Skip to content

#shortnews Kompetencje po COVID

Zauważyłam, że prognozy dotyczące przyszłości rynku pracy skupiają się przede wszystkim na zawodach, które przestaną za kilka lat istnieć. A może zamiast snucia pesymistycznej wizji dla niektórych grup zawodowych, lepiej skupić się na rozwoju kompetencji, które pozwolą utrzymać się na rynku pracy? To, że część profesji się dezaktualizuje jest czymś normalnym. Przecież dziś nie ma już wielu zawodów, które wykonywali jeszcze nasi dziadkowie czy rodzice. Nasze dzieci będą zaś wykonywać takie profesje, które najprawdopodobniej jeszcze dziś nie istnieją. Dlatego zamiast wróżyć, które zawody przetrwają, a które znikną, powinniśmy skupić się na rozwoju swoich kompetencji i umiejętności. Nie mam tu na myśli wyłącznie tych związanych z cyfrową transformacją i nowoczesnymi technologiami. Rynek pracy przyszłości – oprócz specjalistów z IT, automatyki i AI – będzie też potrzebował pracowników z szeregiem innych, kluczowych cech. Transdyscyplinarność, myślenie niekonwencjonalne i adaptacyjne, społeczna inteligencja a nawet… umiejętność odkrywania sensu i nadawania znaczenia – to tylko niektóre kompetencje przyszłości wg Institute for the Future. Czy posiadamy już część z nich? Jakie inne cechy będą przydatne za kilka-kilkanaście lat?

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane wpisy

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Empatia

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej

Pokolenie Silver a praca przyszłości

Praca przyszłości – tak dużo się dziś o niej mówi, a w dyskusjach na ten temat skupia przede wszystkim na
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Zgodność

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej

Nauka i zmiana – na to jest zawsze dobry czas!

Wiek aktywności zawodowej wydłuża się na całym świecie. Już dziś widok lekarza w zaawansowanym wieku czy profesora-seniora nikogo nie dziwi.
Czytaj więcej