Skip to content
Artykuły

Pokolenie Silver a praca przyszłości

Praca przyszłości – tak dużo się dziś o niej mówi, a w dyskusjach na ten temat skupia przede wszystkim na edukacji i kompetencjach pracowników rozpoczynających, a nawet dopiero planujących karierę zawodową. A gdzie w futuryzmie rynku pracy jest miejsca dla pracowników 40+ i 50+? Co powinny zrobić te pokolenia, aby rynek pracy miał rzeczywiście dla nich miejsca za 10 czy 15 lat?

Zawody, których już nie ma…

Jakie profesje przychodzą Ci na myśl, kiedy słyszysz hasło „zawody, których już nie ma”? Kowal, szewc, krawcowa? A czy pomyślałeś, że całkiem niedługo nie będzie potrzebna kasjerka bankowa, sprzedawca na kasie czy księgowy? Wiele zadań wykonywanych przez tych pracowników można już zastąpić nowoczesnymi technologiami, a rozwiązania AI każdego dnia udowadniają nam jak szybko uczą się tego, co dziś robi człowiek.

Oczywiście wskazanie zawodów, które na pewno znikną z rynku za kilka czy kilkanaście lat, nie jest takie proste. Chociażby z tego względu, że każda profesja to składowa określonych kompetencji i umiejętności – nie tylko tych twardych, ale również m.in. społecznych. Poza tym łatwo zauważyć, że mamy do czynienia nie tyle z totalnym zanikaniem zawodów, ale z ich przetransformowaniem w taki sposób, aby pracownicy danych profesji mogli w pełni wykorzystać potencjał wkraczających technologii. Hybryda pracy i człowieka nabiera szczególnego znaczenia w kontekście pokolenia Silver, gdzie – mimo ogromnej chęci pozostawania w jak najdłuższej aktywności zawodowej – mogą mieć spore przeszkody ze względu na kompetencyjne luki w zakresie nowoczesnych rozwiązań.

…pracownicy, którzy zostali

W całej dyskusji o przyszłości rynku pracy nie można pominąć jednej kwestii – pracownika. I to bez względu na to, które pokolenie pracownicze prezentuje. Oczywiste jest, że pokolenie Z, które wychowało się telefonem komórkowym w kieszeni i komputerem na biurku, będą traktowali wszystkie technologiczne nowinki jako standard dzisiejszej rzeczywistości. Sytuacja jest zupełnie odmienna w przypadku pracowników 50+, którzy pamiętają jeszcze czasy aktywnego wykorzystania pisma ręcznego do zawodowych obowiązków.

Z drugiej strony nie można stygmatyzować pokolenia Silversów. Fakt, wkraczali na rynek zawodowy w diametralnie innych czasach niż dzisiejsi 20-latkowie. Jednak te trudne i specyficzne warunki pracy dostarczyły im wielu, bardzo cennych doświadczeń, których bardzo często brakuje młodemu pokoleniu. To, co ważne, to fakt, że pokolenie Silver potrafi spostrzegać wiele zagadnień z wieloletniej perspektywy. Nie skupia się wyłącznie na tym co tu i teraz, ale jest w stanie przewidzieć wpływ niektórych decyzji czy działań na przyszłość. Poza tym niezaprzeczalnie pokolenie 50+ kieruje się w swym działaniu większym rozsądkiem, co nie przekreśla wcale ich otwartości na nowe i nieznane.

Reverse Mentoring – współpraca pokoleń

Doświadczenie – to z pewnością mogą czerpać młodzi pracownicy od pokolenia Silver. Jednak Z-tki mają też mu bardzo dużo do zaoferowania. Wcześniej wspomniane oswojenie z cyfrową rzeczywistością i technologiami sprawiają, że młodzi pracownicy stają się ekspertami w tych dziedzinach. I to właśnie z tej ich eksperckości warto skorzystać. Pokolenie Silver nie znajdzie lepszych nauczycieli nowoczesnych rozwiązań niż ich aktywnych praktyków. A takie jest właśnie Gen Z – młode, pełne energii i wyspecjalizowane w nowoczesnych rozwiązaniach. Takich „przewodników” po nowoczesnych rozwiązaniach potrzebują właśnie pracownicy 50+. I takich mentorów właśnie znajdą w moim Programie mentoringowy Reverse, w którym łączę pragnącego zmian i rozwoju przedstawicieli pokolenia Silver z wyspecjalizowanymi w nowoczesnych technologiach ekspertami z pokolenia Millenialsów i Z-tek. Mentoring odwrócony to najlepsza odpowiedź nie tylko na łaknących wiedzy Silversów, ale również na potrzeby rynku pracy przyszłości, gdzie będą liczyły się zarówno kompetencje cyfrowe i technologiczne, jak też kompetencje miękkie. Pokolenie 50+ to pracownicy z ogromnym potencjałem, którzy potrzebują niewielkiego wsparcia, aby utrzymać się w pędzącym świecie BANI. Mentoring Reverse jest jednym z takich kół ratunkowych, które może skutecznie ponieść na fale rynku pracy w najbliższych latach. 

Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy Raport Future 2024

Chcesz otrzymać raport o rynku pracy i zawodach przyszłości?
Dołącz do ponad 7108 subskrybentów mojego newslettera – otrzymasz go bezpłatnie!

W comiesięcznym newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje związane z rynkiem pracy przyszłości, o moich nowych publikacjach w mediach czy na blogu. A także promocjach na akredytowane kursy czy produkty w moim sklepie.
I jak u mnie także dużo inspiracji.

Kasia Syrówka

Kasia Syrówka

W ciągu swojego życia pracowałam chyba w każdym zawodzie, mam za sobą ogromne sukcesy i spektakularne porażki. W końcu postanowiłam, aby moje doświadczenia (z czasem poparte prestiżowymi certyfikacjami) przełożyć na pomoc innym. Od 12 lat zajmuję się rozwojem zawodowym swoich klientów. Czasem też piszę na blogu dzieląc się wskazówkami.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Raport Future
za 0 zł!

Rekomendowane wpisy

ArtykułyGallup®

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.

Artykuły

Mentorem być… Na czym polega profesjonalizacja mentoringu? Mentoring – to hasło, które coraz częściej gości nie tylko w organizacjach, ale

ArtykułyGallup®

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.