Najczęściej zadawane pytania na temat testu talentów Gallupa.

FAQ - spis treści

Jaka jest geneza badania? 

Instytut Gallupa przez ponad 25 lat przeprowadził milion wywiadów poszukując informacji o talentach potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton StrengthsFinder mierzy obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty są naturalnymi wzorcami myślenia, odczuwania oraz zachowania, w naturalny sposób predysponującymi do pewnego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Spośród 34 neuronalnych wzorców, zwanych talentami, czyli naturalnych wzorców sposobu myślenia, odczuwania i działania, każdy z nas ma grupę dominujących, które zasadniczo nie zmieniają się przez całe życie człowieka. 

Talenty te stanowią naturalny potencjał, predyspozycje, ale to czy człowiek zechce z nich uczynić swoje mocne strony – swoje obszary mistrzostwa osobistego, zależy tylko od niego.

Co to jest Instytut Gallupa? 

“Poznaj samego siebie” – taką mądrość przekazywała już wyrocznia Apollina w Delfach w starożytnej Grecji. Poznanie swoich możliwości i ograniczeń ułatwia wybranie właściwej drogi życiowej. Antyczną mądrość rozwinął amerykański psycholog Donald Clifton. Wraz z Marcusem Buckinghamem opracował dla Instytutu Gallupa (najstarszego – założonego w 1935 r. – instytutu badania opinii społecznej na świecie) narzędzie o nazwie CliftonStrenghtsFinder, zwane popularnie testem Gallupa. W 2001 r. swoje spostrzeżenia opublikowali w książce “Teraz odkryj swoje mocne strony”, która doczekała się również polskiego wydania. Psychometryczne narzędzie badawcze, jakim jest test Gallupa,  ma na celu skupienie informacji niezbędnych do osiągnięcia doskonałości w różnorodnych rolach zawodowych.  Test Gallupa jest uważany za jeden z najbardziej rzetelnych i trafnych testów psychologicznych. 

Słynny test StrengthsFinder wykorzystujemy nie tylko po to, by wskazać istniejące talenty, ale też by je zrozumieć i właściwie wykorzystać w przyszłości.

Na czy polega idea mocnych stron

Jakie cechy posiadają managerowie, którzy osiągają sukces?

To pytanie zadał sobie Donald O. Cliffton i wraz z zespołem naukowców z Instytutu Gallupa poświęcił 50 lat na badanie tego zagadnienia. Cliffton założył, że nie wszystkich zachowań możemy się nauczyć, każdy z nas wskutek naturalnych predyspozycji oraz nabytych doświadczeń jest wyposażony w zestaw wzorców, schematów zachowań, myślenia, odczuwania, rozwiązywania problemów.

Ludzie sukcesu, zauważył badacz, umiejętnie wykorzystują swoje skuteczne wzorce zachowań do tego, by stworzyć coś wyjątkowego, znaleźć rozwiązanie czy wykonać zadanie. Oznacza to, że nie istnieje jakiś jeden idealny zestaw cech, który gwarantuje sukces – to raczej umiejętność wykorzystania posiadanych, wrodzonych mechanizmów, powoduje że jesteśmy bardziej efektywni w swoich działaniach niż inni.

Aby rozwinąć Talenty w swoje silne strony, potrzeba Inwestycji.

Czym jest talent? 

Według teorii Gallupa uzdolnienia, którymi wszyscy dysponujemy, nie są tożsame z potocznym rozumieniem pojęcia „talent”.

Nie o wybitne zdolności artystyczne czy sportowe tu chodzi, ale o wrodzony wzorzec myślenia i zachowania, który najsilniej ujawnia się w sytuacjach nowych czy stresujących. Jest powtarzalny i gdy go rozwijamy, wspiera nas i daje same pozytywne rezultaty.

Te nieocenione narzędzia, jakimi wszyscy dysponujemy, to inny typ umiejętności niż wydobywanie piękna z drewnianej kłody przy użyciu dłuta czy śpiew w kilku skalach.

Koncepcja talentów zaproponowana przez Instytut Gallupa oraz metoda ich odkrywania, a następnie pożytkowania, wniosły istotne dla psychologii pozytywnej i coachingu novum: wykorzystując swoje wrodzone predyspozycje, silne strony, działamy efektywniej i z większym zaangażowaniem.

Dlatego zbudowanie świadomości mocnych stron to najprostsza droga do rozwoju swoich możliwości, co może doprowadzić Cię do doskonałości.

Co to jest talent, a co to jest mocna strona ? 

Talent to naturalny i powtarzalny sposób działania, myślenia i odczuwania, który może być produktywnie wykorzystany. 

Mocna strona to według Instytutu Gallupa „zdolność do ciągłego działania bardzo blisko perfekcji”. To talent, w który zainwestowano, dodając do niego wiedzę, umiejętności i praktykę.

