Skip to content
Artykuły

W poszukiwaniu nowego. Powody, dla których zmieniamy pracę

Poszukiwanie pracy nadal kojarzone jest najczęściej z utratą dotychczasowego zatrudnienia. A przecież nowego miejsca zatrudnienia może być podyktowane zupełnie nowymi powodami, a rozglądać się za nim można nawet wtedy, kiedy posiadamy stabilne zatrudnienie. Jakie są powody zmiany pracy? Co jest dla nas ważniejsze: pieniądze czy rozwój? Czy mamy w sobie odwagę, aby poszukiwać nowego miejsca zawodowego spełnienia?

 

Pracownik niespełniony

Jednym z impulsów do zmiany pracy jest poczucie niedopasowania pracownika do aktualnie zajmowanego stanowiska czy firmy, w której pracuje. Niezadowolenie z dotychczasowego pracodawcy to powód, dla którego w III półroczu br. 26 proc. pracowników zmieniło pracę[i].

I chociaż jedynie 7 proc. pracowników przyznaje, że jest niezadowolonych ze swojej dotychczasowej pracy[ii], to samo zaangażowanie pracowników systematycznie maleje. W czwartym kwartale 2020 r. wynosiło 67 proc. w skali globalnej[iii], a w pierwszym półroczu

2021 r. w skali światowej spadło o 14 proc. a w Polsce aż co czwarty pracownik przyznaje, że zupełnie nie angażuje się w działalność firmy[iv].

Jak taka postawa pracowników przekłada się na losy organizacji? Te stoją aktualnie przed ogromnymi wyzwaniami. Oprócz problemów ze znalezieniem obsady dla wolnych stanowisk, muszą także pracować nad zatrzymaniem osób już zatrudnionych. A biorąc pod uwagę, że ponad 40 proc. pracowników bierze pod uwagę możliwość odejścia z pracy w ciągu najbliższego roku[v], to zadanie nie będzie należało do najprostszych.

Dodatkowym problemem jest wypalenie zawodowe pracowników, które w minionym roku dotknęło – w mniejszym lub większym stopniu – 78,5 proc. pracowników w Polsce[vi].

Potrzeba rozwoju

Co interesujące, współcześnie mamy do czynienia z coraz bardziej świadomym pracownikiem. I chociaż poszukiwanie nowego miejsca pracy trwa najczęściej od 1 do 3 miesięcy[vii], to Polacy coraz chętniej zmieniają miejsce zatrudnienia. Tylko w III kwartale mijającego roku 19 proc. Polaków zmieniło miejsce pracy w ostatnim półroczu[viii].

Wśród powodów zmiany pracy od lat króluje chęć wyższych zarobków (41 proc.) oraz korzystniejsze formy zatrudnienia u nowego pracodawcy (37 proc.). Jednak w czołówce powodów, dla których zmieniamy pracę jest również chęć rozwoju zawodowego. W III kwartale 2021 r. z tego powodu miejsce zatrudnienia zmieniło 36 proc. Polaków[ix]!

Poza tym możliwość rozwoju zawodowego w miejscu pracy jest kluczowe dla każdego pokolenia pracowników obecnego aktualnie na rynku pracy:

  • 74 proc. pokolenia Z,
  • 72 proc. pokolenia Y,
  • 60 proc. pokolenia X,
  • 54 proc. pokolenia Baby Boomers[x].

Patrząc na powyższe dane, nie dziwi fakt, że w skali całego roku możliwość rozwoju zawodowego była główną przyczyną poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia aż dla

68 proc. pracowników[xi].

Sens pracy

Poruszając temat powodów, dla których zmieniamy pracę, nie sposób ominąć jakże niezwykle ważnego zagadnienia jakim jest sens wykonywanej przez nas pracy. Tym bardziej, że ta zajmuje nam ¾ naszego życia i jest z reguły nieodłącznym elementem osobistego spełnienia. Kiedy zatem praca będzie miała sens? Przede wszystkim w momencie, kiedy będziesz mógł w niej wykorzystać swoje mocne strony. Poza tym istotne jest również dopasowanie zarówno stanowiska pracy, jak też powierzanych obowiązków do wrodzonych predyspozycji. Oczywiście posiadane wykształcenie, doświadczenie i praktyczne umiejętności wpływają także na to czy wykonywana przez Ciebie praca daje Ci spełnienie i satysfakcję. Jednak do 100-procentowego spełnienia konieczne jest uwzględnienie w karierze zawodowej Twoich talentów.

Czynniki wpływające na sens pracy[xii]

  • możliwość zaangażowania posiadanych zdolności i talentów w pracę
  • wykonywanie pracy całościowo, od początku do końca, a nie tylko jej fragmentów
  • postrzeganie, że Twoja praca ma znaczenie dla innych

Docenienie własnej wartości

To co ważne dla mnie w kontekście poszukiwania nowej pracy jest wysoki poziom samoświadomości pracowników. Nie tylko konkretyzujemy nasze oczekiwania wobec nowego pracodawcy, ale również znamy swoją wartość jako pracownika. Jak wskazują badania w momencie konieczności poszukiwania nowej pracy 85 proc. Polaków jest przekonanych, że znalazłoby jakąkolwiek pracę w ciągu półrocza, a 66 proc. wychodzi z założenia, że nowa praca byłaby tak samo dobra jak dotychczasowa a nawet lepsza[xiii].

