To, kim jesteś, zależy od Ciebie! Jak poczucie własnej wartości wpływa na Twoją zawodową karierę?
Natura ludzka cechuje się łatwością w ocenianiu innych. Jakże często jesteśmy krytyczni wobec osób, które spotykamy na swojej drodze. Wydaje nam się niekiedy, że mamy prawo oceniać to, w jaki sposób druga osoba organizuje sobie życie. Jak się jednak okazuje bardzo często jesteśmy surowymi sędziami nie tylko wobec innych, ale także wobec siebie samych. Problem jest dość poważny. Niska samoocena i problemy z poczuciem własnej wartości mogą stać się gwoździem do Twojej zawodowej kariery.
Ocena samego siebie – do tego trzeba odwagi
Czym właściwie jest poczucie własnej wartości? Czy rzeczywiście odgrywa tak ważną rolę w naszym życiu? Jeśli tak, to dlaczego?
Najprościej mówiąc poczucie własnej wartości to stan psychiczny powstały na skutek elementarnej, uogólnionej oceny dokonanej na własny temat. Samoocena zaś to uogólniona postawa w stosunku do samego siebie, która wpływa na nastrój oraz wywiera silny wpływ na pewien zakres zachowań osobistych i społecznych[i]. I wszystko wydawałoby się proste, gdyby nie jeden istotny szczegół. Nie każdy potrafi dokonać szczerej samooceny. Często żyjemy w błędnych przekonaniach na własny temat. Część z nas nadmiernie koloryzuje swoją osobę i posiadane cechy, a tym samym ma wygórowane poczucie własnej wartości. Obawiam się jednak, że więcej osób ma tendencję do działania w zupełnie odwrotną stronę – często zaniżamy swoją samoocenę, jesteśmy wobec siebie nazbyt krytyczni, akcentujemy wady i błędy zamiast doceniać to, co robimy naprawdę dobrze.
Myślę, że znalazłoby się też nawet spora grupa osób, która… nie potrafi ocenić samego siebie. Niektórzy nie mają odwagi stanąć przed przysłowiowym lustrem i uczciwie przed samym sobą osądzić swoją osobę. Tak, samoocena wymaga odwagi! Odwagi do tego, aby szczerze zajrzeć w głąb samego siebie i dostrzec to, co rzeczywiście ważne i wartościowe. Odwagi, żeby uświadomić sobie jakie cechy nie są naszymi mocnymi stronami. Odwagi do systematycznej pracy nad budowaniem solidnego poczucia własnej wartości i skonfrontowania opinii o sobie samym z oceną innych. Czy Ciebie stać na taką odwagę?
Poczucie własnej wartości jako wewnętrzny balans
Dokonanie uczciwej samooceny to pierwszy krok do budowania poczucia własnej wartości. Kolejnym jest świadomość dotycząca własnych mocnych stron. Jeśli jesteś przekonany, że jesteś w czymś naprawdę dobry, to żadna krytyka nie zmieni Twojej opinii na ten temat. Kiedy zdajesz sobie sprawę jakie talenty posiadasz i potrafisz nimi zarządzać, zyskujesz poczucie pewności, że działasz w odpowiedni sposób i kierujesz się we właściwym kierunku. Tylko dogłębna znajomość samego siebie, swoich zasobów, talentów, doświadczenia pozwoli Ci wypracować solidne poczucie własnej wartości. To zaś zagwarantuje Ci wewnętrzny spokój i poczucie życiowego zbalansowania. Skoro sam ze sobą czujesz się dobrze, zyskujesz siłę do działania i wywierania pozytywnego wpływu na innych. Tylko pewność siebie pozwoli Ci również osiągnąć zamierzone cele. A tej nie będziesz posiadał, jeśli nie zadbasz o odpowiedni poziom poczucia własnej wartości.
Twoje talenty to Twoja podstawa
Skoro budowanie poczucia własnej wartości jest tak istotne, od czego warto zacząć? Przede wszystkim od odkrycia tego, co jest w Tobie najlepsze – Twoich talentów. A to jest możliwe tylko za pomocą Testu Gallupa, który wskaże Twoje zasadnicze domeny. Pięć najmocniejszych cech to filar poczucia Twojej wartości. Znając swoje mocne strony i potrafiąc nimi zarządzać, zdobędziesz nie tylko poczucie pewności, ale przede wszystkim narzędzie przydatne w kreowaniu swojej zawodowej kariery. Kiedy odkryjesz w czym jesteś naprawdę dobry, określenie właściwej ścieżki rozwoju zawodowego będzie tylko formalnością.
Poczucie własnej wartości = praca ukierunkowana na cel
Umiejętne budowanie poczucia własnej wartości jest kluczowe dla właściwego rozwoju zawodowego. Tylko będąc świadomym swojej wartości, będziesz w stanie obrać cel, do którego zmierzasz. A wykonywana przez Ciebie praca będzie narzędziem pozwalającym ten cel osiągnąć. Znając swoją wartość, wiesz, dokąd zmierzasz i czego oczekujesz. Potrafisz też wybrać najwłaściwszą drogę prowadzącą Cię do realizacji wyznaczonego celu. Wybór ścieżki zawodowej także jest pochodną Twoich talentów i poczucia własnej wartości. Zatem kariera zawodowa to nic innego jak wypadkowa tego, w czym jesteś dobry i jak potrafisz to docenić. Dlatego jeśli Twoje aktualne poczucie wartości nie jest stabilne albo masz problemy z uczciwą oceną samego siebie czy Twój obraz maluje się wyłącznie w ciemnych barwach, to właśnie jest ten moment, aby zajrzeć w głąb siebie i odkryć to, co sprawia, że jesteś wyjątkowy. Przekonaj się jak niewiele trzeba, aby zbudować solidny wizerunek siebie we własnych oczach. Nie bazuj na mrzonkach i fałszywych wyobrażeniach, tylko sięgnij po dowody – Twoje talenty!
[i] Poczucie własnej wartości – hasło w: Wikipedia – https://pl.wikipedia.org/wiki/Poczucie_w%C5%82asnej_warto%C5%9Bci
Brak komentarzy, bądź pierwszy!