W czym może mi pomóc zrobienie testu Gallupa ? 

Test Gallupa pozwala każdemu odnaleźć odpowiedź na pytania: “W czym jestem dobry?”, „Jakie mam ukryte zdolności?”. Dzięki temu możesz odkryć swoje naturalne predyspozycje i skupić się na ich rozwijaniu. Szlifując swoje wrodzone zdolności, osiągniesz znacznie lepsze wyniki niż wtedy, kiedy próbujesz nauczyć się czegoś, co Ci zwyczajnie nie wychodzi! 

Wykonanie Testu Gallupa dla wielu osób może być początkiem życiowych zmian. Być może odkryjesz w sobie nieznane dotychczas talenty, zmienisz pracę i zaczniesz zarabiać na tym, w czym jesteś najlepszy. A może znajdziesz w sobie odwagę, aby założyć własną działalność i czerpać zyski robiąc to, co lubisz i co przychodzi Ci z łatwością. Jedno jest pewne: wykonując test Gallupa, możesz zdobyć bezcenną wiedzę na temat samego siebie! 

Jakie rodzaje raportów otrzymuje się w wyniku poszczególnych badań – które są po polsku, a które po angielsku? 

Niezależnie od tego, którą wersję badania zrobimy, to otrzymamy poniższe raporty w j.polskim:

  • raport „Twoje główne cechy” – który daje Ci pełny opis pięciu pierwszych najmocniejszych talentów- dla testu TOP5
  • raport “Kolejności cech”– pokazujący skrócone opisy wszystkich 34 talentów wraz z ich kolejnością – dla testu 34ALL
  • Jeśli kupiłeś/aś test u mnie, dodatkowo otrzymasz ponad 20 stronnicowy raport, opisujący twoje cechy + ćwiczenia rozwijające talenty w mocne strony

W j.angielskim otrzymamy:

  • Przewodnik po mocnych stronach: „Przewodnik po cechach” – spersonalizowany raport twoich top5 talentów.
  • raport CliftonStrengths 34 – pokazujący cały profil talentów- dla testu 34all

Kiedy najlepiej wykonać badanie? 

Sam test powinien być wykorzystany wyłącznie w kontekście rozwoju osobistego. Dzięki niemu poznasz indywidualne natężenie talentów spośród trzydziestu czterech określonych przez Instytut Gallupa. Wyniki mogą wskazać Ci kierunek rozwoju zawodowego, a także odpowiedzieć na pytanie, czy obszar, w którym aktualnie się rozwijasz, jest dla Ciebie najlepszym z możliwych. Badanie wskaże też, jakie zadania wykonujesz najlepiej oraz określi obszary, w których powinieneś wesprzeć się pomocą innych.

Jak długo jest ważny kod dostępu? 

Nie ma żadnych ograniczeń czasowych. Jednak myślę, kto by czekał dłużej niż kilka chwil aby dowiedzieć się o swoich talentach?:))

Kupiłam/em kod do testu, jednak nie dostałem kodu. Gdzie go szukać? 

Polecam sprawdzić skrzynkę “Oferty”.

Jeśli zapłaciłaś/eś przelewem, kod dotrze do Ciebie po zaksięgowaniu się opłaty. 

Czy talenty zmieniają się z wiekiem? 

Talenty kształtują się najbardziej w okresie formatywnym (do około 18–20 roku życia) w wyniku genów odziedziczonych po rodzicach, środowiska wewnętrznego i zewnętrznego. Po okresie formatywnym nasz mózg zmienia się, ale już nie tak dynamicznie. Oczywiście zmiany są możliwe. Najczęściej osoby, które robią badanie po raz kolejny, zauważają zmianę w kolejności talentów dominujących (około 10 pierwszych). Rzadko widać większe zmiany w profilu talentów.

Czy talenty dziedziczy się po rodzicach? 

Według Instytutu Gallupa i badań nad osobowością talenty po części dziedziczymy po rodzicach, Ale wpływ na nie ma też środowisko wewnętrzne i zewnętrzne, w którym przebywaliśmy w trakcie okresu formatywnego.

Czy można zrobić test po polsku ? 

Tak. Test można wykonać w każdym języku. Po utworzeniu swojego konta, wybierz język: polski.

Czy robić test Gallupa po raz drugi? 

Według badań w większości przypadków talenty u dorosłych nie zmieniają się znacząco. Czasami zdarza się, że zmienia się kolejność w obrębie talentów dominujących (około dziesięciu- piętnastu pierwszych talentów). Rzadko się zdarza, że zmieniają bardzo, choć czasami dochodzi do tego w wyniku ważnych, dużych wydarzeń w życiu. Warto wiedzieć, dlaczego decydujemy się na zrobienie badania po raz drugi.

Czym różni się badanie top 5 i badanie 34?

