Skip to content

Rebranding – zalety i wyzwania

“The journey not the arrival matters” (“Podróż się liczy, nie dotarcie do celu”) T.S Eliot. Można śmiało powiedzieć, że właśnie te zdanie, wypowiedziane przez znanego poetę modernizmu, laureata Nagrody Nobla niesie ze sobą cały przekaz i sens działań rebrandingowych. Pojęcie rebrandingu od dłuższego czasu jest jednym z kluczowych przestrzeni marketingu. Jest doskonałą receptą na wzrost marki oraz sposobem na budowanie pozytywnych i trwałych relacji z klientami. Czym zatem jest rebranding? Jak skutecznie wdrożyć założenia i plany rebrandingowe i cieszyć się efektami?

Rebranding – czym jest?

Rebranding jest długofalowym procesem mającym na celu odświeżenie wizerunkowe firmy. Jest pojęciem bardzo szerokim i wbrew powszechnej opinii nie odnosi się wyłącznie do zmian logotypowych/graficznych/wizualnych. Firmy, które decydują się na rebranding, decydują się tak naprawdę na małe “trzęsienie ziemi”. Wszystko po to, aby odrodzić się w nowej, lepszej biznesowej rzeczywistości.

Jakie firmy decydują się na kompleksowy rebranding?

Tak naprawdę nie ma znaczenia ani wielkość firmy, ani jej staż w branży. Liczy się otwartość na zmiany, kreatywne podejście do prowadzenia przedsiębiorstwa oraz wsparcie silnego, zmotywowanego do pracy teamu. Kto najczęściej wdraża rebranding w biznesie?

  • firmy chcące budować swój pozytywny wizerunek oraz zaufaną społeczność wokół swojej marki – odważne na zmiany firmy są dobrze postrzegane przez konsumentów, jako autentyczne i szczere w swoich działaniach,
  • firmy, które zaliczyły wizerunkową wpadkę – rebranding pozwala często odwrócić sytuację i przekuć porażkę w sukces,
  • przedsiębiorstwa zmieniające swój profil – pragnące zakomunikować to światu,
  • firmy, które nie lubią stać w miejscu i nie boją się inwestować w rozwój marki,
  • przedsiębiorcy, którzy zamierzają dotrzeć do nowej grupy docelowej.

Rebranding – jak się do niego przygotować?

Jak już wiesz – rebranding to długofalowy proces. Co za tym idzie wymaga odpowiedniego przygotowania i dopięcia wszystkiego na przysłowiowy “ostatni guzik”. Jak się do niego przygotować?

Analiza sytuacji firmy i szczery “rachunek sumienia” pierwszym krokiem do skutecznego rebrandingu

Chcesz zaistnieć w branży? Pozyskać nowego klienta? A może naprawić to co poszło nie tak? Bez względu na to, jaka jest przyczyna rebrandingu Twojej firmy, musisz przyjrzeć się dokładnie i naprawdę z bliska sytuacji, w której aktualnie jesteś. Szczerze i bez zamiatania ewentualnych problemów pod dywan. Odpowiedź sobie: czego potrzebujesz? Zapytaj też swojego zespołu: co warto zmienić? Jak czuje się Twój zespół z Twoją marką? Taka burza mózgu pozwala lepiej określić położenie firmy oraz cel, jaki chcesz osiągnąć rebrandingiem.

Sprawdź czego potrzebuje odbiorca Twoich usług. Wsłuchaj się w bicie serca Twojej branży…

Głównym centrum zainteresowania Twojej firmy powinien być klient i jakie potrzeby. Dlatego też warto zapytać go o zdanie. Zanim zaczniesz proces zmian możesz między innymi przygotować pakiet ankiet, pytań do klientów. Tutaj dobrze sprawdzą się media społecznościowe. Sprawdź też trendy w branży. Taka analiza potrzeb klienta również wzmacnia relację na linii firma – klient. Dla kontrahenta to znak, że jest ważny. Dla Ciebie jest to forma rozeznania się w terenie. Wyniki pozwolą Tobie ocenić – jak na ten moment odbierana jest Twoja marka.

Przygotuj zespół na zmiany…

Tylko wspólnymi siłami można odnieść sukces. To właśnie teraz będziesz najbardziej potrzebował zgranego, lojalnego, zaangażowanego zespołu, który będzie płynął z Tobą na fali zmian. Doceń obecność swojego teamu, daj znać, jakie zmiany się szykują. Zainwestuj w szkolenia przygotowawcze i odpowiednio delegując zadania – biorąc pod uwagę talenty i predyspozycje każdego pracownika.

Stopniuj napięcie, monitoruj informacje zwrotne…

Nawet, jeśli planujesz wspomniane już wyżej “trzęsienie ziemi” i dużo zmian – nie odkrywaj wszystkich kart. Dyskretnie i z wyczuciem informuj klientów o wprowadzonych modyfikacjach jak zmiana logo, czy stworzenie nowych działów w firmie. Cykl zagadkowych postów podkręci w Twoich odbiorcach ciekawość i zaostrzy apetyt na rezultat. Idąc dalej tą drogą, przy każdej skomunikowanej zmianie, która pójdzie już w świat sprawdzaj reakcje i czekaj na feedback.

Rebranding marki – jakie korzyści ze sobą niesie?

Przede wszystkim rebranding wzmacnia pozycję firmy w branży oraz jej konkurencyjność. Wzmacnia również jej pozytywny wizerunek. Odpowiednio przeprowadzony rebranding to też sposób na integrację zespołu, przyspieszenie i ulepszenie wszystkich działań firmy. Rebranding dodaje całemu teamowi pewności siebie, co oczywiście przekłada się na pozytywne relacje z odbiorcami.

Warto tutaj wspomnieć, że pod pojęciem rebrandingu znajduje się coś więcej niż tylko strona wizualna, marketingowa, stworzenie nowego brandbooka, księgi znaku firmowego.

W ramach rebrandingu przeprowadzane są również takie działania jak:

  • odświeżenie strategii komunikacji z klientami – poszukiwanie nowych dróg dotarcia do klienta docelowego,
  • tworzenie nowych działów w firmie, delegowania działań pracowników w oparciu o talenty, kwalifikacje i mocne strony każdego członka zespołu.

Twórz pozytywną energię  wokół swojej marki…z Syrówka.com

Rebranding? Zmiany? Tak, również i w moim zespole się one pojawiają. Pojawiło się już nowe logo, które łączy dwa światy. Podkreśla przekaz, nadając mu nowej jakości i świeżości. Syrówka.com to kolory. Wszystkie odcienie szczęścia, spełnienia, zawodowej niezależności, samorealizacji w biznesie. Każdego dnia chcę pokazywać światu, że można cieszyć się spełnionym życiem zawodowym – zgodnie ze swoimi kwalifikacjami, potrzebami, pasjami.

Chętnie przeprowadzę Cię przez proces rebrandingu w Twojej firmie. Podpowiem odpowiednie rozwiązania. Zmotywuję do zmian, dodam pewności siebie. Zapraszam do kontaktu. Zrób pierwszy krok i idź swoją drogą…

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane wpisy

Mentorem być… Na czym polega profesjonalizacja mentoringu?

Mentorem być… Na czym polega profesjonalizacja mentoringu? Mentoring – to hasło, które coraz częściej gości nie tylko w organizacjach, ale
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Współzależność

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Rozwijanie innych

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej

Lider przyszłości

Włączający, empatyczny a może wizjoner… Jaki będzie lider przyszłości? Lider – osoba, której model zarządzania rzutuje nie tylko na pracowników
Czytaj więcej