Skip to content
Artykuły

Jak się przebranżowić? Jak zacząć i od czego?

„AI zlikwiduje dużą część zawodów”, „Jeden zawód na całe życie to przeżytek”, „Chcesz dobrze zarabiać? Musisz się przebranżowić!” – to tylko część haseł, z jakimi mierzą się współcześni pracownicy. I chociaż rzeczywiście zmiana pracy jest wpisana w realia dzisiejszego i przyszłego rynku pracy, to wielu z nas czuje opór przed jakąkolwiek zmianą. A przekwalifikowanie nie musi być wcale skomplikowane. Co więcej, dobrze zaplanowane może otworzyć furtkę do zawodowego spełnienia. 

Kiedy warto pomyśleć o przebranżowieniu?

Czy przebranżowienie dotyczy każdego pracownika? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i zależy przede wszystkim od kompetencji posiadanych przez osobę aktywną zawodowo. Biorąc jednak pod uwagę tempo zachodzących zmian technologicznych, a co za tym idzie transformacje kompetencji jakie miały miejsce chociażby w ostatniej dekadzie, można odnieść wrażenie, że pytanie jak się przekwalifikować dotyczy każdego z nas. Tym bardziej, że ostatnie osiem lat wystarczyło, aby oczekiwane przez pracodawców kompetencje zmieniły się o 25 proc. Co więcej, prognozuje się, że w ciągu najbliższych pięciu lat wskaźnik ten ulegnie podwojeniu. Oznacza to, że połowa kompetencji, jakie dziś posiadamy, już w 2030 r. może okazać się niepotrzebna. 

Jednak czy w podążaniu za trendami kompetencyjnymi na rynku pracy zawsze konieczna jest zmiana zawodu? A może idea lifelong learning, czyli nieustającego poszerzania swoich umiejętności, wystarczy, aby utrzymać się na rynku pracy przyszłości? Wszystko zależy od wielu czynników, m.in. od profesji jaką zajmuje dana osoba. Jak wcześniej wspomniałam duża grupa umiejętności się dezaktualizuje na przestrzeni nawet kilku lat. W czasach rozwiązań cyfrowych i sztucznej inteligencji w części przypadków może się okazać, że niektóre umiejętności zostaną zastąpione przez maszyny czy algorytmy a jedynym skutecznym sposobem na zachowanie stabilności na rynku pracy będzie zdobycie nowego zawodu. Potwierdzają to doskonale dane z rynku amerykańskiego, gdzie w latach 2019-2022 przekwalifikowało się niemal 9 mln amerykańskich pracowników, a w samym roku wskaźnik ten wyniósł aż 12 mln! Czy to oznacza, że już powinieneś zastanawiać się nad przebranżowieniem? Obserwując współczesny rynek pracy, warto brać pod uwagę, że tak drastyczna zmiana zawodowa może dotyczyć w przyszłości również siebie. Dlatego warto pracować nad swoją otwartością na nowe umiejętności i regularnie przełamywać swój strach przed zmianą. Jak się okazuje ten bywa spory i wynika z bardzo zróżnicowanych czynników. 

Co Cię powstrzymuje przed zmiana zawodu? 

Co nas powstrzymuje przed zmianą zawodu?
Co nas powstrzymuje przed zmianą zawodu?

 

Czy Polacy dopuszczają taką myśl, że będą musieli zmienić pracę? Jak wskazują badania, niemal 1/5 z nas nie dopuszcza takiej myśli. Z drugiej strony 37 proc. z nas, którzy rozważają taką opcję, kierują się w swojej decyzji chęcią większego zarobku. Dla 17 proc. Polaków zmiana pracy to sposób na poszukiwanie nowych doświadczeń. 16 proc. z nas poszukuje zmiany zawodowej z powodu wypalenia w dotychczasowej pracy. A 11 proc. z nas poszukuje pomysłu dla siebie, ponieważ jest świadomym, że aktualnie wykonywany zawód nie jest docelowym. Oczywiście decyzja o tym czy i kiedy zmienić pracę jest rzeczą niezwykle indywidualną i powinna wynikać z dokładnej analizy swojej sytuacji w odniesieniu do trendów obowiązujących na rynku. 

Od czego zacząć przebranżowienie?

Załóżmy, że dokładnie przeanalizowałeś swoją sytuację zawodową i doszedłeś do wniosku, że najwyższa pora na zmiany. Jak mądrze zmienić pracę, aby zmiana nie tylko była trafiona, ale też, żeby przebiegła w stosunkowo naturalny dla Ciebie sposób? Pamiętaj, że zmiana zawodowa to ewolucja a nie rewolucja w Twoim rozwoju i powinna wynikać z posiadanych przez Ciebie talentów i wyznawanych wartości. Jak je odnaleźć? Wsłuchać się we własne potrzeby, zastanowić się nad tym co tak naprawdę sprawia Ci satysfakcję, przeanalizować posiadane już kompetencje pod kątem przydatności w dalszej karierze zawodowej. Taka analiza wymaga oczywiście ogromnej dojrzałości zawodowej, jak też odwagi do odkrywania siebie na nowo. Niekiedy – szczególnie na początku drogi do zmiany zawodu – dużym ułatwieniem może być profesjonalna sesja mentoringowa, w trakcie której nie tylko uporządkujesz dotychczasową wiedzę o samym sobie, ale też odkryjesz nowe przestrzenie do działania, które mogą okazać się trafionym scenariuszem na zawodową przyszłość. 

Czy decyzję o tym jak się przebranżowić, powinieneś podejmować samodzielnie? Czy Twoja organizacja w jakikolwiek sposób może Cię wesprzeć w tym procesie? Coraz więcej firm świadomie podchodzi do rozwoju zawodowego swoich pracowników, nawet w sytuacji, kiedy ta wymaga przekwalifikowania. Dlatego jeśli rozważasz zmianę swojego zawodu, warto w pierwszej kolejności porozmawiać o tym z przełożonym. Być może okaże się, że organizacja, w której pracujesz, przewiduje różne formy przekwalifikowania dla swoich pracowników. 

Jak zmienić zawód?
Jak zmienić zawód? 5 kroków do skutecznego przebranżowienia

Bez względu na to, czy Twoje przebranżowienie będzie samodzielnym procesem czy zostanie wsparte przez obecnego pracodawcę, powinieneś mieć na nie konkretny plan. Zmiana zawodowa to proces, a ten wymaga odpowiedniej organizacji i sukcesywnej realizacji. Co więcej, w zależności od skali dokonywanej zmiany, przebranżowienie wymaga bardzo często posiadania finansowego zabezpieczenia na czas „wchodzenia” do nowej branży. 

Na jaki zawód się przekwalifikować?

Zasadniczym pytaniem w procesie zmiany pracy jest w jakim kierunku pójść? Czy istnieją zawody, które zagwarantują zatrudnienie w przyszłości? Wprawdzie za te stabilne przez lata wskazuje się w ostatnim czasie profesje związanie z nowymi technologiami. Jako przykład „bezpiecznej” profesji często są wskazywani specjaliści IT. I chociaż ponad połowa z nich pozytywnie ocenia swoje zawodowe perspektywy, to… ¼ chciałaby zmienić ścieżkę kariery, a nawet pracę. Te dane mogą zadziwiać, ale wskazują też na jedną, niezwykle istotną kwestię: otwartość na zmiany, także te dotyczące pracy zawodowej, idą w parze z wysokim poziomem samoświadomości pracownika. Znając swoje mocne strony i będąc świadomym jak najlepiej rozwijać swoje wrodzone predyspozycje, pracownikowi łatwiej podjąć rozsądną decyzję dotyczącą przebranżowienia. Powiedziałabym nawet, że właśnie w tym tkwi klucz do sukcesu związany ze zmianą zawodową: na świadomym podejmowaniu kolejnych kroków rozwojowych wynikających z wrodzonej potrzeby wzmacniania tego, w czym jest się dobrym. 

