Skip to content
Artykuły

Work-life balance – jak zadbać o siebie?

Żyjemy w społeczeństwie, które wymaga od nas ciągłej aktywności zawodowej, gdzie rzeczywistość napędzana jest dodatkowo presją pieniądza i rozwoju. zachowanie w tak wymagającej rzeczywistości równowagi między życiem prywatnym a zawodowym nie jest proste. Z drugiej strony jest konieczne dla zachowania dobrej kondycji psychofizycznej. Jak możesz zadbać o siebie i swój work-life balance?

 

Work-life balance czy work-life blending?

Work-life balance – to jeszcze doniedawna hasło, którym chciało się wyróżnić większość organizacji. Troska o zachowanie granicy między życiem zawodowym a prywatnym pracownika było wyznacznikiem właściwego poziomu zarządzania w firmie. Wszystko uległo zmianie w momencie, kiedy pandemia covid-19 przeniosła pracowników z biur do ich własnych mieszkań. Idea work-life balance automatycznie przekształciła się w work-life blending, a życie zawodowe i prywatne stało się siecią naczyń połączonych.

 

Równowaga to równowaga

Bez względu na to czy po pandemii powróciłeś do pracy stacjonarnej czy pracujesz z poziomu własnego mieszkania, zachowanie odpowiedniej równowagi między tym, co dotyczy Twojej pracy a życiem osobistym jest niezwykle istotne. Umiejętność jej zachowania jest wyznacznikiem tego, jak dobrze radzisz sobie zarówno z obowiązkami zawodowymi i prywatnymi, a tym samym zachowujesz satysfakcję z każdej tych sfer, dbasz o swoje zdrowie i samopoczucie.

Tyle teorii. Jak work-life balance wygląda w praktyce? Ciekawy obraz prezentuje ostatnie badania przeprowadzone przez Novotel, wg którego tylko 12 proc. pracowników pracujących zdalnie myśli o pracy więcej niż miało to miejsce w przypadku pracy stacjonarnej w biurze. Co więcej, Polacy są przekonani, że mimo home office zachowują idealną równowagę między obowiązkami zawodowymi a prywatnymi. Z drugiej strony zastanawiające jest, dlaczego tylko 1/5 z nich jest zadowolona z tego faktu. Wymarzonym modelem współpracy Polaków jest poświęcanie na pracę 42 proc. a na sprawy prywatne 58 proc. dnia[i].

 

Poszukuj elastyczności

Warto pamiętać, że troska o work-life balance nie jest wyłączonym obowiązkiem pracodawcy. Oczywiście oferowanie przez niego różnorodnych rozwiązań w tym zakresie znacznie ułatwi zachowanie tej niezwykle cienkiej granicy. Jednak to czy Twoje życie zawodowe nie pochłonie Cię bez reszty zależy przede wszystkim od Ciebie. Dlatego sam powinieneś szukać skutecznych sposobów na zachowanie zdrowej równowagi.

Jednym z nich może być elastyczny model pracy, który dotyczy zarówno zindywidualizowanego czasu pracy, jak też miejsca, z którego wykonujesz swoje zawodowe obowiązki. Popularyzacja pracy zdalnej i hybrydowej w ostatnim czasie znacznie ułatwia negocjacje z pracodawcą w tym zakresie. Decydując się jednak na home office, powinieneś podjąć także rozmowy ze swoimi domownikami, którzy powinni nauczyć się szanować czas Twojej pracy zawodowej. Jeśli oni nie będą przekraczać Twojej zawodowej granicy, praca nie będzie też wkraczać w waszą sferę prywatną.

 

Określ granice, opracuj schematy

Chcąc zachować work-life balance, powinieneś nauczyć się wyznaczać również granice dotyczące miejsca i czasu pracy. Szczególnie kiedy pracujesz w ramach home office. Ustronne miejsce do pracy pozbawione jakichkolwiek rozpraszaczy oraz ustalone – choć elastyczne – godziny pracy to podstawowe ramy, jakie powinieneś określić i zachować. Ich określenie sprawi także, że te będą szanowane zarówno przez Twoich współpracowników, jak też domowników.

Pamiętaj też, aby samemu szanować swoje granice. Kiedy kończysz pracę, wyłączaj służbowy komputer i telefon, aby być z najbliższymi na 1000 procent!

 

Wyznacz jasne cele

Oczywiście każdemu, kto chce zadbać o właściwą równowagę między życiem zawodowym a osobistym, czasem może zdarzyć się zboczyć z wyznaczonej drogi. Skutecznym sposobem powrotu na właściwy tor jest posiadanie wyznaczonych jasnych celów – zarówno krótko-, jak i długoterminowych. Jeśli będziesz świadomy, dokąd zmierzasz i jak ważny jest cel, który chcesz osiągnąć, łatwiej będzie Ci zrezygnować z wszelkich rozpraszaczy. Poza tym wyznaczone cele będą Twoim harmonogramem, którego realizacja ułatwi Ci pracę w ściśle określonych ramach.

 

Zadbaj przede wszystkim o zdrowie

Troska o work-life balance bazuje na jeszcze jednej, niezwykle istotnej kwestii: odpowiedniej trosce o własne zdrowie. Dlatego wsłuchuj się w potrzeby własnego organizmu, jeśli niekiedy wymagałoby to od Ciebie przekroczenia granic dotyczących aktywności zawodowej. Odpowiednia ilość snu, regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta czy realizacja własnych pasji powinny stać się Twoim priorytetem. Odpowiednia kondycja psychiczna i fizyczna są podstawowym filarem każdej równowagi, tej zawodowo-prywatnej również.

A ty jak dbasz o swój work-life balance? Czy w Twoim przypadku można mówić o work-life balance czy raczej work-life blending? Czy o zachowanie zdrowej równowagi dbasz sam czy możesz też liczyć na wsparcie pracodawcy? Chętnie poznam Twoje doświadczenia w tym temacie.

[i] Tylko 22% Polaków jest zadowolonych ze swojego work-life balancehttps://prnews.pl/tylko-22-polakow-jest-zadowolonych-ze-swojego-work-life-balance-464395

Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy Raport Future 2024

Chcesz otrzymać raport o rynku pracy i zawodach przyszłości?
Dołącz do ponad 7108 subskrybentów mojego newslettera – otrzymasz go bezpłatnie!

W comiesięcznym newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje związane z rynkiem pracy przyszłości, o moich nowych publikacjach w mediach czy na blogu. A także promocjach na akredytowane kursy czy produkty w moim sklepie.
I jak u mnie także dużo inspiracji.

Kasia Syrówka

Kasia Syrówka

W ciągu swojego życia pracowałam chyba w każdym zawodzie, mam za sobą ogromne sukcesy i spektakularne porażki. W końcu postanowiłam, aby moje doświadczenia (z czasem poparte prestiżowymi certyfikacjami) przełożyć na pomoc innym. Od 12 lat zajmuję się rozwojem zawodowym swoich klientów. Czasem też piszę na blogu dzieląc się wskazówkami.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Raport Future
za 0 zł!

Rekomendowane wpisy

ArtykułyGallup®

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.

ArtykułyGallup®

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.

Artykuły

Mentorem być… Na czym polega profesjonalizacja mentoringu? Mentoring – to hasło, które coraz częściej gości nie tylko w organizacjach, ale