Skip to content
Artykuły

Rok pełen niespodzianek, czyli rynek pracy 2021

Zawirowania na rynku pracy i w gospodarce, z jakimi mamy do czynienia przez ostatnie kilka miesięcy, przyzwyczaiły nas nieco do swojej nieprzewidywalności.

Z drugiej strony eksperci próbują wskazać najbardziej prawdopodobne kierunki rozwoju. Jednak czy w 2021 r. można być czegokolwiek pewnym?

Nietrafione scenariusze

Po wybuchu epidemii wróżono wiele. Po pierwsze, poziom bezrobocia w Polsce miał wzrosnąć do dwucyfrowego poziomu. Po drugie, rynek pracownika i specjalisty funkcjonujący na szeroką skalę miał zostać ponownie zastąpiony rynkiem pracodawcy. Po trzecie, wkroczenie w wirtualny i zdalny świat współpracy miał być zagrożeniem dla czynnika ludzkiego i doprowadzić do wyeliminowania go z większości organizacji…

Jak dziś – pod koniec 2020 r. – wygląda rzeczywistość?

  • Bezrobocie – na przestrzeni styczeń-październik – wzrosło o 0,6% i w październiku wyniosło 6,1%[i].
  • Wprawdzie na rynku pojawiło się nieco więcej wolnych stanowisk pracy, to walka pracodawców o najlepszych specjalistów nadal trwa.
  • Praca zdalna przyspieszyła wprowadzenie cyfrowych i technologicznych rozwiązań w sporej grupie organizacji, jednak dużego znaczenia – szczególnie w kontekście liderów – nabrała umiejętność skutecznej komunikacji oraz empatia.

W jakim kierunku zatem zmierza rynek pracy przyszłości i czy w ogóle możesz być czegokolwiek pewny? Myślę, że mimo dynamicznej rzeczywistości można wskazać kilka kluczowych trendów, które będą obowiązywać przez najbliższe dwanaście miesięcy.

 

Rynek pracownika na mocnym hamulcu

Omawianie trendów rynku pracy 2021 r. chciałabym rozpocząć od tematu, który rozgrzewa zarówno pracodawców, jak też pracowników od kilku miesięcy. I chociaż z pewnością przyszły rok nie będzie tak dynamiczny pod kątem rynku pracy pracownika, to z pewnością nie można mówić o powrocie rynku pracodawcy. Oczywiste jest, że w czasach gospodarczo-społecznego kryzysu migracja pracownicza między organizacjami spadnie. Jednak ci najlepsi i najbardziej poszukiwani – specjaliści wąskich dziedzin – nadal będą w cenie. Tym bardziej, że na polskim rynku cały czas mamy do czynienia z deficytem wykwalifikowanych fachowców oraz przerost osób o uniwersalnych (czytaj: zbyt ogólnych i powszechnych) kompetencjach. Wniosek: tzw. rynek pracownika mocno wyhamuje w 2021 r., nie zostanie jednak zastąpiony rynkiem pracodawcy. Potwierdza to również stabilny poziom bezrobocia w Polsce oraz stały, choć niewielki, wzrost pensji.

 

Rozwój partnerskich stosunków i wspólna walka o przyszłość organizacji

Mimo trudnej sytuacji ekonomicznej, polscy pracodawcy będą musieli zmierzyć się ze wzrostem wynagrodzenia minimalnego (wg prognoz do poziomu 2800 zł brutto). Przy jednoczesnym spadku obrotów – w niektórych branżach nawet do zera – to dość poważna próba. Co ważne, pracodawcy nie przechodzą jej sami. Trudna sytuacja, w jakiej znalazło się w mijających roku większość firm przełożyła się na przeorganizowanie relacji przełożony-pracownik. Hierarchia w wielu przypadkach została zastąpiona partnerstwem, którego spoiwem jest wspólna walka o przetrwanie firmy. Pracodawcy ze wszystkich sił starają się zachować dotychczasowy poziom zatrudnienia. Pracownicy zaś są coraz bardziej otwarci na renegocjację umów w zamian za gwarancję dalszego zatrudnienia. Obie strony są gotowe do kompromisów, aby tylko uratować samą organizację.

W tym kontekście chciałam też zwrócić uwagę na zmianę jaka zaszła w narracji w organizacji. Zatrudnieni i ich liderzy stają się prawdziwym zespołem, w którym coraz ważniejsze stają się: empatia, efektywna komunikacja oraz inteligencja emocjonalna. Przyszły rok to kolejne miesiące pracy zarówno nad zagadnieniem partnerskiej współpracy, jak też wspólnej troski o organizację.

 

Must have: robotyzacja i automatyzacja

Temat konieczności wdrożenia automatyzacji i robotyzacji do polskich firm funkcjonuje od dawna. Jednak to ostatnie miesiące pokazały, na ile polskie firmy są gotowe na zaadaptowanie tego rodzaju usprawnień. Współpraca na odległość oraz konieczność korzystania przez całe zespoły z zaawansowanych funkcyjnie CRM-ów uwidoczniły nie tylko finansowe o technologiczne, ale przede wszystkim kompetencyjne deficyty organizacji. Przyspieszone tempo ich wdrożenia wymuszone przez rzeczywistość pozwoliło wprawdzie na wprowadzenie robotyzacji, automatyzacji i cyfryzacji tam, gdzie dotąd rzekomo nie było to możliwe. Z drugiej jednak strony odkryło mankamenty zespołów, które nie są kompetencyjnie gotowe na współpracę z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jak będzie wyglądała najbliższa przyszłość w kontekście automatyzacji i robotyzacji? Te staną się standardem, a zespoły będą zmuszone uzupełnić braki kompetencyjne, aby móc w pełni wykorzystać potencjał tego rodzaju rozwiązań. Tym bardziej, że wg World Economic Forum już w ciągu najbliższych 5 lat człowiek i maszyny będą po równo dzieliły się swoim czasem pracy.

 

Sformalizowana praca zdalna

Na kolejny trend rynku pracy 2021 r. czekali chyba najbardziej Ci, dla których współpraca na odległość od dawna jest sposobem na zawodową karierę. I chociaż w Polsce w 2020 r. działało ćwierć miliona tzw. wolnych strzelców, a ponad 12% z nich osiąga zarobki przekraczające 5000 zł[ii], to praca zdalna dopiero w wyniku epidemii staje się standardowym modelem współpracy. W nadchodzącym roku są duże szanse na jej uregulowanie prawne.

Co ważne, konieczność przejścia przez wiele firm na tę formę współpracy sprawi, że organizacje uwzględnią pracowników zdalnych w swoim systemie zarządzania i zatrudniania. Duża grupa z nich w najbliższych miesiącach bądź pozostanie przy tej formie lub zdecyduje się na model hybrydowy, w którym pracownik będzie miał prawo do wykonywana części zawodowych obowiązków z poziomu własnego mieszkania.

Oczywiście pracę zdalną należy rozpatrywać nie tylko w kontekście możliwości samodzielnego organizowania miejsca prac przez pracownika, ale również pod względem ponoszonych przez niego kosztów z tytułu pracy z domu. Mam nadzieję, że 2021 r. przyniesie konkretne rozwiązania prawne i formalne tych kwestii, a praca zdalna na stałe wpisze się w schemat zatrudnienia oraz współpracy w Polsce.

 

Gotowość na nieprzewidywalne

Oczywiście powyższe trendy to tylko ułamek tego, co czeka nas na rynku pracy 2021. Jak przygotować się na przyszłość, skoro ta jest trudna do przewidzenia? Dobrym sposobem jest bazowanie na dotychczasowych doświadczeniach, zarówno własnych, jak też innych organizacji. Warto też podążać za głównymi trendami funkcjonującymi na rynku pracy w ostatnich latach. Robotyzacja, automatyzacja, kompetencje cyfrowe – to hasła, które przewijają się w tematyce zatrudnienia od dawna. A jeśli potrzebujesz praktycznych wskazówek, popartych twardymi, statystycznymi dowodami – przeczytaj mój autorski Raport Future: rynek pracy i kompetencje przyszłości. Znajdziesz w nim statystyki, omówienia najważniejszych trendów, prognozy na przyszłość oraz eksperckie komentarze. Nie daj się zaskoczyć przyszłości i przygotuj się na rynek pracy 2021!

 

[i] GUS, Stopa bezrobocia rejestrowanego w latach 1990-2020https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/bezrobocie-rejestrowane/stopa-bezrobocia-rejestrowanego-w-latach-1990-2020,4,1.html

[ii]   Useme, RAPORT 2020: Zaglądamy freelancerom do portfeli – https://useme.com/pl/blog/raport-2020-zagladamy-freelancerom-do-portfeli,171/

Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy Raport Future 2025

Chcesz otrzymać raport o rynku pracy i zawodach przyszłości?
Dołącz do ponad 7108 subskrybentów mojego newslettera – otrzymasz go bezpłatnie!

W comiesięcznym newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje związane z rynkiem pracy przyszłości, o moich nowych publikacjach w mediach czy na blogu. A także promocjach na akredytowane kursy czy produkty w moim sklepie.
I jak u mnie także dużo inspiracji.

