafił im zaradzić i ich przetransformować na właściwe działanie, wówczas Twój talent będzie w cieniu.

Co to są 4 domeny?

Założeniem prowadzącym do opracowania testu Gallupa było stwierdzenie, że każdy człowiek ma zespół 34 naturalnych talentów (wrodzonych lub nabytych – poprzez wychowanie, edukację lub kontakty – sposobów myślenia, odczuwania i reagowania), które zostały zgrupowane w czterech domenach: “Realizowanie”, “Wpływanie”, “Budowanie relacji” i “Myślenie strategiczne”.

Domena REALIZOWANIE – ta grupa talentów to cechy, które popychają do realizacji zadań, kończenia tego, co się rozpoczęło. Sprawiają, że projekty czy cele posuwają się do przodu. Dzięki tej grupie talentów rzeczy po prostu się dzieją. Osoby z tymi talentami dobrze czują się tam, gdzie wymagane jest działanie, naprawienie, osiąganie czy organizacja czegoś. Motywują się do wykonywania tego, co jest zaplanowane. Najlepiej czują się tam, gdzie trzeba wykazać się działaniem. Sprawnie przekuwają koncepcje na rzeczywistość.
Mówiąc wprost: są sprawczy. „Działaczy” motywują akcja i jej efekt.
Niezależnie od wybranej dyscypliny zawodowej, ich środowisko pracy powinno dostarczać okazji do wykazania się w działaniu.

Domena WPŁYWANIE – ta grupa talentów zawiera cechy, które pomagają w komunikacji, przekazywaniu pomysłów lub przekonywaniu innych do działania.
Osoby obdarzone tymi cechami wiedzą, jak mówić i sprawić, żeby ludzie słuchali. Mają w sobie to charyzmatyczne „coś”, co sprawia, że wywierają wpływ na decyzje i działanie innych ludzi. Pomarańczowe talenty (ten kolor przypisał im Gallup) są pożądane w zawodach, w których sukces zależy od wpływu, jaki wywiera się na innych (np. przedsiębiorcy, przywódcy, liderzy, mówcy, politycy, sprzedawcy).
Talenty z domeny Wpływanie są obarczone dużą odpowiedzialnością, o której nie powinno się zapominać.

Domena BUDOWANIE RELACJI – ta grupa to talenty, które pomagają w budowaniu i podtrzymywaniu relacji z innymi ludźmi. Osoby z „niebieskimi” talentami mają zdolność spajania zespołów, rozumienia drugiego człowieka i tworzenia silnych więzi pomiędzy ludźmi. Łączą zespoły niewidzialną więzią relacji.
Niczym ryba bez wody, tak osoba mająca talenty w tej grupie talentów, źle się czuje bez ludzi. Mówiąc wprost: nie potrafi pracować i funkcjonować bez ludzi wokół siebie. Kontakt z drugim człowiekiem daje jej energię. Ludzie ja inspirują.
W domenie Budowanie relacji są talenty, które aktywizują się najbardziej „dzięki” i „dla” ludzi. Talenty relacyjne są mocno intuicyjne, sporo w nich emocji. Dla ich posiadaczy wiedza nie jest wystarczająca do podejmowania decyzji. Oprócz tego, muszą oni odczuwać, że ich decyzja jest właściwa.

Domena MYŚLENIE STRATEGICZNE – ta grupa talentów to cechy, które pomagają podejmować decyzje. To one są odpowiedzialne za zbieranie i przetwarzanie informacji.
Absorbują i analizują informacje po to, aby podejmować lepsze decyzje. Pomagają innym rozważyć, co może się wydarzyć.
Do domeny Myślenie strategiczne należą te talenty, które wymagają wzmożonej aktywności umysłowej. Potrafią połączyć elementy, które z pozoru są nie do połączenia i stworzyć z nich coś, co nie tylko jest ciekawe i unikatowe, ale także działa.
Osoby bogato obdarzone tymi talentami nazywam „pięknymi umysłami”, ponieważ świat, jaki tworzą we własnym umyśle, jest równie bogaty i barwny (a czasem i bardziej) niż ten rzeczywisty. Dlatego też talenty z tej domeny sprawdzą się wśród m.in. artystów, twórców, uczonych, projektantów, strategów, liderów, ale także we wszystkich zawodach, które wymagają wzmożonej aktywności umysłowej oraz w tych, które gwarantują nieograniczone możliwości rozwoju i spełnienia kreatywnego.

Dlaczego badanie SF?

Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton StrengthsFinder – mierzy obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty są naturalnymi wzorcami myślenia, odczuwania oraz zachowania, w naturalny sposób wskazującymi pewien odbiór i przetwarzanie rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Słynny test StrengthsFinder wykorzystujemy nie tylko po to, by wskazać istniejące talenty, ale też je zrozumieć i właściwie wykorzystać w przyszłości.

Test Gallupa pozwala każdemu odnaleźć odpowiedź na pytania: „W czym jestem dobry?”, „Jakie mam ukryte zdolności?”. Dzięki temu możesz odkryć swoje naturalne predyspozycje i skupić się na ich rozwijaniu. Szlifując swoje wrodzone zdolności, osiągniesz znacznie lepsze wyniki niż wtedy, kiedy próbujesz nauczyć się czegoś, co Ci zwyczajnie nie wychodzi!

O instytucie gallupa

Instytut Gallupa to najstarszy na świecie instytut badania opinii społecznej. Został założony w 1935 r. przez George`a Gallupa. Swoją popularność zdobył głownie dzięki testowi Gallupa – narzędziu o nazwie CliftonStrenghtsFinder, które zostało opracowane przez Donalda Cliftona i Marcusa Buckinghama. To psychometryczne narzędzie badawcze ma na celu skupienie informacji niezbędnych do osiągnięcia doskonałości w różnorodnych rolach zawodowych. Test Gallupa jest uważany za jeden z najbardziej rzetelnych i trafnych testów psychologicznych.

Instytut Gallupa nieustannie szerzy świadomość na temat talentów Gallupa. Stale monitoruje sytuację zawodową w ujęciu globalnym, dostarcza wiele materiałów pomocnych w rozwoju talentów, organizuje warsztaty i szkolenia dla kadr menedżerskich. Instytut prowadzi również certyfikację dla coachów chcących się specjalizować w rozwoju talentów Gallupa.