Skip to content
Artykuły

Rozwój w obliczu zmian – Twój nowy standard

Zmiana – standard Twojego rozwoju

Tak dużo we współczesnych czasach mówi się o rozwoju, zarówno tym zawodowym, ja też osobistym. Zdobywanie nowych kompetencji, korzystanie z programów mentoringowych i transferu wiedzy, akceptacja i nauka innowacyjnych rozwiązań technologicznych – to wszystko wydaje się być konieczne na współczesnym rynku pracy. Jednak jedyną rzeczą, jaką aktualnie można być pewnym w kontekście budowania ścieżki kariery jest… zmiana. Jak ją wykorzystać do własnego rozwoju?

Wszystko płynie, a świat się zmienia.

O zmienności i niepewności świata wiedział już Heraklit z Efezu. Wszystko płynie i nic nie pozostaje takie samo – jakże wielka prawda tkwi w jego słowach. I chociaż filozof wypowiedział je tysiące lat temu, zmienność i niepewność są realiami naszej współczesności. Aby się o tym przekonać, nie trzeba sięgać pamięcią zbyt daleko. I chociaż myśląc o zmianach, w pierwszej kolejności przychodzą Ci być może na myśl czasy rozwoju kapitalizmu w Polsce na początku lat 90., to wystarczy sięgnąć pamięcią zaledwie 2-3 lata wstecz, żeby dostrzec różnice między tamtym a dzisiejszym światem. Wiem, że brzmię nieco filozoficznie, ale chcę Ci uświadomić, że zmiana… dzieje się dziś, nawet w tym momencie, kiedy czytasz ten artykuł. Zmiana jest na stałe wpisana w nasze życie. Dotyczy wielu aspektów naszego życia i nie sposób jej uniknąć. Co zatem możesz z nią zrobić? Przede wszystkim zrozumieć i spróbować mądrze wykorzystać w budowaniu swojej ścieżki zawodowej i rozwojowej. Chcąc Ci to ułatwić, pokażę kilka zasadniczych trendów, których nie możesz przegapić w dążeniu do własnego rozwoju.

Coraz starsi z dłuższą aktywnością zawodową

Zjawisko, którego z pewnością nie da się nie zauważyć, jest wzrost naszej długowieczności. Mimo wielu zagrożeń cywilizacyjnych żyjemy coraz dłużej. Już za dwa lata liczba Amerykanów po 60-tce wzrośnie o 70 proc[i]. Z drugiej strony tzw. pokolenie Silver, czyli pracownicy 50+, chcą pozostać jak najdłużej aktywnymi zawodowo. Wynika to nie tylko z realiów polskiego systemu emerytalnego, ale przede wszystkim – co bardzo mnie cieszy – z chęci ciągłego rozwoju najstarszych pokoleń. Jednak warto być świadomym, że wzrost długowieczności i aktywności zawodowej stawia nas wszystkich przed ogromnymi wyzwaniami. Po pierwsze, organizacje muszą dostosować się do potrzeb rozwojowych starszych pokoleń. Najwyższa pora zerwać z krzywdzącym stereotypem „przestarzałego” pracownika i zacząć dostrzegać potencjał pokolenia Silver. A to ma naprawdę dużo do zaoferowania – nie tylko wieloletnie doświadczenie zawodowe, ale przede wszystkim życiowe, którego brakuje młodym pokoleniom. Poza tym starsi pracownicy, którzy osiągnęli w swoim życiu wiele zawodowych celów, gwarantują często pracodawcom, którzy im zaufali, wysoki stopień lojalności i zaangażowania. To, co wyróżnia pracowników szczególnie 60+ to także umiejętność docenienia szansy pozostania aktywnym zawodowo, jaką daje im coraz więcej pracodawców.