Poszukując odpowiedzi na pytanie jak się przebranżowić, aby pozyskać poczucie zawodowej stabilności, nie można też zapominać, że zaniknięcie części zawodów jest oczywistym skutkiem rewolucji technologicznej. Ta zaś rozwijająca się w zawrotnym tempie nie jest w stanie stworzyć poczucia bezpieczeństwa w żadnej branży. Z drugiej strony nowe rozwiązania generują również innowacyjne stanowiska pracy. Już w ciągu najbliższych lat 83 mln miejsc pracy ma zostać zastąpione 69 mln nowych. Tym samym zatrudnienie może zmniejszyć się o 2 proc., a w takiej sytuacji największe znaczenie będą odgrywać wąsko wyspecjalizowani eksperci. Dlatego poszukując pomysłu na zmianę pracy, warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się dotąd posiadanym kompetencjom. Czasem praca nad ich rozwojem bądź ukierunkowanie ku konkretnej specjalizacji będą odpowiedzią na potrzeby nie tylko rynku pracy, ale również Twoje jako spełnionego pracownika. 

Zamiana pracy po 40. Czy w wieku 40 lat można zmienić swoje życie?

Nie wiem czy zwróciłeś uwagę, że wśród barier dotyczących zmiany pracy jedną z głównych jest… wiek. I o ile konieczność przebranżowienia w wieku 50+ może nieco przerażać, o tyle zaskakuje mnie przekonanie, że zmiana zawodu po 40 jest również wyjątkowo trudna. Na tym etapie życia, gdy często odpowiadamy za utrzymanie rodziny, myśl o rozpoczęciu kariery od nowa wiąże się z ogromną presją i lękiem przed zmianą. Jednak posiadane już doświadczenie, nie tylko to związane z konkretną profesją, ale przede wszystkim z szeroko rozumianą aktywnością zawodową, może być dużym ułatwieniem w wypracowaniu nowej ścieżki kariery. Co ważne, w przebranżowieniu nie ma znaczenia wiek lecz determinacja i wybranie właściwego kierunku dokonywanych zmian. A dowodem na to, że na zmiany kariery zawodowej nigdy nie jest za późno jestem ja sama, która w wieku 50+ zaczęła prowadzić swoją markę osobistą. Jak widzisz, ze sporym sukcesem.

Źródło:
Raport Future® 2025. Rynek pracy i zawody przyszłości.

Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy Raport Future 2025

Chcesz otrzymać raport o rynku pracy i zawodach przyszłości?
Dołącz do ponad 7108 subskrybentów mojego newslettera – otrzymasz go bezpłatnie!

W comiesięcznym newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje związane z rynkiem pracy przyszłości, o moich nowych publikacjach w mediach czy na blogu. A także promocjach na akredytowane kursy czy produkty w moim sklepie.
I jak u mnie także dużo inspiracji.

Kasia Syrówka

Kasia Syrówka

W ciągu swojego życia pracowałam chyba w każdym zawodzie, mam za sobą ogromne sukcesy i spektakularne porażki. W końcu postanowiłam, aby moje doświadczenia (z czasem poparte prestiżowymi certyfikacjami) przełożyć na pomoc innym. Od 12 lat zajmuję się rozwojem zawodowym swoich klientów. Czasem też piszę na blogu dzieląc się wskazówkami.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Raport Future
za 0 zł!

Rekomendowane wpisy

Artykuły

„AI zlikwiduje dużą część zawodów”, „Jeden zawód na całe życie to przeżytek”, „Chcesz dobrze zarabiać? Musisz się przebranżowić!” – to

Artykuły

Dynamiczne zmiany na rynku pracy to coś, co obserwuję od lat z dużym zainteresowaniem. W moim raporcie “Future 2024” skupiłam

Artykuły

Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji i innowacyjnych technologii, pytania o to, jakie umiejętności będą przydatne w nadchodzących latach, stają się

Co daje raport od Syrówki?

Oferuję Ci przede wszystkim raport w języku polskim, co eliminuje przekłamania dotyczące właściwego tłumaczenia opisów talentów z j. angielskiego. A tylko rzeczywiste zrozumienie znaczenia talentów pozwoli Ci właściwie nad nimi pracować w przyszłości.

Ponadto w moim raporcie znajdziesz inne cenne wskazówki, których nie znajdziesz w raporcie anglojęzycznym, a które pozwolą Ci spojrzeć na swoje talenty z kilku płaszczyzn.

