Skip to content

Jak skutecznie osiągać cele?

Cele – temat rzeka, na który powiedziano już chyba wszystko. Internet jest pełen rad jak je rozsądnie wyznaczać i osiągać. Codziennie słyszysz o ludziach sukcesu, którzy zdobyli to, do czego zmierzali. Sam wielokrotnie próbowałeś – z lepszym czy gorszym skutkiem – wyznaczać, a później realizować określone cele. Czy pomyślałeś jednak kiedyś, że dużym ułatwieniem w ich osiąganiu mogą być Twoje mocne strony i psychologia pozytywna?

 

Skoncentrowanie na pozytywach

Zanim opowiem Ci o tym jak wykorzystać założenia psychologii pozytywnej do osiągania celów, chciałabym abyś najpierw zastanowił się z czym właściwie kojarzy Ci się ta dziedzina psychologii. Pytanie teoretycznie nie jest trudne, a odpowiedź na nie znajduje się w samej nazwie. Głównym aspektem psychologii pozytywnej jest… skoncentrowanie się na pozytywach Twojego życia. Czym jednak te pozytywy są? Najprościej mówiąc: to wszystko to, co idzie w Twoim życiu dobrze. Pewnie pomyślałeś: Ok, ale nie wszystko układa się przecież po mojej myśli. Jak ma się do tego psychologia pozytywna?

I tutaj jest cały jej sekret. Psychologia pozytywna koncentruje się właśnie na tym, co w Twoim życiu jest pozytywne. Co więcej, szuka też rozwiązań, które pomogą Ci uzyskać jeszcze więcej pozytywnych rzeczy w Twoim życiu. Czy to podejście coś Ci przypomina? Dla mnie – jako certyfikowanego Coacha Gallupa, a prywatnie fanki psychologii pozytywnej – to słuszne podkreślanie tego, co w życiu jest najważniejsze – mocnych stron, naszych atutów, sukcesów. Skoncentrowanie na pozytywach jest podstawą do budowania wewnętrznego spokoju, wzmacniania swojego poczucia wartości i przekonania, że podążasz właściwą drogą. Dlaczego o tym piszę? Tylko wiedząc dokąd zmierzasz, będziesz w stanie wyznaczyć realne i osiągalne cele. Zaś samoświadomość dotycząca Twoich mocnych stron będzie skutecznym, wewnętrznym motywatorem do działania.

 

Doceń to co masz i wyznacz cele

Wiem, że zajrzałeś do tego artykułu, bo szukasz praktycznych sposobów na skuteczne osiąganie celów. Dlatego też przedstawię Ci kilka konkretnych rozwiązań, dzięki którym będziesz w stanie docenić to, co już masz. Po co? Aby w pełnej świadomości sięgnąć po więcej…

Wszystkie poniższe schematy działania pochodzą z książki R. Niemca „Character Strengths Interventions”. Autor prezentuje w swojej publikacji narzędzia, które śmiało możesz wykorzystać w życiu osobistym i zawodowym.

Mentalne odejmowanie

Często jest tak, żeby coś docenić, to musimy to stracić. Na tej teorii bazuje po części metoda mentalnego odejmowania. Polega ona na wyobrażeniu sobie życia bez jednej z kluczowych mocnych stron, jaką posiadasz. Spróbuj zastanowić się jak wyglądałoby Twoje życie, gdybyś akurat nie miał tej konkretnej mocnej strony. Co byś stracił? Co byłoby dla Ciebie trudniejsze? Czego nie udałoby Ci się osiągnąć?

Jaki cel ma to ćwiczenie? Rozważania na temat utraty kluczowej mocnej strony pozwolą Ci docenić swój potencjał. Zwrócą też Twoją uwagę na Twoje mocne strony, budując tym samym dobre samopoczucie i zwiększając poczucie szczęścia.

Podsumowanie życia

Wiem, zabrzmiało trochę jak sporządzanie testamentu, ale uspokajam Cię, że nie o to chodzi 😉 To ćwiczenie polega na zastanowieniu się nad tym, jak chciałbyś być zapamiętany przez swoje wnuki. Jakie historie na Twój temat chciałbyś usłyszeć? Opisz krótko oczekiwania wobec własnego wizerunku w przyszłości. Za kilka dni wróć do tego, co zapisałeś. Zastanów się jak możesz wykorzystać swoje mocne strony do realizacji tej wizji. Przemyśl też, czy rzeczywiście je wykorzystujesz na co dzień. Jeśli nie, to doskonała okazja do modyfikacji działania. Wszystko po to, żeby osiągnąć swój wymarzony obraz z przyszłości.

Najważniejsze aspekty życia

Jak najłatwiej jest wyznaczyć cele? Określić, gdzie chciałbyś być w określonej dziedzinie za 6 miesięcy czy rok. Twoja decyzja czy skupisz się na obszarze, który już teraz jest dość mocny czy na takim, który wymaga więcej pracy. Co to może być? Chociażby ukończenie studiów, zadbanie o własne zdrowie, nauka języka. Kiedy już zwizualizujesz siebie w tym obszarze w przyszłości, sporządź listę określającą, jak każda z Twoich pięciu mocnych stron może Ci pomóc osiągnąć wyznaczony cel. W ten sposób otrzymasz pięć różnych planów, które będą prowadziły do jednego celu. Osiągnięcie go w taki sposób nie może się nie udać 😊

 

Twoje życie – Twoje cele

Jak pewnie zauważyłeś, podstawą do skutecznego wyznaczania i osiągania celu jest samoświadomość dotycząca Twoich mocnych stron. Potencjał, jaki posiadasz, jest tak naprawdę najbardziej skutecznym narzędziem do osiągania wyznaczonych celów. Jednak aby móc z niego korzystać, trzeba najpierw go docenić i nauczyć się nim właściwie zarządzać. Poza tym skupienie na pozytywnych aspektach Twojego życia będzie Twoją wewnętrzną motywacją. Każdy przecież lubi być dobry w tym, co robi, prawda? Dlatego doceń to, w czym jesteś specjalistą i zacznij pracować nad tym, aby dzięki temu uzyskać jeszcze więcej. Sam się nie spostrzeżesz jak zaczniesz osiągać to, na czym Ci zależy.

 

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane wpisy

Nauka i zmiana – na to jest zawsze dobry czas!

Wiek aktywności zawodowej wydłuża się na całym świecie. Już dziś widok lekarza w zaawansowanym wieku czy profesora-seniora nikogo nie dziwi.
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Integrator

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej

Twój rozwój i świat online

Twój rozwój i świat online. Jak wirtualna rzeczywistość sprzyja budowaniu kariery zawodowej? Od kilku lat świat online na dobre zagościł
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Indywidualizacja

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej