Skip to content

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Kontekst

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.

Dziś prezentuję kolejny talent z domeny Myślenia Strategicznego – KONTEKST (Context). 

Kim jest osoba z talentem KONTEKST?

Cechą charakterystyczną osób z talentem KONTEKST jest rozumienie teraźniejszości na podstawie badania historii. Osoby z tym talentem są zwolennikami zbierania wspomnień i cennych pamiątek, które nie pełnią wyłącznie roli sentymentalnej, ale są również cenną wskazówką na przyszłość. 

Cechy charakterystyczne talentu KONTEKST

  • rozumienie więzi między przeszłością a przyszłością
  • docenianie przodków, ich dorobku oraz przeszłych wydarzeń
  • wyciąganie wniosków z przeszłości, aby móc je wykorzystać na przyszłość

Zaletą osób z talentem KONTEKST jest zdolność rozumienia więzi między miejscem, z którego przyszli a tym, do którego podążają. Takie osoby wyciągają lekcje z przeszłości, aby móc skutecznie działać w przyszłości. 

Co słychać u moich klientów z talentem KONTEKST?

Osoba z talentem KONTEKST to osoba, która – aby móc rozpocząć prace tu i teraz – potrzebuje zebrać dużo informacji, które wprowadzą ją w kontekst sytuacji, w której obecnie jesteśmy.

Ważne jest dla niej, żeby wiedzieć:

  • od czego to się zaczęło?
  • kto to wcześniej robił?
  • na jakie przeszkody wtedy trafili?
  • jak do tego doszli?  – itd.

W zadawaniu tych wszystkich pytań nie chodzi o blokowanie prac czy projektu, lecz o to, aby być dobrze osadzonym tu i teraz oraz wiedzieć jak to się stało, że tu jesteśmy. Jak my tu doszliśmy? Jakimi drogami?

Ta wiedza, ten kontekst pomaga nam zrozumieć obecne nasze położenie a w przypadku planowania, rozpatrywania różnych opcji, pomocne staje się sięganie do tego, co już było, co już doświadczyliśmy i na bazie tych doświadczeń unikanie popełniania tych samych błędów.

Jeśli spotykamy się w większym gronie, warto przygotować się przed spotkaniem w tematyce, której dotyczy spotkanie, bo jeśli rozpoczniemy wypytywać członków spotkania o jego kontekst, z pewnością nie będziemy odbierani z aprobatą 😉

Pamiętaj: wnosisz wspaniałą wartość tym talentem, gdy jesteś wcześniej przygotowany do rozmowy.

Więcej informacji o samym talencie znajdziesz w poniższej grafice. Mam nadzieję, że będzie ona dla Ciebie atrakcyjna nie tylko wizualnie, ale też merytorycznie.

KONTEKST_OBRAZ

Potrzebujesz jeszcze więcej?

KONTEKST to jeden z Twoich dominujących talentów?

Chciałabyś dowiedzieć się więcej jak wykorzystać jego potencjał?

Zapraszam Cię do odwiedzenia mojej nowej odsłony strony o talentach Gallupa – znajdziesz na niej nie tylko intuicyjną wyszukiwarkę opisów poszczególnych talentów, ale przede wszystkim zindywidualizowaną ścieżkę pracy nad swoimi talentami, aby rozwijać je w mocne strony.

Jak podoba Ci się cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA?
Masz jakieś pytania bądź wątpliwości? Napisz do mnie na kasia@syrowka.com – odpowiem na każdą wiadomość.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane wpisy

Mentorem być… Na czym polega profesjonalizacja mentoringu?

Mentorem być… Na czym polega profesjonalizacja mentoringu? Mentoring – to hasło, które coraz częściej gości nie tylko w organizacjach, ale
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Współzależność

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Rozwijanie innych

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej

Lider przyszłości

Włączający, empatyczny a może wizjoner… Jaki będzie lider przyszłości? Lider – osoba, której model zarządzania rzutuje nie tylko na pracowników
Czytaj więcej