Cechy charakterystyczne danego talentu, szanse jakie ze sobą niesie, ograniczenia, które mogą się pojawić – tylko tak obszerna wiedza pozwoli Ci początkowo odkrywać i obserwować swój talent, aby z czasem zacząć rozumieć mechanizmy, jakie nim kierują oraz – co ważniejsze – samodzielnie sterować tymi mechanizmami.

Co daje raport z Instytutu?

Raport, jaki otrzymasz z Instytutu Gallupa po wykonaniu testu, to merytoryczny wstęp do wyjaśnienia znaczenia Twoich talentów. Co ważne, raport jest w wersji anglojęzycznej, co znacznie może utrudnić właściwe zrozumienie znaczenia poszczególnych talentów. Raport z Instytutu Gallupa traktowałabym jako pierwszą wskazówkę do dalszej pracy z talentami.

Co zrobić, kiedy nie mamy talentów z jakiejś domeny?

Idealny rozkład talentów wg domen nie istnieje. To, że nie masz żadnego ze swoich dominujących talentów w danej domenie wcale nie wpływa to negatywnie na Twój potencjał. Im więcej talentów w danej domenie, tym łatwiejsze nimi zarządzanie w ramach konkretnej grupy talentów.

Poza tym warto powtarzać test Gallupa co kilka lat, gdyż w oparciu o życiowe i zawodowe doświadczenia konfiguracja dominujących talentów może ulec zmianie, a tym samym ich przynależność do konkretnych domen.

Talenty w cieniu i blasku

Znając swoje talenty i umiejąc nimi zarządzać, jest się w stanie wykorzystać w stu procentach potencjał jaki niosą. Na tym właśnie polega talent w blasku – „wyciskasz” maximum z możliwości, jakie Ci daje.

Jednak jest też druga strona medalu – dany talent może nieść ze sobą mocne ograniczenia. Jeśli nie będziesz potrafił im zaradzić i ich przetransformować na właściwe działanie, wówczas Twój talent będzie w cieniu.

Co to są 4 domeny?

Założeniem prowadzącym do opracowania testu Gallupa było stwierdzenie, że każdy człowiek ma zespół 34 naturalnych talentów (wrodzonych lub nabytych – poprzez wychowanie, edukację lub kontakty – sposobów myślenia, odczuwania i reagowania), które zostały zgrupowane w czterech domenach: “Realizowanie”, “Wpływanie”, “Budowanie relacji” i “Myślenie strategiczne”.

Domena REALIZOWANIE – ta grupa talentów to cechy, które popychają do realizacji zadań, kończenia tego, co się rozpoczęło. Sprawiają, że projekty czy cele posuwają się do przodu. Dzięki tej grupie talentów rzeczy po prostu się dzieją. Osoby z tymi talentami dobrze czują się tam, gdzie wymagane jest działanie, naprawienie, osiąganie czy organizacja czegoś. Motywują się do wykonywania tego, co jest zaplanowane. Najlepiej czują się tam, gdzie trzeba wykazać się działaniem. Sprawnie przekuwają koncepcje na rzeczywistość.
Mówiąc wprost: są sprawczy. „Działaczy” motywują akcja i jej efekt.
Niezależnie od wybranej dyscypliny zawodowej, ich środowisko pracy powinno dostarczać okazji do wykazania się w działaniu.

Domena WPŁYWANIE – ta grupa talentów zawiera cechy, które pomagają w komunikacji, przekazywaniu pomysłów lub przekonywaniu innych do działania.
Osoby obdarzone tymi cechami wiedzą, jak mówić i sprawić, żeby ludzie słuchali. Mają w sobie to charyzmatyczne „coś”, co sprawia, że wywierają wpływ na decyzje i działanie innych ludzi. Pomarańczowe talenty (ten kolor przypisał im Gallup) są pożądane w zawodach, w których sukces zależy od wpływu, jaki wywiera się na innych (np. przedsiębiorcy, przywódcy, liderzy, mówcy, politycy, sprzedawcy).
Talenty z domeny Wpływanie są obarczone dużą odpowiedzialnością, o której nie powinno się zapominać.

