Skip to content

Mentorem być… Na czym polega profesjonalizacja mentoringu?

Mentorem być… Na czym polega profesjonalizacja mentoringu?

Mentoring – to hasło, które coraz częściej gości nie tylko w organizacjach, ale również w indywidualnych procesach rozwojowych. Jednak w procesie mentoringowym niezwykle ważna jest profesjonalizacja usług świadczonych przez mentora. Czy każdy może nim zostać? Jak potwierdzić profesjonalizm swoich usług mentoringowych?

Co to jest mentoring?

Mentoring jest pobieżnie znany sporej grupie osób. Jednak kiedy dochodzi do skonkretyzowania czym właściwie jest, pojawiają się problemy z określeniem ogólnej definicji. Myślę, że najlepszą prezentuje EMCC Poland – międzynarodowa organizacja skupiająca m.in. ekspertów i praktyków mentoringu, coachingu czy superwizji, a jej celem jest propagowanie etyki działań mentoringowych i coachingowych. EMCC określa mentoring jako: „relację poznawczą, obejmującą dzielenie się umiejętnościami, wiedzą i ekspertyzą pomiędzy mentorem a mentee poprzez rozmowy rozwojowe, dzielenie się doświadczeniem i byciem wzorem do naśladowania. Relacja ta może obejmować wiele różnych kontekstów i stanowi inkluzywne dwustronne partnerstwo na rzecz wzajemnego poznawania w duchu doceniania różnic”[i].

Co ważne, mentoring wg EMCC, z czym w 100% się zgadzam, jest relacją prowadzoną w sposób metodyczny, co przekłada się na pełną świadomość obu stron relacji (mentora i mentee) uczestniczenia w programie rozwojowym. Ten zaś ma doprowadzić do określonego wcześniej przez strony celu.

Mentoring coraz bardziej profesjonalny

Aby program mentoringowy przyniósł oczekiwane rezultaty, powinien się do niego przygotować nie tylko mentee, ale również – a raczej przede wszystkim – mentor. Nawet, jeśli ten posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji procesów mentoringowych. Dzisiejszy świat i wymagania rynku oraz samych mentee zmieniają się z tak zawrotną prędkością, że tylko mentor nieustannie pracujący również nad swoim rozwojem jest w stanie zagwarantować najwyższa jakość swoich usług. Dlatego tak kluczowa jest profesjonalizacja świadczonych usług przejawiająca się zarówno udziałem w specjalistycznych kursach i szkoleniach dla mentorów, jak też pozyskiwaniem kolejnych akredytacji potwierdzających wysokie kompetencje mentorskie.

Rozwój mentora wyłącznie jego sprawą?

Co ciekawe, coraz więcej firm decydujących się na wdrożenie programów mentoringowych, dba również o odpowiednie przygotowanie mentorów do roli, jaką mają pełnić. Jak wskazuje ostatnia edycja raportu EMCC Poland, 97 proc. badanych programów potwierdziło realizację szkoleń dla mentorów. Warto podkreślić, że wymiar tych szkoleń jest bardzo szeroki i wynosi od 1 do nawet 32 godzin szkolenia. Najczęściej jednak mentorzy mogą liczyć na 4-8 lub 9-16 godzin przygotowania. Niemal 1/3 analizowanych programów zapewniała mentorom max. 3 godziny szkolenia[ii]. Prawda, że to niewiele?

Ograniczona liczba szkolenia zagwarantowanego przez organizację stawia mentora przed ogromnym dylematem: bazować wyłącznie na tym, co oferuje organizacja czy poszukiwać dodatkowych dróg rozwoju dla siebie samego. Odpowiedź zależy oczywiście od poziomu samoświadomości mentora. Zakładam jednak, że skoro osoba wybrała drogę wspierania innych, doskonale rozumie jak duże znaczenie odgrywa własny rozwój i praca nad samym sobą. Co ważne, potrzeby mentorów w zakresie doskonalenia i profesjonalizacji są coraz częściej dostrzegane przez rynek, gdzie pojawiają się specjalistyczne szkolenia rozwijające kluczowe kompetencje mentorskie i przygotowujące do zdobycia akredytacji.

Profesjonalizacja mentoringu – Kurs dla Mentorów u Kasi Syrówki

Bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu mentorskim, jak też obserwacjach rynku, opracowałam Kurs Mentoringu przygotowujący do rola mentora/mentorki. W ramach kursu poznasz nie tylko narzędzia i praktyczne rozwiązania przygotowujące do roli mentora, ale również przygotowanie do spełnienia wymogów indywidualnej akredytacji EMCC.

Z Kursu Mentoringu mogą skorzystać nie tylko coachowie, mentorzy i trenerzy z min. 6-godzinną praktyką ale również liderzy, średnia i wyższa kadra zarządzająca, szefowie zespołów czy działów HR lubiący się dzielić swoim doświadczeniem i wiedzą z innymi bądź planujący wdrożenie programu mentoringowego w swojej organizacji. Jednym słowem mój kurs jest dla wszystkich, którzy świadomie chcą realizować procesy mentoringowe na najwyższym poziomie.

Zainteresowany? Wypełnij ankietę i dowiedz się więcej o kursie 👉 https://bit.ly/kurs_dla_mentorow_2024

Zadbajmy wspólnie o najlepszą jakość mentoringu w Polsce!

 

[i] EMCC Poland, Raport 2022. Programy mentoringowe w Polsce – https://emccpoland.org/wp-content/uploads/2019/11/Programy_Mentoringowe_w_Polsce_RAPORT-2022.pdf  
[ii] Ibidem.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane wpisy

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Współzależność

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Rozwijanie innych

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej

Lider przyszłości

Włączający, empatyczny a może wizjoner… Jaki będzie lider przyszłości? Lider – osoba, której model zarządzania rzutuje nie tylko na pracowników
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Empatia

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej