Jak stworzyć idealne CV?
Jeszcze kilka miesięcy temu, to praca szukała człowieka. Dziś sytuacja na rynku pracy wygląda zupełnie inaczej. W dobie koronowirusa wiele firm przestało istnieć, małe, lokalne biznesy nie dały rady przetrzymać trudnych chwil, a ludzie z dnia na dzień otrzymali wypowiedzenia. Setki osób zostały bez pracy i środków do życia. Muszą szukać innego zajęcia, czegoś, co pomoże im przetrwać najgorsze chwile. Od czego zacząć i co zrobić, żeby wyprzedzić innych kandydatów i dostać pracę? Podstawą, od której wiele zależy, jest dobrze napisane CV, które daje wstępny obraz kandydata. Nieczytelne i niechlujne dyskwalifikuje w przedbiegach.
CV – czyli curriculum vitae – jest to podstawowy dokument, który wysyłamy w zgłoszeniu na konkretną ofertę pracy. CV pozwala potencjalnemu pracodawcy stworzyć nasz wstępny obraz. Umożliwia mu poznać nasze kwalifikacje i doświadczenia jeszcze zanim ten zdecyduje się z nami spotkać. Musimy pamiętać, że pracodawca dostaje mnóstwo CV. Z tego względu musimy postarać się, aby nasze wzbudziło zainteresowanie. Ważne, żeby dokument miał wyraźny podział na sekcje, nagłówki, kolumny i wypunktowania. Taka formuła jest wbrew pozorom ważna, gdyż sprawia, że CV jest czytelne. Warto też używać odstępów, pogrubień, gdyż ułatwi to osobie czytającej CV skupić uwagę na ważnych informacjach. Badania dowodzą, że osoby rekrutujące poświęcają na obejrzenie dokumentów aplikacyjnych kilka sekund. Taka forma dokumentu pozwala w krótkim czasie przeczytać wszystko, co najważniejsze.
Co powinno zawierać CV?
CV to nasz życiorys zawodowy, dlatego też powinien zawierać nasze podstawowe dane osobowe oraz szczegółowe informacje na temat posiadanych kwalifikacji. W CV muszą się znaleźć:
- Dane osobowe — telefon i adres email, pod imieniem i nazwiskiem dodaj nazwę stanowiska, na które aplikujesz.
- Podsumowanie zawodowe — dodaj ten fragment na samej górze CV i opisz w nim w kilku zdaniach swoją kandydaturę, czyli podsumwoanie zawodowe, wskazujące kierunek w którym chcemy się rozwijać
- Doświadczenie zawodowe — upewnij się, że opis dwóch ostatnich stanowisk mieści się na pierwszej stronie CV (to najważniejsza część Twojego CV).
- Sekcja osiągnięcia — koniecznie dodaj informację o tym, co udało Ci się osiągnąć na danym stanowisku. Użyj liczb i procentów.
- Umiejętności w CV — wymień kluczowe umiejętności w podpunktach i podziel je na umiejętności miękkie i twarde.
- Zainteresowania w CV — w jednym, dwóch zdaniach napisz o swoim hobby. Nie wymieniaj zainteresowań po przecinku.
- Dodatkowe kwalifikacje, kursy, szkolenia
- Języki obce
- Klauzula CV — koniecznie dodaj klauzulę ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych na samym dole swojego CV.
Kiedy już wiadomo jakie punkty muszą się znaleźć w idealnym CV, to pora przejść do szczegółowych informacji na temat dokumentu, dzięki któremu nasz życiorys wzbudzi zachwyt rekrutera.
Idealne CV – jak się wyróżnić na tle innych kandydatów?
CV to forma pierwszego kontaktu z potencjalnym szefem. Powinniśmy postarać się wypaść jak najlepiej, bo od tego zależą nasze dalsze losy. Dlatego konieczne jest poświęcenie paru chwil na prawidłowe, zgodne z obowiązującymi zasadami, opracowanie dokumentu.
Na początku warto wyjaśnić, kim jesteśmy, jakie mamy wykształcenie, czym się obecnie zajmujemy (jakie zajmujemy stanowisko). Nie możemy zapomnieć o krótkim opisie naszych najważniejszych doświadczeń i sukcesów oraz o informacji, dlaczego zainteresowała nas akurat ta oferta. Taki wstęp – rodzaj zawodowego podsumowania (profil) – pozwoli osobie rekrutującej ocenić, czy nadajemy się do pracy na dane stanowisko. Wiele osób o nim zapomina, a to podstawa dobrego, przyciągającego uwagę CV. Z drugiej strony w tej części dokumentu należy zachować umiar. Podsumowanie zawodowe nie powinno liczyć więcej niż 3-4 zdania. Aby życiorys wzbudził zainteresowanie, nie możemy wpisywać tylko tego, co wszyscy. Warto się czymś wyróżnić: pochwalić osiągnięciami czy wygranymi w konkursach.
