Skip to content

Pokolenie Silver a praca przyszłości

Praca przyszłości – tak dużo się dziś o niej mówi, a w dyskusjach na ten temat skupia przede wszystkim na edukacji i kompetencjach pracowników rozpoczynających, a nawet dopiero planujących karierę zawodową. A gdzie w futuryzmie rynku pracy jest miejsca dla pracowników 40+ i 50+? Co powinny zrobić te pokolenia, aby rynek pracy miał rzeczywiście dla nich miejsca za 10 czy 15 lat?

Zawody, których już nie ma…

Jakie profesje przychodzą Ci na myśl, kiedy słyszysz hasło „zawody, których już nie ma”? Kowal, szewc, krawcowa? A czy pomyślałeś, że całkiem niedługo nie będzie potrzebna kasjerka bankowa, sprzedawca na kasie czy księgowy? Wiele zadań wykonywanych przez tych pracowników można już zastąpić nowoczesnymi technologiami, a rozwiązania AI każdego dnia udowadniają nam jak szybko uczą się tego, co dziś robi człowiek.

Oczywiście wskazanie zawodów, które na pewno znikną z rynku za kilka czy kilkanaście lat, nie jest takie proste. Chociażby z tego względu, że każda profesja to składowa określonych kompetencji i umiejętności – nie tylko tych twardych, ale również m.in. społecznych. Poza tym łatwo zauważyć, że mamy do czynienia nie tyle z totalnym zanikaniem zawodów, ale z ich przetransformowaniem w taki sposób, aby pracownicy danych profesji mogli w pełni wykorzystać potencjał wkraczających technologii. Hybryda pracy i człowieka nabiera szczególnego znaczenia w kontekście pokolenia Silver, gdzie – mimo ogromnej chęci pozostawania w jak najdłuższej aktywności zawodowej – mogą mieć spore przeszkody ze względu na kompetencyjne luki w zakresie nowoczesnych rozwiązań.

…pracownicy, którzy zostali

W całej dyskusji o przyszłości rynku pracy nie można pominąć jednej kwestii – pracownika. I to bez względu na to, które pokolenie pracownicze prezentuje. Oczywiste jest, że pokolenie Z, które wychowało się telefonem komórkowym w kieszeni i komputerem na biurku, będą traktowali wszystkie technologiczne nowinki jako standard dzisiejszej rzeczywistości. Sytuacja jest zupełnie odmienna w przypadku pracowników 50+, którzy pamiętają jeszcze czasy aktywnego wykorzystania pisma ręcznego do zawodowych obowiązków.

Z drugiej strony nie można stygmatyzować pokolenia Silversów. Fakt, wkraczali na rynek zawodowy w diametralnie innych czasach niż dzisiejsi 20-latkowie. Jednak te trudne i specyficzne warunki pracy dostarczyły im wielu, bardzo cennych doświadczeń, których bardzo często brakuje młodemu pokoleniu. To, co ważne, to fakt, że pokolenie Silver potrafi spostrzegać wiele zagadnień z wieloletniej perspektywy. Nie skupia się wyłącznie na tym co tu i teraz, ale jest w stanie przewidzieć wpływ niektórych decyzji czy działań na przyszłość. Poza tym niezaprzeczalnie pokolenie 50+ kieruje się w swym działaniu większym rozsądkiem, co nie przekreśla wcale ich otwartości na nowe i nieznane.

Reverse Mentoringwspółpraca pokoleń

Doświadczenie – to z pewnością mogą czerpać młodzi pracownicy od pokolenia Silver. Jednak Z-tki mają też mu bardzo dużo do zaoferowania. Wcześniej wspomniane oswojenie z cyfrową rzeczywistością i technologiami sprawiają, że młodzi pracownicy stają się ekspertami w tych dziedzinach. I to właśnie z tej ich eksperckości warto skorzystać. Pokolenie Silver nie znajdzie lepszych nauczycieli nowoczesnych rozwiązań niż ich aktywnych praktyków. A takie jest właśnie Gen Z – młode, pełne energii i wyspecjalizowane w nowoczesnych rozwiązaniach. Takich „przewodników” po nowoczesnych rozwiązaniach potrzebują właśnie pracownicy 50+. I takich mentorów właśnie znajdą w moim Programie mentoringowy Reverse, w którym łączę pragnącego zmian i rozwoju przedstawicieli pokolenia Silver z wyspecjalizowanymi w nowoczesnych technologiach ekspertami z pokolenia Millenialsów i Z-tek. Mentoring odwrócony to najlepsza odpowiedź nie tylko na łaknących wiedzy Silversów, ale również na potrzeby rynku pracy przyszłości, gdzie będą liczyły się zarówno kompetencje cyfrowe i technologiczne, jak też kompetencje miękkie. Pokolenie 50+ to pracownicy z ogromnym potencjałem, którzy potrzebują niewielkiego wsparcia, aby utrzymać się w pędzącym świecie BANI. Mentoring Reverse jest jednym z takich kół ratunkowych, które może skutecznie ponieść na fale rynku pracy w najbliższych latach. 

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane wpisy

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Empatia

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Zgodność

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej

Nauka i zmiana – na to jest zawsze dobry czas!

Wiek aktywności zawodowej wydłuża się na całym świecie. Już dziś widok lekarza w zaawansowanym wieku czy profesora-seniora nikogo nie dziwi.
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Integrator

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej