Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji i innowacyjnych technologii, pytania o to, jakie umiejętności będą przydatne w nadchodzących latach, stają się coraz bardziej aktualne. Automatyzacja nie tylko zmienia sposób, w jaki pracujemy, ale również redefiniuje, jakie kompetencje są teraz najbardziej cenione. Zamiast obawiać się, które zawody znikną, warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które pomogą nam efektywnie współpracować z technologią i dostosować się do nowych wyzwań. Właśnie te kompetencje będą kluczowe w najbliższej przyszłości.
Czym są kompetencje przyszłości?
Kompetencje przyszłości to nic innego jak umiejętności, które pozwolą pracownikowi nie tylko przetrwać, ale i rozwijać się na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. To zestaw zdolności, które pomagają elastycznie reagować na nowe technologie, trendy i potrzeby firm, zapewniając stabilną pozycję zawodową mimo zachodzących zmian.
Czy to oznacza, że aktualnie posiadane kompetencje zawodowe za 5 czy 10 lat będą bezużyteczne? Niekoniecznie, ale na pewno już kompetencje przyszłości 2030 będą wymagały przedefiniowania posiadanych dziś umiejętności. Doskonałym dowodem na to, że posiadanie przez pracowników umiejętności wymagają nieustannego rozwoju i pracy nad nimi jest tempo, w jakim AI wkroczyła w nasze życie. Jeszcze 2-3 lata temu była zupełnym novum, a dziś dla wielu jest praktycznym narzędziem optymalizującym pracę. Można śmiało stwierdzić, że to właśnie technologia wskazuje przede wszystkim kierunek, w jakim powinniśmy rozwijać kompetencje przyszłości. Na tym właśnie polega technocentralizm, w którym to technologia jest główną siła napędową doświadczanych przez nas zmian, tych zawodowych i kompetencyjnych również.
TOP 10 umiejętności przyszłości wymaganych w 2027 roku
Skoro to technologia dyktuje kierunki, w jakim pracownicy powinni rozwijać swoje kompetencje, na czym warto skupić swoją uwagę w walce o stabilną pozycję na rynku pracy?
Choć AI oferuje coraz więcej, wiele firm ma problem z brakiem umiejętności pracowników do efektywnego wykorzystania nowych technologii. Nawet najbardziej zaawansowane rozwiązania wymagają ludzkiej kontroli i obsługi. Dlatego już teraz powinniśmy pracować nad sposobami korzystania z AI i danych. Kluczowy jest ciągły rozwój umiejętności potrzebnych do współpracy z nowoczesnymi technologiami i otwartość na naukę nowych rzeczy. AI wymaga od pracowników zdobywania nowych kompetencji, które będą niezbędne w przyszłości.
Paradoksalnie umiejętności przyszłości, jakie będą poszukiwane przez pracodawców w najbliższym pięcioleciu, nie dotyczą wyłącznie tych stricte technologicznych, inżynieryjnych czy programistycznych. Co więcej, w gronie priorytetowych kwalifikacji nie znajdują się nawet te managerskie, wiązane z zaangażowaniem czy ogólnie pojętą etyką. Mimo wszechobecnej technologii w najbliższych latach istotnymi kompetencjami będą m.in. samoświadomość, poczucie własnej skuteczności, ale też umiejętność współpracy z innymi.
Umiejętności techniczne vs. umiejętności miękkie
Jak podaje Raport Future®. Rynek pracy i zawody przyszłości, już w 2023 roku analityczne i kreatywne myślenie były jednymi z najważniejszych umiejętności, ale rosnąca rola technologii jasno pokazuje, że rozwój kompetencji nie może ograniczać się do jednej ścieżki – technicznej czy miękkiej. Tak jak technologia potrzebuje człowieka do działania, tak kompetencje techniczne muszą być uzupełnione zdolnościami, które wyróżniają nas jako ludzi, jak kreatywność, empatia czy ciekawość.
Warto też pamiętać w jak dużym zakresie kompetencje ulegają zmianie na przestrzeni zaledwie kilku lat. Tylko w latach 2015-2023 zmiana ta wyniosła 25 proc., a szacuje się, że w najbliższym pięcioleciu wskaźnik zostanie podwojony.
Najbardziej poszukiwane umiejętności przyszłości wg specjalizacji
Jak jednak rozwijanie kompetencji przyszłości odnosi się do konkretnego zawodu czy profesji? Na rozwijaniu jakich konkretnych umiejętności powinien skupić się marketingowiec czy inżynier, aby móc czuć się stosunkowo bezpiecznie na rynku pracy przez najbliższe lata?
Aby odpowiedzieć na te pytania, warto śledzić luki kompetencyjne w konkretnych specjalizacjach. Skoro dziś pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracownika z konkretną grupą umiejętności, problem ten będzie pojawiał się najpewniej w najbliższych latach. Zdobycie czy rozwijanie tych kompetencji przez pracownika stwarza dla niego dużą szansę na stabilną pozycję w swojej branży.
W kontekście kompetencji zawodowych w kategorii konkretnej specjalizacji nie sposób pominąć również kwestii eksperckości.
Tym bardziej, że według 40 proc. ekspertów o wąskiej specjalizacji jest przekonanych, że rozwiązania AI zapewni im dostęp do atrakcyjnych ofert pracy. To jasny sygnał, że ściśle ukierunkowana ścieżka zawodowa w połączeniu z otwartością na innowacje oraz wysoką świadomością swojej wartości na rynku pracy pozwalają na zdobycie nie tylko stabilnej, ale również wysoko wycenianej pozycji zawodowej.
Co ciekawe, eksperci – mimo swojej wysokiej specjalizacji – są także świadomi, że zachodzące na rynku pracy zmiany dotyczą również ich. Tym samym 40 proc. z nich jest otwartych na nowe propozycje zawodowe, a ¼ rozważa zmianę profesji. W tym przypadku ogromny wpływ na takie postawy mają nie tylko zawodowe trendy, ale również wysoki poziom samoświadomości wyspecjalizowanych ekspertów i nieustanne poszukiwanie przez nich nowych pól do rozwoju.
Lifelong learning
Śledząc wymagania współczesnego rynku pracy w zakresie kompetencji zawodowych, nie sposób odnieść wrażenia, że ten wymaga nieustannej pracy nad umiejętnościami i kwalifikacjami. I tak właśnie jest, a idea lifelong learning, czyli ciągłej pracy nad swoim rozwojem i poszerzanie posiadanych kompetencji jest niezbędna do osiągnięcia zawodowego spełnienia.
Oczywiście cały proces musi być ściśle powiązany z aktualnymi trendami na rynku pracy i zachodzącymi na nim zmianami. Tylko nieustanne śledzenie tych zmian i uparte podążanie za nimi w postaci podnoszenia swoich kwalifikacji dadzą szansę na stabilną pozycję na rynku. Co ciekawe, spora grupa pracowników – 75 proc. – wychodzi z założenia, że odpowiedzialność za rozwój ich kompetencji cyfrowych, społecznych i analitycznych ponosi… pracodawca. Zderzając to jednak ze spadającym wskaźnikiem dotyczącym wsparcia pracodawców w pozyskiwaniu nowych umiejętności przez pracowników, warto samodzielnie zadbać o własny rozwój i „aktualizacji” kompetencji zawodowych. Nawet wtedy, kiedy wymagałoby to zupełnego przekwalifikowania.
Poszukujesz konkretnych wskazówek w zakresie zawodowych zmian i kompetencji przyszłości? Raport Future®. Rynek pracy i zawody przyszłości wskaże Ci właściwy kierunek bez względu na pozycję, jaką zajmujesz w organizacji.
Brak komentarzy, bądź pierwszy!