Skip to content
Artykuły

Talenty całego zespołu, czyli gramy do jednej bramki

…jako rodzina przede wszystkim !

Obecnie dostępnych jest wiele narzędzi, poprzez które można zachęcić zespół do rozwoju i współpracy, co pozwala również na unikanie niekorzystnych sytuacji. Jedną z takich metod jest wykonanie testu, który określa poszczególne talenty według Gallupa w odpowiedniej kolejności. Jeśli chcesz efektywnie zarządzać zespołem i angażować swoich ludzi, ten sposób jest właśnie dla Ciebie!

OD CZEGO W TAKIM RAZIE ZACZĄĆ?

 1. Bądź atrakcyjny dla potencjalnych oraz obecnych pracowników – zbuduj miejsce, w którym osoby zatrudnione znają swoje mocne strony. Obecnie ludzie szukający zatrudnienia oczekują czegoś więcej, niż tylko samej wypłaty – większość osób zauważyła, że warto ciągle się rozwijać i poznawać swoje zdolności i umiejętności, dzięki czemu można umocnić swoją pozycję w danej firmie oraz nawet awansować na stanowiska, które im najbardziej odpowiadają.
  To znacznie poprawia wydajność pracowników oraz efektywność ich pracy, ponieważ wykonują dokładnie te zadania, które im pasują i sprawdzają się w nich najlepiej. To pokazuje, że pracodawcy nadal mają problemy.
  Z dobieraniem odpowiednich stanowisk do danych osób! W takim wypadku firma, kojarzona z wykorzystywaniem testu talentów, będzie o wiele bardziej atrakcyjna dla potencjalnego pracownika, a zwłaszcza takiego, którego celem jest rozwój i doskonalenie się na danym stanowisku. Jest to obopólna korzyść – pracownik otrzymuje szansę na zdobycie świetnego doświadczenia, a firma zyskuje ambitną osobę do realizacji swoich celów.
 2. Wyjaśnij, na jakich zasadach funkcjonuje firma. Gallup oferuje rozwiązania dotyczące zatrudniania nowych pracowników, opierające się na poszczególnych talentach, co znacznie ułatwia dopasowanie pracownika do specyficznej roli w miejscu pracy. Na wstępie warto zapoznać kandydata ze sposobem pracy – nie każdy może być zaznajomiony z tym systemem, a szczegółowe informacje mogą tylko zachęcić potencjalnego pracownika: dostaje on przecież szanse na rozwój i doskonalenie się oraz możliwość pracy na idealnym dla niego stanowisku!
 3. Stwórz w firmie jeden, wspólny język. Najlepiej, aby każdy miał wiedzę na temat różnych talentów (nie tylko swoich) – dzięki temu o wiele łatwiej jest porozumieć się osobom o dość skrajnych cechach. Każda z nich będzie wtedy świadoma z czym się „mierzy”, a nawet często zdystansowana do metodyki pracy drugiej osoby, co przyczyni się do zmniejszenia ilości możliwych konfliktów. Ponadto, o wiele łatwiej zacząć projekt, dzieląc się swoimi umiejętnościami, określanymi jako talenty. Zadając proste pytania typu:
  Jak najlepiej Ci się pracuje? Jak lubisz zarządzać? Czego oczekujesz od managera/osoby zarządzającej? Jak możemy współpracować?, jesteśmy w stanie mniej więcej ocenić, z kim „mamy do czynienia”. Warto pamiętać, że jest to zadanie głównie leaderów, aby każdy pracownik był zapoznany z testem oraz rozwijał się w danym zakresie. Dobrze jest dużo o tym rozmawiać, by stało się to czymś naturalnym, a każdy talent był tak samo doceniony.

BRZMI ŚWIETNIE I PROSTO, PRAWDA?

Wygląda to niczym struktura firmy idealnej, z której nie ma ochoty wychodzić do domu, jeśli tylko spełnisz powyższe wymagania. Znajomość talentów swoich pracowników jest czymś niesamowicie cennym. Działania związane z zespołem, oparte na tej wiedzy (jak chociażby systemy motywacyjne czy coaching) będą nie tylko podnosić jakość wykonywanych zadań, ale zdecydowanie zwiększać efektywność pracy całego zespołu. Jak jeszcze lepiej zagłębić się w temat i wykorzystać testy, określające talenty? Tego dowiesz się w kolejnej części artykułu!

NAJBARDZIEJ POŻĄDANE UMIEJĘTNOŚCI

W styczniu 2019r opublikowany został spis najbardziej pożądanych umiejętności miękkich i twardych na znanym portalu – LinkedIn. Bardzo często trudno jest zauważyć w sobie te cechy, podczas gdy w rzeczywistości są one dość silne! Znając talenty pracowników i przedstawiając je w odpowiedni sposób, można łatwo przekazać osobom z zespołu ich zalety. Taki zabieg znacznie podniesie motywację pracowników i zachęci ich do dalszego rozwoju. Każdy będzie czuł się doceniony, gdy wskaże mu się jego talenty i przypasuje do idealnych cech, przedstawionych w najnowszych spisach. Kreatywność jest zdecydowanie związana z odkrywczością, umiejętność perswazji wiąże się z wieloma talentami, jak na przykład z poważaniem, dowodzeniem czy nawet czarem! Zdolność do dobrej współpracy, czyli cecha bardzo pożądana przy pracy w zespole, jest zdecydowanie związana z indywidualizacją, natomiast adaptacja to czysta elastyczność. Zarządzanie sobą w czasie? To bardzo mocno wiąże się na przykład ze strategiem. Z pewnością każda osoba odnajdzie w sobie talenty, które można dopasować do pożądanych umiejętności pracownika, co zdecydowanie podniesie Twoją samoocenę. To bezpośrednio przełoży się na Twoją wydajność pracy!

