Skip to content

Work-life balance – jak zadbać o siebie?

Żyjemy w społeczeństwie, które wymaga od nas ciągłej aktywności zawodowej, gdzie rzeczywistość napędzana jest dodatkowo presją pieniądza i rozwoju. zachowanie w tak wymagającej rzeczywistości równowagi między życiem prywatnym a zawodowym nie jest proste. Z drugiej strony jest konieczne dla zachowania dobrej kondycji psychofizycznej. Jak możesz zadbać o siebie i swój work-life balance?

 

Work-life balance czy work-life blending?

Work-life balance – to jeszcze doniedawna hasło, którym chciało się wyróżnić większość organizacji. Troska o zachowanie granicy między życiem zawodowym a prywatnym pracownika było wyznacznikiem właściwego poziomu zarządzania w firmie. Wszystko uległo zmianie w momencie, kiedy pandemia covid-19 przeniosła pracowników z biur do ich własnych mieszkań. Idea work-life balance automatycznie przekształciła się w work-life blending, a życie zawodowe i prywatne stało się siecią naczyń połączonych.

 

Równowaga to równowaga

Bez względu na to czy po pandemii powróciłeś do pracy stacjonarnej czy pracujesz z poziomu własnego mieszkania, zachowanie odpowiedniej równowagi między tym, co dotyczy Twojej pracy a życiem osobistym jest niezwykle istotne. Umiejętność jej zachowania jest wyznacznikiem tego, jak dobrze radzisz sobie zarówno z obowiązkami zawodowymi i prywatnymi, a tym samym zachowujesz satysfakcję z każdej tych sfer, dbasz o swoje zdrowie i samopoczucie.

Tyle teorii. Jak work-life balance wygląda w praktyce? Ciekawy obraz prezentuje ostatnie badania przeprowadzone przez Novotel, wg którego tylko 12 proc. pracowników pracujących zdalnie myśli o pracy więcej niż miało to miejsce w przypadku pracy stacjonarnej w biurze. Co więcej, Polacy są przekonani, że mimo home office zachowują idealną równowagę między obowiązkami zawodowymi a prywatnymi. Z drugiej strony zastanawiające jest, dlaczego tylko 1/5 z nich jest zadowolona z tego faktu. Wymarzonym modelem współpracy Polaków jest poświęcanie na pracę 42 proc. a na sprawy prywatne 58 proc. dnia[i].

 

Poszukuj elastyczności

Warto pamiętać, że troska o work-life balance nie jest wyłączonym obowiązkiem pracodawcy. Oczywiście oferowanie przez niego różnorodnych rozwiązań w tym zakresie znacznie ułatwi zachowanie tej niezwykle cienkiej granicy. Jednak to czy Twoje życie zawodowe nie pochłonie Cię bez reszty zależy przede wszystkim od Ciebie. Dlatego sam powinieneś szukać skutecznych sposobów na zachowanie zdrowej równowagi.

Jednym z nich może być elastyczny model pracy, który dotyczy zarówno zindywidualizowanego czasu pracy, jak też miejsca, z którego wykonujesz swoje zawodowe obowiązki. Popularyzacja pracy zdalnej i hybrydowej w ostatnim czasie znacznie ułatwia negocjacje z pracodawcą w tym zakresie. Decydując się jednak na home office, powinieneś podjąć także rozmowy ze swoimi domownikami, którzy powinni nauczyć się szanować czas Twojej pracy zawodowej. Jeśli oni nie będą przekraczać Twojej zawodowej granicy, praca nie będzie też wkraczać w waszą sferę prywatną.

 

Określ granice, opracuj schematy

Chcąc zachować work-life balance, powinieneś nauczyć się wyznaczać również granice dotyczące miejsca i czasu pracy. Szczególnie kiedy pracujesz w ramach home office. Ustronne miejsce do pracy pozbawione jakichkolwiek rozpraszaczy oraz ustalone – choć elastyczne – godziny pracy to podstawowe ramy, jakie powinieneś określić i zachować. Ich określenie sprawi także, że te będą szanowane zarówno przez Twoich współpracowników, jak też domowników.

Pamiętaj też, aby samemu szanować swoje granice. Kiedy kończysz pracę, wyłączaj służbowy komputer i telefon, aby być z najbliższymi na 1000 procent!

 

Wyznacz jasne cele

Oczywiście każdemu, kto chce zadbać o właściwą równowagę między życiem zawodowym a osobistym, czasem może zdarzyć się zboczyć z wyznaczonej drogi. Skutecznym sposobem powrotu na właściwy tor jest posiadanie wyznaczonych jasnych celów – zarówno krótko-, jak i długoterminowych. Jeśli będziesz świadomy, dokąd zmierzasz i jak ważny jest cel, który chcesz osiągnąć, łatwiej będzie Ci zrezygnować z wszelkich rozpraszaczy. Poza tym wyznaczone cele będą Twoim harmonogramem, którego realizacja ułatwi Ci pracę w ściśle określonych ramach.

 

Zadbaj przede wszystkim o zdrowie

Troska o work-life balance bazuje na jeszcze jednej, niezwykle istotnej kwestii: odpowiedniej trosce o własne zdrowie. Dlatego wsłuchuj się w potrzeby własnego organizmu, jeśli niekiedy wymagałoby to od Ciebie przekroczenia granic dotyczących aktywności zawodowej. Odpowiednia ilość snu, regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta czy realizacja własnych pasji powinny stać się Twoim priorytetem. Odpowiednia kondycja psychiczna i fizyczna są podstawowym filarem każdej równowagi, tej zawodowo-prywatnej również.

A ty jak dbasz o swój work-life balance? Czy w Twoim przypadku można mówić o work-life balance czy raczej work-life blending? Czy o zachowanie zdrowej równowagi dbasz sam czy możesz też liczyć na wsparcie pracodawcy? Chętnie poznam Twoje doświadczenia w tym temacie.

[i] Tylko 22% Polaków jest zadowolonych ze swojego work-life balancehttps://prnews.pl/tylko-22-polakow-jest-zadowolonych-ze-swojego-work-life-balance-464395

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane wpisy

Samoświadomość. Jak wiedza o samym sobie wpływa na rozwój zawodowy?

Samoświadomość, czyli zdolność do zauważenia własnego potencjału i zasobów, jest jedną z podstaw życiowego sukcesu. Bez tej podstawowej wiedzy o
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Analityk

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej

Zasoby – Ty też je masz! Jak je wykorzystać?

Zasoby – Ty też je masz! Jak je wykorzystać? Zasoby kojarzą się najczęściej z kategorią ekonomiczną jako zapas, rezerwa. Warto
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Wizjoner

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej