Skip to content
ArtykułyGallup®

Znajdź swoją drogę, czyli dlaczego warto zrobić badanie Gallupa?

W temacie samorozwoju powstało już tyle książek i publikacji, że wielu z nas nie wie, po co najpierw sięgnąć i jak zorganizować pracę nad sobą. Wielu z Was trafiło do mnie z takim problemem. Znalezienie właściwej drogi rozwoju zawodowego oraz osobistego w wyobrażeniach ludzi jest niczym zdobycie Monte Everest. 

Natomiast ja chcę Ci pokazać, że dzięki badaniu Gallupa sprawa jest o wiele, wiele prostsza. Jest niczym spacer po interesującym mieście, tylko trzeba wiedzieć, w którą stronę iść. A do tego potrzeba bardzo dobrego przewodnika, którym pozwól, że w tej podróży zostanę ja 🙂

 

Pierwszy krok 

Zacznijmy od podstawowej kwestii: czym jest talent? Czy to umiejętność pięknego malowania śpiewania, a może po prostu dobrej gry w piłkę? Tak, to są talenty, jednak instytut Gallupa ujmuje to w trochę inny sposób. Według nich talenty to naturalne wzorce myślenia, odczuwania oraz zachowania, w naturalny sposób predysponujące do pewnego odbioru i przetwarzania rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby, mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia. 

Spośród 34 neuronalnych wzorców, zwanych talentami, każdy z nas ma 15 dominujących, które zasadniczo nie zmieniają się przez całe życie człowieka. Talenty te stanowią naturalny potencjał, predyspozycje, ale to czy człowiek zachce z nich uczynić swoje mocne strony, swoje obszary mistrzostwa osobistego, zależy tylko od niego.

W poszukiwaniu swojej drogi do samorozwoju trafiła do mnie kiedyś 42-letnia Małgosia. Była kobietą spełniona prywatnie, ale zawodowo już nie – przestała mieć przyjemność z wykonywania obecnej pracy. Nie była jednak gotowa, aby ją zmienić, ponieważ mimo wszystko dawała jej poczucie stabilizacji.

Na swojej drodze spotkałam również Mikołaja, ambitnego maturzystę z szerokim spektrum zainteresowań. Nie potrafił zdecydować, na który kierunek studiów powinien się wybrać  – Interesowało go wiele rzeczy, ale nie potrafił jednoznacznie określić, co oprócz wiedzy, da mu również rozwój.

Na spotkanie ze mną umówiła się również Ania – 28-letnia mama, która dotychczas poświęcała się wychowaniu swojej córki. Jednocześnie powoli zaczynała już myśleć o tym, co będzie robić kiedy jej dziecko pójdzie do przedszkola, a ona sama będzie mogła wrócić na rynek pracy. Chciała podnieść poczucie swojej wartości oraz sprawdzić, w czym tak naprawdę jest mocna i w jaki sposób może „zachwycić” przyszłych pracodawców.

Mimo że każda z tych osób znajdowała się na innym etapie życia, wszystkim w pierwszej kolejności zaproponowałam wykonanie testu Gallupa, który pozwoliłby im poznać ich najsilniejsze strony. 

 

Co daje poznanie swoich talentów?

Przede wszystkim pomaga w lepszym zrozumieniu siebie. Talenty pokazują ci pewne sposoby działania, o których być może nigdy nie zdawałeś sobie sprawy, bo są dla ciebie tak naturalne, że nawet nie przyjdzie ci do głowy, że o to przejawiają się w twoje talenty. Dzięki talentom lepiej rozumiemy swoje otoczenie, a także lepiej się z nim komunikujemy. Zaczynasz rozumieć, że inni ludzie mają zupełnie inny styl działania i myślenia i mogą wnieść inne wartości do zespołu. 

Jednak przede wszystkim talenty mogą wskazać ci kierunek rozwoju zawodowego. Odpowiadają na pytanie, czy obszar, w którym aktualnie się rozwijamy, jest dla nas najlepszy z możliwych. Badanie wskazuje, jakie zadania wykonujemy najlepiej oraz obszary, w których warto wesprzeć się pomocą innych. Instytut Gallupa pokazuje, że osoby wykorzystujące w pracy wrodzone talenty angażują się w wykonywane obowiązki sześć razy mocniej niż pozostali, a także posiadają trzykrotnie większą satysfakcję z życia prywatnego.

Mam wynik! 

Najczęstszą reakcją moich klientów na wyniki, które otrzymują po wykonaniu testu Gallupa, jest zdanie: „Ale to nie jestem ja!”. Doskonale ich rozumiem, ponieważ sama tak miałam – na początku w ogóle nie akceptowałam wyniku, który otrzymałam. Potrzebowałam przewodnika, który pomógł mi przejść przez meandry moich myśli, a przede wszystkim pokazał mi, że to, że ja uważam, że wyniki są błędne, nie oznacza, że faktycznie tak jest. Jednak trzeba zaznaczyć, że takie rzeczy się zdarzają.