Wykupując badanie w wersji top 5, dostaje się informację o pięciu talentach najbardziej widocznych w odpowiedziach. W bazie Instytutu Gallupa jest informacja o całym profilu, ale jest niewidoczna. Można odblokować całość profilu, mając już zrobione top 5, poprzez wykupienie odpowiedniego kodu odblokowującego.

W wersji pełnej otrzymujemy cały profil, w którym pokazana jest pełna kolejność talentów – dominujących, wspierających i mniejszościowych. Dostajemy też spersonalizowany raport z informacjami, jak pracować nad top 10, słabościami oraz z graficzną prezentacją talentów. 

Docelowo warto pracować nad całym profilem.

Czy mogę mieć takie same wyniki jak inni?

Różnimy się tym, jak silna jest u nas konfiguracja tych talentów, a taki sam układ pierwszych 5 najsilniejszych zdarza się raz na 33 miliony osób na świecie. Dlatego kluczowe jest poznanie swoich TOP 5, czyli najmocniejszych cech, które są widoczne w naszym działaniu, myśleniu i funkcjonowaniu. Ich poznanie to pierwszy krok w skutecznym wykorzystywaniu swojego potencjału do odniesienia sukcesu, znalezienia pracy marzeń, poprawy relacji ze współpracownikami.  Oczywiście można by było zatrzymać się na tym etapie i mieć poczucie satysfakcji. Zachęcam jednak do dalszej pracy z talentami, poznawania ich, zaprzyjaźnienia się z nimi oraz wykorzystania do spełnienia i zwiększenia zarówno satysfakcji, jak też efektywności ze swojej pracy.

Czy można pracować z talentami bez wiedzy z raportu?

Można. Jednak zauważyłam że moi klienci często rozumieją je w różny sposób. Stąd wiem, że dopiero zrozumiałe wyjaśnienie ich znaczenia, pozwoli Ci prawdziwie je poznać i wykorzystać tę moc, jaką niesie ze sobą ta wiedza.

Dlatego przygotowałam mój autorski raport oparty o licencjonowane materiały, w całości opracowany w języku polskim.

Ćwiczenia zawarte w raporcie wesprą Cię w zrobieniu pierwszych kroków do odniesienia sukcesu. Dodatkowo łatwiej będzie Ci zrozumieć, którą domenę z 4 typów talentów reprezentujesz. Umożliwi Ci to zrozumieć, a tym samym lepiej komunikować się z członkami zespołu czy rodziny. Dodatkowo do ćwiczeń z raportu możesz wracać wielokrotnie i sprawdzać, jak rozwijają się Twoje talenty.

Czy talenty są wrodzone? Jak kształtuje się talent?

Wg Instytutu Gallupa talenty są wynikiem genów, które dziedziczymy po rodzicach, oraz środowiska wewnętrznego (rodzina, rodzeństwo, osoby, z którymi najwięcej przebywaliśmy) i zewnętrznego (znajomi, ludzie z klasy, z podwórka, obozów), które na nas działały w czasie formatywnym, czyli do około 20-25 roku życia. Potem talenty mogą się zmieniać, ale nie tak dynamicznie jak w okresie formatywnym. Mózg człowieka dorosłego jest plastyczny, ale inaczej niż dziecka i osoby w wieku młodzieńczym.

Jaki zawód wybrać na podstawie moich talentów? Czy jest idealny/pożądany zestaw talentów na dane stanowisko?

Jest to jedno z najczęstszych pytań. To badanie nie odpowiada na to pytanie.

Talenty wskazują i podpowiadają, jak będziemy robić rzeczy, a nie to, jakie rzeczy możemy robić. Widziałem wiele osób, które wykonywały ten sam zawód, a miały inne talenty. Po prostu robiły to na swój sposób. Warto zastanowić się, jak Twoje talenty wpływają na Twój sposób pracy i czy to pasuje do Twojej roli. Czasami może się zdarzyć, że w danej roli jest wymagany sposób działania, który jest niezgodny z Twoimi talentami. Na przykład masz bardzo analityczne talenty i działasz najlepiej, kiedy masz czas i przestrzeń na zastanowienie się. Tymczasem w pracy wymaga się od Ciebie, abyś podejmował decyzje szybko i bez dłuższego namysłu. Wtedy warto rozważyć zmianę roli. Jest to jednak specyfika roli, a nie zawodu!

Zrobiłem/am test, jednak nie mam wyników. Gdzie ich szukać?

Po zalogowaniu się na swoje konto, przewiń stronę w dół i tam znajdziesz przycisk- sprawdź swoje raporty.

Chcę kupić test Gallupa jako prezent. Jak mogę go wręczyć?

Podczas robienia zakupu w moim sklepie, przy wpisywaniu danych w koszyku, napisz dla kogo jest prezent: Imię i nazwisko, oraz adres email- jeśli chcesz, abym wysłała Voucher bezpośrednio do tej osoby.