Kolejny rok stawia przed rynkiem pracy nowe wyzwania. Nasycony dążącymi do ciągłego rozwoju Perennialsami, powinien sprostać ich oczekiwaniom rozwojowym. Ważne są również wykorzystanie potencjału doświadczonych życiowo i zawodowo Silversów oraz otwartość na wkraczających właśnie na rynek młodych, buntowniczych Snowflakes. Jakie trendy będą obowiązywać w 2023 r. na rynku pracy? Jak wykorzystać potencjał przeplatających się na nim pokoleń?
Snowflakes – roszczeniowi, zbuntowani a może… zagubieni?
Pokoleniem, które wkracza na rynek pracy lub dokonuje wyborów związanych z ich zawodową karierą, jest tzw. pokolenie Snowflakes. „Płatki śniegu” to osoby urodzone już w XXI w., dla których nowoczesne technologie i Internet są codziennością. Poza tym kierują się w swoim życiu – zarówno prywatnym, jak też zawodowym – odmiennymi wartościami niż ich rodzice. Szczególna wrażliwość na samego siebie i otaczające je środowisko, przywiązywanie wagi nie tylko do własnego poczucia szczęścia, ale również do odpowiedzialności społecznej oraz umiejętnego zarządzania różnorodnością to cechy, które dla Snowflakes są szczególnie ważne[i].
Z jednej strony najmłodsze pokolenie posiada wysoki poziom samoświadomości. Z drugiej jednak nie do końca odnajduje się w kreowaniu własnej ścieżki kariery. Dlatego tak ważne jest wsparcie – chociażby najbliższych – w odkrywaniu swojego potencjału i podejmowania słusznych decyzji. Warto podkreślić, że wybory te dotyczą w pierwszej kolejności edukacji, która bezpośrednio rzutuje na ich zawodowy rozwój.
Nie mam żadnych wątpliwości, że pokolenie Snowflakes niesie w sobie ogromny potencjał (o czym więcej nieco niżej). Wychodząc naprzeciw ich potrzebom, chcę ułatwić im i ich rodzicom podejmowanie właściwych decyzji związanych z edukacją. Z tego też powodu już od kilku lat organizuję w styczniu webinar dla rodziców nastolatków. Spotkanie dotyczy wsparcia młodej osoby w wyborze profilu szkoły średniej czy kierunku studiów. Dlatego jeśli jesteś rodzicem młodej osoby stojącej przed tak trudnym wyborem, zapraszam Cię już w środę – 18 stycznia 2023, godz. 19.00 – na webinar Jak wesprzeć swojego nastolatka w wyborze profilu szkoły?
Spotkanie online jest bezpłatne, obowiązują jednak zapisy – https://bit.ly/3iqi4FF
Wracając do samego potencjału najmłodszych pracowników, wbrew pozorom mają oni bardzo dużo do zaoferowania potencjalnemu pracodawcy. Pokolenie Snowflakes to przede wszystkim:
- świeża perspektywa,
- kreatywność,
- chęć rozwoju,
- elastyczność,
- chęć do pracy
- i zaangażowanie[ii].
W połączeniu z umiejętnościami miękkimi i twardymi jakie posiadają, młodzi pracownicy to cenny nabytek każdej organizacji. Oczywiście pod warunkiem, że ta będzie gotowa dostosować się do elastyczności młodego pracownika i odpowiednio zaopiekuje się jego potrzebami rozwojowymi.
Doświadczeni i niedocenieni Silversi
Na przeciwnej szali pokoleń pracowników znajdują się Silversi – pracownicy 50+, którzy oprócz doświadczenia zawodowego oferują również bogate doświadczenie życiowe. Co ważne, są też świadomi swojej wartości, którą stale chce wykorzystywać w zawodowej aktywności. Silvers, który etap konieczności utrzymania własnych dzieci ma już za sobą, zwraca uwagę na spełnienie w pracy zawodowej. Z drugiej strony zaś aktywność zawodowa jest dla najstarszego pokolenia impulsem do działania, nadającym często sens jego senioralnemu życiu. Bezpieczeństwo jej posiada jest istotna niemal dla 40 proc. Silversów. Ponad połowa osób po 60-tce jest aktywnych zawodowo, a 75 proc. z grupy 50-64 lata jest zadowolona ze swojej pracy.