W raporcie Instytutu Gallupa, który został udostępniony w pierwszej połowie 2020 roku, wymienione są podstawowe czynniki, które mogą mieć wpływ na błędy badań psychometrycznych tego typu. Są to:

  1. niesprzyjające warunki badania,
  2. stan psychiczny oraz fizyczny danej osoby,
  3. wcześniejsza znajomość pytań (jeśli np. robimy test już kolejny raz).

Jednak zanim pobiegniesz robić test kolejny raz, to warto znaleźć kogoś, kto przeprowadzi Cię przez zawiłości raportu talentów Gallupa i na indywidualnej sesji coachingowej pomoże Ci odnaleźć w sobie te talenty, których ty nie dostrzegasz. A kiedy już je odnajdziesz, to najważniejsze jest, aby nad nimi pracować i stać się w nich mistrzem. To ostatni etap po rozwiązaniu testu Gallupa, ale jednocześnie najbardziej istotny oraz wymagający.

Ostatni etap  

Co daje taka praca na talentach? 

  1. Po pierwsze zyskujesz świadomość i zamieniasz swoje talenty w mocne strony. 
  2. Poza tym zaczniesz skutecznie realizować swoje cele i być bardziej produktywnym. Odnajdziesz jakie talenty mogą ci pomóc w realizacji zaplanowanych działań. 
  3. Odpowiesz sobie również na pytanie, co tak naprawdę Cię motywuje? 

Bo to, co mobilizuje kogoś innego, dla ciebie może być bez znaczenia. Znajomość własnych mechanizmów motywacji, wspiera Cię w realizacji kolejnych celów, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.

Podczas tego ostatniego etapu dzieje się coś wspaniałego, w ludziach często otwierają się klapki, o których nie mieli wcześniej pojęcia. 

Gosia zrozumiała, że nie musi zmieniać pracy, aby odczuwać satysfakcję z jej wykonywania. Zaczęłyśmy pracować nad tym, aby znalazła nową ścieżkę rozwoju, ale w pracy, którą już ma.

Mikołaj wybrał medycynę – kierunek, który jednocześnie go interesuje, a także daje ogromne pole możliwości do rozwoju.

Córka Ani poszła do przedszkola, a ona sama zaczęła się realizować w biznesie online. Została wirtualną asystentką. Ta praca pozwala jej na idealne połączenie obowiązków domowych oraz zawodowych. I już wie, że praca, którą wybrała, jest spełnienie jej obecnych potrzeb. I że warto dbać o siebie i swoje potrzeby 🙂

Dzięki badaniu Gallupa możesz znaleźć odpowiedź na temat tego, jak osiągnąć satysfakcję z obranego kierunku. Poznanie swoich mocnych stron i świadomość posiadania ich wpływa na pozytywne budowanie wizerunku, pomaga wykorzystać je w rozwoju, pracując w zespole, czy budując relacje zawodowe. Rozpoznanie naturalnych predyspozycji może przynieść Ci wyłącznie same korzyści.

Warto wykonać ten krok ku samoświadomości i własnemu rozwojowi.

Zawsze warto iść swoją drogą.

Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy Raport Future 2024

Chcesz otrzymać raport o rynku pracy i zawodach przyszłości?
Dołącz do ponad 7108 subskrybentów mojego newslettera – otrzymasz go bezpłatnie!

W comiesięcznym newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje związane z rynkiem pracy przyszłości, o moich nowych publikacjach w mediach czy na blogu. A także promocjach na akredytowane kursy czy produkty w moim sklepie.
I jak u mnie także dużo inspiracji.

Kasia Syrówka

Kasia Syrówka

W ciągu swojego życia pracowałam chyba w każdym zawodzie, mam za sobą ogromne sukcesy i spektakularne porażki. W końcu postanowiłam, aby moje doświadczenia (z czasem poparte prestiżowymi certyfikacjami) przełożyć na pomoc innym. Od 12 lat zajmuję się rozwojem zawodowym swoich klientów. Czasem też piszę na blogu dzieląc się wskazówkami.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Raport Future
za 0 zł!

Rekomendowane wpisy

Mentoring

Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś, kim jest mentor i jak może wpłynąć na Twój rozwój zawodowy? W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu,

Mentoring

Przyjrzyjmy się bliżej koncepcji programów mentoringowych, ich kluczowym elementom oraz praktycznym krokom niezbędnym do ich skutecznego wdrożenia. Niezależnie od tego,

Mentoring

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co to jest mentoring? Choć termin ten często pojawia się w rozmowach o rozwoju osobistym i