Skip to content

Postanowienie noworoczne. Dlaczego z reguły nie działają?

Więcej ćwiczeń, zdrowa dieta, regularne czytanie książek – to najczęstsze postanowienia, jakie sobie zakładamy 1 stycznia każdego roku. Dlaczego każdego? Z reguły już po pierwszych tygodniach przestajemy je realizować, a w wielu przypadkach już kilka dni po ich określeniu nawet o nich nie pamiętamy. Czy zatem postanowienia noworoczne mają sens? W jaki sposób skutecznie ich dotrzymywać?

 

Lepszy Ty tylko przez jeden dzień

1 stycznia jest dniem, w którym obiecujemy sobie bardzo wiele. Co więcej, nasze postanowienia dotyczą rok w rok praktycznie tych samych rzeczy. Najczęściej planujemy pracować nad:

 • lepszym, zdrowym odżywianiem – 71%
 • aktywnością fizyczną – 65%
 • wagą – 54%
 • kontrolą wydatków i oszczędzaniem – 32%
 • zdobyciem nowych umiejętności, rozwijaniem nowego hobby – 26%
 • rzucaniem palenia – 21%
 • czytaniem książek – 17%
 • zmianą swojej zawodowej sytuacji – 16%
 • ograniczeniem spożycia alkoholu – 15%
 • spędzaniem większej ilości czasu z najbliższymi – 13%[i]

 

Jestem przekonana, że część Twoich postanowień noworocznych (tegorocznych czy z poprzednich lat) też znalazło się w tym zestawieniu. Niestety z reguły takie postanowienia mają to do siebie, że kończą się niepowodzeniem. Częściowo winny jest temu stan, w jakim podejmujemy decyzję o byciu lepszym. Sam pomyśl jakie uczucia towarzyszą Ci w tak szczególnym dniu jak Nowy Rok. Czy przypadkiem nie masz poczucia, że zaczyna się coś zupełnie nowego? Wypoczęty po świątecznym urlopie i rodzinnych spotkaniach masz wrażenie, że możesz przenosić góry, prawda? Taki euforyczny stan, w którym wydaje nam się, że możemy naprawdę wszystko, nie jest naturalną sytuacją. Dlatego też postanowienia określane w takim momencie mogą być mocno przerysowane, a nawet oderwane od rzeczywistości. Nie twierdzę oczywiście, że nie masz żadnych szans na realizację noworocznych postanowień. Powinieneś jednak pamiętać, że niektóre z nich podjąłeś najprawdopodobniej pod wpływem chwili, bez głębszego zastanowienia się nad swoją sytuacją i realnymi możliwościami (finansowymi, czasowymi, kondycyjnymi). Tę teorię potwierdza fakt, że średnio tylko 8% osób udaje się zrealizować w pełni noworoczne obietnice, a 24% nie spełnia ich w ogóle[ii].

 

Dążenie do lepszej pracy

Jak wskazują powyższe dane, postanowienia noworoczne niemal 1/5 z nas dotyczą naszej sytuacji zawodowej. Kwestia ta jest na tyle istotna, że w 2008 r. CBOS poświęcił jej swoje badania. Według raportu „Postanowienia i plany Polaków na rok 2008” postanowienia dotyczące pracy i planów zawodowych znalazły się na trzeciej pozycji postanowień noworocznych (20%). Czego dokładnie dotyczyły? Praca nad swoją sytuacją zawodową miała dotyczyć:

 • dostania, znalezienia, otrzymania nowej pracy – 6%
 • zmiany pracy – 5%
 • rozpoczęcia/rozszerzenia własnej działalności – 3%
 • podwyższenia kwalifikacji zawodowych i zwiększenia zaangażowania w pracę – 2%
 • wyjazdu zarobkowego za granicę, znalezienia dodatkowego źródła utrzymania, awansu – 1 %
 • innych kwestii związanych z życiem zawodowym i karierą – 2%[iii].

