Skip to content
Artykuły

Pokolenie płatków śniegu. Kim jest pokolenie snowflakes?

Poczucie własnej wartości jest bardzo ważne w kształtowaniu własnej kariery zawodowej.  Istotne jest, aby tworzyć je w oparciu o samoświadomość i obiektywną ocenę własnych predyspozycji. Niestety nie zawsze tą zasadą kieruje się pokolenie snowflakes. Czym się wyróżnia? I czy rzeczywiście jego przedstawiciele są tacy wyjątkowi, jak im się wydaje?

Pokolenie płatków śniegu – definicja

Określenie snowflakes (płatki śniegu) dotyczy pokolenia Z, które właśnie wkracza na rynek pracy. Osoby, które kończą właśnie 18, 19, 20 lat, rozpoczynają przygodę z zawodową aktywnością. I chociaż mają wiele do zaoferowania – mogą wykazać się kompetencjami cyfrowymi, znajomością języków obcych, a nowoczesne technologie to ich codzienność – to wyróżnia ich dodatkowo coś innego: przeświadczenie o własnej nieomylności. Stąd właśnie nazwa tego pokolenia – młodzi ludzie są przekonani o swojej wyjątkowości. Każdy z nich wychodzi z założenia, że jest jedyny w swoim rodzaju, niczym płatek śniegu. Oczywiście nie zaprzeczam, że młodzi ludzie wkraczający na rynek pracy są cennymi zasobami. Jednak w przypadku pokolenia snowflakes z reguły własne przekonanie o swojej wyjątkowości często zupełnie rozmija się z rzeczywistością.

Pokolenie płatków śniegu. Jacy są?

Jakie cechy przypisuje się pokoleniu snowflakes? Kim są jego przedstawiciele?

Nad wyraz delikatni

Przekonanie o własnej wyjątkowości to nie jedyna cecha snowflakes. Przedstawiciele tego pokolenia chociaż są przekonani o nadzwyczajności, to wcale nie są silni psychicznie. Wręcz przeciwnie: młode pokolenie wkraczające właśnie na rynek pracy jest niezwykle delikatne – tak, jak płatek śniegu. Niska odporność psychiczna, przewrażliwienie na punkcie swoim i swoich przekonań, brak umiejętności radzenia sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami sprawiają, że mamy do czynienia z bardzo wrażliwymi jednostkami. Koncentrując się wyłącznie na sobie, mogą bagatelizować własne zobowiązania wobec innych. A niewielki problem – zawodowy bądź osobisty – potrafi urosnąć do rangi życiowej tragedii uniemożliwiającej normalne funkcjonowanie.

Kolejnym problemem tego pokolenia jest zbyt duża wrażliwość na stres czy krytykę. Tym samym ich delikatność jest równoznaczna dla pracodawcy z niestabilnością i brakiem zaufania wobec nich. Oczywiście w żaden sposób nie chcę bagatelizować problemów natury psychologicznej polskiej młodzieży, nad którą należy się pochylić. Jednak w przypadku snowflakes ich nadwrażliwość wynika bardziej z systemu, w jakim się wychowali niż z problemów osobowościowych.

Żyjący w poczuciu lęku

Częściową odpowiedzialność za postawę pokolenia snowflakes przypisuje się ich nadopiekuńczym rodzicom. Ci, przekładając potrzeby swoich pociech nad wszystko inne, wychowali je w poczuciu bycia zwycięzcą. Dali dzieciom bardzo dużo, jednocześnie oczekując że ich dziecko będzie kimś wielkim. Ta presja i postawa rodzica wypracowała jednocześnie w młodych ludziach poczucie lęku, że nie poradzą sobie w dorosłym życiu. Że nie spełnią pokładanych w nich oczekiwań. Efektem tego jest wcześniej wspomniana wysoka wrażliwość snowflakes i tendencja do wyolbrzymiania napotkanych trudności.

O co martwią się „płatki śniegu”?

O wszystko: ziemię, naturę, klimat, ubiór, wygląd, pracę, własny wizerunek w oczach innych. Co ciekawe, pokolenie snowflakes – chociaż wychowane z nowoczesnymi technologiami – czuje też lęk również przed cyber przyszłością.

A jednak fajni 🙂

Czytając o pokoleniu snowflakes, możesz odnieść wrażenie, że to pokolenie wyjątkowo trudne do zawodowej adaptacji. Konfliktowe, nieodporne na stres, zbyt wrażliwe… Jednak wbrew pozorom „płatki śniegu” mają cechy, których poszukują pracodawcy.