Kasia Syrówka

Kasia Syrówka

W ciągu swojego życia pracowałam chyba w każdym zawodzie, mam za sobą ogromne sukcesy i spektakularne porażki. W końcu postanowiłam, aby moje doświadczenia (z czasem poparte prestiżowymi certyfikacjami) przełożyć na pomoc innym. Od 12 lat zajmuję się rozwojem zawodowym swoich klientów. Czasem też piszę na blogu dzieląc się wskazówkami.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Raport Future
za 0 zł!

Rekomendowane wpisy

Artykuły

Talenty to nie tylko zdolności artystyczne – według metodologii Gallupa każdy z nas ma ich aż 34. Pięć najsilniejszych wyznacza

Artykuły

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.

Artykuły

„AI zlikwiduje dużą część zawodów”, „Jeden zawód na całe życie to przeżytek”, „Chcesz dobrze zarabiać? Musisz się przebranżowić!” – to

Co daje raport od Syrówki?

Oferuję Ci przede wszystkim raport w języku polskim, co eliminuje przekłamania dotyczące właściwego tłumaczenia opisów talentów z j. angielskiego. A tylko rzeczywiste zrozumienie znaczenia talentów pozwoli Ci właściwie nad nimi pracować w przyszłości.

Ponadto w moim raporcie znajdziesz inne cenne wskazówki, których nie znajdziesz w raporcie anglojęzycznym, a które pozwolą Ci spojrzeć na swoje talenty z kilku płaszczyzn.

Cechy charakterystyczne danego talentu, szanse jakie ze sobą niesie, ograniczenia, które mogą się pojawić – tylko tak obszerna wiedza pozwoli Ci początkowo odkrywać i obserwować swój talent, aby z czasem zacząć rozumieć mechanizmy, jakie nim kierują oraz – co ważniejsze – samodzielnie sterować tymi mechanizmami.

Co daje raport z Instytutu?

Raport, jaki otrzymasz z Instytutu Gallupa po wykonaniu testu, to merytoryczny wstęp do wyjaśnienia znaczenia Twoich talentów. Co ważne, raport jest w wersji anglojęzycznej, co znacznie może utrudnić właściwe zrozumienie znaczenia poszczególnych talentów. Raport z Instytutu Gallupa traktowałabym jako pierwszą wskazówkę do dalszej pracy z talentami.

Co zrobić, kiedy nie mamy talentów z jakiejś domeny?

Idealny rozkład talentów wg domen nie istnieje. To, że nie masz żadnego ze swoich dominujących talentów w danej domenie wcale nie wpływa to negatywnie na Twój potencjał. Im więcej talentów w danej domenie, tym łatwiejsze nimi zarządzanie w ramach konkretnej grupy talentów.

Poza tym warto powtarzać test Gallupa co kilka lat, gdyż w oparciu o życiowe i zawodowe doświadczenia konfiguracja dominujących talentów może ulec zmianie, a tym samym ich przynależność do konkretnych domen.

Talenty w cieniu i blasku

Znając swoje talenty i umiejąc nimi zarządzać, jest się w stanie wykorzystać w stu procentach potencjał jaki niosą. Na tym właśnie polega talent w blasku – „wyciskasz” maximum z możliwości, jakie Ci daje.

Jednak jest też druga strona medalu – dany talent może nieść ze sobą mocne ograniczenia. Jeśli nie będziesz potrafił im zaradzić i ich przetransformować na właściwe działanie, wówczas Twój talent będzie w cieniu.

Co to są 4 domeny?

Założeniem prowadzącym do opracowania testu Gallupa było stwierdzenie, że każdy człowiek ma zespół 34 naturalnych talentów (wrodzonych lub nabytych – poprzez wychowanie, edukację lub kontakty – sposobów myślenia, odczuwania i reagowania), które zostały zgrupowane w czterech domenach: “Realizowanie”, “Wpływanie”, “Budowanie relacji” i “Myślenie strategiczne”.

Domena REALIZOWANIE – ta grupa talentów to cechy, które popychają do realizacji zadań, kończenia tego, co się rozpoczęło. Sprawiają, że projekty czy cele posuwają się do przodu. Dzięki tej grupie talentów rzeczy po prostu się dzieją. Osoby z tymi talentami dobrze czują się tam, gdzie wymagane jest działanie, naprawienie, osiąganie czy organizacja czegoś. Motywują się do wykonywania tego, co jest zaplanowane. Najlepiej czują się tam, gdzie trzeba wykazać się działaniem. Sprawnie przekuwają koncepcje na rzeczywistość.
Mówiąc wprost: są sprawczy. „Działaczy” motywują akcja i jej efekt.
Niezależnie od wybranej dyscypliny zawodowej, ich środowisko pracy powinno dostarczać okazji do wykazania się w działaniu.