Jednak wzrost długowieczności jest wymagający również wobec samego pokolenia Silver. Oczywiste jest, że chcąc pozostać jak najdłużej aktywnym zawodowo, pracownicy seniorzy powinni dostosować się do wymagań współczesnego rynku pracy. A tych jest dość sporo, a do najważniejszych należy umiejętność współpracy z nowymi technologiami, rozwiązaniami AI czy światem cyfrowym. Sztuczna inteligencja, działalność wirtualna, wypracowanie coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań – to rzeczywistość rynku pracy na najbliższe lata. Dlatego ci, którzy chcą się utrzymać, a mają – delikatnie mówiąc – nieadekwatne do realiów XXI w. kwalifikacje, muszą intensywnie pracować nad swoim rozwojem w tym zakresie. Life long learning, re-skillin i up-skilling to wymogi współczesnego rynku pracy. Pokolenie Silver szczególnie powinno wziąć je sobie do serca…

Innowacyjne technologie i programowanie świata

Jak już nieco wspomniałam wcześniej, naszą codziennością staja się innowacyjne rozwiązania towarzyszące nam w każdej sferze życia. Nieuniknione jest, aby te zagościły również w naszym życiu zawodowym. Ba! One już od dawna to robią, a jednym z ostatnich trendów w tym zakresie jest optymalne wykorzystanie możliwości sztucznej inteligencji w wielu branżach. Czego tego typu zmiany wymagają od nas? Przede wszystkim otwartości na innowacyjne rozwiązania. Technologii – mniej czy bardziej zaawansowanej – nie unikniemy. Dlatego trzeba ją zaakceptować, poznać, nauczyć się z nią współpracować.

Programowanie świata, z  którym mamy do czynienia na co dzień, wymaga też od nas – jako od pracowników – nabycia umiejętności gromadzenia i przetwarzania wielu danych. Tak, te wszystkie innowacyjne technologie wkraczające do naszego świata, także bazują na niezliczonych danych. Jednak człowiek, jako ich aktywny użytkownik, również powinien posiadać odpowiednią dozę wiedzy i umiejętności w tym zakresie. Chociażby po to, aby decydować jakie dane przekazać do dyspozycji rozwiązaniu wspierającemu jego pracę.

Nowa ekologia mediów i walka na marki osobiste

Internet już od kilku lat stał się podstawowym źródłem informacji i kanałem komunikacji. Możliwości, jakie daje, zostały szczególnie dostrzeżone w okresie pandemii, kiedy świat online wkroczył w każdą sferę naszego życia – nie tylko tę prywatną (jak było to z reguły dotąd), ale również zawodową. Biorąc pod uwagę, że świat online bazuje na obrazach, video, emocjach, stwarza naprawdę szerokie możliwości w kontekście budowania własnego wizerunku. Warto to wykorzystać, a swoją działalność w Internecie poszerzyć o mądre kreowane własnej marki osobistej. Zróżnicowane kanały social mediów dostosowane do różnych grup odbiorców, szereg platform i aplikacji umożliwiających prezentację swojego zawodowego i rozwojowego dorobku, różne formy kontaktu online z potencjalnymi partnerami biznesowymi – to tylko niektóre aspekty internetowego świata, które należy wykorzystać w budowaniu wizerunku eksperta. Eksperta, którego – chociaż może wydawać się to czasem mało prawdopodobne – poszukuje wielu potencjalnych klientów/kontrahentów.

Obserwując współczesny rynek rekrutacji, śmiem nawet twierdzić, że dziś od dobrze opracowanego CV w poszukiwaniu nowej pracy czy zawodowych wyzwań o wiele ważniejsze jest posiadanie i stałe aktualizowane własnego profilu chociażby na LinkedIn. Tym bardziej, że w przypadku specjalistów o wąskich specjalizacjach to z reguły praca szuka ich. Dlatego nikt nie powinien odbierać sobie szansy na nowe zawodowe wyzwania. Co więcej, konsekwentne budowanie eksperckiej marki w sieci jest też pewną formą samorozwoju, jak też okazją do dzielenia się swoją wiedzą. Przecież sami też tak często czerpiemy z doświadczeń innych osób.

