Skip to content
Artykuły

Lęk przed nową pracą- to norma. Jak przez to przejść?

Gdybyśmy mieli pewność, że uda nam się wszystko, czego się podejmujemy, każdy byłby człowiekiem sukcesu! Lęk, który jest powszechną reakcją obronną naszej psychiki, nie pozwala nam podejmować zbyt pochopnych działań. Każda obawa, z jaką spotykasz się na swojej drodze, skłania Cię do głębszej refleksji nad danym tematem. I to jest dobre!

Obawa przed zmianą jest naturalna jednak nie powinna Cię ona paraliżować przed podejmowaniem decyzji. 

Dlatego, gdy po wielu spotkaniach rekrutacyjnych, rozmowach i podaniach – wreszcie Ci się udało. Masz nową pracę! hurra! Zaczynasz już w poniedziałek – hurr… o nie, tak szybko?!

Po pierwszej euforii, wywołanej otrzymaniem nowej pracy, często przychodzi stres, poczucie presji, a w ich wyniku – liczne obawy. Lęk przed nową pracą to norma! Boimy się wielu rzeczy – czy poradzimy sobie z nowymi obowiązkami?, czy zrozumiemy obsługę nowych programów?, czy zespół będzie w porządku?. Strach przed nowym może paraliżować, przyczyniać się do spadku energii, pamiętaj: ma też negatywny wpływ na zdrowie. Dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć, że nie jest powodem do wstydu, lecz czymś naturalnym, z czym można sobie poradzić.

Czego się boimy?

W zależności od tego, jaki rodzaj pracy nas czeka, stres może Cię dotknąć z wielu różnych powodów. Część osób boi się wystąpień publicznych i nowych zadań, inni – że nie wpasują się w dresscode i klimat w firmie. Nowa praca to nie tylko szereg zadań do wykonania, ale też nowe zachowania, normy społeczne, rozmowy w przerwie na lunch – wszystko to może wywoływać lęk. Szczególnie, jeśli jesteśmy nieśmiałymi introwertykami lub nie lubimy ludzi. Tak, jest duża grupa osób które bez problemu radzą sobie bez ludzi i żyją w dobrej formie.

Badania dotyczące psychologii pracy dowodzą, że najwięcej ludzi boi się, że nie wpasuje się do istniejącej już, zgranej grupy. Zdajemy sobie sprawę, że dołączymy do nowego zespołu, w którym wszyscy się znają, mają swoje zwyczaje i normy zachowań. Paraliżować może też natłok zadań i wiedzy, którą musimy szybko opanować, bo terminy gonią, a koordynatorka zespołu patrzy krzywo na wszelkie uchybienia. Grunt, to nauczyć się, jak przekuć paraliż w motywację do działania.

Jest jednak kilka sposobów, jak opanować obawy i sprawić, żeby stres działał motywująco, zamiast blokować.

Sposoby jak opanować lęk i stres?

Podstawową umiejętnością, jaka przydaje się w takich sytuacjach, jest wyzbycie się lęku przed zadawaniem pytań. To nie wstyd czegoś nie wiedzieć, kiedy jest się nowym! Zawsze pamiętaj – bardziej doświadczeni pracownicy mają obowiązek wdrożyć Cię w nowe środowisko, a lepiej spytać dwa razy, niż popełnić jakiś błąd. Aby się tego nauczyć, niezbędne jest choć minimalne pozytywne nastawienie, skupienie na nowych możliwościach i szansie rozwoju. Dlatego warto powtarzać sobie w myślach pozytywne strony sytuacji, w jakiej się znalazłeś/aś, wyciszyć się i z uśmiechem pytać, jeśli nie jesteś czegoś pewny/a.

Psychologowie doradzają też, by jak najwcześniej przygotować się na to, co nas czeka – wtedy jest szansa, że bardzo ograniczymy poziom stresu. Poczytaj jak najwięcej o nowej firmie, szefostwie i pracownikach oraz jeśli to tylko możliwe, o programach czy sprzęcie, z jakim będziesz mieć do czynienia. I zaplanuj wszystko już na dzień przed, nawet to co na siebie założysz. A później?

