Skip to content
Artykuły

Od czego zacząć pisanie dobrego CV?

Jak stworzyć idealne CV?

Jeszcze kilka miesięcy temu, to praca szukała człowieka. Dziś sytuacja na rynku pracy wygląda zupełnie inaczej. W dobie koronowirusa wiele firm przestało istnieć, małe, lokalne biznesy nie dały rady przetrzymać trudnych chwil, a ludzie z dnia na dzień otrzymali wypowiedzenia. Setki osób zostały bez pracy i środków do życia. Muszą szukać innego zajęcia, czegoś, co pomoże im przetrwać najgorsze chwile. Od czego zacząć i co zrobić, żeby wyprzedzić innych kandydatów i dostać pracę? Podstawą, od której wiele zależy, jest dobrze napisane CV, które daje wstępny obraz kandydata. Nieczytelne i niechlujne dyskwalifikuje w przedbiegach.

CV – czyli curriculum vitae – jest to podstawowy dokument, który wysyłamy w zgłoszeniu na konkretną ofertę pracy. CV pozwala potencjalnemu pracodawcy stworzyć nasz wstępny obraz. Umożliwia mu poznać nasze kwalifikacje i doświadczenia jeszcze zanim ten zdecyduje się z nami spotkać. Musimy pamiętać, że pracodawca dostaje mnóstwo CV. Z tego względu musimy postarać się, aby nasze wzbudziło zainteresowanie. Ważne, żeby dokument miał wyraźny podział na sekcje, nagłówki, kolumny i wypunktowania. Taka formuła jest wbrew pozorom ważna, gdyż sprawia, że CV jest czytelne. Warto też używać odstępów, pogrubień, gdyż ułatwi to osobie czytającej CV skupić uwagę na ważnych informacjach. Badania dowodzą, że osoby rekrutujące poświęcają na obejrzenie dokumentów aplikacyjnych kilka sekund. Taka forma dokumentu pozwala w krótkim czasie przeczytać wszystko, co najważniejsze.

 

Co powinno zawierać CV?

CV to nasz życiorys zawodowy, dlatego też powinien zawierać nasze podstawowe dane osobowe oraz szczegółowe informacje na temat posiadanych kwalifikacji. W CV muszą się znaleźć:

  1. Dane osobowe — telefon i adres email, pod imieniem i nazwiskiem dodaj nazwę stanowiska, na które aplikujesz.
  2. Podsumowanie zawodowe — dodaj ten fragment na samej górze CV i opisz w nim w kilku zdaniach swoją kandydaturę, czyli podsumwoanie zawodowe, wskazujące kierunek w którym chcemy się rozwijać
  3. Doświadczenie zawodowe — upewnij się, że opis dwóch ostatnich stanowisk mieści się na pierwszej stronie CV (to najważniejsza część Twojego CV).
  4. Sekcja osiągnięcia — koniecznie dodaj informację o tym, co udało Ci się osiągnąć na danym stanowisku. Użyj liczb i procentów.
  5. Umiejętności w CV — wymień kluczowe umiejętności w podpunktach i podziel je na umiejętności miękkie i twarde.
  6. Zainteresowania w CV — w jednym, dwóch zdaniach napisz o swoim hobby. Nie wymieniaj zainteresowań po przecinku.
  7. Dodatkowe kwalifikacje, kursy, szkolenia
  8. Języki obce
  9. Klauzula CV — koniecznie dodaj klauzulę ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych na samym dole swojego CV.

Kiedy już wiadomo jakie punkty muszą się znaleźć w idealnym CV, to pora przejść do szczegółowych informacji na temat dokumentu, dzięki któremu nasz życiorys wzbudzi zachwyt rekrutera.

 

Idealne CV – jak się wyróżnić na tle innych kandydatów? 

CV to forma pierwszego kontaktu z potencjalnym szefem. Powinniśmy postarać się wypaść jak najlepiej, bo od tego zależą nasze dalsze losy. Dlatego konieczne jest poświęcenie paru chwil na prawidłowe, zgodne z obowiązującymi zasadami, opracowanie dokumentu.

 

Na początku warto wyjaśnić, kim jesteśmy, jakie mamy wykształcenie, czym się obecnie zajmujemy (jakie zajmujemy stanowisko). Nie możemy zapomnieć o krótkim opisie naszych najważniejszych doświadczeń i sukcesów oraz o informacji, dlaczego zainteresowała nas akurat ta oferta. Taki wstęp – rodzaj zawodowego podsumowania (profil) – pozwoli osobie rekrutującej ocenić, czy nadajemy się do pracy na dane stanowisko. Wiele osób o nim zapomina, a to podstawa dobrego, przyciągającego uwagę CV. Z drugiej strony w tej części dokumentu należy zachować umiar. Podsumowanie zawodowe nie powinno liczyć więcej niż 3-4 zdania. Aby życiorys wzbudził zainteresowanie, nie możemy wpisywać tylko tego, co wszyscy. Warto się czymś wyróżnić: pochwalić osiągnięciami czy wygranymi w konkursach.

WAŻNE: Zwracam uwagę gdy pod nazwą firmy i stanowiska wyróżnione są dwa krótkie opisy:

-zakres obowiązków na tym stanowisku

-osiągnięcia, czyli co udało mi się osiągnąć w trakcie pracy na tym stanowisku

 

Przykładowe osiągnięcia zawodowe

  • zwiększenie przychodu firmy z x% do y%
  • zmniejszenie kosztów, poprzez projekt x
  • projekt x przyczynił się do optymalizacji czasu pracy dla X osób
  • zidentyfikowane i rozwiązane problemy
  • wprowadzenie pomysłów/ innowacji
  • procedury lub systemy opracowane, wdrożone lub zoptymalizowane
  • specjalne projekty, nad którymi pracowałeś
  • wyróżnione nagrody branżowe (np. Nagroda za najlepszą kampanię marketingową)
  • wygrane nagrody związane z pracą (np. Sprzedawca roku)
  • awans na wyższe stanowiska w pracy
  • pozyskane fundusze
  • działania, które zwiększyły liczbę klientów

WAŻNE: Gdy piszesz w CV o osiągnięciach, stosuj liczby i procenty

 

A co w sytuacji, jeżeli nie mamy dużego doświadczenia, które możemy wyeksponować w CV? Wówczas większą uwagę trzeba poświęcić części z opisem umiejętności. Niezwykle ważne, aby tworzone CV było dopasowane do konkretnej oferty pracy. Dlatego na pierwszym miejscu powinny znaleźć się umiejętności, które są potrzebne do pracy na danym stanowisku. Najpierw warto wymienić umiejętności specjalistyczne, m.in. wskazać programy, z którymi potrafimy pracować, poziom znajomości języków obcych. Kompetencje miękkie powinny znaleźć się na końcu. Jednak w tej części również nie możemy się rozpisywać. CV to tylko pobieżny obraz naszego życiorysu zawodowego. W pełni będziemy mogli się zaprezentować na rozmowie rekrutacyjnej.

WAŻNE: Pamiętaj aby nie kopiować słowo w słowo treści z oferty. Wtedy pracodawca pomyśli, że przykleiłeś jego opis do swojego CV.

 

Kolejna część dokumentu to opis naszego wykształcenia. Nie należy robić tego bardzo szczegółowo. Wystarczy wymienić ukończoną szkołę i posiadane tytuły naukowe. W zdobyciu pracy najważniejsze są doświadczenie oraz umiejętności i na tych punktach trzeba przede wszystkim się skupić.

CIEKAWOSTKA: najczęściej cv czytane jest w kilka sekund, dlatego zwróć uwagę aby najważniejsze informacje były na górze i po lewej stronie CV. To tam skupia się wzrok w pierwszych sekundach.

