Skip to content

#shortnews- Wypalenie zawodowe-najnowsze badania

Wypalenie zawodowe to pojęcie znane szerokiemu gronu pracowników. Bardzo często jednak jest ono bagatelizowane i traktowane jako wymówka od wykonywania zawodowych obowiązków. Zarówno przez pracowników, jak też ich pracodawców. Jednak do problemu poważnie podeszło WHO, które popularny „burnout” sklasyfikowało jako syndrom zawodowy. I chociaż nie otrzymał jeszcze statusu choroby, to kategoria przyznana przez WHO istotnie wpłynie na podejście do zdrowia psychicznego pracowników. Bagatelizowanie takich symptomów jak chroniczne zmęczenie, spadek satysfakcji z wykonywanej pracy i zawodowych osiągnięć czy depersonalizacja mogą doprowadzić do wiele poważniejszych problemów zdrowotnych. Narastające frustracja i dysfunkcje negatywnie przekładają się na efektywność i aktywność zawodową. Szczególnie narażonymi na wypalenie są te zawody, które wymagają kontaktu z drugim człowiekiem (np. lekarze, opiekunowie). Myślę, że śmiało można stwierdzić, że bagatelizowane wypalenie zawodowe to powolna „śmierć” zawodowej kariery pracownika. A ta może być kosztowna nie tylko dla samego wypalonego i jego pracodawcy, ale też dla całej krajowej gospodarki. Przykładowo: burnout wśród lekarzy w USA kosztuje ok. 4,6 mld $/rok. Czy burnout to problem również polskiego rynku pracy?

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane wpisy

Nauka i zmiana – na to jest zawsze dobry czas!

Wiek aktywności zawodowej wydłuża się na całym świecie. Już dziś widok lekarza w zaawansowanym wieku czy profesora-seniora nikogo nie dziwi.
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Integrator

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej

Twój rozwój i świat online

Twój rozwój i świat online. Jak wirtualna rzeczywistość sprzyja budowaniu kariery zawodowej? Od kilku lat świat online na dobre zagościł
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Indywidualizacja

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej