Skip to content

Twój rozwój i świat online

Twój rozwój i świat online. Jak wirtualna rzeczywistość sprzyja budowaniu kariery zawodowej?

Od kilku lat świat online na dobre zagościł w naszym życiu. Dziś w internecie nie tylko dokonujemy zakupów czy śledzimy znajomych w social mediach, ale przede wszystkim wykorzystujemy globalną sieć w aktywności zawodowej. Świat online jest także furtką do budowania zawodowej kariery. Jak wykorzystać jego możliwości, aby zapewnić sobie stabilną zawodową przyszłość?

Zaprogramowany świat, czyli kiedy prognozy stają się rzeczywistością…

To, jaką rolę wirtualny świat będzie pełnił w życiu zawodowym człowieka, podkreślałam w moim Raporcie Future. Rynek pracy i zawody przyszłości 2020. Raport powstał jeszcze w 2019 r., czyli przed wybuchem covid-19. Jednak już wtedy zwracano szczególną uwagę na coraz śmielsze wkraczanie w nasze życie robotyzacji, automatyzacji czy rozwiązań cyfrowych.

Jednym z trendów, na który wówczas zwracałam uwagę, było programowanie świata. Otaczająca nas rzeczywistość to tak naprawdę ogromny zbiór danych. Aby móc się w nim odnaleźć, konieczne jest nie tylko ich dostrzeżenie, ale przede wszystkim zrozumienie prawidłowości, jakie nimi rządzą. Przyznaję, że kiedy pisałam o tym te cztery lata temu, miałam lekkie poczucie, że to wszystko jeszcze przed nami. Dziś, kiedy od dobrych kilkunastu miesięcy w naszą rzeczywistość wpisują się rozwiązania AI, a od kilku tygodni sama testuję szereg narzędzi z tej kategorii, jestem pod wrażeniem jak bardzo zmieniła się nasza rzeczywistość w ciągu tych kilku lat.

Co ważne, trend ten wcale się nie zatrzymał. Wręcz odwrotnie: mam wrażenie, że nowoczesne technologie nabierają coraz większego tempa. Jak Ty masz odnaleźć się w tym świecie? Przede wszystkim nie stronić od niego. Bez względu na Twoją sympatię do tego rodzaju rozwiązań, powinieneś zapoznać się z możliwościami jakie stwarzają. Dowodem na to, że się da, jestem ja sama, która te jeszcze niespełna pięć lat temu nic nie wiedziała o działalności online, technologicznych narzędziach, rozwiązania AI… A dziś? Rozwijam swoją markę online, realizuję w sieci swoje usługi, optymalizuję pracę wykorzystując narzędzia AI. I choć oswojenie się z niektórymi rozwiązaniami nie jest łatwe i wymaga sporo czasu, zapewniam Cię, że warto włożyć ten wysiłek w kształtowanie swojej zawodowej przyszłości. Dobrze czytasz: każda nowa technologia, na którą się otworzysz, z czasem może okazać się narzędziem, które będziesz wykorzystywać w swojej codziennej pracy. Myślę, że pamiętasz jeszcze czasy, kiedy nawet nie wiedziałeś o istnieniu Asany, Notion czy Figmy. Jestem przekonana, że przynajmniej z jednego z nich korzystasz dziś na stałe 😉

Nowoczesne media = Ty jako ekspert

W przytoczonej wcześniej edycji Raportu Future zwracałam również uwagę na tzw. nową ekologię mediów. Już wtedy wykorzystanie świata online do kreowania własnego wizerunku był jednym z głównych trendów. Chociaż szczerze mówiąc w tamtym czasie SM kojarzyły się prędzej z lifestylowymi influencerami niż ekspertami z wąskich branż.

Wystarczyło niespełna pięć lat, aby nawet Facebook, TikTok czy YouTube stały się kanałami do tworzenia eksperckiego contentu. Sam przyznaj, ile specjalistycznych kanałów z branży śledzisz regularnie? Kto jest Twoim autorytetem w interesującej Cię dziedzinie? A teraz zadaj sobie jeszcze jedno, bardzo istotne pytanie: za co cenisz właśnie te osoby, które śledzisz? Co je wyróżnia wśród innych branżowych specjalistów obecnych w sieci?

Jestem przekonana, że wśród Twoich odpowiedzi pojawiły się dwa hasła: „autentyczność” oraz „wysoka jakość”/ ”profesjonalizm”/rzetelność”. I to jest właśnie przepis na budowanie eksperckiej marki w sieci. Prezentowanie specjalistycznej wiedzy w sposób rzetelny, a jednocześnie autentyczny. Tylko marki osobiste, których wizerunek, cały tworzony content i wiedza, jaką przekazują płyną z ich wnętrza i wyznawanych wartości, są rzeczywistymi ekspertami. Warto o tym pamiętać, chcąc budować własną markę ekspercką online.

