Skip to content
Artykuły

Zawodowy sukces – zaplanuj go!

Człowiek sukcesu – kto nie chciałby nim być? Jak często z podziwem, a niekiedy nawet zazdrością patrzymy na biznesmenów i miliarderów, którym udało się tak wiele osiągnąć. Jednocześnie jak niezwykle rzadko zdajemy sobie sprawę, że ich pozycja to wynik wyłącznie ciężkiej i dobrze zorganizowanej pracy, a nie wyłącznie kwestia szczęścia czy ślepego losu. Czy sukces da się zaplanować? Dlaczego warto mieć na niego plan?

 

Czym właściwie jest sukces?

Jeśli chcesz osiągnąć życiowy sukces, w pierwszej kolejności powinieneś określić co nim właściwie jest. Dla jednych będą to kolosalne zarobki i majątek, dla innych rozpoznawalność i sława, a dla kogoś innego po prostu praca, w której się spełnia. Do której grupy należysz? Uświadomienie sobie, co tak naprawdę zapewni Ci poczucie szczęścia i życiowej satysfakcji, pozwoli Ci wyznaczyć sukces, który pragniesz osiągnąć. Oczywiście możesz podejść do sprawy na zasadzie „zobaczymy co przyniesie życie”. Jednak działając w ten sposób, nie będziesz zupełnie wiedział, czy Twoje działania mają jakikolwiek wpływ na osiągnięcie sukcesu. A przecież nie chodzi o działanie na oślep i po omacku. Tylko wiedząc konkretnie, co chcesz osiągnąć, będziesz w stanie po to sięgnąć.

 

Ukierunkowanie na cel

O roli celu w samorozwoju pisałam już wielokrotnie. Poruszam jednak ponownie tę kwestię, gdyż nadal często spotykam się z problemami w określaniu celów, do których się zmierza. Bez względu na to czy mają być one krótko- czy długoterminowe, odwiecznie pojawia się jeden problem: co jest moim celem? Dlatego tak ważne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi, które ułatwią Ci odkryć Twoje prawdziwe pragnienia. Oczywiście zawsze możesz zdawkowo odpowiedzieć, że najważniejsze są dla Ciebie pieniądze, zdrowie czy szczęście najbliższych. Jednak nie o zdawkowość w tym wszystkim chodzi, a o rzeczywiste spojrzenie w głąb siebie. Dlatego jeśli nadal nie wiesz jaki jest Twój cel i co będzie Twoim życiowym sukcesem, najwyższa pora usiąść na spokojnie i przeprowadzić wewnętrzny monolog z samym sobą. Jednym słowem: musisz wskazać to, co chcesz osiągnąć.

 

Rzut na głęboką wodę…

Kiedy będziesz już wiedział, co chcesz osiągnąć, pozostanie Ci jedynie konsekwentne zmierzanie do wyznaczonego celu. Oczywiście możesz podjąć maksymalne ryzyko, postawić niekiedy wszystko na jedną kartę i dążyć do jak najszybszego osiągnięcia sukcesu. Niektórym się to udaje. Zwróć jednak uwagę, że działając w pośpiechu nie wszystkie Twoje decyzje będą w pełni przemyślane. Co więcej – chociaż zabrzmi to dość dziwnie – Ty sam możesz nie być gotowy na dźwignięcie ciężaru sukcesu. Nie zapominaj, że życiowy sukces to nie tylko spełnienie, splendor i docenienie przez innych. Z drugiej strony to duże obciążenie – przede wszystkim emocjonalne. Z pewnością przyznasz mi rację, że osiągnięcie sukcesu diametralnie zmieni Twoje życie, co będzie przejawiać się nie tylko w zawodowym czy osobistym spełnieniu, ale też w poprawie sytuacji materialnej i Twojej pozycji społecznej. I chociaż początkowo to wszystko może wydawać się synonimem szczęścia, z czasem może okazać się, że jest zbyt dużym obciążeniem dla Ciebie. Być może ciężko będzie Ci w to uwierzyć, ale coraz częściej osoby sukcesu borykają się z syndromem sukcesu toksycznego, który – zamiast cieszyć i uszczęśliwiać – stwarza poczucie zagrożenia, niedosytu, rozczarowania czy samotności. Jak to możliwe? Działa to na takich samych zasadach jak wyścig szczurów – aby dalej i szybciej, bez względu na cenę. Zyskując w ten sposób sukces w stosunkowo krótkim czasie, tracimy po drodze coś o wiele bardziej cennego: rodzinę, przyjaciół, samych siebie. Czy naprawdę warto?

