Skip to content

Perennialsi – dlaczego twoja organizacja ich potrzebuje?

Świadomi swojej wartości na rynku pracy. Gwarantujący bogate kompetencje i doświadczenie zawodowe. Mimo tego otwarci na dalszy rozwój i budowanie własnej ścieżki kariery. Tacy są właśnie perennialsi. Dlaczego warto ich docenić na rynku pracy?

 

Pokoleniowa kategoryzacja – to tak nie działa!

Jeszcze kilka lat temu rozmawiając o pracowniczych pokoleniach wyszczególnialiśmy grupy Pokolenia Z, Milennialsów czy Baby Boomersów a podstawowym czynnkiem kategoryzacji była data urodzenia. Wystarczyło kilka lat, aby ten podział stał się mocno nieaktualny. Jak to możliwe? Współczesnych pracowników coraz rzadziej definiuje wiek. O wiele ważniejszy jest ich stosunek do rozwoju osobistego i zawodowego, stopień zaawansowania kompetencji cyfrowych oraz zawodowa świadomość oraz znajomość własnej wartości na rynku pracy. Myślę, że to dobry czas na odejście od schematycznego podziału na pokolenia X, Y i Z. Organizacje powinny zacząć dostrzegać prawdziwy potencjał swoich pracowników. Tym bardziej, że ten wcale nie zależy od numeru PESEL jaki się posiada…

 

Perennialsi – kim są?

Wyobraź sobie, że jako pracodawca masz do dyspozycji osobę z wieloletnim doświadczeniem, rozbudowanym wachlarzem kompetencji, która jest wysoko zmotywowana i aspirująca do osiągnięcia zawodowego sukcesu. Tacy pracownicy istnieją naprawdę i należą do grona tzw. perennialsów. Samo pojęcie pochodzi z botaniki i oznacza roślinę wieloletnią, która wielokrotnie w czasie swojego życia wytwarza nasiona. Początkowo za perennialsów uważano podzbiór wyżu demograficznego, tj. pracowników 55+, którzy nie wpasowywali się do pokoleniowej „formy”[1].

Zmiany na rynku pracy pokazały jednak, że „wiecznie żywi” pracownicy to ktoś więcej niż jedynie nadwyżka Baby Boomers. W 2016 r. Gina Pell odniosła tę definicję do osób w zróżnicowanym wieku, które wykraczają w swym działaniu poza stereotypy i skupiają się na nawiązaniu więzi zarówno ze sobą, jak też z otaczającym ich światem. Cechami charakterystycznymi perennialsów jest ich dynamiczność i stała otwartość na rozwój osobisty. Pracownicy z tej grupy nie czekają z założonymi rękami na okazje do rozwoju i awansu. Stale śledząc trendy rynkowe, uzupełniając swoje kompetencje cyfrowe i technologiczne, poszukują pól do zdobywania nowych umiejętności oraz rozwijania tych, które już posiadają.

 

Potencjał, który warto docenić

Kolejnym argumentem, który powinien Cię skłonić do spojrzenia na swoich pracowników z zupełnie innej perspektywy niż jedynie ich wiek, są cechy charakterystyczne dla perennialsów. Tym bardziej, że naukowe badania potwierdzają, że to właśnie odpowiednie cechy osobowości aż 50 proc. wpływają na zaangażowanie pracownika[2].

 

Jakie cechy osobowości są charakterystyczne dla perennialsów?

Po pierwsze, „wiecznie żywi” są wysoko zmotywowani. Co to oznacza dla Twojej organizacji? Przede wszystkim to, że perennialsi czerpią motywację ze swojego wnętrza – wysokiej samoświadomości jak też znajomości własnej wartości. Tym samym bardzo często nie potrzebują motywacji z zewnątrz (od organizacji). Nie potrzebują też nadzoru menagera, gdyż największą motywację czerpią z możliwości ciągłego rozwoju.

Po drugie, perennialsi są mocno aspirujący. Co ważne ich celem nie jest dotrwanie do emerytury, lecz dążenie do zawodowego spełnienia. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na sposób definiowania sukcesów przez „wiecznie żywych”, którego wyznacznikiem jest to, co udało im się osiągnąć.

