Skip to content
Artykuły

Zmiana roli w życiu zawodowym – jak zacząć, żeby się udało?

Czy zastanawiasz się czasem nad rzuceniem dotychczasowej pracy i zajęciem się zupełnie czymś innym? Czy zaraz potem nie pojawiają się myśli w stylu:

Jestem za stara na zawodową rewolucję!

Przecież mam dobrą posadę i stabilną pensję. Czego chcieć więcej?

Zająć się czymś innym? Przecież ja potrafię tylko to, co robię od lat…

Zapewniam Cię, że na żadne zmiany nigdy nie jest za późno, a pensja nie powinna być ważniejsza od Twoich niespełnionych ambicji. Co więcej, jeśli rzeczywiście chodzi Ci po głowie myśl o zawodowej zmianie, to doskonały sygnał, że aktualne zajęcie nie pozwala Ci się realizować i nie gwarantuje zawodowej satysfakcji. A skoro coś uwiera, trzeba to zmienić. Jak zacząć pracować nad zmianą własnej roli w życiu zawodowym? Jaką strategię przyjąć? Czy każdy może na nowo narodzić się zawodowo?

 

Ewolucja czy rewolucja?

Zmiana roli w życiu zawodowym może kojarzyć się wieloznacznie. Dla jednych może to być zmiana stanowiska pracy czy zakresu obowiązków u aktualnego pracodawcy. Dla innych zmiana miejsca zatrudnienia, ale pozostanie w dotychczasowym zawodzie. Dla jeszcze innych zupełne zerwanie z dotychczasową karierą zawodową, przebranżowienie się, a nawet rozpoczęcie innej formy współpracy niż tradycyjny etat. Bez względu na to czy zmiana Twojej roli w życiu zawodowym będzie ewolucją czy totalną rewolucją, musi spełniać kilka warunków:

  • decyzja o zmianie musi być w 100% przemyślana, nie może być podejmowana zbyt pochopnie,
  • w procesie decyzyjnym powinnaś uwzględnić nie tylko siły zewnętrzne (np. nakazy, zakazy, obowiązujące reguły), ale również wewnętrzne (Twoje dążenia, potrzeby, cele),
  • motywacją do zmiany nie powinien być wyłącznie aspekt finansowy, poszukaj jej głębszego sensu (np. możliwość rozwoju, szansa na wykorzystanie posiadanego potencjału).

 

Odwaga…

Dokonywanie jakiejkolwiek zmiany w życiu bez wątpienia wymaga odwagi. Wyjście z własnej strefy komfortu, spróbowanie czegoś zupełnie nieznanego przy jednoczesnym braku gwarancji powodzenia będzie stresujące dla większości z nas. Biorąc pod uwagę dodatkową presję otoczenia, sfocusowanie społeczeństwa na kwestiach materialnych a nie rozwojowych w kontekście kariery zawodowej i stale funkcjonujące schematy, że w pewnym wieku nie powinno podejmować się tak drastycznych kroków, podjęcie decyzji o zmianie własnej roli w życiu zawodowym jest jeszcze trudniejsze. Jednak ze względu na tę trudność warto podjąć próbę. Tak jak jesteśmy w stanie walczyć o przyszłość naszych dzieci, tak powinniśmy też zawalczyć o siebie. Dlatego jeśli choć przez chwilę towarzyszyła Ci wątpliwość, czy Twoja aktualna sytuacja zawodowa jest tą właściwą, powinieneś poważnie rozważyć możliwość zmiany aktualnego położenia zawodowego.

 

…a może rozwaga

Zmiana roli w życiu zawodowym jest wprawdzie wyrazem odwagi, ale też powoli staje się… koniecznością. Jak to możliwe? Rozwijające się w zawrotnym tempie nowoczesne technologie, wzrost znaczenia kompetencji cyfrowych, wkraczanie do firm robotyki i automatyzacji – to wszystko sprawia, że dotychczasowe zawody ulegają kompletnej zmianie. Część profesji, które jeszcze dziś znamy, za kilka czy kilkanaście lat przestanie istnieć, a w ich miejsce pojawią się zupełnie nowe lub te powstałe w wyniku modyfikacji części dotychczasowych zawodów. Zatem chcąc się utrzymać na rynku pracy przyszłości, musisz być gotowa na zmiany.

