Skip to content
Artykuły

Szefie zadbaj o to, aby zatrzymać kobiety u siebie w firmie!

Czas pandemii to także czas utraty pracy przez wiele kobiet. Jest to tym bardziej rozczarowujące, ponieważ przyszło chwile po przełomowym momencie, czyli wzroście liczby kobiet  na stanowiskach kierowniczych. Do wybuchu pandemii odsetek kobiet zajmujących wyższe stanowiska w biznesie to był  światowy rekord. 5 procent więcej kobiet zajmowało stanowiska starszego wiceprezesa, a na liście Fortune 500 znalazła się rekordowa liczba firm, których prezesem jest kobieta. 

Trzeba jednak zaznaczyć, że nawet podczas pandemii kobiety liderki robiły duże postępy: badanie Zenger-Folkman opublikowane w Harvard Business Review wykazało, że były one oceniane przez swoich kolegów jako lepsi liderzy, a w 13 z 19 kompetencji przywódczych przewyższały mężczyzn. W międzyczasie świat oklaskiwał sposób, w jaki przywódczynie polityczne, takie jak Jacinda Ardern, premier Nowej Zelandii i Mette Frederiksen, premier Danii, przeprowadziły swoje kraje przez kryzys, jakiego nie doświadczyły te państwa wcześniej.

Gallup stwierdza, że ​​kobiety  na ogół są bardziej zaangażowane w pracę niż mężczyźni i mają również wyższy poziom satysfakcji z niej. Nawet w czasie pandemii, gwałtownego spadku dobrobytu i narastającego wypalenia zawodowego,  praca jest czymś, co kobiety chcą robić, gdyż zapewnia im znaczenie i wartość.

„Możliwość skupienia się na pracy w 100% wypełniała dużą część tego, czego potrzebowałam jako osoba”,  tak ujęła to jedna z badanych kobiet. „Nigdy nie zapomnę, jak bardzo byłam podekscytowana powrotem z urlopu macierzyńskiego i ponownym byciem najlepszą w pracy. To dawało mi poczucie tożsamości, bycia pracownikiem jakim chciałam być, wyznaczanie celów i poczucie, że jedyną barierą w ich osiągnięciu jestem ja sama”. Praca daje kobietom ważną część ich tożsamości, a dane sugerują, że bywa ona źródłem pocieszenia podczas pandemii.

Praca pozwala kobietom (i mężczyznom) wykorzystywać swoje mocne strony i dokonywać trwałej zmiany, jednocześnie mając  ogromny wpływ na gospodarkę i dobrobyt ludzi. Kiedy kobiety zaczęły masowo pracować na rynku pracy, globalny PKB zaczął rosnąć, co miało przewidywalny wpływ na zdrowie, edukację, a nawet przedsiębiorczość. Obecnie praca kobiet jest warta 7,6 biliona dolarów amerykańskiego PKB każdego roku. Gdyby każda kobieta w USA wzięła dzień wolny , kosztowałoby to nasz PKB prawie 21 miliardów dolarów (i to tylko licząc płatną pracę).

 

Kobiety potrzebują hybrydowych harmonogramów, po to, aby godzić określone role i funkcje społeczne i życiowe.

Chociaż pandemia zmieniła wszystko, stworzyła również możliwość ostatecznego wprowadzenia prawdziwych zmian w miejscu pracy, dzięki dużej elastyczności godzin pracy, które są  dla wszystkich.

Praca wraz z godzeniem całodobowego rodzicielstwa, niszczy koncentrację kobiet i wyczerpuje ich rezerwy. „Kilka razy, było tak, że miałam miniawarie, ponieważ czułam, że zawodzę wszędzie: w pracy i w domu” – mówi jedna pracująca mama. „Nie mogłam już dawać z siebie 100% i było to okropne uczucie”.

Analiza Gallupa z badania US Census Pulse wykazała, że ​​28% bezrobotnych matek z dzieckiem w szkole twierdzi, że przestało pracować, aby zapewnić opiekę dzieciom pozaszkolnym , podczas gdy wśród ojców pozostających bez pracy było to tylko 12%. Dopóki w szkole nie powróci normalność, rodzice ci potrzebują wsparcia, aby móc wrócić do pracy.

 

Szefie, aby zatrzymać pracujące kobiety, bądź elastyczny.

Wyobraź sobie, jakie znaczące zyski moglibyśmy osiągnąć jako liderzy, zatrzymując w organizacji nasze pracujące matki do końca pandemii. Będziemy mieć więcej najlepszych kandydatów na kierowników. Zachowamy cenną wiedzę i doświadczenie instytucjonalne. Oczywiście możemy także spodziewać się lepszych wyników finansowych i wydajnościowych dla naszych organizacji.