Domena WPŁYWANIE – ta grupa talentów zawiera cechy, które pomagają w komunikacji, przekazywaniu pomysłów lub przekonywaniu innych do działania.
Osoby obdarzone tymi cechami wiedzą, jak mówić i sprawić, żeby ludzie słuchali. Mają w sobie to charyzmatyczne „coś”, co sprawia, że wywierają wpływ na decyzje i działanie innych ludzi. Pomarańczowe talenty (ten kolor przypisał im Gallup) są pożądane w zawodach, w których sukces zależy od wpływu, jaki wywiera się na innych (np. przedsiębiorcy, przywódcy, liderzy, mówcy, politycy, sprzedawcy).
Talenty z domeny Wpływanie są obarczone dużą odpowiedzialnością, o której nie powinno się zapominać.

Domena BUDOWANIE RELACJI – ta grupa to talenty, które pomagają w budowaniu i podtrzymywaniu relacji z innymi ludźmi. Osoby z „niebieskimi” talentami mają zdolność spajania zespołów, rozumienia drugiego człowieka i tworzenia silnych więzi pomiędzy ludźmi. Łączą zespoły niewidzialną więzią relacji.
Niczym ryba bez wody, tak osoba mająca talenty w tej grupie talentów, źle się czuje bez ludzi. Mówiąc wprost: nie potrafi pracować i funkcjonować bez ludzi wokół siebie. Kontakt z drugim człowiekiem daje jej energię. Ludzie ja inspirują.
W domenie Budowanie relacji są talenty, które aktywizują się najbardziej „dzięki” i „dla” ludzi. Talenty relacyjne są mocno intuicyjne, sporo w nich emocji. Dla ich posiadaczy wiedza nie jest wystarczająca do podejmowania decyzji. Oprócz tego, muszą oni odczuwać, że ich decyzja jest właściwa.

Domena MYŚLENIE STRATEGICZNE – ta grupa talentów to cechy, które pomagają podejmować decyzje. To one są odpowiedzialne za zbieranie i przetwarzanie informacji.
Absorbują i analizują informacje po to, aby podejmować lepsze decyzje. Pomagają innym rozważyć, co może się wydarzyć.
Do domeny Myślenie strategiczne należą te talenty, które wymagają wzmożonej aktywności umysłowej. Potrafią połączyć elementy, które z pozoru są nie do połączenia i stworzyć z nich coś, co nie tylko jest ciekawe i unikatowe, ale także działa.
Osoby bogato obdarzone tymi talentami nazywam „pięknymi umysłami”, ponieważ świat, jaki tworzą we własnym umyśle, jest równie bogaty i barwny (a czasem i bardziej) niż ten rzeczywisty. Dlatego też talenty z tej domeny sprawdzą się wśród m.in. artystów, twórców, uczonych, projektantów, strategów, liderów, ale także we wszystkich zawodach, które wymagają wzmożonej aktywności umysłowej oraz w tych, które gwarantują nieograniczone możliwości rozwoju i spełnienia kreatywnego.

Dlaczego badanie SF?

Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton StrengthsFinder – mierzy obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty są naturalnymi wzorcami myślenia, odczuwania oraz zachowania, w naturalny sposób wskazującymi pewien odbiór i przetwarzanie rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Słynny test StrengthsFinder wykorzystujemy nie tylko po to, by wskazać istniejące talenty, ale też je zrozumieć i właściwie wykorzystać w przyszłości.

Test Gallupa pozwala każdemu odnaleźć odpowiedź na pytania: “W czym jestem dobry?”, „Jakie mam ukryte zdolności?”. Dzięki temu możesz odkryć swoje naturalne predyspozycje i skupić się na ich rozwijaniu. Szlifując swoje wrodzone zdolności, osiągniesz znacznie lepsze wyniki niż wtedy, kiedy próbujesz nauczyć się czegoś, co Ci zwyczajnie nie wychodzi!

O instytucie gallupa

Instytut Gallupa to najstarszy na świecie instytut badania opinii społecznej. Został założony w 1935 r. przez George`a Gallupa. Swoją popularność zdobył głownie dzięki testowi Gallupa – narzędziu o nazwie CliftonStrenghtsFinder, które zostało opracowane przez Donalda Cliftona i Marcusa Buckinghama. To psychometryczne narzędzie badawcze ma na celu skupienie informacji niezbędnych do osiągnięcia doskonałości w różnorodnych rolach zawodowych. Test Gallupa jest uważany za jeden z najbardziej rzetelnych i trafnych testów psychologicznych.

Instytut Gallupa nieustannie szerzy świadomość na temat talentów Gallupa. Stale monitoruje sytuację zawodową w ujęciu globalnym, dostarcza wiele materiałów pomocnych w rozwoju talentów, organizuje warsztaty i szkolenia dla kadr menedżerskich. Instytut prowadzi również certyfikację dla coachów chcących się specjalizować w rozwoju talentów Gallupa.