 

Zmiana roli zawodowej dobra w każdym wieku

Co ciekawe, Polacy są coraz bardziej świadomi konieczności elastyczności w karierze zawodowej i gotowości do dokonywania radykalnych zmian. I chociaż nadal panuje stereotyp, że najmniej skłonnymi do zmiany są ci najstarsi, ostatnie badanie rynku wskazują, że jest zupełnie odwrotnie. Wprawdzie 2/3 aktywnych zawodowo Polaków nie zmieniłoby pracy, a jedynie przekwalifikowałoby się w wyniku zachodzących na rynku pracy zmian, to zainteresowane zmianą zawodu rośnie wraz z wiekiem. Najbardziej otwarte na zmianę kwalifikacji jest pokolenie X, czyli dzisiejsi 40-latkowie. Aż 67% z nich jest gotowych do zmiany kwalifikacji. Kolejnym pokoleniem chcącym podjąć próbę w tym zakresie jest Baby boomers, czyli osoby 55+. W ich przypadku zainteresowanych zmianą kompetencji jest 66%. Oba pokolenia nie stronią również od możliwości zmiany miejsca pracy. Odpowiednio jest na to gotowe 33% X-ów i 34% Baby boomers[i].

 

Dobra zmiana krok po kroku

Skoro wiek nie stanowi bariery w zmianie roli w życiu zawodowym, warto podjąć wysiłek i zacząć pracować nad lepszą zawodową przyszłością. Pierwszym krokiem jest określenie, jakiej zmiany właściwie oczekujesz. Jeśli Twoim celem jest osiągnięcie zawodowego awansu w aktualnej firmie, kluczowe jest poznanie obowiązującej w organizacji ścieżki kariery i stopniowe wypełnianie poszczególnych etapów gwarantujących awans. Kiedy zaś chcesz poszerzyć swoje kompetencje, także powinnaś określić dokładny plan działania. Wskazanie kursów, które powinnaś ukończyć czy szkoleń, w których powinnaś wziąć udział, zaplanowanie regularnych ćwiczeń nowych kompetencji i trzymanie się wyznaczonego harmonogramu zagwarantuje Ci sukces.

Najtrudniejszą zmianą roli w życiu zawodowym wydaje się ta dotycząca zupełnego przekwalifikowania. Jednak ten proces również jesteś w stanie zrealizować poprzez poszczególne etapy postępowania. Oczywiście cenną pomocą będzie wsparcie mentora kariery zawodowej, który podczas indywidualnej sesji wesprze Cię w opracowaniu właściwego planu działania. Pamiętaj jednak, że powodzenie zmiany roli w życiu zawodowym – zarówno tej mniejszej, jak i tak znaczącej jak przekwalifikowanie – zależy wyłącznie od Twojego uporu, wytrwałości i zaangażowania. Dlatego jeśli decydujesz się na tak odważny krok, powinnaś zrobić wszystko, aby osiągnąć wyznaczony cel, tj. pracę swoich marzeń.

Jeśli nadal nie wiesz, jak zacząć zmieniać swoją rolę w życiu zawodowym, zapraszam Cię na mój bezpłatny webinar „Od czego zacząć zmiany w życiu?”. Widzimy się w środę – 23 września 2020 r. – o godz. 19.00.

Formularz do zapisu znajdziesz TUTAJ

 

Zmiana roli? Jesteśmy do tego przyzwyczajeni

Przyznaję, że opór przez zmianą roli w życiu zawodowym niekiedy mnie zaskakuje. Chociażby dlatego, że zmiana ról jakie pełnimy w życiu towarzyszy nam każdego dnia. W ciągu kilkunastu minut jesteśmy w stanie z roli rodzica wcielić się w rolę pracownika. Będąc liderami własnych zespołów, jesteśmy jednocześnie ekspertami w swojej branży. Pracując na tradycyjnym etacie w korporacji, jesteśmy w stanie zrozumieć położenie partnera biznesowego prowadzącego własną firmę. Skoro zmiana ról towarzyszy nam każdego dnia, tak bardzo bronimy się przed tą zasadniczą modyfikacją – znalezieniem roli zawodowej swojego życia?

 

[i] Pracuj.pl, Generacja dobrej kariery. Pokolenia o pracy w Polsce. 2020

Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy Raport Future 2024

Chcesz otrzymać raport o rynku pracy i zawodach przyszłości?
Dołącz do ponad 7108 subskrybentów mojego newslettera – otrzymasz go bezpłatnie!

W comiesięcznym newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje związane z rynkiem pracy przyszłości, o moich nowych publikacjach w mediach czy na blogu. A także promocjach na akredytowane kursy czy produkty w moim sklepie.
I jak u mnie także dużo inspiracji.

Kasia Syrówka

Kasia Syrówka

W ciągu swojego życia pracowałam chyba w każdym zawodzie, mam za sobą ogromne sukcesy i spektakularne porażki. W końcu postanowiłam, aby moje doświadczenia (z czasem poparte prestiżowymi certyfikacjami) przełożyć na pomoc innym. Od 12 lat zajmuję się rozwojem zawodowym swoich klientów. Czasem też piszę na blogu dzieląc się wskazówkami.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Raport Future
za 0 zł!

Rekomendowane wpisy

Artykuły

W dzisiejszych czasach, gdzie zmiany na rynku pracy zachodzą w zawrotnym tempie, rola menedżera ewoluuje szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Menedżer

ArtykułyGallup®

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.

ArtykułyGallup®

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.