Jak widać, mamy różne sposoby rozumienia pracy nad polepszeniem swojej zawodowej sytuacji. Najważniejsze jest jednak, że podejmujemy próby w tym zakresie. Szkoda, że nie zawsze jesteśmy wytrwali w obietnicach złożonych samemu sobie.

 

Jak zrealizować postanowienia noworoczne?

Skoro nasze noworoczne postanowienia z reguły kończą się na ich określeniu, to czy istnieje sposób, aby je rzeczywiście realizować? Sukces tkwi tak naprawdę w sposobie konstruowania noworocznych obietnic. Zwróć uwagę, że większość z ww. postanowień to ogólne hasła. Brak skonkretyzowania wyznaczonego celu po części wpływa negatywnie na jego realizację. Jak to możliwe? Spróbuję to wytłumaczyć na prostym przykładzie:

Cel ogólny:

znalezienie nowej pracy

 

Cel skonkretyzowany:

przygotowanie dokumentów aplikacyjnych,

określenie stanowisk i parametrów miejsca pracy, jakie mnie interesują,

wyszukanie interesujących mnie ofert,

wysyłka dokumentów aplikacyjnych,

rozpowszechnienie informacji o poszukiwaniu pracy (wśród rodziny, znajomych, na branżowych portalach, np. LinkedIn),

próba kontaktu z firmami, do których aplikowałem.

 

Myślę, że nie trzeba wskazywać różnicy między jednym a drugim sposobem wyznaczania celu, prawda? Pamiętaj, że im bardziej ogólne postanowienie noworoczne, tym mniejsze szanse na jego realizację. Poza tym ogólny, rozbudowany cel może Cię przytłoczyć swoim rozmiarem już na początku. Dlatego lepiej jest każde z postanowień „rozpracować” na małe kroki. W ten sposób nie tylko uzyskach konkretny plan działania, ale też rozmiar poszczególnych celów do osiągnięcia nie przerośnie Twoich możliwości. A przecież o to właśnie chodzi w postanowieniach noworocznych: określamy je, żeby je zrealizować i stać się lepszą wersją samego siebie.

Więcej porad dotyczących realizacji postanowień noworocznych znajdziesz na moim najbliższym bezpłatnym webinarze, na który serdecznie Cię zapraszam! Chętnie, też poznam Twoje noworoczne postanowienia na ten rok! Czy wśród nich znalazły się te związane z zawodową karierą czy zdobywaniem nowych umiejętności?

 

[i] S. Pruit, The History of New Year’s Resolutionshttps://www.history.com/news/the-history-of-new-years-resolutions

[ii] Stop making selfish New Year’s resolutionshttps://www.posibl.com/en/news/inspiring/stop-making-selfish-new-years-resolutions-70e40

[iii] CBOS, Postanowienia i plany Polaków na rok 2008https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2008/K_012_08.PDF

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rekomendowane wpisy

Era zawodów się skończyła, nastała era kompetencji

Fakt, że wyuczone zawody i praca w jednej profesji odchodzą w przeszłość, nie jest nowością. Już od dawna zdajemy sobie
Czytaj więcej

Różnorodni i delikatni. Kim jest pokolenie snowflakes?

Poczucie własnej wartości jest bardzo ważne w kształtowaniu własnej kariery zawodowej.  Istotne jest, aby tworzyć je w oparciu o samoświadomość
Czytaj więcej

W poszukiwaniu nowego. Powody, dla których zmieniamy pracę

Poszukiwanie pracy nadal kojarzone jest najczęściej z utratą dotychczasowego zatrudnienia. A przecież nowego miejsca zatrudnienia może być podyktowane zupełnie nowymi
Czytaj więcej

Tego potrzebuje Twoja organizacja: programu talentowego!

Czy wiesz, że pozyskanie utalentowanych pracowników jest jednym z głównych problemów działów rekrutacyjnych? Zaś zarządzanie talentami w organizacji od ponad
Czytaj więcej