Skip to content
Artykuły

To jest Twój czas: czas na rozwój!

Zabiegany w codziennych obowiązkach wychodzisz z założenia, ż Twoja dobra jest za krótka. Praca, opieka nad dziećmi, zarządzanie domowym budżetem – kto w tym wszystkim jest w stanie znaleźć wolną chwilę? Tak mija Twoje życie… A kiedy ockniesz się po kilku, a nawet kilkunastu latach, okaże się, że w tym wszystkim zagubiłeś coś bardzo ważnego: siebie!

 

Rozwój osobisty – przełamywanie barier

Kiedyś spotkałam się z bardzo mądrym powiedzeniem: Kto się nie rozwija, ten się cofa. Rozwój osobisty jest – wbrew pozorom – bardzo istotną kwestią w naszym życiu. Jestem przekonana, że nawet jeśli jesteś specjalistą w swojej dziedzinie i wydaje się, że osiągnęłaś niemal wszystko, to towarzyszy Ci poczucie, że ciągle możesz nauczyć się czegoś nowego bądź doszlifować posiadane już umiejętności. Dążenie do rozwoju jest naturalną potrzebą człowieka. Niestety często jest jeszcze bagatelizowana – zarówno przez pracodawców, jak też nas samych.

Definicji rozwoju jest bardzo wiele. Do mnie szczególnie przemawia zakładająca, że rozwój osobisty należy wiązać z przełamywaniem wszelkich barier, które ograniczają człowieka. Często osadzone są one w podświadomości. Ich wyeliminowanie lub zredukowanie przyczynia się do wzrostu efektywności działań[i]. Zarówno w swojej pracy zawodowej, jak też we własnym życiu przekonałam się, że rozwój – ten świadomy – bardzo często wiąże się z wychodzeniem z własnej strefy komfortu, rezygnacją z niektórych dóbr, przełamywaniem własnych lęków. Jestem przekonana, że masz podobne spostrzeżenia. Przyznaj się: samej zdarzyło Ci się twierdzić, że nie rozwijasz się, bo… nie masz na to czasu. Czy rzeczywiście go nie miałaś, czy to była jedynie wymówka, aby pozostać we własnej strefie komfortu i nie musieć mierzyć się z „nowym”?

 

W poszukiwaniu sensu pracy i samego siebie

Rozwój, zarówno ten osobisty, jak też zawodowy odgrywa istotną rolę w życiu każdego z nas. Gdybym sama się nie rozwijała i ciągle doskonaliła, moje życie byłoby… nudne ? Poza tym jak długo można zajmować się tymi samymi rzeczami bez perspektywy poznawania nowych zagadnień czy doskonalenia tych już znanych? Co więcej, praca zawodowa z pominięciem osobistych aspiracji doprowadzi jedynie – prędzej czy później – do zawodowego wypalenia a nie sukcesów. A przecież większość z nas chce osiągać te drugie, prawda?

To, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa rozwój potwierdzają również liczne badania. Poczucie sensu wykonywanej pracy (73 proc.) oraz możliwości rozwoju oferowane przez miejsce pracy (69 proc.) to aspekty utożsamianie przez Polaków ze poczuciem szczęścia w pracy[ii]. Co więcej, możliwości rozwoju zawodowego to powód, dla którego 68 proc. Polaków jest gotowych zmienić pracę[iii].

W kontekście rozwoju nie możesz zapominać, że ten zawodowy jest jedynie składową Twojego rozwoju osobistego. Poszłabym nawet dalej twierdząc, że podstawą rozwoju zawodowego jest odpowiedni poziom samoświadomości i dbałość o rozwój osobisty. Tylko znając samą siebie, swoje mocne strony i predyspozycje będziesz wiedziała, dokąd chcesz zmierzać w życiu zawodowym i jakie cele pragniesz osiągnąć.

 

Magiczne słowo: rezyliencja

Chciałabym, żebyś wyobraziła sobie teraz pewną sytuację. Kobieta, mama dwójki dzieci, od zawsze poświęcała się dla kogoś. Całe swoje zawodowe życie podporządkowała dzieciom – ich wychowaniu, edukacji, pasjom. Chociaż pracowała na dość wysokim stanowisku, które gwarantowało jej stabilną pensję, czuła, że stoi w miejscu. Kiedy jednak myślała o tym, żeby poświęcić więcej uwagi swojemu rozwojowi, zawsze pojawiało się coś ważniejszego: mąż, dzieci, zawodowe projekty, brak czasu… Aż w pewnym momencie poczuła, że doszła do ściany. Nic już ją nie cieszyło, pracę wykonywała automatycznie bez większego zaangażowania, a dzieci, dla których zawsze odsuwała swoje potrzeby na drugi plan wyrosły i wyfrunęły z domu. Ona zaś została z poczuciem niespełnienia, wręcz rozczarowania swoim życiem…

