Skip to content
Short news

#shortnews “Wyniki naszej młodzieży- PISA”

Właśnie opublikowano wyniki międzynarodowego badania umiejętności uczniów – PISA 2018, w którym uczestniczyło 79 państw. Polscy uczniowie znaleźli się w ścisłej czołówce w każdej z trzech badanych dziedzin. W rozumowaniu matematycznemu i rozumowaniu nauk ścisłych polscy 15-latkowie zajęli 3 miejsca wśród państw europejskich. W przypadku rozumienia tekstu czytanego polscy uczniowie znaleźli się na 4. pozycji państw Starego Kontynentu. Tak dobre wyniki są doskonałym dowodem na to, że polska młodzież jest naprawdę zdolna. Warto jednak spojrzeć na polską edukację z drugiej strony. Jak wskazuje to samo badanie, polscy uczniowie poświęcają na naukę… 47h tygodniowo! To więcej niż tygodniowy czas pracy na etacie! Istotnym problemem jest również brak satysfakcji z nauki i brak wiary we własne możliwości. Może najwyższa pora przebudować polski system edukacji w taki sposób, aby nauka obejmowała również szereg miękkich kompetencji. Uczniowie muszą nauczyć się asertywności, umiejętności budowania własnej wartości i tworzenia relacji z innymi. Tradycyjne zakuwanie powinno być zastąpione praktyczną nauką umiejętności przydatnych w przyszłej pracy zawodowej. Za kilka lat to kompetencje a nie wiedza teoretyczna będą istotne na rynku pracy.

Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy Raport Future 2024

Chcesz otrzymać raport o rynku pracy i zawodach przyszłości?
Dołącz do ponad 7108 subskrybentów mojego newslettera – otrzymasz go bezpłatnie!

W comiesięcznym newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje związane z rynkiem pracy przyszłości, o moich nowych publikacjach w mediach czy na blogu. A także promocjach na akredytowane kursy czy produkty w moim sklepie.
I jak u mnie także dużo inspiracji.

Kasia Syrówka

Kasia Syrówka

W ciągu swojego życia pracowałam chyba w każdym zawodzie, mam za sobą ogromne sukcesy i spektakularne porażki. W końcu postanowiłam, aby moje doświadczenia (z czasem poparte prestiżowymi certyfikacjami) przełożyć na pomoc innym. Od 12 lat zajmuję się rozwojem zawodowym swoich klientów. Czasem też piszę na blogu dzieląc się wskazówkami.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Raport Future
za 0 zł!

Rekomendowane wpisy

Artykuły

W dzisiejszych czasach, gdzie zmiany na rynku pracy zachodzą w zawrotnym tempie, rola menedżera ewoluuje szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Menedżer

ArtykułyGallup®

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.

ArtykułyGallup®

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.