W ostatniej części dokumentu warto napisać coś o naszym hobby. Dobrze, jeżeli zainteresowania byłyby związane ze stanowiskiem, na które aplikujemy (oczywiście nie jest to konieczne). Warto się wysilić i nie wpisywać tego, co wszyscy: zainteresowania: muzyka, film i podróże. Warto podać jakieś szczegóły, np. jaki rodzaj muzyki jest naszym ulubionym, nazwisko ulubionego reżysera albo ulubiony gatunek filmów, miejsca, które lubimy odwiedzać. To brzmi dużo ciekawiej. Poza tym jest spora szansa, że przyszły szef lubi to samo i znajdziemy wspólny język. Sama otrzymałam kiedyś pracę, ponieważ mój szef zapamiętał rozmowę ze mną, bo oboje żeglowaliśmy i chwilę o tym rozmawialiśmy podczas rozmowy rekrutacyjnej.

WAŻNE: Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić dokument pod kątem błędów ortograficznych i literówek.

 

PODSUMOWANIE/ MOJA REKOMENDACJA:

1/ świetnie napisany profil

2/ cv na jednej stronie (jeżeli na dwóch- to u dołu powinna znaleźć się informacja z imieniem i nazwiskiem oraz nr tel do nas)

3/ CV dopasowane do ogłoszenia. Słowa kluczowe z ogłoszenia powinny znaleźć się także w naszym życiorysie

4/ kandydat bez hobby to często “przeciętny” kandydat- daj się zauważyć i napisz co lubisz robić

 

WAŻNE: Warto wiedzieć, że Twoje CV będzie rzadko czytane w całości. Rekruterzy szukają w nim konkretnych informacji. Im lepiej je podkreślisz i opiszesz, tym większa szansa, że otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Jak widać, napisanie idealnego CV nie jest proste. Jednak przy odrobinie wiedzy i dobrej woli możemy je samodzielnie stworzyć. Dużą pomocą są również dostępne w internecie kreatory CV. Dobre CV – wysłanie nawet w tak ciężkich czasach jak dziś – zdobędzie zainteresowanie rekrutera czy przyszłego szefa. Jedynym zadaniem, jakim będziemy musieli później sprostać, to utrzymać to dobre wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. A to już temat na kolejny artykuł:)

Kasia

Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy Raport Future 2024

Chcesz otrzymać raport o rynku pracy i zawodach przyszłości?
Dołącz do ponad 7108 subskrybentów mojego newslettera – otrzymasz go bezpłatnie!

W comiesięcznym newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje związane z rynkiem pracy przyszłości, o moich nowych publikacjach w mediach czy na blogu. A także promocjach na akredytowane kursy czy produkty w moim sklepie.
I jak u mnie także dużo inspiracji.

Kasia Syrówka

Kasia Syrówka

W ciągu swojego życia pracowałam chyba w każdym zawodzie, mam za sobą ogromne sukcesy i spektakularne porażki. W końcu postanowiłam, aby moje doświadczenia (z czasem poparte prestiżowymi certyfikacjami) przełożyć na pomoc innym. Od 12 lat zajmuję się rozwojem zawodowym swoich klientów. Czasem też piszę na blogu dzieląc się wskazówkami.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Raport Future
za 0 zł!

Rekomendowane wpisy

Artykuły

Dynamiczne zmiany na rynku pracy to coś, co obserwuję od lat z dużym zainteresowaniem. W moim raporcie “Future 2024” skupiłam

Artykuły

Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji i innowacyjnych technologii, pytania o to, jakie umiejętności będą przydatne w nadchodzących latach, stają się

Mentoring

Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś, kim jest mentor i jak może wpłynąć na Twój rozwój zawodowy? W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu,

Co daje raport od Syrówki?

Oferuję Ci przede wszystkim raport w języku polskim, co eliminuje przekłamania dotyczące właściwego tłumaczenia opisów talentów z j. angielskiego. A tylko rzeczywiste zrozumienie znaczenia talentów pozwoli Ci właściwie nad nimi pracować w przyszłości.

Ponadto w moim raporcie znajdziesz inne cenne wskazówki, których nie znajdziesz w raporcie anglojęzycznym, a które pozwolą Ci spojrzeć na swoje talenty z kilku płaszczyzn.