Po co Ci opowiadam tę historię? Wiele kobiet, z którymi miałam okazję pracować, były właśnie w takim punkcie. Ba! Sama w nim byłam jeszcze kilkanaście lat temu: pracując tylko po to, aby utrzymać rodzinę, pewnego dnia uświadomiłam sobie, że w wieku dwudziestu kilku lat jestem zgorzkniała i zrezygnowana, jakbym przeżyła już swoje życie. Wiesz co wtedy zrobiłam (oprócz tego, że śmiertelnie się przestraszyłam samej siebie)? Zdecydowałam, że muszę zmienić swoje życie i postawić na siebie. Fakt, że dotarłam do mentalnego „dna” sprawił, że zdobyłam siły, żeby się z niego odbić i na nowo zacząć kreować własną historię. Na tym właśnie polega rezyliencja – zdolność odbudowania utraconych sił i dostosowania się zmian otoczenia. Co więcej, każda z nas – nawet Ty – w każdym momencie może zadecydować, że zawraca z niewłaściwej drogi i zaczyna walczyć o swój rozwój. Dlatego nie szukaj do tego lepszej okazji, tylko zacznij działać od dziś, od teraz…

 

TERAZ JA! – Twój program rozwojowy

Jeśli szukasz sposobu na to, żeby od teraz zacząć pracę nad swoim rozwojem osobistym, chcę Ci zaproponować konkretne rozwiązanie. TERAZ JA! – Zbuduj poczucie własnej wartości to mój autorski program rozwojowy, do którego ruszyły właśnie zapisy. Nad treścią programu pracowałam przez ostatnie pół roku, a całość oparłam na własnych zawodowych i prywatnych doświadczeniach oraz nurcie psychologii pozytywnej. Całość składa się z 6 etapów, a każdy trwa miesiąc. Zapisując się do programu, otrzymujesz dostęp do aplikacji, w ramach której masz zagwarantowane nie tylko wiedzę merytoryczną, ale również szereg wyzwań rozwojowych. Aplikacja pozwoli Ci nie tylko codziennie pracować nad wypracowaniem dobrych nawyków, ale również realizować program w czasie i miejscu dogodnym dla Ciebie. Uzupełnieniem całości jest grupa wsparcia innych uczestników programu oraz możliwość skorzystania z sesji mentoringowej 1:1.

Zaczynamy 5 maja 2022 od warsztatu rozwojowego. Potem praktykujemy wypełniając misje, aż dojdziemy do nawyku poprawiającego nasze samopoczucie, pewność siebie i dobrostan.

Kolejne etapy rozwoju rozpoczynać będziemy w „urodziny miesiąca”, tj. 6.06; 7.07; 8.08; 9.09; 10.10.

Dla kogo jest ten program? Dla kobiet zdecydowanych, które chcą wziąć życie w swoje ręce i zawalczyć w końcu o swój rozwój. Jestem przekonana, że jesteś właśnie taką kobietą…

Nie czekaj na kolejną okazję, bo ta może się nie zdarzyć. Program, który rusza 5 maja 2022 to jedyna edycja w tym roku. Nie odkładaj rozwoju na później! Zapisz się już dziś:

https://bit.ly/3xlehyq

Czekam na Ciebie 5 maja o godz. 18.00 na pierwszym spotkaniu w ramach programu ?

Ps. A jeśli chcesz, żeby było Ci raźniej realizować program, namów swoją przyjaciółkę. Zapisując się we dwie, otrzymacie przez cały program możliwość konsultacji ze mną w zakresie waszych postępów.

 

 

 

[i] D. Becker-Pestka, J. Kołodziej, K. Pujer, Rozwój osobisty i zawodowy. Wybrane problemy teorii i praktyki. Wrocław 2017, s. 9.

[ii] JobHouse, Great Digital, Szczęście w pracy Polaków. Raport z badania 2020. S. 8.

[iii] Devire, Raport #RynekZmianyPracy 2021. S. 26.

Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy Raport Future 2024

Chcesz otrzymać raport o rynku pracy i zawodach przyszłości?
Dołącz do ponad 7108 subskrybentów mojego newslettera – otrzymasz go bezpłatnie!

W comiesięcznym newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje związane z rynkiem pracy przyszłości, o moich nowych publikacjach w mediach czy na blogu. A także promocjach na akredytowane kursy czy produkty w moim sklepie.
I jak u mnie także dużo inspiracji.

Kasia Syrówka

Kasia Syrówka

W ciągu swojego życia pracowałam chyba w każdym zawodzie, mam za sobą ogromne sukcesy i spektakularne porażki. W końcu postanowiłam, aby moje doświadczenia (z czasem poparte prestiżowymi certyfikacjami) przełożyć na pomoc innym. Od 12 lat zajmuję się rozwojem zawodowym swoich klientów. Czasem też piszę na blogu dzieląc się wskazówkami.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Raport Future
za 0 zł!

Rekomendowane wpisy

Artykuły

W dzisiejszych czasach, gdzie zmiany na rynku pracy zachodzą w zawrotnym tempie, rola menedżera ewoluuje szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Menedżer

ArtykułyGallup®

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.

ArtykułyGallup®

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.