Super struktury organizacyjne

Wszystkie aspekty, o których przeczytałeś wyżej, mają też bezpośrednie przełożenie na zmiany jakie zachodzą – albo przynajmniej powinny zachodzić – w organizacjach. Wkroczenie do świata nowoczesnych technologii, ustandaryzowanie modeli współpracy na odległość, nabycie umiejętności wykorzystania potencjału starszych pokoleń pracowników, jak też stworzenia w organizacji platformy wymiany doświadczeń między zróżnicowanymi pokoleniami sprawiają, że organizacje powinny odejść od sztywnych, hierarchicznych struktur z apodyktycznymi liderami na czele. Co zamiast? Jak z pewnością sam zauważyłeś, od kilku lat na znaczeniu zyskuje zarządzanie skoncentrowane na człowieka. Troska o dobrostan psychiczny zatrudnionych osób staje się powoli standardem większości organizacji. Zamiast autorytarnego liderowania pojawia się lider wspierający, empatyczny czy włączający. Same struktury organizacji ulegają zaś spłaszczeniu, a na znaczeniu nabierają takie kwestie jak partnerstwo, dopasowanie stanowiska pracy do indywidualnych potrzeb pracownika czy wspólna droga ku rozwojowi. Tworzenie super struktur w organizacjach bazuje również coraz częściej na zagadnieniach, które jeszcze całkiem niedawno nie były zupełnie brane pod uwagę w kontekście biznesu. Neuronauka czy psychologia pozytywna stają się podstawą budowania nowych modeli zarządzania personelem. To, co ważne, to fakt, że w tych nowych strukturach organizacji szczególnego znaczenia nabiera autentyczność – nie tylko liderów i managerów, ale również samych pracowników. Warto o tym pamiętać, gdyż dążąc tym nurtem można naprawdę wiele zyskać…

Zmiany = rozwój

Oczywiście wszystkie zagadnienia, jakie wymieniłam w moim artykule, to zaledwie zaczątek do dyskusji o roli zmiany w rozwoju każdego z nas. Chciałabym jednak, abyś wyniósł z tego materiału jedno: nie można zamykać się na zmiany. Zmiana jest początkiem czegoś nowego, a tym samym impulsem do rozwoju. Nawet wtedy – a raczej szczególnie – kiedy ta wymaga wyjścia z utartych schematów i własnej strefy komfortu. Nikt przecież nie twierdzi, ze rozwój jest łatwy. Zamiast uparcie bronić się przed zachodzącymi wokół Ciebie zmianami, podejmij wyzwanie i wykorzystaj je do zwiększenia swoich kwalifikacji, rozbudowania światopoglądu, odkrycia nowej ścieżki…

[i] K. Syrówka, Raport Future 2020. Rynek pracy i zawody przyszłości, s. 15.  

Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy Raport Future 2025

Chcesz otrzymać raport o rynku pracy i zawodach przyszłości?
Dołącz do ponad 7108 subskrybentów mojego newslettera – otrzymasz go bezpłatnie!

W comiesięcznym newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje związane z rynkiem pracy przyszłości, o moich nowych publikacjach w mediach czy na blogu. A także promocjach na akredytowane kursy czy produkty w moim sklepie.
I jak u mnie także dużo inspiracji.

Kasia Syrówka

Kasia Syrówka

W ciągu swojego życia pracowałam chyba w każdym zawodzie, mam za sobą ogromne sukcesy i spektakularne porażki. W końcu postanowiłam, aby moje doświadczenia (z czasem poparte prestiżowymi certyfikacjami) przełożyć na pomoc innym. Od 12 lat zajmuję się rozwojem zawodowym swoich klientów. Czasem też piszę na blogu dzieląc się wskazówkami.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Raport Future
za 0 zł!

Rekomendowane wpisy

Artykuły

Talenty to nie tylko zdolności artystyczne – według metodologii Gallupa każdy z nas ma ich aż 34. Pięć najsilniejszych wyznacza

Artykuły

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.

Artykuły

„AI zlikwiduje dużą część zawodów”, „Jeden zawód na całe życie to przeżytek”, „Chcesz dobrze zarabiać? Musisz się przebranżowić!” – to

Co daje raport od Syrówki?

Oferuję Ci przede wszystkim raport w języku polskim, co eliminuje przekłamania dotyczące właściwego tłumaczenia opisów talentów z j. angielskiego. A tylko rzeczywiste zrozumienie znaczenia talentów pozwoli Ci właściwie nad nimi pracować w przyszłości.

Ponadto w moim raporcie znajdziesz inne cenne wskazówki, których nie znajdziesz w raporcie anglojęzycznym, a które pozwolą Ci spojrzeć na swoje talenty z kilku płaszczyzn.