W rzeczywistości badanie Gallupa z 2014 r. obejmujące 800 firm wykazało, że firmy zróżnicowane pod względem płci miały o 14% wyższe średnie porównywalne przychody niż mniej zróżnicowane płciowo organizacje, a zróżnicowane pod względem płci firmy w branży hotelarskiej wykazały 19% wyższy średni kwartalny zysk netto niż te mniej zróżnicowane.

Co zatem mogą zrobić liderzy, aby zatrzymać pracujące matki, a zwłaszcza samotnych rodziców?

Liderzy mogą nadać ton zwinności, zdolności adaptacji i elastyczności, które umożliwią kobietom rozwój w firmie. Wielu przywódców zrobiło tak, gdy rozpoczęła się pandemia. Działania te można zmaksymalizować, poprzez:

1. Dokumentuj i szczegółowo opisuj doświadczenia pracujących matek i rodziców: zapytaj ich, czego potrzebują, aby odnieść sukces i pozostać w pracy.

Dodaj te wnioski do swojej strategii ograniczania ryzyka w taki sam sposób, w jaki finansujesz, zarządzasz – w końcu kapitał ludzki jest Twoim najważniejszym zasobem.

 

2. Zatrudnij menedżerów, którzy są troskliwi z natury.

Troskliwi menedżerowie pomagają pracownikom osiągać cele związane z wynikami i rozwijać ich potencjał – poprzez mocne strony, dobre samopoczucie i zaangażowanie.

 

3. Wyznacz kierownika odpowiedzialnego za rozwój i dobrostan każdego pracownika.

Kogoś, kto dba o wyniki, rozwój i dobre samopoczucie współpracowników, niezależnie od tego, czy firma zatrudnia milion, sto  czy dziesięciu  pracowników.

 

4. Pomóż menedżerom w dokonywaniu właściwych zmian w obowiązkach.

Zmiany te będą działać na rzecz zmniejszenia wypalenia i stresu, jednocześnie tworząc sytuacje prowadzące do lepszego samopoczucia.

 

5. Porozmawiaj ze swoim zespołem kierowniczym o wprowadzaniu elastycznego harmonogramu pracy.

Elastyczny harmonogram pracy powinien być dostosowany do klientów, rynku i potrzeb pracowników. W ten sposób możemy zmniejszyć stres i wypalenie, aby kobiety nie musiały martwić się o to, że będą mogły zająć się sprawami w pracy i w domu.

 

6. Otwórz przestrzeń biurową dla tych, którzy są gotowi do powrotu lub muszą być w biurze, aby wykonywać swoją pracę jak najlepiej.

Będzie to wspierać wydajność i więzi społeczne, które są tak ważne dla dobrego samopoczucia człowieka.

 

Nadszedł czas, aby porozmawiać o tym, jak będą pracować Twoi ludzie  – niektórzy zdalnie, inni w biurze lub jedno i drugie. Wielu pracowników musi przebywać w firmie, aby dawać z siebie wszystko, a inni, kiedy pracują, potrzebują być w domu.

Czas wykorzystać kreatywność w planowaniu. Spełnianie potrzeb klientów jest priorytetem, podobnie jak tworzenie elastycznych miejsc pracy dla pracowników, które wpływają na wydajność, potencjał, dobre samopoczucie i życie pracowników. Zastanów się, jak możesz wspierać pracowników, aby mogli osiągać wspaniałe wyniki.

Szefie, kiedy usprawniasz pracę kobiet, polepszasz sytuację wszystkich – mężczyzn i dzieci, Twojej firmy, gospodarki, a nawet i świata:)

Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy Raport Future 2024

Chcesz otrzymać raport o rynku pracy i zawodach przyszłości?
Dołącz do ponad 7108 subskrybentów mojego newslettera – otrzymasz go bezpłatnie!

W comiesięcznym newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje związane z rynkiem pracy przyszłości, o moich nowych publikacjach w mediach czy na blogu. A także promocjach na akredytowane kursy czy produkty w moim sklepie.
I jak u mnie także dużo inspiracji.

Kasia Syrówka

Kasia Syrówka

W ciągu swojego życia pracowałam chyba w każdym zawodzie, mam za sobą ogromne sukcesy i spektakularne porażki. W końcu postanowiłam, aby moje doświadczenia (z czasem poparte prestiżowymi certyfikacjami) przełożyć na pomoc innym. Od 12 lat zajmuję się rozwojem zawodowym swoich klientów. Czasem też piszę na blogu dzieląc się wskazówkami.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Raport Future
za 0 zł!

Rekomendowane wpisy

ArtykułyGallup®

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.

Artykuły

Mentorem być… Na czym polega profesjonalizacja mentoringu? Mentoring – to hasło, które coraz częściej gości nie tylko w organizacjach, ale

ArtykułyGallup®

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.