Jako manager (również jako szef zespołu dziecięcego, potocznie nazywany rodzicem):

 1. Zachęcaj ludzi do robienia tego, w czym są najlepsi. Wzmacniaj ich pozycję, doceniaj i oferuj zadania, które są dla nich stworzone. Statystyki pokazują, że jedynie mały procent pracowników wykonuje zadania każdego dnia, w których sprawdza się najlepiej. Podniesienie odsetku osób wykorzystujących swoje mocne strony przyczyni się do szybszego rozwoju firmy oraz bardziej efektywnego wykonywania zleceń. A skąd mieć taką wiedzę, kto, w czym jest najlepszy? W tym właśnie pomagają talenty według Gallupa, które pokazują mocne strony i możliwości. Dlatego zdecydowanie warto wykonać test wśród pracowników.
 2. Zadbaj o odpowiedni system motywacyjny. Jest to bardzo ważny aspekt, którego brakuje w wielu firmach. Często osoby zatrudnione nie są w żaden sposób motywowane, a jedyny feedback, jaki otrzymują to tylko krytyka. Nie jest to w żaden sposób motywujące i zdecydowanie nie poprawia efektywności pracy zespołu. Mając wiedzę na temat talentów swoich pracowników, można motywować ich w odpowiedni sposób. Dla osoby, u której rywalizacja jest wysoko, motywujące będzie postawienie jej zadania, celu do „wygrania”, „rekordu do pobicia” i rozmawianie z nią o tym właśnie w taki sposób. U kogoś z uczeniem się, motywująca na pewno okaże się możliwość do nauki nowych rzeczy. Warto w ten sposób prowadzić coaching na różnych zebraniach, by zmaksymalizować efekty pracy i podnieść jej wydajność.
 3. Wzmocnienie poczucia wartości człowieka to kolejny ważny aspekt, przyczyniający się do zwiększenia efektywności działania. Wydaje się to błahe i nieistotne, jednak poczucie własnej wartości ma bardzo duży wpływ na podejmowanie decyzji, wykonywanie zadań i komunikację w zespole. Pokazanie pracownikom ich mocnych stron, rozwijanie ich, działanie na ich podstawie, znacznie poprawi wizję samego siebie. Ludzie przekonają się, że znajomość własnych talentów ma plusy nie tylko w pracy, ale i w życiu osobistym, co spowoduje większe poczucie jedności z firmą, która im to zapewniła. To jest strategia utrzymania pracownika, która jest najlepszą obroną na konkurencyjnym rynku pracy. Zatrzymanie pracownika w firmie, poprzez oferowanie mu ciągłego rozwoju, odpowiedniego systemu motywacji i wręcz wymarzonego stanowiska i dobrze dobranych zadań, to coś, o co powinien zadbać każdy pracodawca. Dzięki temu można szkolić osoby i ciągle iść do przodu, zamiast stać w miejscu, skupiając się na napływie nowych, niebędących jeszcze w temacie. Niezaprzeczalnym faktem jest to, że rotacja pracowników i tak następuje (jak również zatrudnianie kolejnych) – warto jednak podzielić się na sekcje i skupić się na obu grupach, poszerzając cały czas tą bardziej zaawansowaną. Dzięki temu można zbudować silną strukturę firmy, o niezaprzeczalnie wysokiej wydajności i efektywności, która zdecydowanie nie będzie oferowała przykrych obowiązków, a ciekawe wyzwania i realne do wykonania zadania każdego dnia.

Podsumowując:

Przedstawione powyżej punkty, wyjaśniają, pracowników oraz jak wykorzystywać tę wiedzę w praktyce, by podnieść efektywność pracy zespołu. Nie jest to oczywiście element niezbędny w pracy firmy, ale zdecydowanie przydatny i zapewniający utrzymanie pracowników w zespole. Zapewniając swoim pracownikom ciągły rozwój i działanie w obszarze ich umiejętności i zainteresowań, stajesz się leaderem przodującym na rynku. Twoi pracownicy otrzymują nie tylko narzędzie do pracy, ale również do komunikacji międzyludzkiej, co przekłada się na lepszą pracę w zespole i porozumienie pomiędzy jego członkami. Te wszystkie aspekty są niesamowicie ważne w każdej firmie i zdecydowanie warto o nie zadbać.

 

ps. pamiętaj złotą radę: pracownika w sytuacji kryzysowej można zwolnić, własnego dziecka- nigdy! Zatem staraj się być dobrym rodzicem!:)

Kasia

Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy Raport Future 2024

Chcesz otrzymać raport o rynku pracy i zawodach przyszłości?
Dołącz do ponad 7108 subskrybentów mojego newslettera – otrzymasz go bezpłatnie!

W comiesięcznym newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje związane z rynkiem pracy przyszłości, o moich nowych publikacjach w mediach czy na blogu. A także promocjach na akredytowane kursy czy produkty w moim sklepie.
I jak u mnie także dużo inspiracji.

Kasia Syrówka

Kasia Syrówka

W ciągu swojego życia pracowałam chyba w każdym zawodzie, mam za sobą ogromne sukcesy i spektakularne porażki. W końcu postanowiłam, aby moje doświadczenia (z czasem poparte prestiżowymi certyfikacjami) przełożyć na pomoc innym. Od 12 lat zajmuję się rozwojem zawodowym swoich klientów. Czasem też piszę na blogu dzieląc się wskazówkami.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Raport Future
za 0 zł!

Rekomendowane wpisy

Artykuły

W dzisiejszych czasach, gdzie zmiany na rynku pracy zachodzą w zawrotnym tempie, rola menedżera ewoluuje szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Menedżer

ArtykułyGallup®

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.

ArtykułyGallup®

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.