Po pierwsze, wychowali się z nowoczesnymi technologiami, a tym samym internet i cyfrowa rzeczywistość jest dla nich codziennością. Komunikatory internetowe, social media i szereg aplikacji to ich podstawowe narzędzia komunikacyjne, dzięki czemu kontakt na odległość ze  współpracownikami (szczególnie w dobie rosnącego zainteresowania pracą zdalną) będzie dla nich procesem naturalnym.

Po drugie, „płatki śniegu” przyzwyczajone są do ciągłego biegu. Codziennie w zawrotnym tempie przyswajają szereg informacji dostarczanych im przez nowoczesne media. I chociaż to poczucie stałego pędu może przekładać się na ich zniecierpliwienie, to z drugiej strony ta ich gorączkowość może być impulsem do wypracowania nowych, kreatywnych rozwiązań. Towarzyszący im pęd życia przekłada się także na ich zdolność do szybkiego przystosowania się do zmian (mimo lęku przed nowymi wyzwaniami).

Myślę, że mimo trudności z adaptacją na rynku pracy, „płatki śniegu” mogą wiele nauczyć nas – starsze pokolenia. I chociaż współpraca z nimi wymagać będzie od nas większej cierpliwości, a nawet delikatności, to jestem przekonana, że korelacja snowflakes z bardziej doświadczonymi pracownikami może przynieść wiele korzyści. Pamiętaj, że każdy jest wyjątkowy ze względu na mocne strony, jakie posiada.

Pokolenie płatków śniegu a poprzednie pokolenia

Patrząc na snowflakes, na pewno dostrzegasz różnice między ich początkami kariery zawodowej, a naszym wejściem na rynek pracy. Wszystko to wynika ze schematów, w jakim zostaliśmy wychowani my i oni. Nasi rodzice dostali dużo więcej niż mieli ich rodzice, a nam dali jeszcze więcej niż mieli sami. To, że chcemy dać naszym dzieciom to, czego nie mieliśmy sami jest całkiem normalne. Warto jednak zadać sobie pytanie: za jaką cenę? Czy ciągła i ciężka praca, okupiona stresem i godzinami nieobecności w życiu rodziny/dzieci to rzeczywiście wzorce, które chcemy przekazać naszym dzieciom?

Jasne, że to wszystko robimy w imię ich lepszej przyszłości. Tyle, że nasze nastolatki – obserwując nas – mówią: „Ja nie chcę tak żyć!.” Patrząc na nasze awanse, domy, samochody i wakacje, okupione godzinami ciężkiej pracy, dochodzą do wniosku  – swoją drogą bardzo mądrego – że nie chcą płacić tak wysokiej ceny, jaką płacimy my.

Czego zatem chcą snowflakes?

Chcą spokojnie żyć. Bez tego wyścigu. Wolą mniej pracować, mieszkać w kawalerce, jeździć na rowerze i wyjechać z przyjaciółmi pod namiot, niż 40 lat wypruwać sobie flaki, bez gwarancji, że spokojnie to będzie, ale dopiero na emeryturze. Co więcej, oni kierują się wartościami, które my odłożyliśmy właśnie na emeryturę i których jakże często nie zdążymy zrealizować.

To jest kwintesencja bycia tu i teraz (tzw. mindfulness), którego my stale się uczymy. Cały czas my – rodzice – nie potrafimy cieszyć się z relacji z ludźmi czy małych radości. Nie doceniamy tego, co już mamy. Bez względu na to, ile już zgromadziliśmy, sięgamy po więcej i więcej.

I może się zdziwisz, ale moim zdaniem pokolenie snowflakes – pozornie nadwrażliwe i niestabilne emocjonalnie – patrzy na świat dużo bardziej odpowiedzialnie niż my, tj.: przez pryzmat globalnego ocieplenia, praw kobiet, prawa do aborcji, równości płci, tolerancji dla własnych wyborów. Właśnie o takie wartości walczą, a nie o dodatkowe godziny w zamian za kredyt na 30 lat na kolejne 20 mkw mieszkania.

Dla snowflakes największe wyzwania dotyczą właśnie dbania o środowisko naturalne oraz niwelowania nierówności. Te zaś wywierają mocny nacisk na biznes, organizacje, rządy. Wszyscy musimy brać większą odpowiedzialność za wspólny los naszej planety oraz ludzkości.

Nasze płatki śniegu może i są wrażliwe, mniej odporne, ale za to szukają w swoim życiu celu, któremu warto byłoby poświęcić swój czas i energię. I nie jest to praca. Oni chcą czegoś więcej, czegoś co wesprze całe społeczeństwo.

 

A czy Ty spotkałeś się w swojej pracy z „płatkiem śniegu”?

A może masz wrażenie, że Twoje dziecko prezentuje to pokolenie?

Chętnie poznam Twoje doświadczenia.

 

A jeśli chcesz się dowiedzieć jak pomóc Twojemu dziecku będącym „płatkiem śniegu”, sprawdź:

Sesję omawiającą talenty i profil zawodowy dla młodzieży

Serdecznie zapraszam!

Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy Raport Future 2025

Chcesz otrzymać raport o rynku pracy i zawodach przyszłości?
Dołącz do ponad 7108 subskrybentów mojego newslettera – otrzymasz go bezpłatnie!

W comiesięcznym newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje związane z rynkiem pracy przyszłości, o moich nowych publikacjach w mediach czy na blogu. A także promocjach na akredytowane kursy czy produkty w moim sklepie.
I jak u mnie także dużo inspiracji.

Picture of Kasia Syrówka

Kasia Syrówka

W ciągu swojego życia pracowałam chyba w każdym zawodzie, mam za sobą ogromne sukcesy i spektakularne porażki. W końcu postanowiłam, aby moje doświadczenia (z czasem poparte prestiżowymi certyfikacjami) przełożyć na pomoc innym. Od 12 lat zajmuję się rozwojem zawodowym swoich klientów. Czasem też piszę na blogu dzieląc się wskazówkami.

2 Comments

  1. Niestety to pokolenie nie ma szacunku dla przeszłości, a każdy starszy człowiek jest traktowany jak Ktoś kto nic nie wie. Jasne że świat się rozwija i technologia jest wyznacznikiem obecnego życia. Jednak młodzi ludzie bez komórki nie istnieją. Walczą o świat, a w najbliższym otoczeniu śmiecą, używają wulgaryzmów jak przecinka. Trudno określić jak będzie wyglądał świat budowany przez nich. Jedno jest wspólne dla każdego pokolenia… marzenia, pasję i że zmieni świat. Sama mam nastolatka i nie jest łatwo. Pozdrawiam.

  2. Pracuję ze studentami i bardzo doceniam każdego młodego człowieka. Szkoda mi ich czasem, bo rzeczywiście bardziej się przejmują swoim wizerunkiem w oczach innych niż poprzednie pokolenia. Ale tak jak każde inne pokolenie, oni też odrobią swoją lekcję, bo będą mieli wyzwania na własną miarę. My możemy w tym pomóc bez zwalniania z odpowiedzialności.

    Rozumiem intencje w pozytywnym podsumowaniu autorki, ale muszę się nie zgodzić w kwestii praw kobiet i prawa do aborcji. Popieranie dużej części tych postulatów nie jest przejawem większej odpowiedzialności, a raczej symptomem uciekania od niej. Prawda jest taka, że współżycie może prowadzić do poczęcia dziecka, a odpowiedzialność w tej sytuacji to nie telefon do Aborcyjnego dream teamu, tylko pozwolenie małemu człowiekowi żyć. Jestem kobietą w wieku produkcyjnym – mi też się może trafić nieplanowana ciąża i nawet raz się trafiła. Lepiej wziąć tę sytuację na klatę z wdziękiem i miłością i kupić wyprawkę zamiast chodzić na protesty.

    Jeśli chodzi o dbałość o planetę, to ważne, że to pokolenie wie jak dbać o to na co dzień, fajnie, że umieją ograniczać konsumpcję, ale na pewno należy im pomóc by nie rodziła się z tego postawa paraliżującego lęku jak u przysłowiowej Grety Thunberg, ani postawa postrzegania ludzi jako pasożytów.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Raport Future
za 0 zł!

Rekomendowane wpisy

Artykuły

Znasz to uczucie, gdy masz ważny projekt do wykonania, ale zamiast nad nim pracować, znajdujesz setki innych zajęć? To klasyczne

Artykuły

Jeszcze kilka miesięcy temu, to praca szukała człowieka. Dziś sytuacja na rynku pracy wygląda zupełnie inaczej. Od czego zacząć i

Artykuły

Talenty to nie tylko zdolności artystyczne – według metodologii Gallupa każdy z nas ma ich aż 34. Pięć najsilniejszych wyznacza

Co daje raport od Syrówki?

