Transformacja cyfrowa jest nieunikniona. Udowodniły to szczególnie ostatnie miesiące pandemicznej rzeczywistości, gdzie tylko dzięki elektronicznym kanałom komunikacji udało się utrzymać relacje między współpracownikami. I choć ta nadal wydaje się skomplikowana, możesz dostosować się do niej wykonując 8 podstawowych kroków.
Transformacja cyfrowa – czy wszyscy są na nią gotowi?
Transformacja cyfrowa wymaga bardzo wiele od organizacji. Już samo przystosowanie kultury organizacyjnej, procesów i pracowników do zachodzących zmian jest ogromnym wyzwaniem. Jednak to w jakim stopniu organizacja sobie z nimi poradzi w dużym stopniu zależy od Ciebie – pracownika. Musisz docenić znaczenie transformacji cyfrowej, aby móc wydobyć z niej jak najwięcej korzyści.
Transformacja cyfrowa jest prawdopodobnie najlepszą inwestycją współczesnych organizacji. Wiele źródeł szacuje, że w nadchodzących latach globalne inwestycje wyniosą kilka bilionów dolarów i będzie stale rosnąć. Biorąc pod uwagę, że PKB tylko w 17 krajach na świecie przekracza tę kwotę, to ta duża inwestycja wydaje się nieopłacalna. Czy rzeczywiście?
Tylko 17% pracowników w USA zdecydowanie zgadza się, że ich firma chętnie wdraża nowe technologie, które pomagają im być bardziej produktywnymi. Badanie Gallupa Real Future of Work wykazało zaś, że średnio tylko 22,5% pracowników w Hiszpanii, Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii podziela opinię, że ich firma inwestuje w ich umiejętności efektywnego wykorzystywania nowych technologii cyfrowych. Twoje negatywne podejście jako pracownika do wprowadzanych zmian nie tylko będzie przejawem Twojej zawodowej niedojrzałości, ale również negatywnie przełoży się na powodzenie w ich wdrożeniu w całej organizacji. Nie tylko wtedy, jesteś liderem. Zawsze powinieneś rozsądnie podejść do tematu transformacji cyfrowej i potraktować ją jako proces prowadzący do rozwoju.
1. Oceń luki i zdefiniuj nowe horyzonty
Bez względu na to czy jesteś liderem w organizacji czy zwykłym pracownikiem, przed przystąpieniem do cyfrowej transformacji powinieneś zidentyfikować najistotniejsze luki cyfrowe w swojej firmie. Wewnętrznie powinny one dotyczyć niedociągnięć i możliwości realizacji strategii organizacji. Zewnętrznie zaś porównywania istniejących możliwości z konkurencją i standardami branżowymi. Takie podejście pozwoli Ci wypracować strategię na przyszłość.
2. Zbuduj mierzalny przypadek
Po ocenie istniejących luk warto sporządzić krótką listę najbardziej krytycznych możliwości digitalizacji swojego modelu biznesowego i wybierz jedną lub dwie inicjatywy, na których będziesz się skoncentrować. Dążenie do wielu inicjatyw naraz powoduje zamieszanie i rzadko przynosi pozytywne rezultaty. O Twoim przystosowaniu do rozwiązań cyfrowych będzie świadczyć zdolność przekształcania abstrakcyjnych możliwości w kilka konkretnych i mierzalnych przypadków biznesowych z określonymi harmonogramami, wskaźnikami KPI i wystarczającymi zasobami.
3. Sponsoruj wizję
Cyfrowe transformacje często zaczynają się mocno na szczycie, ale tracą rozmach, wpadając kaskadą na linię frontu. Dlatego tak ważne jest przekształcenie biznesowego przypadku w inspirującą wizję, która będzie zgodna z całą organizacją. Większość przywódców ma trudności z inspiracją; w rzeczywistości tylko 29% pracowników na całym świecie zdecydowanie zgadza się, że ich liderzy sprawiają, że są entuzjastycznie nastawieni do przyszłości. Skoro oni tego nie potrafią, warto, żebyś sam stał się inspiracją dla siebie. Tylko w taki sposób pokonasz potencjalny opór przed zmianą.
4. Opracuj podejście do zarządzania zmianą
Skoro wiesz, że zmiany są nieuniknione, odpowiednio się do nich przygotuj. Tylko z opracowaną strategią zarządzania nią jej wprowadzenie przyniesie oczekiwany efekt. Dlatego powinieneś wziąć pod uwagę nie tylko wpływ zmian na całą organizację, w której pracujesz, ale przede wszystkim na Twoje stanowisko pracy i Twoją pozycję w firmie. Wiedząc, jakie jest Twoje zadanie i w jak dużym zakresie musisz się zaangażować w procesie zmiany, będziesz w stanie zaadaptować się do nowych warunków.
5. Zaakceptuj oferowane możliwości
Ułatwieniem wdrożenia rozwiązań cyfrowych są metody elastycznej współpracy. Pozwalają na nawiązywanie kooperacji pomiędzy rożnymi obszarami organizacji. Poza tym trwaj o wiele krócej niż tradycyjne formy działania, co przekłada się na szybszą identyfikację barier i dokonywania zmian w strategii działania. Cyfrowe rozwiązania uczą elastycznego podejścia do zadań oraz zdolności szybkiego przystosowania się do nowości.
6. Przetestuj rozwiązania
Aby mieć pewność, że wdrożone rozwiązania są dla Ciebie dobre, przetestuj je w mniejszej skali. Tylko w taki sposób przekonasz się, z jakimi barierami musisz się zmierzyć i tylko tak poznasz swoje mocne strony. Wypracowując rozwiązania w mikroskali, będziesz przygotowany na ich wykorzystanie w skali globalnej. Doświadczenie zawsze będzie Twoim bezcennym zasobem. Naucz się je nie tylko wykorzystywać, ale przede wszystkim mądrze zdobywać.
7. Monitoruj swój postęp
Nowe technologie będą bezpośrednio wpływały na Twoją pozycję zawodową i rozwój. Monitoruj te wskaźniki, abyś miał pewność, że wykorzystujesz je we właściwym kierunku. Pamiętaj, że cyfrowe rozwiązania mają pozytywnie przełożyć się na Twoją zawodową przyszłość. Przetestowanie ich możliwości w mikroskali pozwoli Ci określić, czy wykorzystujesz je we właściwy sposób czy musisz zmienić kierunek działania.
8. Bądź pewien swojej drogi
Transformacja cyfrowa będzie efektywna tylko wtedy, kiedy będziesz potrafił z nią współpracować. Dlatego tak ważna jest stopniowa adaptacja uwzględniająca wszystkie ww. kroki. Tylko mając pewność, że dane technologie działają na Twoją korzyść, powinieneś na stałe je wdrożyć.
Kompetencje cyfrowe – must have?
Budowanie zdolności cyfrowych jest jednym z głównych priorytetów w programach kierownictwa – i nie bez powodu. W grę wchodzą nie tylko zasoby, ale także zdolność firmy do wyprzedzania i utrzymania rentowności w coraz bardziej konkurencyjnym świecie biznesu. Jednak według BCG 70% inicjatyw transformacji cyfrowej nie spełnia swoich celów. Często ich niepowodzenie jest bezpośrednią konsekwencją złego zarządzania zmianą. Nie tylko przez liderów, ale też przez samych pracowników.
Przyjęcie cyfrowej transformacji nigdy nie jest łatwe. Szczególnie w erze, w której technologia nieustannie zmienia granice tego, co jest możliwe. Trudniej jest, gdy większość pracowników nie widzi sensu lub nie czuje się na to przygotowana. A tym bardziej, gdy inwestycja się nie powiedzie. Dzięki systematycznemu podejściu do korzystania z nowych możliwości wygrasz tę bitwę przyszłości i zrozumiesz opłacalność tej inwestycji.
Brak komentarzy, bądź pierwszy!