Po trzecie, perennialsi są ciekawscy, a organizacje potrzebują pracowników, którym zależy na doskonaleniu. Ich wrodzona ciekawość i otwartość na pozyskiwanie nowych umiejętności przekłada się na ich użyteczność w zespole oraz firmie.

Po czwarte, istotną cechą „wiecznie żywych” jest otwartość na współpracę. Dla tej grupy pracowników różnice międzypokoleniowe nie istnieją, a nawiązywanie kontaktu ze współpracownikami opiera się przede wszystkim umiejętności i zdolność do współpracy członków zespołu.

Po piąte, perennialsi są stale chętni do nauki. Z jednej strony chcąc poszerzać swoje umiejętności, szukają ciągle nowych wyzwań. Z drugiej mają wysoką zdolność do adaptacji w zmiennych warunkach pracy.

Uwaga! Organizacja chcąca utrzymać perennialsów, powinna zapewnić im odpowiednie warunki rozwoju. Jeśli obecna ścieżka kariery go nie zapewni, „wiecznie żywi” będą jej szukać gdzie indziej, tj. w innej organizacji.

 

„Wiecznie żywi” w zespole

Jeśli masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, że posiadanie perennialsa w zespole to duże szczęście, to powinieneś sobie uświadomić jaką rolę może on odegrać w zespole.

Ze względu na ich zdolność do nawiązywania kontaktu nie tylko z samym sobą, ale też otaczającym go środowiskiem, perennialsi doskonale sprawdzą się w pracy zespołowej. Tym bardziej, że uwielbiają oni współpracę a integracja z wszystkimi typami zespołów i pokoleń nie sprawia im trudności. Zaangażowanie perennialsa w pracy zespołu przełoży się nie tylko na poprawę relacji koleżeńskich, ale przede wszystkim na szybkość pracy nad projektami.

Inną kwestią jest wysoka wydajność prennialsów. Motywowani wewnętrznie oraz bazujący w swojej pracy na ciągłej ciekawości stają się naturalnie produktywni. Dodatkowo ich wysokie aspiracje są doskonałą motywacją dla pozostałych członków zespołu.

 

Zarządzanie perennialsami

Z drugiej strony posiadanie perennialsów w organizacji to duże wyzwanie dla liderów. Ich wyjątkowe cechy osobowości wymagają wysokiego zaangażowania środowiska pracy. Sposobem na właściwe zarządzanie „wiecznie żywymi” jest spełnienie ich oczekiwań wobec pracy zawodowej.

Kluczem do sukcesu w zarządzaniu perennialsami jest zarówno współpraca pracowników w rozwoju organizacji, jak też stworzenie tego rodzaju pracownikom pola do samodzielnego zarządzania sobą. W tym przypadku niezwykle ważną kwestią jest zaufanie do autonomii pracownika. Dobrym rozwiązaniem jest również elastyczne czas i miejsce pracy, które perennialsi będą mogli dostosować do własnych potrzeb.

 

Pora na zmianę myślenia

Myślę, że mój tekst dał Ci wystarczająco dużo dowodów na to, że najwyższa pora zmienić sposób postrzegania swoich pracowników. Dziś wiek nie odgrywa żadnego znaczenia. O wiele ważniejsze są umiejętności i wrodzone zdolności. W swojej działalności nie bagatelizuj pracowników 40+, są oni bowiem często prawdziwym skarbem Twojej organizacji.

A może spotkałeś już na swojej drodze perennialsów? A może sam należysz do tej grupy? Chętnie poznam Twoje doświadczenia.

 

 

 

[1] Perennials: the best thing to happen to your organisation?https://checkpoint.cvcheck.com/perennials-the-best-thing-to-happen-to-your-organisation/

[2] H. R. Young, D. R. Glerum, W. Wang, D. L. Joseph, Who are the most engaged at work? A meta-analysis of personality and employee engagementhttps://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/job.2303

 

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane wpisy

Mentorem być… Na czym polega profesjonalizacja mentoringu?

Mentorem być… Na czym polega profesjonalizacja mentoringu? Mentoring – to hasło, które coraz częściej gości nie tylko w organizacjach, ale
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Współzależność

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Rozwijanie innych

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej

Lider przyszłości

Włączający, empatyczny a może wizjoner… Jaki będzie lider przyszłości? Lider – osoba, której model zarządzania rzutuje nie tylko na pracowników
Czytaj więcej