Skip to content

Dlaczego nastolatkowi tak trudno zadecydować co chce robić w przyszłości?

„Mamo, czym mam się zająć w przyszłości?” – tego rodzaju pytanie zadane przez dziecko często zaskakuje nas rodziców. Szczególnie, kiedy pada w stosunkowo młodym wieku. Już kilkulatki myślą o tym, jaki zawód będą wykonywać. Można też odnieść wrażenie, że im starsze dziecko, tym trudniej odpowiedzieć mu sobie na pytanie o zawodową przyszłość. Dlaczego tak się dzieje? Z jakiego powodu dzieci mają problem z określeniem tego, co chce robić w swoim życiu?

 

Spontaniczność, która zamiera

Pierwsze rozmowy z dzieckiem o wymarzonych zawodach pojawiają się już w wieku przedszkolnym. Wtedy pojawiają się marzenia o byciu tancerką, wróżką, aktorką, strażakiem czy policjantem. I chociaż często patrzymy na nie z mocnym przymrużeniem oka (zawód wróżka – to dopiero coś! 😉), to niekiedy powinniśmy nieco bardziej im się przyjrzeć. Dlaczego? Nie zdajemy sobie sprawy, że te dziecięce marzenia są pierwszym przejawem ich zainteresowań. Już na tym etapie dziecko jest w stanie określić, co lubi najbardziej robić i co sprawia mu najwięcej frajdy. To najlepszy moment, żeby wychwycić dziecięce aspiracje. tym bardziej, że czasu jest naprawdę niewiele. Już pierwsze lata podstawówki wymagają od dziecka wtłoczenia się w edukacyjne schematy, a tym samym ignorowane są jego rzeczywiste zainteresowania.

 

Kreatywny = odstający od normy

Moim celem nie jest wcale totalna krytyka obecnego systemu edukacji. Chociaż nie ma co ukrywać, że ten pozostawia wiele do życzenia. Chciałam zwrócić jednak uwagę na bardzo istotny aspekt, który niestety nadal ma miejsce w polskich szkołach. Kiedy dziecko wykazuje się nadmierną pobudliwością, ciężko jest mu się wdrożyć w panujące w szkole schematy, wszędzie go pełno a nauczyciele nie potrafią niekiedy zapanować nad jego przebojowością, rodzice z reguły otrzymują informację, że ich dziecko najprawdopodobniej ma pewne zaburzenia osobowościowe czy psychiczne. Jakże często w takich przypadkach dziecko odsyłane jest do szeregu specjalistów z przekonaniem, że na pewno jest z nim coś nie tak. A gdyby okazało się, że jego krnąbrność i zachowania odbiegające od normy są wyrazem jego kreatywności i oryginalności? Nie każda nadpobudliwość, brak zainteresowania tradycyjnym programem nauczania czy nawet problemy z częścią szkolnych przedmiotów muszą świadczyć o dziecięcej ułomności. Może być tak, że takie dziecko posiada w sobie szczególny potencjał, który przejawia się w tak nietypowym zachowaniu. Z braku odpowiedniej stymulacji i umiejętności wykorzystania, może też oddziaływać na pozostałe umiejętności pociechy. Do czego zmierzam? Jeśli Twojego dziecka jest wszędzie pełno, a ze szkoły otrzymujesz regularne skargi dotyczące jego niekonwencjonalnego zachowania, w pierwszej kolejności usiądź i porozmawiaj ze swoją pociechą. Może bowiem okazać się, że Twoje dziecko bardziej od matematyki czy informatyki interesuje taniec, gimnastyka artystyczna czy pływactwo. A receptą na dotychczasowe problemy może okazać się zapisanie go na odpowiednie zajęcia dodatkowe, na których będzie mógł spożytkować drzemiący w nim potencjał. Bardzo prawdopodobne jest również to, że umiejętne wykorzystanie własnych talentów przełoży się pozytywnie na inne sfery jego życia (w tym oceny z innych przedmiotów). Trafnym podsumowaniem w tej kwestii będą słowa Kena Robinsona: Wszyscy rodzimy się z ogromnymi pokładami naturalnych talentów, ale do czasu, kiedy kończymy szkołę, zdecydowanie zbyt wielu z nas traci z nimi kontakt. Wielu niezwykle utalentowanych ludzi nie uważa siebie za takich, ponieważ to, w czym byli dobrzy nie było w szkole doceniane albo było wręcz piętnowane.

 

Niewiedza na temat samego siebie

Czy teraz już domyślasz się, dlaczego Twoje dziecko może mieć problem w określeniu tego, czym chce zająć się w życiu? Z jednej strony niedostosowana do jego predyspozycji edukacja zatraca jego prawdziwe talenty. Nie możemy jednak zapominać, że drugim filarem właściwych wyborów naszej pociechy jest rodzina. My – jako rodzice – wbrew pozorom mamy ogromną siłę sprawczą w kontekście wsparcia potomka w wyborze właściwej ścieżki zawodowej. I nie mam tu wcale na myśli kosztownych zajęć pozalekcyjnych, które przekładają się na napięty do granic wytrzymałości dzienny harmonogram naszego dziecka. O wiele ważniejsze od prestiżowych kursów jest odpowiednia ilość uwagi, jaką poświęcisz swojej pociesze. A biorąc pod uwagę zatrważający pęd życia, dostateczne skupienie się na potrzebach i możliwościach dziecka nie jest wcale proste. Na szczęście z pomocą przychodzi szereg narzędzi. Ich umiejętne wykorzystanie pozwoli Wam wspólnie nie tylko określić właściwą ścieżkę rozwoju (czy to osobistego czy zawodowego) Twojego dziecka, ale przede wszystkim pozwoli mu dokładnie poznać samego siebie. A tylko w ten sposób będzie w stanie określić własne plany na przyszłość…