Domena BUDOWANIE RELACJI – ta grupa to talenty, które pomagają w budowaniu i podtrzymywaniu relacji z innymi ludźmi. Osoby z „niebieskimi” talentami mają zdolność spajania zespołów, rozumienia drugiego człowieka i tworzenia silnych więzi pomiędzy ludźmi. Łączą zespoły niewidzialną więzią relacji.
Niczym ryba bez wody, tak osoba mająca talenty w tej grupie talentów, źle się czuje bez ludzi. Mówiąc wprost: nie potrafi pracować i funkcjonować bez ludzi wokół siebie. Kontakt z drugim człowiekiem daje jej energię. Ludzie ja inspirują.
W domenie Budowanie relacji są talenty, które aktywizują się najbardziej „dzięki” i „dla” ludzi. Talenty relacyjne są mocno intuicyjne, sporo w nich emocji. Dla ich posiadaczy wiedza nie jest wystarczająca do podejmowania decyzji. Oprócz tego, muszą oni odczuwać, że ich decyzja jest właściwa.

Domena MYŚLENIE STRATEGICZNE – ta grupa talentów to cechy, które pomagają podejmować decyzje. To one są odpowiedzialne za zbieranie i przetwarzanie informacji.
Absorbują i analizują informacje po to, aby podejmować lepsze decyzje. Pomagają innym rozważyć, co może się wydarzyć.
Do domeny Myślenie strategiczne należą te talenty, które wymagają wzmożonej aktywności umysłowej. Potrafią połączyć elementy, które z pozoru są nie do połączenia i stworzyć z nich coś, co nie tylko jest ciekawe i unikatowe, ale także działa.
Osoby bogato obdarzone tymi talentami nazywam „pięknymi umysłami”, ponieważ świat, jaki tworzą we własnym umyśle, jest równie bogaty i barwny (a czasem i bardziej) niż ten rzeczywisty. Dlatego też talenty z tej domeny sprawdzą się wśród m.in. artystów, twórców, uczonych, projektantów, strategów, liderów, ale także we wszystkich zawodach, które wymagają wzmożonej aktywności umysłowej oraz w tych, które gwarantują nieograniczone możliwości rozwoju i spełnienia kreatywnego.

Dlaczego badanie SF?

Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton StrengthsFinder – mierzy obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty są naturalnymi wzorcami myślenia, odczuwania oraz zachowania, w naturalny sposób wskazującymi pewien odbiór i przetwarzanie rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Słynny test StrengthsFinder wykorzystujemy nie tylko po to, by wskazać istniejące talenty, ale też je zrozumieć i właściwie wykorzystać w przyszłości.

Test Gallupa pozwala każdemu odnaleźć odpowiedź na pytania: “W czym jestem dobry?”, „Jakie mam ukryte zdolności?”. Dzięki temu możesz odkryć swoje naturalne predyspozycje i skupić się na ich rozwijaniu. Szlifując swoje wrodzone zdolności, osiągniesz znacznie lepsze wyniki niż wtedy, kiedy próbujesz nauczyć się czegoś, co Ci zwyczajnie nie wychodzi!

O instytucie gallupa

Instytut Gallupa to najstarszy na świecie instytut badania opinii społecznej. Został założony w 1935 r. przez George`a Gallupa. Swoją popularność zdobył głownie dzięki testowi Gallupa – narzędziu o nazwie CliftonStrenghtsFinder, które zostało opracowane przez Donalda Cliftona i Marcusa Buckinghama. To psychometryczne narzędzie badawcze ma na celu skupienie informacji niezbędnych do osiągnięcia doskonałości w różnorodnych rolach zawodowych. Test Gallupa jest uważany za jeden z najbardziej rzetelnych i trafnych testów psychologicznych.

Instytut Gallupa nieustannie szerzy świadomość na temat talentów Gallupa. Stale monitoruje sytuację zawodową w ujęciu globalnym, dostarcza wiele materiałów pomocnych w rozwoju talentów, organizuje warsztaty i szkolenia dla kadr menedżerskich. Instytut prowadzi również certyfikację dla coachów chcących się specjalizować w rozwoju talentów Gallupa.