Poza tym pracownicy coraz chętniej wychodzą ze swojej strefy komfortu w poszukiwaniu czegoś nowego. W III kwartale 2021 r. 28 proc. Polaków zdecydowało się na zmianę pracy, ponieważ… pracowali tak długo w poprzedniej pracy, że najwyższy czas ją zmienić[xiv]. To kolejny dowód na to, że przekonania o jednej pracy przez całe życie zupełnie się dezaktualizuje.

Niezwykła odwaga

Bez względu na to, jaki jest powód, dla którego chcemy zmienić pracę, tego rodzaju decyzja wymaga ogromnej odwagi. Szczególnie w sytuacji, kiedy dotychczasowy pracodawca zapewnia stabilne warunki zatrudnienia i satysfakcjonującą pensję. Jak jednak wskazują przytoczone wyżej badania, pieniądze i „bezpieczna” umowa o pracę to nie wszystko, co liczy się w aktywności zawodowej. Cieszę się, że za decyzją o zmianie pracy coraz częściej stoi dążenie do zawodowego i osobistego spełnienia. I choć podjęcie takiej decyzji nie jest proste, to jeśli kiedykolwiek pomyślisz o tym, aby zmienić pracę, to będzie to doskonałym dowodem na to, że rzeczywiście tego potrzebujesz. Oczywiście pomysł na to jak skutecznie to zrobić może pojawić się dopiero z czasem. Niekiedy też będziesz potrzebował wsparcia profesjonalisty (służę pomocą jako mentor rozwoju zawodowego i osobistego). Najważniejsze jest jednak, abyś nie porzucił tej myśli. Zmiana pracy – choć niełatwa – to jedna na najważniejszych decyzji w życiu każdego z nas. Życzę Ci odwagi do przeprowadzenia tej zmiany.

 

[i] Randstad, Monitor rynku pracy. Wyniki 45. edycji badania. Październik 2021, s 10.

[ii] Ibidem, s. 15.

[iii] Kincentric, Zaangażowanie pracowników: jak się zmieniało w 2020 r. i co to oznacza na przyszłość. 2020, s. 2.

[iv] PAP, Spada zaangażowanie polskich pracowników, a ich nastrój się pogarsza. Fala masowych odejść może dotrzeć również do Polskihttps://www.pap.pl/mediaroom/937652%2Cspada-zaangazowanie-polskich-pracownikow-ich-nastroj-sie-pogarsza-fala-masowych

[v] Microsoft, Work Trend Index 2021https://www.microsoft.com/en-us/worklab/work-trend-index/hybrid-work

[vi] Mindy, Wellbeing mentalny pracowników w Polsce. wrzesień 2021, s. 25.

[vii] Randstad, Monitor rynku pracy. wynik 45. edycji badania. Październik 2021, s. 12.

[viii] Ibidem, s. 6.

[ix] Ibidem, s. 10.

[x] Devire, Raport #RynekZmiany Pracy 2021. Rynek pracy po roku pandemii – w poszukiwaniu równowagi. 2021, s. 13.

[xi] Randstad, Empolyer brand research 2021, s. 11.

[xii] Zwiększanie motywacyjnego potencjału pracy z wykorzystaniem badań opinii pracownikówhttps://badaniahr.pl/biblioteka/zwiekszanie-motywacyjnego-potencjalu-pracy-z-wykorzystaniem-badan-opinii-pracownikow/111

[xiii] Randstad, Monitor rynku pracy. wynik 45. edycji badania. Październik 2021, s. 29.

[xiv] Ibidem, s. 10.

Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy Raport Future 2024

Chcesz otrzymać raport o rynku pracy i zawodach przyszłości?
Dołącz do ponad 7108 subskrybentów mojego newslettera – otrzymasz go bezpłatnie!

W comiesięcznym newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje związane z rynkiem pracy przyszłości, o moich nowych publikacjach w mediach czy na blogu. A także promocjach na akredytowane kursy czy produkty w moim sklepie.
I jak u mnie także dużo inspiracji.

Kasia Syrówka

Kasia Syrówka

W ciągu swojego życia pracowałam chyba w każdym zawodzie, mam za sobą ogromne sukcesy i spektakularne porażki. W końcu postanowiłam, aby moje doświadczenia (z czasem poparte prestiżowymi certyfikacjami) przełożyć na pomoc innym. Od 12 lat zajmuję się rozwojem zawodowym swoich klientów. Czasem też piszę na blogu dzieląc się wskazówkami.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Raport Future
za 0 zł!

Rekomendowane wpisy

Mentoring

Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś, kim jest mentor i jak może wpłynąć na Twój rozwój zawodowy? W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu,

Mentoring

Przyjrzyjmy się bliżej koncepcji programów mentoringowych, ich kluczowym elementom oraz praktycznym krokom niezbędnym do ich skutecznego wdrożenia. Niezależnie od tego,

Mentoring

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co to jest mentoring? Choć termin ten często pojawia się w rozmowach o rozwoju osobistym i