 

Talenty, które trzeba odkryć

Będąc rodzicem, musimy zrozumieć, że nasze dziecko jest prawdziwą skarbnicą talentów. I chociaż może okazać się, że nie dotyczą one wcale tych sfer, których my byśmy oczekiwali (naprawdę nie wszyscy chcą być prawnikami czy lekarzami), to ich określenie jest jedynym sposobem na skuteczne wyznaczenie dalszej ścieżki rozwoju.

Sposobów na poznanie własnych talentów jest kilka, m.in.:

  • Test Gallupa – test, który wskazuje pięć najsilniejszych talentów. Jego wynik jest wstępem do obserwacji swoich mocnych stron, umiejętności ich interpretowania i wykorzystania.
  • Analiza samego siebie – dokładna obserwacja swoich zainteresowań, hobby, umiejętności. Zdolność oceny co sprawia mi przyjemność, a co robię pod przymusem. Zrozumienie jakie czynności i zadania przychodzą mi z łatwością.
  • Ćwiczenia rozwojowe – zadania, których wykonanie zwiększa samoświadomość dziecka na temat zasobów, jakie posiada. Konkretne pytania ułatwiają analizę poszczególnych aspektów własnej osobowości, co często prowadzi do nieoczywistych wniosków na własny temat (tj. pozwala odkryć to, co dotąd było tajemnicą).
  • Sesje mentoringowe dla młodzieży – indywidualne spotkanie ze specjalistą z zakresu rozwoju osobistego i zawodowego – np. takim jak ja – pozwala wskazać dodatkowe możliwości wykorzystania posiadanego potencjału. Jest też doskonałą okazją do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości, jakie pojawiły się w trakcie poznawania własnych możliwości i talentów.

webinar jak wesprzeć swojego nastoatka w wyborze profilu do liceum na studia

Praca nad sobą i Twoje wsparcie

Czy warto korzystać ze wszystkich narzędzi? To zależy w dużym stopniu od poziomu samoświadomości Twojego dziecka. Ważną kwestią jest również Twoje wsparcie w poszukiwaniu przez niego odpowiedzi na jedno z najważniejszych pytań: co chcę robić w życiu? Niekiedy wspólna praca rodzica i dziecka jest wystarczająca do określenia właściwego kierunku. W części przypadków doskonałym uzupełnieniem jest indywidualna sesja dla młodzieży, która utwierdzi Twoje dziecko w słusznym wyborze.

 

Od czego zacząć? Najlepiej od testu Gallupa. Tym bardziej, że jego uproszczoną wersję możesz już wykonać z dzieckiem w wieku 10-14 lat, czyli TOP3. Im wcześniej odkryjecie jego talenty, tym więcej czasu na odpowiedni ich rozwój. Z drugiej strony na poznanie swoich mocnych stron nigdy nie jest za późno. Być może poszukiwanie talentów przez Twoje dziecko będzie też doskonałą okazją do tego, abyś to Ty odkrył siebie na nowo i dał/a przykład swojemu dziecku:)…

 

Pamiętajcie, że test Gallupa to dopiero początek drogi do określenia właściwego kierunku rozwoju. Kluczem do sukcesu jest umiejętne wykorzystanie posiadanych predyspozycji. Chcąc Wam to ułatwić, przygotowałam zestaw praktycznych narzędzi. „Sukces Twojego dziecka zależy od Ciebie” to e-book skierowany do Ciebie rodzicu. Znajdziesz w nim merytoryczną wiedzę nie tylko na temat odkrywania potencjału swojej pociechy, ćwiczenia ułatwiające zrozumienie talentów Twojego dziecka oraz dokładną analizę trendów panujących na rynku pracy (dziś i w przyszłości). A jeśli poczujesz ze swoją pociechą niedosyt albo jesteście zwolennikami praktycznego przyswajania wiedzy, polecam Wam mój workbook (już niedługo się pojawi w sklepie) „Ćwiczenia wspierające wybór profilu zawodowego dla nastolatków”, który przesycony jest ćwiczeniami ułatwiającymi odkrycie swoich mocnych stron i potencjału. Z produktów możecie korzystać oddzielnie lub stworzyć z nich pakiet skutecznego rozwoju potencjału Swojego dziecka. Szukajcie ich w moich sklepie na syrowka.com. Polecam!

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane wpisy

Mentorem być… Na czym polega profesjonalizacja mentoringu?

Mentorem być… Na czym polega profesjonalizacja mentoringu? Mentoring – to hasło, które coraz częściej gości nie tylko w organizacjach, ale
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Współzależność

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Rozwijanie innych

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej

Lider przyszłości

Włączający, empatyczny a może wizjoner… Jaki będzie lider przyszłości? Lider – osoba, której model zarządzania rzutuje nie tylko na pracowników
Czytaj więcej