Warto to robić z kilku zasadniczych powodów:

  • Prezentując swoją wiedzę i branżowe doświadczenia, stajesz się inspiracją i źródłem informacji dla osób z branży.
  • Wypowiedzi na bieżące tematy dotyczące branży, w której się specjalizujesz, potwierdzają Twoje wysokie kompetencje i doskonałą znajomość tematu.
  • Zdobywanie nowych kontaktów buduje Twoją sieć kontaktów, która może okazać się przydatna w różnych momentach zawodowej kariery.
  • Tworząc regularnie wysokiej jakości branżowy content, zdobywasz zaufanie swoich odbiorców.
  • Pamiętaj, że w gronie obserwujących Twój profil mogą być potencjalni kontrahenci czy przyszły pracodawca (nawet w przypadku, kiedy aktualnie nie rozglądasz się za nowym miejscem zawodowym).

Internet stwarza dziś naprawdę szerokie możliwości w kontekście budowania eksperckiej marki. Przyznaję, że nie korzystanie z tych możliwości jest tak naprawdę działaniem na swoją szkodę. Będąc niewidocznym w sieci, o wiele trudniej jest zdobyć branżowe kontakty, nowych kontrahentów czy nawet zaprezentować się rekruterom w procesie poszukiwania nowej pracy. Dlatego nie bagatelizuj tego zagadnienia i już dziś zadbaj o swoją markę osobistą w sieci.

Rozwój w „sieci”

Niezaprzeczalną zaletą świata online w kontekście rozwoju zawodowego czy osobistego jest możliwość korzystania z szerokiej puli szkoleń, warsztatów czy programów talentowych/mentoringowych niemal z każdego miejsca na świecie. Z pewnością zgodzisz się ze mną, że możliwość udziału w specjalistycznych, branżowych szkoleniach z poziomu własnego biurka jest nie tylko komfortowe, ale również pozwala zaoszczędzić sporo czasu i kosztów związanych z uczestnictwem w zajęciach stacjonarnych. Oczywiście w żaden sposób nie neguję udziału w branżowych konferencjach, realizacji studiów na uczelniach wyższych czy korzystania z innych stacjonarnych form edukacji/rozwoju. Chcę jednak podkreślić, że wirtualna rzeczywistość otwiera przed nami naprawdę szerokie pole manewru w kontekście podnoszenia aktualnych i zdobywania nowych kwalifikacji. Dziś, aby uczestniczyć w eksperckiej konferencji z Twojej branży, nie musisz jechać na drugi kraniec Polski. Wystarczy, że włączysz swój komputer, wykupisz bilet na wydarzenie (o ile taki jest wymagany, bo w sieci znajdziesz naprawdę dużo darmowych materiałów rozwojowych – chociażby na syrowka.com 😉) i zalogujesz się do platformy we wskazanym terminie.

Zaletą programów szkoleniowych online jest również ich szeroki wachlarz, co pozwala na pełne dostosowanie oferty szkoleniowej do swoich realnych potrzeb rozwojowych. A jeśli rozglądasz się za profesjonalnym programem mentoringowym z zakresu nowoczesnych technologii (w tym świata online i AI), a poza tym jesteś pracownikiem 40+, już dziś zachęcam Cię do udziału w moim autorskim Programie mentoringowym Reverse. Druga edycja programu rusza wprawdzie na początku przyszłego roku, ale już teraz otwieramy listę zapisu dla zainteresowanych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj 👉 https://bit.ly/3EdtHao

Myślę, że nie potrzebujesz więcej argumentów przekonujących Cię do wagi, jaką odgrywa świat online w Twoim rozwoju. Wirtualna rzeczywistość daje naprawdę ogrom możliwości. Pytanie czy każdy z nas je doceni i będzie w stanie w pełni wykorzystać potencjał, jaki ze sobą niosą. A Ty na jakim etapie wykorzystywania świata online jesteś?

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane wpisy

Mentorem być… Na czym polega profesjonalizacja mentoringu?

Mentorem być… Na czym polega profesjonalizacja mentoringu? Mentoring – to hasło, które coraz częściej gości nie tylko w organizacjach, ale
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Współzależność

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Rozwijanie innych

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej

Lider przyszłości

Włączający, empatyczny a może wizjoner… Jaki będzie lider przyszłości? Lider – osoba, której model zarządzania rzutuje nie tylko na pracowników
Czytaj więcej