Cechy charakterystyczne danego talentu, szanse jakie ze sobą niesie, ograniczenia, które mogą się pojawić – tylko tak obszerna wiedza pozwoli Ci początkowo odkrywać i obserwować swój talent, aby z czasem zacząć rozumieć mechanizmy, jakie nim kierują oraz – co ważniejsze – samodzielnie sterować tymi mechanizmami.

Co daje raport z Instytutu?

Raport, jaki otrzymasz z Instytutu Gallupa po wykonaniu testu, to merytoryczny wstęp do wyjaśnienia znaczenia Twoich talentów. Co ważne, raport jest w wersji anglojęzycznej, co znacznie może utrudnić właściwe zrozumienie znaczenia poszczególnych talentów. Raport z Instytutu Gallupa traktowałabym jako pierwszą wskazówkę do dalszej pracy z talentami.

Co zrobić, kiedy nie mamy talentów z jakiejś domeny?

Idealny rozkład talentów wg domen nie istnieje. To, że nie masz żadnego ze swoich dominujących talentów w danej domenie wcale nie wpływa to negatywnie na Twój potencjał. Im więcej talentów w danej domenie, tym łatwiejsze nimi zarządzanie w ramach konkretnej grupy talentów.

Poza tym warto powtarzać test Gallupa co kilka lat, gdyż w oparciu o życiowe i zawodowe doświadczenia konfiguracja dominujących talentów może ulec zmianie, a tym samym ich przynależność do konkretnych domen.

Talenty w cieniu i blasku

Znając swoje talenty i umiejąc nimi zarządzać, jest się w stanie wykorzystać w stu procentach potencjał jaki niosą. Na tym właśnie polega talent w blasku – „wyciskasz” maximum z możliwości, jakie Ci daje.

Jednak jest też druga strona medalu – dany talent może nieść ze sobą mocne ograniczenia. Jeśli nie będziesz potrafił im zaradzić i ich przetransformować na właściwe działanie, wówczas Twój talent będzie w cieniu.

Co to są 4 domeny?

Założeniem prowadzącym do opracowania testu Gallupa było stwierdzenie, że każdy człowiek ma zespół 34 naturalnych talentów (wrodzonych lub nabytych – poprzez wychowanie, edukację lub kontakty – sposobów myślenia, odczuwania i reagowania), które zostały zgrupowane w czterech domenach: “Realizowanie”, “Wpływanie”, “Budowanie relacji” i “Myślenie strategiczne”.

Domena REALIZOWANIE – ta grupa talentów to cechy, które popychają do realizacji zadań, kończenia tego, co się rozpoczęło. Sprawiają, że projekty czy cele posuwają się do przodu. Dzięki tej grupie talentów rzeczy po prostu się dzieją. Osoby z tymi talentami dobrze czują się tam, gdzie wymagane jest działanie, naprawienie, osiąganie czy organizacja czegoś. Motywują się do wykonywania tego, co jest zaplanowane. Najlepiej czują się tam, gdzie trzeba wykazać się działaniem. Sprawnie przekuwają koncepcje na rzeczywistość.
Mówiąc wprost: są sprawczy. „Działaczy” motywują akcja i jej efekt.
Niezależnie od wybranej dyscypliny zawodowej, ich środowisko pracy powinno dostarczać okazji do wykazania się w działaniu.

Domena WPŁYWANIE – ta grupa talentów zawiera cechy, które pomagają w komunikacji, przekazywaniu pomysłów lub przekonywaniu innych do działania.
Osoby obdarzone tymi cechami wiedzą, jak mówić i sprawić, żeby ludzie słuchali. Mają w sobie to charyzmatyczne „coś”, co sprawia, że wywierają wpływ na decyzje i działanie innych ludzi. Pomarańczowe talenty (ten kolor przypisał im Gallup) są pożądane w zawodach, w których sukces zależy od wpływu, jaki wywiera się na innych (np. przedsiębiorcy, przywódcy, liderzy, mówcy, politycy, sprzedawcy).
Talenty z domeny Wpływanie są obarczone dużą odpowiedzialnością, o której nie powinno się zapominać.

Domena BUDOWANIE RELACJI – ta grupa to talenty, które pomagają w budowaniu i podtrzymywaniu relacji z innymi ludźmi. Osoby z „niebieskimi” talentami mają zdolność spajania zespołów, rozumienia drugiego człowieka i tworzenia silnych więzi pomiędzy ludźmi. Łączą zespoły niewidzialną więzią relacji.
Niczym ryba bez wody, tak osoba mająca talenty w tej grupie talentów, źle się czuje bez ludzi. Mówiąc wprost: nie potrafi pracować i funkcjonować bez ludzi wokół siebie. Kontakt z drugim człowiekiem daje jej energię. Ludzie ja inspirują.
W domenie Budowanie relacji są talenty, które aktywizują się najbardziej „dzięki” i „dla” ludzi. Talenty relacyjne są mocno intuicyjne, sporo w nich emocji. Dla ich posiadaczy wiedza nie jest wystarczająca do podejmowania decyzji. Oprócz tego, muszą oni odczuwać, że ich decyzja jest właściwa.

Domena MYŚLENIE STRATEGICZNE – ta grupa talentów to cechy, które pomagają podejmować decyzje. To one są odpowiedzialne za zbieranie i przetwarzanie informacji.
Absorbują i analizują informacje po to, aby podejmować lepsze decyzje. Pomagają innym rozważyć, co może się wydarzyć.
Do domeny Myślenie strategiczne należą te talenty, które wymagają wzmożonej aktywności umysłowej. Potrafią połączyć elementy, które z pozoru są nie do połączenia i stworzyć z nich coś, co nie tylko jest ciekawe i unikatowe, ale także działa.
Osoby bogato obdarzone tymi talentami nazywam „pięknymi umysłami”, ponieważ świat, jaki tworzą we własnym umyśle, jest równie bogaty i barwny (a czasem i bardziej) niż ten rzeczywisty. Dlatego też talenty z tej domeny sprawdzą się wśród m.in. artystów, twórców, uczonych, projektantów, strategów, liderów, ale także we wszystkich zawodach, które wymagają wzmożonej aktywności umysłowej oraz w tych, które gwarantują nieograniczone możliwości rozwoju i spełnienia kreatywnego.

Dlaczego badanie SF?

Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton StrengthsFinder – mierzy obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty są naturalnymi wzorcami myślenia, odczuwania oraz zachowania, w naturalny sposób wskazującymi pewien odbiór i przetwarzanie rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Słynny test StrengthsFinder wykorzystujemy nie tylko po to, by wskazać istniejące talenty, ale też je zrozumieć i właściwie wykorzystać w przyszłości.

Test Gallupa pozwala każdemu odnaleźć odpowiedź na pytania: “W czym jestem dobry?”, „Jakie mam ukryte zdolności?”. Dzięki temu możesz odkryć swoje naturalne predyspozycje i skupić się na ich rozwijaniu. Szlifując swoje wrodzone zdolności, osiągniesz znacznie lepsze wyniki niż wtedy, kiedy próbujesz nauczyć się czegoś, co Ci zwyczajnie nie wychodzi!

O instytucie gallupa

Instytut Gallupa to najstarszy na świecie instytut badania opinii społecznej. Został założony w 1935 r. przez George`a Gallupa. Swoją popularność zdobył głownie dzięki testowi Gallupa – narzędziu o nazwie CliftonStrenghtsFinder, które zostało opracowane przez Donalda Cliftona i Marcusa Buckinghama. To psychometryczne narzędzie badawcze ma na celu skupienie informacji niezbędnych do osiągnięcia doskonałości w różnorodnych rolach zawodowych. Test Gallupa jest uważany za jeden z najbardziej rzetelnych i trafnych testów psychologicznych.

Instytut Gallupa nieustannie szerzy świadomość na temat talentów Gallupa. Stale monitoruje sytuację zawodową w ujęciu globalnym, dostarcza wiele materiałów pomocnych w rozwoju talentów, organizuje warsztaty i szkolenia dla kadr menedżerskich. Instytut prowadzi również certyfikację dla coachów chcących się specjalizować w rozwoju talentów Gallupa.