Oferuję Ci przede wszystkim raport w języku polskim, co eliminuje przekłamania dotyczące właściwego tłumaczenia opisów talentów z j. angielskiego. A tylko rzeczywiste zrozumienie znaczenia talentów pozwoli Ci właściwie nad nimi pracować w przyszłości.

Ponadto w moim raporcie znajdziesz inne cenne wskazówki, których nie znajdziesz w raporcie anglojęzycznym, a które pozwolą Ci spojrzeć na swoje talenty z kilku płaszczyzn.

Cechy charakterystyczne danego talentu, szanse jakie ze sobą niesie, ograniczenia, które mogą się pojawić – tylko tak obszerna wiedza pozwoli Ci początkowo odkrywać i obserwować swój talent, aby z czasem zacząć rozumieć mechanizmy, jakie nim kierują oraz – co ważniejsze – samodzielnie sterować tymi mechanizmami.

Co daje raport z Instytutu?

Raport, jaki otrzymasz z Instytutu Gallupa po wykonaniu testu, to merytoryczny wstęp do wyjaśnienia znaczenia Twoich talentów. Co ważne, raport jest w wersji anglojęzycznej, co znacznie może utrudnić właściwe zrozumienie znaczenia poszczególnych talentów. Raport z Instytutu Gallupa traktowałabym jako pierwszą wskazówkę do dalszej pracy z talentami.

Co zrobić, kiedy nie mamy talentów z jakiejś domeny?

Idealny rozkład talentów wg domen nie istnieje. To, że nie masz żadnego ze swoich dominujących talentów w danej domenie wcale nie wpływa to negatywnie na Twój potencjał. Im więcej talentów w danej domenie, tym łatwiejsze nimi zarządzanie w ramach konkretnej grupy talentów.

Poza tym warto powtarzać test Gallupa co kilka lat, gdyż w oparciu o życiowe i zawodowe doświadczenia konfiguracja dominujących talentów może ulec zmianie, a tym samym ich przynależność do konkretnych domen.

Talenty w cieniu i blasku

Znając swoje talenty i umiejąc nimi zarządzać, jest się w stanie wykorzystać w stu procentach potencjał jaki niosą. Na tym właśnie polega talent w blasku – „wyciskasz” maximum z możliwości, jakie Ci daje.

Jednak jest też druga strona medalu – dany talent może nieść ze sobą mocne ograniczenia. Jeśli nie będziesz potrafił im zaradzić i ich przetransformować na właściwe działanie, wówczas Twój talent będzie w cieniu.

Co to są 4 domeny?

Założeniem prowadzącym do opracowania testu Gallupa było stwierdzenie, że każdy człowiek ma zespół 34 naturalnych talentów (wrodzonych lub nabytych – poprzez wychowanie, edukację lub kontakty – sposobów myślenia, odczuwania i reagowania), które zostały zgrupowane w czterech domenach: “Realizowanie”, “Wpływanie”, “Budowanie relacji” i “Myślenie strategiczne”.

Domena REALIZOWANIE – ta grupa talentów to cechy, które popychają do realizacji zadań, kończenia tego, co się rozpoczęło. Sprawiają, że projekty czy cele posuwają się do przodu. Dzięki tej grupie talentów rzeczy po prostu się dzieją. Osoby z tymi talentami dobrze czują się tam, gdzie wymagane jest działanie, naprawienie, osiąganie czy organizacja czegoś. Motywują się do wykonywania tego, co jest zaplanowane. Najlepiej czują się tam, gdzie trzeba wykazać się działaniem. Sprawnie przekuwają koncepcje na rzeczywistość.
Mówiąc wprost: są sprawczy. „Działaczy” motywują akcja i jej efekt.
Niezależnie od wybranej dyscypliny zawodowej, ich środowisko pracy powinno dostarczać okazji do wykazania się w działaniu.

Domena WPŁYWANIE – ta grupa talentów zawiera cechy, które pomagają w komunikacji, przekazywaniu pomysłów lub przekonywaniu innych do działania.
Osoby obdarzone tymi cechami wiedzą, jak mówić i sprawić, żeby ludzie słuchali. Mają w sobie to charyzmatyczne „coś”, co sprawia, że wywierają wpływ na decyzje i działanie innych ludzi. Pomarańczowe talenty (ten kolor przypisał im Gallup) są pożądane w zawodach, w których sukces zależy od wpływu, jaki wywiera się na innych (np. przedsiębiorcy, przywódcy, liderzy, mówcy, politycy, sprzedawcy).
Talenty z domeny Wpływanie są obarczone dużą odpowiedzialnością, o której nie powinno się zapominać.

Domena BUDOWANIE RELACJI – ta grupa to talenty, które pomagają w budowaniu i podtrzymywaniu relacji z innymi ludźmi. Osoby z „niebieskimi” talentami mają zdolność spajania zespołów, rozumienia drugiego człowieka i tworzenia silnych więzi pomiędzy ludźmi. Łączą zespoły niewidzialną więzią relacji.
Niczym ryba bez wody, tak osoba mająca talenty w tej grupie talentów, źle się czuje bez ludzi. Mówiąc wprost: nie potrafi pracować i funkcjonować bez ludzi wokół siebie. Kontakt z drugim człowiekiem daje jej energię. Ludzie ja inspirują.
W domenie Budowanie relacji są talenty, które aktywizują się najbardziej „dzięki” i „dla” ludzi. Talenty relacyjne są mocno intuicyjne, sporo w nich emocji. Dla ich posiadaczy wiedza nie jest wystarczająca do podejmowania decyzji. Oprócz tego, muszą oni odczuwać, że ich decyzja jest właściwa.

Domena MYŚLENIE STRATEGICZNE – ta grupa talentów to cechy, które pomagają podejmować decyzje. To one są odpowiedzialne za zbieranie i przetwarzanie informacji.
Absorbują i analizują informacje po to, aby podejmować lepsze decyzje. Pomagają innym rozważyć, co może się wydarzyć.
Do domeny Myślenie strategiczne należą te talenty, które wymagają wzmożonej aktywności umysłowej. Potrafią połączyć elementy, które z pozoru są nie do połączenia i stworzyć z nich coś, co nie tylko jest ciekawe i unikatowe, ale także działa.
Osoby bogato obdarzone tymi talentami nazywam „pięknymi umysłami”, ponieważ świat, jaki tworzą we własnym umyśle, jest równie bogaty i barwny (a czasem i bardziej) niż ten rzeczywisty. Dlatego też talenty z tej domeny sprawdzą się wśród m.in. artystów, twórców, uczonych, projektantów, strategów, liderów, ale także we wszystkich zawodach, które wymagają wzmożonej aktywności umysłowej oraz w tych, które gwarantują nieograniczone możliwości rozwoju i spełnienia kreatywnego.

Dlaczego badanie SF?

Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton StrengthsFinder – mierzy obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty są naturalnymi wzorcami myślenia, odczuwania oraz zachowania, w naturalny sposób wskazującymi pewien odbiór i przetwarzanie rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Słynny test StrengthsFinder wykorzystujemy nie tylko po to, by wskazać istniejące talenty, ale też je zrozumieć i właściwie wykorzystać w przyszłości.

Test Gallupa pozwala każdemu odnaleźć odpowiedź na pytania: „W czym jestem dobry?”, „Jakie mam ukryte zdolności?”. Dzięki temu możesz odkryć swoje naturalne predyspozycje i skupić się na ich rozwijaniu. Szlifując swoje wrodzone zdolności, osiągniesz znacznie lepsze wyniki niż wtedy, kiedy próbujesz nauczyć się czegoś, co Ci zwyczajnie nie wychodzi!

O instytucie gallupa

Instytut Gallupa to najstarszy na świecie instytut badania opinii społecznej. Został założony w 1935 r. przez George`a Gallupa. Swoją popularność zdobył głownie dzięki testowi Gallupa – narzędziu o nazwie CliftonStrenghtsFinder, które zostało opracowane przez Donalda Cliftona i Marcusa Buckinghama. To psychometryczne narzędzie badawcze ma na celu skupienie informacji niezbędnych do osiągnięcia doskonałości w różnorodnych rolach zawodowych. Test Gallupa jest uważany za jeden z najbardziej rzetelnych i trafnych testów psychologicznych.

Instytut Gallupa nieustannie szerzy świadomość na temat talentów Gallupa. Stale monitoruje sytuację zawodową w ujęciu globalnym, dostarcza wiele materiałów pomocnych w rozwoju talentów, organizuje warsztaty i szkolenia dla kadr menedżerskich. Instytut prowadzi również certyfikację dla coachów chcących się specjalizować w rozwoju talentów Gallupa.