Więcej ćwiczeń, zdrowa dieta, regularne czytanie książek – to najczęstsze postanowienia, jakie sobie zakładamy 1 stycznia każdego roku. Dlaczego każdego? Z reguły już po pierwszych tygodniach przestajemy je realizować, a w wielu przypadkach już kilka dni po ich określeniu nawet o nich nie pamiętamy. Czy zatem postanowienia noworoczne mają sens? W jaki sposób skutecznie ich dotrzymywać?
Najpopularniejsze postanowienia noworoczne – lista TOP 10
1 stycznia jest dniem, w którym obiecujemy sobie bardzo wiele. Co więcej, nasze postanowienia dotyczą rok w rok praktycznie tych samych rzeczy. Najczęściej planujemy pracować nad:
- lepszym, zdrowym odżywianiem – 71%
- aktywnością fizyczną – 65%
- wagą – 54%
- kontrolą wydatków i oszczędzaniem – 32%
- zdobyciem nowych umiejętności, rozwijaniem nowego hobby – 26%
- rzucaniem palenia – 21%
- czytaniem książek – 17%
- zmianą swojej zawodowej sytuacji – 16%
- ograniczeniem spożycia alkoholu – 15%
- spędzaniem większej ilości czasu z najbliższymi – 13%[i]
Dlaczego postanowienia noworoczne nie działają?
Jestem przekonana, że część Twoich postanowień noworocznych (tegorocznych czy z poprzednich lat) też znalazło się w tym zestawieniu. Niestety z reguły takie postanowienia mają to do siebie, że kończą się niepowodzeniem. Częściowo winny jest temu stan, w jakim podejmujemy decyzję o byciu lepszym. Sam pomyśl jakie uczucia towarzyszą Ci w tak szczególnym dniu jak Nowy Rok. Czy przypadkiem nie masz poczucia, że zaczyna się coś zupełnie nowego? Wypoczęty po świątecznym urlopie i rodzinnych spotkaniach masz wrażenie, że możesz przenosić góry, prawda? Taki euforyczny stan, w którym wydaje nam się, że możemy naprawdę wszystko, nie jest naturalną sytuacją. Dlatego też postanowienia określane w takim momencie mogą być mocno przerysowane, a nawet oderwane od rzeczywistości. Nie twierdzę oczywiście, że nie masz żadnych szans na realizację noworocznych postanowień. Powinieneś jednak pamiętać, że niektóre z nich podjąłeś najprawdopodobniej pod wpływem chwili, bez głębszego zastanowienia się nad swoją sytuacją i realnymi możliwościami (finansowymi, czasowymi, kondycyjnymi). Tę teorię potwierdza fakt, że średnio tylko 8% osób udaje się zrealizować w pełni noworoczne obietnice, a 24% nie spełnia ich w ogóle[ii].
Cele zawodowe
Jak wskazują powyższe dane, postanowienia noworoczne niemal 1/5 z nas dotyczą naszej sytuacji zawodowej. Kwestia ta jest na tyle istotna, że CBOS poświęcił jej swoje badania. Według raportu „Postanowienia i plany Polaków” postanowienia dotyczące pracy i planów zawodowych znalazły się na trzeciej pozycji postanowień noworocznych (20%). Czego dokładnie dotyczyły? Praca nad swoją sytuacją zawodową miała dotyczyć:
- dostania, znalezienia, otrzymania nowej pracy – 6%
- zmiany pracy – 5%
- rozpoczęcia/rozszerzenia własnej działalności – 3%
- podwyższenia kwalifikacji zawodowych i zwiększenia zaangażowania w pracę – 2%
- wyjazdu zarobkowego za granicę, znalezienia dodatkowego źródła utrzymania, awansu – 1 %
- innych kwestii związanych z życiem zawodowym i karierą – 2%[iii].
Jak widać, mamy różne sposoby rozumienia pracy nad polepszeniem swojej zawodowej sytuacji. Najważniejsze jest jednak, że podejmujemy próby w tym zakresie. Szkoda, że nie zawsze jesteśmy wytrwali w obietnicach złożonych samemu sobie.
Jak realizować postanowienia noworoczne?
Skoro nasze noworoczne postanowienia z reguły kończą się na ich określeniu, to czy istnieje sposób, aby je rzeczywiście realizować? Sukces tkwi tak naprawdę w sposobie konstruowania noworocznych obietnic. Zwróć uwagę, że większość z ww. postanowień to ogólne hasła. Brak skonkretyzowania wyznaczonego celu po części wpływa negatywnie na jego realizację. Jak to możliwe? Spróbuję to wytłumaczyć na prostym przykładzie:
Cel ogólny:
- znalezienie nowej pracy
Cel skonkretyzowany:
- przygotowanie dokumentów aplikacyjnych,
- określenie stanowisk i parametrów miejsca pracy, jakie mnie interesują,
- wyszukanie interesujących mnie ofert,
- wysyłka dokumentów aplikacyjnych,
- rozpowszechnienie informacji o poszukiwaniu pracy (wśród rodziny, znajomych, na branżowych portalach, np. LinkedIn),
- próba kontaktu z firmami, do których aplikowałem.
Myślę, że nie trzeba wskazywać różnicy między jednym a drugim sposobem wyznaczania celu, prawda? Pamiętaj, że im bardziej ogólne postanowienie noworoczne, tym mniejsze szanse na jego realizację. Poza tym ogólny, rozbudowany cel może Cię przytłoczyć swoim rozmiarem już na początku. Dlatego lepiej jest każde z postanowień „rozpracować” na małe kroki. W ten sposób nie tylko uzyskach konkretny plan działania, ale też rozmiar poszczególnych celów do osiągnięcia nie przerośnie Twoich możliwości. A przecież o to właśnie chodzi w postanowieniach noworocznych: określamy je, żeby je zrealizować i stać się lepszą wersją samego siebie.
[i] S. Pruit, The History of New Year’s Resolutions – https://www.history.com/news/the-history-of-new-years-resolutions
[ii] Stop making selfish New Year’s resolutions – https://www.posibl.com/en/news/inspiring/stop-making-selfish-new-years-resolutions-70e40
[iii] CBOS, Postanowienia i plany Polaków na rok 2008 – https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2008/K_012_08.PDF
Brak komentarzy, bądź pierwszy!