WAŻNE: Zwracam uwagę gdy pod nazwą firmy i stanowiska wyróżnione są dwa krótkie opisy:
-zakres obowiązków na tym stanowisku
-osiągnięcia, czyli co udało mi się osiągnąć w trakcie pracy na tym stanowisku
Przykładowe osiągnięcia zawodowe
- zwiększenie przychodu firmy z x% do y%
- zmniejszenie kosztów, poprzez projekt x
- projekt x przyczynił się do optymalizacji czasu pracy dla X osób
- zidentyfikowane i rozwiązane problemy
- wprowadzenie pomysłów/ innowacji
- procedury lub systemy opracowane, wdrożone lub zoptymalizowane
- specjalne projekty, nad którymi pracowałeś
- wyróżnione nagrody branżowe (np. Nagroda za najlepszą kampanię marketingową)
- wygrane nagrody związane z pracą (np. Sprzedawca roku)
- awans na wyższe stanowiska w pracy
- pozyskane fundusze
- działania, które zwiększyły liczbę klientów
WAŻNE: Gdy piszesz w CV o osiągnięciach, stosuj liczby i procenty
A co w sytuacji, jeżeli nie mamy dużego doświadczenia, które możemy wyeksponować w CV? Wówczas większą uwagę trzeba poświęcić części z opisem umiejętności. Niezwykle ważne, aby tworzone CV było dopasowane do konkretnej oferty pracy. Dlatego na pierwszym miejscu powinny znaleźć się umiejętności, które są potrzebne do pracy na danym stanowisku. Najpierw warto wymienić umiejętności specjalistyczne, m.in. wskazać programy, z którymi potrafimy pracować, poziom znajomości języków obcych. Kompetencje miękkie powinny znaleźć się na końcu. Jednak w tej części również nie możemy się rozpisywać. CV to tylko pobieżny obraz naszego życiorysu zawodowego. W pełni będziemy mogli się zaprezentować na rozmowie rekrutacyjnej.
WAŻNE: Pamiętaj aby nie kopiować słowo w słowo treści z oferty. Wtedy pracodawca pomyśli, że przykleiłeś jego opis do swojego CV.
Kolejna część dokumentu to opis naszego wykształcenia. Nie należy robić tego bardzo szczegółowo. Wystarczy wymienić ukończoną szkołę i posiadane tytuły naukowe. W zdobyciu pracy najważniejsze są doświadczenie oraz umiejętności i na tych punktach trzeba przede wszystkim się skupić.
CIEKAWOSTKA: najczęściej cv czytane jest w kilka sekund, dlatego zwróć uwagę aby najważniejsze informacje były na górze i po lewej stronie CV. To tam skupia się wzrok w pierwszych sekundach.
W ostatniej części dokumentu warto napisać coś o naszym hobby. Dobrze, jeżeli zainteresowania byłyby związane ze stanowiskiem, na które aplikujemy (oczywiście nie jest to konieczne). Warto się wysilić i nie wpisywać tego, co wszyscy: zainteresowania: muzyka, film i podróże. Warto podać jakieś szczegóły, np. jaki rodzaj muzyki jest naszym ulubionym, nazwisko ulubionego reżysera albo ulubiony gatunek filmów, miejsca, które lubimy odwiedzać. To brzmi dużo ciekawiej. Poza tym jest spora szansa, że przyszły szef lubi to samo i znajdziemy wspólny język. Sama otrzymałam kiedyś pracę, ponieważ mój szef zapamiętał rozmowę ze mną, bo oboje żeglowaliśmy i chwilę o tym rozmawialiśmy podczas rozmowy rekrutacyjnej.
WAŻNE: Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić dokument pod kątem błędów ortograficznych i literówek.
PODSUMOWANIE/ MOJA REKOMENDACJA:
1/ świetnie napisany profil
2/ cv na jednej stronie (jeżeli na dwóch- to u dołu powinna znaleźć się informacja z imieniem i nazwiskiem oraz nr tel do nas)
3/ CV dopasowane do ogłoszenia. Słowa kluczowe z ogłoszenia powinny znaleźć się także w naszym życiorysie
4/ kandydat bez hobby to często “przeciętny” kandydat- daj się zauważyć i napisz co lubisz robić
WAŻNE: Warto wiedzieć, że Twoje CV będzie rzadko czytane w całości. Rekruterzy szukają w nim konkretnych informacji. Im lepiej je podkreślisz i opiszesz, tym większa szansa, że otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
Jak widać, napisanie idealnego CV nie jest proste. Jednak przy odrobinie wiedzy i dobrej woli możemy je samodzielnie stworzyć. Dużą pomocą są również dostępne w internecie kreatory CV. Dobre CV – wysłanie nawet w tak ciężkich czasach jak dziś – zdobędzie zainteresowanie rekrutera czy przyszłego szefa. Jedynym zadaniem, jakim będziemy musieli później sprostać, to utrzymać to dobre wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. A to już temat na kolejny artykuł:)
Kasia
Brak komentarzy, bądź pierwszy!