Bądź dla siebie miłym/ą – zrób coś, co zawsze Cię relaksuje. Włączy ulubioną muzykę, kupi coś smacznego do jedzenia, zrób sobie odprężającą kąpiel z olejkami i pójdź wcześnie spać, aby następnego dnia być wypoczętym i pełnym energii.

Staraj się pamiętać, że nie ma osób idealnych, a na początku każdy ma prawo popełniać błędy. Jeżeli nie popełniasz błędów, to znaczy że stoisz w miejscu. A w dzisiejszych czasach, jeśli stoisz w miejscu, to znaczy że się cofasz. Pamiętaj błędy to nie powód do wstydu! Skupiaj się na tym, co pozytywne – zarobki, możliwości rozwoju i zdobywanie nowych umiejętności, czy okazje do poznawania nowych ludzi

Czasem niestety bywa tak, że stres jest zbyt paraliżujący i nie dajemy rady nad nim zapanować. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy trafimy na krytycznego i mało wspierającego szefa lub oceniające środowisko współpracowników. Stres bardzo negatywnie wpływa na zdolność skupienia i pamięć, a przez lęk zdarza się nam popełniać błędy, jakich nigdy byśmy nie zrobili – ta sytuacja bywa samo-nakręcającym się przepisem na nieszczęście – tzw. “błędnym kołem”. A codzienny, niekończący się stres wyczerpuje organizm i może wywoływać kłopoty zdrowotne.

Wtedy natychmiast szukaj nowej pracy! Taki szef, taki stres -nie jest warto Twojego zdrowia. Wszyscy mówią, piszą i badają jak bardzo stres wpływa na nasze zdrowie. Negatywnie.

Wiara w siebie

Spróbuj opanować swoje kompleksy i bardziej uwierzyć w siebie. Mogą w tym pomóc ćwiczenia rozwojowe takie jak np.: zapisywanie codziennie nowych – nawet małych – sukcesów i swoich zalet.

Jeśli bardziej zaczniesz zwracać uwagę na nasze mocne strony, zaczną się one utrwalać i pomogą Ci w samorozwoju. Nie bój się też rozmawiać o swoich lękach z bliskimi czy rodziną – osoby, które Cię znają, chętnie pokażą Ci, że Twoje postrzeganie siebie jest mocno zaniżone, i wskażą, w czym jesteś dobry/a oraz pocieszą.

  1. Bądź dla siebie wyrozumiały/a
  2. Bądź dla siebie dobry/a
  3. Bądź dla siebie cierpliwy/a
  4. Pozwól sobie na potknięcia
  5. Nie oceniaj siebie według innych

Warto też wyznaczyć sobie jasne cele i do nich dążyć. To bardzo pomaga. Nie zapominaj też o okazjach do relaksu i odpoczynku, bo te są kluczowe w złapaniu oddechu i opanowaniu negatywnych emocji – a wszystko będzie dobrze!!:)

Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy Raport Future 2024

Chcesz otrzymać raport o rynku pracy i zawodach przyszłości?
Dołącz do ponad 7108 subskrybentów mojego newslettera – otrzymasz go bezpłatnie!

W comiesięcznym newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje związane z rynkiem pracy przyszłości, o moich nowych publikacjach w mediach czy na blogu. A także promocjach na akredytowane kursy czy produkty w moim sklepie.
I jak u mnie także dużo inspiracji.

Kasia Syrówka

Kasia Syrówka

W ciągu swojego życia pracowałam chyba w każdym zawodzie, mam za sobą ogromne sukcesy i spektakularne porażki. W końcu postanowiłam, aby moje doświadczenia (z czasem poparte prestiżowymi certyfikacjami) przełożyć na pomoc innym. Od 12 lat zajmuję się rozwojem zawodowym swoich klientów. Czasem też piszę na blogu dzieląc się wskazówkami.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Raport Future
za 0 zł!

Rekomendowane wpisy

Artykuły

W dzisiejszych czasach, gdzie zmiany na rynku pracy zachodzą w zawrotnym tempie, rola menedżera ewoluuje szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Menedżer

ArtykułyGallup®

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.

ArtykułyGallup®

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.