Cechy charakterystyczne danego talentu, szanse jakie ze sobą niesie, ograniczenia, które mogą się pojawić – tylko tak obszerna wiedza pozwoli Ci początkowo odkrywać i obserwować swój talent, aby z czasem zacząć rozumieć mechanizmy, jakie nim kierują oraz – co ważniejsze – samodzielnie sterować tymi mechanizmami.

Co daje raport z Instytutu?

Raport, jaki otrzymasz z Instytutu Gallupa po wykonaniu testu, to merytoryczny wstęp do wyjaśnienia znaczenia Twoich talentów. Co ważne, raport jest w wersji anglojęzycznej, co znacznie może utrudnić właściwe zrozumienie znaczenia poszczególnych talentów. Raport z Instytutu Gallupa traktowałabym jako pierwszą wskazówkę do dalszej pracy z talentami.

Co zrobić, kiedy nie mamy talentów z jakiejś domeny?

Idealny rozkład talentów wg domen nie istnieje. To, że nie masz żadnego ze swoich dominujących talentów w danej domenie wcale nie wpływa to negatywnie na Twój potencjał. Im więcej talentów w danej domenie, tym łatwiejsze nimi zarządzanie w ramach konkretnej grupy talentów.

Poza tym warto powtarzać test Gallupa co kilka lat, gdyż w oparciu o życiowe i zawodowe doświadczenia konfiguracja dominujących talentów może ulec zmianie, a tym samym ich przynależność do konkretnych domen.

Talenty w cieniu i blasku

Znając swoje talenty i umiejąc nimi zarządzać, jest się w stanie wykorzystać w stu procentach potencjał jaki niosą. Na tym właśnie polega talent w blasku – „wyciskasz” maximum z możliwości, jakie Ci daje.

Jednak jest też druga strona medalu – dany talent może nieść ze sobą mocne ograniczenia. Jeśli nie będziesz potrafił im zaradzić i ich przetransformować na właściwe działanie, wówczas Twój talent będzie w cieniu.

Co to są 4 domeny?

Założeniem prowadzącym do opracowania testu Gallupa było stwierdzenie, że każdy człowiek ma zespół 34 naturalnych talentów (wrodzonych lub nabytych – poprzez wychowanie, edukację lub kontakty – sposobów myślenia, odczuwania i reagowania), które zostały zgrupowane w czterech domenach: “Realizowanie”, “Wpływanie”, “Budowanie relacji” i “Myślenie strategiczne”.

Domena REALIZOWANIE – ta grupa talentów to cechy, które popychają do realizacji zadań, kończenia tego, co się rozpoczęło. Sprawiają, że projekty czy cele posuwają się do przodu. Dzięki tej grupie talentów rzeczy po prostu się dzieją. Osoby z tymi talentami dobrze czują się tam, gdzie wymagane jest działanie, naprawienie, osiąganie czy organizacja czegoś. Motywują się do wykonywania tego, co jest zaplanowane. Najlepiej czują się tam, gdzie trzeba wykazać się działaniem. Sprawnie przekuwają koncepcje na rzeczywistość.
Mówiąc wprost: są sprawczy. „Działaczy” motywują akcja i jej efekt.
Niezależnie od wybranej dyscypliny zawodowej, ich środowisko pracy powinno dostarczać okazji do wykazania się w działaniu.

Domena WPŁYWANIE – ta grupa talentów zawiera cechy, które pomagają w komunikacji, przekazywaniu pomysłów lub przekonywaniu innych do działania.
Osoby obdarzone tymi cechami wiedzą, jak mówić i sprawić, żeby ludzie słuchali. Mają w sobie to charyzmatyczne „coś”, co sprawia, że wywierają wpływ na decyzje i działanie innych ludzi. Pomarańczowe talenty (ten kolor przypisał im Gallup) są pożądane w zawodach, w których sukces zależy od wpływu, jaki wywiera się na innych (np. przedsiębiorcy, przywódcy, liderzy, mówcy, politycy, sprzedawcy).
Talenty z domeny Wpływanie są obarczone dużą odpowiedzialnością, o której nie powinno się zapominać.

Domena BUDOWANIE RELACJI – ta grupa to talenty, które pomagają w budowaniu i podtrzymywaniu relacji z innymi ludźmi. Osoby z „niebieskimi” talentami mają zdolność spajania zespołów, rozumienia drugiego człowieka i tworzenia silnych więzi pomiędzy ludźmi. Łączą zespoły niewidzialną więzią relacji.
Niczym ryba bez wody, tak osoba mająca talenty w tej grupie talentów, źle się czuje bez ludzi. Mówiąc wprost: nie potrafi pracować i funkcjonować bez ludzi wokół siebie. Kontakt z drugim człowiekiem daje jej energię. Ludzie ja inspirują.
W domenie Budowanie relacji są talenty, które aktywizują się najbardziej „dzięki” i „dla” ludzi. Talenty relacyjne są mocno intuicyjne, sporo w nich emocji. Dla ich posiadaczy wiedza nie jest wystarczająca do podejmowania decyzji. Oprócz tego, muszą oni odczuwać, że ich decyzja jest właściwa.

Domena MYŚLENIE STRATEGICZNE – ta grupa talentów to cechy, które pomagają podejmować decyzje. To one są odpowiedzialne za zbieranie i przetwarzanie informacji.
Absorbują i analizują informacje po to, aby podejmować lepsze decyzje. Pomagają innym rozważyć, co może się wydarzyć.
Do domeny Myślenie strategiczne należą te talenty, które wymagają wzmożonej aktywności umysłowej. Potrafią połączyć elementy, które z pozoru są nie do połączenia i stworzyć z nich coś, co nie tylko jest ciekawe i unikatowe, ale także działa.
Osoby bogato obdarzone tymi talentami nazywam „pięknymi umysłami”, ponieważ świat, jaki tworzą we własnym umyśle, jest równie bogaty i barwny (a czasem i bardziej) niż ten rzeczywisty. Dlatego też talenty z tej domeny sprawdzą się wśród m.in. artystów, twórców, uczonych, projektantów, strategów, liderów, ale także we wszystkich zawodach, które wymagają wzmożonej aktywności umysłowej oraz w tych, które gwarantują nieograniczone możliwości rozwoju i spełnienia kreatywnego.

Dlaczego badanie SF?

Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton StrengthsFinder – mierzy obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty są naturalnymi wzorcami myślenia, odczuwania oraz zachowania, w naturalny sposób wskazującymi pewien odbiór i przetwarzanie rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Słynny test StrengthsFinder wykorzystujemy nie tylko po to, by wskazać istniejące talenty, ale też je zrozumieć i właściwie wykorzystać w przyszłości.

Test Gallupa pozwala każdemu odnaleźć odpowiedź na pytania: “W czym jestem dobry?”, „Jakie mam ukryte zdolności?”. Dzięki temu możesz odkryć swoje naturalne predyspozycje i skupić się na ich rozwijaniu. Szlifując swoje wrodzone zdolności, osiągniesz znacznie lepsze wyniki niż wtedy, kiedy próbujesz nauczyć się czegoś, co Ci zwyczajnie nie wychodzi!

O instytucie gallupa

Instytut Gallupa to najstarszy na świecie instytut badania opinii społecznej. Został założony w 1935 r. przez George`a Gallupa. Swoją popularność zdobył głownie dzięki testowi Gallupa – narzędziu o nazwie CliftonStrenghtsFinder, które zostało opracowane przez Donalda Cliftona i Marcusa Buckinghama. To psychometryczne narzędzie badawcze ma na celu skupienie informacji niezbędnych do osiągnięcia doskonałości w różnorodnych rolach zawodowych. Test Gallupa jest uważany za jeden z najbardziej rzetelnych i trafnych testów psychologicznych.

Instytut Gallupa nieustannie szerzy świadomość na temat talentów Gallupa. Stale monitoruje sytuację zawodową w ujęciu globalnym, dostarcza wiele materiałów pomocnych w rozwoju talentów, organizuje warsztaty i szkolenia dla kadr menedżerskich. Instytut prowadzi również certyfikację dla coachów chcących się specjalizować w rozwoju talentów Gallupa.