 

…czy metoda małych kroków?

Jak zatem najlepiej osiągnąć swój wymarzony cel? Od dawna doskonale sprawdza się metoda małych kroków. Sukcesywne dążenie do tego, co da Ci spełnienie, nie tylko pozwoli Ci podejmować świadome działanie, ale także pozwoli przygotować się do samego faktu osiągnięcia życiowego spełnienia. Planując swój sukces, w pełni ukierunkowujesz się na dążenie do niego. Poza tym przygotujesz się emocjonalnie do zmiany, jaka Cię czeka. Przecież Twoja droga do sukcesu będzie świadoma i przemyślana, a Ty zdając sobie sprawę z ogromu trudu jaki włożysz w jego osiągnięcie, dojrzale podejdziesz do tego, co uda Ci się osiągnąć. Sukces to proces, którego nieodłącznymi elementami jest konsekwencja i trud działania.

 

Sukces – nigdy nie jest na niego za późno!

Skoro już wiesz, czego potrzebujesz, żeby uzyskać życiowe spełnienie, co stoi na przeszkodzie, aby zrealizować swoje pragnienia? Lęk. A ten najczęściej przejawia się w oporze przed zmianą i poszukiwaniem kolejnych wymówek. Najczęstszą z nich jest ta, że jest już za późno na zmiany. Stała praca, rodzina na utrzymaniu, skończone 40 lat – to już nie ten etap, w którym osiąga się sukcesy. Nawet nie wiesz jak bardzo się mylisz! Dojrzałość i życiowe doświadczenie działają w tym przypadku na Twoją korzyść, gdyż nie tylko wyposażają Cię w szereg narzędzi, o których młodzi ludzie nie mają pojęcia, ale też pozwalają Ci łatwiej poradzić się z wszelkimi przeciwnościami, jakie spotkasz na drodze do swojego sukcesu. Poza tym, jeśli na takim etapie życia cały czas towarzyszy Ci myśl o konieczności zmiany, żeby osiągnąć sukces, to dostateczny dowód na to, że nie osiągnąłeś w swoim życiu jednego – spełnienia. Przestań szukać wymówek i zacznij świadomie pracować na swój sukces. Z czasem sam się zdziwisz jak – dzięki przemyślanemu planowi – jego osiągnięcie nie było wcale skomplikowane. Podejmiesz wyzwanie i zawalczysz o swoje spełnienie?

Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy Raport Future 2024

Chcesz otrzymać raport o rynku pracy i zawodach przyszłości?
Dołącz do ponad 7108 subskrybentów mojego newslettera – otrzymasz go bezpłatnie!

W comiesięcznym newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje związane z rynkiem pracy przyszłości, o moich nowych publikacjach w mediach czy na blogu. A także promocjach na akredytowane kursy czy produkty w moim sklepie.
I jak u mnie także dużo inspiracji.

Kasia Syrówka

Kasia Syrówka

W ciągu swojego życia pracowałam chyba w każdym zawodzie, mam za sobą ogromne sukcesy i spektakularne porażki. W końcu postanowiłam, aby moje doświadczenia (z czasem poparte prestiżowymi certyfikacjami) przełożyć na pomoc innym. Od 12 lat zajmuję się rozwojem zawodowym swoich klientów. Czasem też piszę na blogu dzieląc się wskazówkami.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Raport Future
za 0 zł!

Rekomendowane wpisy

ArtykułyGallup®

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.

ArtykułyGallup®

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.

Artykuły

Mentorem być… Na czym polega profesjonalizacja mentoringu? Mentoring – to hasło, które coraz częściej gości nie tylko w organizacjach, ale