Pracodawcy powinni docenić najstarsze pokolenie pracowników z kilku powodów. Po pierwsze, stale mamy do czynienia ze starzejącym się społeczeństwem, a co za tym idzie deficytem wykwalifikowanych pracowników na rynku. I chociaż pokolenie Silver musi nadrobić zaległości z zakresu nowych technologii, ich otwartość na szkolenia i podnoszenie kwalifikacji – w dużym stopniu poprzez naukę od innych współpracowników – gwarantują pracodawcy doświadczonego i świadomego własnej wartości pracownika.
Poza tym pracownik 50+ to przede wszystkim:
- doświadczenie zawodowe,
- chęć do pracy,
- lojalność,
- zaangażowanie,
- kreatywność,
- elastyczność,
- chęć rozwoju[iii].
Przyznaj, że żal zmarnować taki potencjał, który niezaprzeczalnie wartością dodaną są życiowa mądrość, potencjał społeczny czy psychologiczny.
Otwarci na rozwój Perennialsi
Niezaprzeczalnym „łącznikiem” między ww. pokoleniami są pracownicy w przedziale wiekowym 30-4 lat. Ich cechą wspólną – oprócz wieku – jest dążenie do ciągłego rozwoju. Jego efektem ma być nie tylko utrzymanie się na rynku pracy, ale przede wszystkim spełnienie zawodowe i osobiste. Dlatego też Perennialsi, których rozwój kompetencji jest nieustającym procesem, szukają różnorodnych form poszerzania swoich horyzontów. I to właśnie jest ich głównym atutem – ich chęć rozwoju przekłada się pozytywnie na pozostałe aspekty zawodowej aktywności.
Jedną z form rozwoju Perennialsów, która staje się coraz bardziej popularny, jest mentoring odwrócony – proces dzielenia się wiedzą, w którym mentorem są osoby młodsze wiekiem, jednak wyspecjalizowane w wielu aspektach. Jakie miejsce w tego rodzaju mentoringu zajmują zatem Perennialsi? Mimo swojego wieku i doświadczenia są otwarci na przyswajanie wiedzy od młodszych kolegów, a tym samym chętnie przystępują do procesów mentoringowych w roli mentee. Właśnie dla takich osób – poszukujących nieszablonowych form rozwoju – opracowałam mój najnowszy program mentoringowy Reverse, do którego właśnie ruszyły zapisy.
Dlatego jeśli:
- jesteś osobą 40+,
- chcesz rozwijać techniczne umiejętności i budować zawodowe kompetencje w obszarze nowych technologii,
- myślisz o własnym biznesie on-line i/lub budowaniu marki osobistej w social mediach,
to Reverse jest właśnie dla Ciebie!
Sprawdź szczegóły i zapisz się już dziś – https://bit.ly/3Gn77Na
Nieważne czy jesteś osobą samozatrudnioną czy pracujesz w organizacji. Najważniejsza jest Twoja determinacja we własnym rozwoju i otwartość na doświadczenia innych. Rekrutacja do programu trwa tylko do końca stycznia.
Uwaga! Rekrutujemy nie tylko mentee, ale również mentorów.
Dokąd zmierza rynek pracy 2023?
Jak widzisz, pokolenia pracowników stawiają szereg wyzwań dla pracodawców w właśnie zaczynającym się roku. Patrząc jednak na coraz wyższy poziom świadomości zarówno samych pracowników, jak też pracodawców, jestem względnie spokojna w kontekście troski o pracowniczy dobrostan. Oczywiście nie oznacza to, że mimo względnie dobrej sytuacji w tym kontekście, nie można zrobić jeszcze więcej. Tym bardziej, że zmiany na rynku pracy zachodzą każdego dnia. Nawet chwila bierności pracownika czy pracodawcy może ich z niego wyeliminować.
Dlatego życzę Ci w tym Nowym Roku jednego: podążania za swoimi potrzebami rozwojowymi i odnajdywania rozwiązań, które je spełnią (pamiętaj o moim programie Reverse ?). Kiedy będziesz spełniony w swojej zawodowej aktywności, z pewnością poradzisz sobie z dynamiką rynku pracy.
[i] K. Syrówka, Raport Future 2022/2023. Rynek pracy i zawody przyszłości – https://raportfuture.pl/
[ii] Ibidem.
[iii] Ibidem.
Brak komentarzy, bądź pierwszy!