Skip to content
Artykuły

Nie chcę być lekarzem czy prawnikiem! Jakie kierunki studiów warto wybrać?

„Idź na prawo, to zrobisz karierę!” „Lekarze są zawsze potrzebni, medycyna to jest to!” „Dzieci rodzi się coraz więcej, nauczyciele mają pewne zatrudnienie!” Wbrew pozorom tego rodzaju rady udzielane młodemu człowiekowi stojącemu przed wyborem właściwego kierunku studiów wcale nie ułatwiają życia. Tym bardziej, kiedy zawody wskazywane jako pewne i bezpieczne pod kątem zatrudnienia zupełnie rozmijają się z zainteresowaniami nastolatka. Jak dokonać właściwego wyboru? Czy wyłamanie się z obowiązujących schematów do dobra decyzja?

 

Humaniści i umysły ścisłe – to tak nie działa

My, rodzice nastolatków i osoby, które zaczynały swoją zawodową karierę kilkanaście lat temu, przyzwyczajeni jesteśmy do schematycznego podziału obowiązującego w edukacji za naszych czasów. Według niego uczniów można podzielić na dwie główne grupy: humanistów zakochanych w literaturze i naukach społecznych oraz umysły ścisłe z zamiłowaniem do matematyki, fizyki i przedmiotów technicznych. I o ile ten podział jeszcze w miarę względnie sprawdzał się dekadę temu, o tyle dziś nie ma nic wspólnego ze współczesną młodzieżą, jej zainteresowaniami i umiejętnościami. Jak to możliwe? Wystarczy dokładnie rozejrzeć się, jak wokół nas funkcjonuje świat. Oczywiście nowoczesne technologie i rozwiązanie to aktualnie podstawa naszego funkcjonowania (w kontekście zapotrzebowania na umysły ścisłe i fanów technologii). Jednak te dziedziny są w nierozerwalny sposób połączone z tym, co jeszcze doniedawna wydawało nam się zupełnym zaprzeczeniem branży technicznej, tj. umiejętnościami społecznymi, zdolnościami komunikacyjnymi, zdolnością przekazywania informacji w formie multimedialnej i tekstowej. Tym samym Twoje dziecko ma pełne prawo interesować się literaturą i rozwiązaniami informatycznymi, łączyć zdolność empatii z zainteresowaniami biologicznymi czy być dobrym w komunikacji i jednoczesnym zarządzaniu technologicznymi procesami. Co więcej, im bardziej pozornie odległe obszary jego zainteresowań, tym szersze pole do działania w zawodowej przyszłości.

 

Zarobki to nie wszystko

Z pewnością sam zauważyłeś, że jednym ze wskaźników słusznego kierunku kształcenia jest wysokość potencjalnych zarobków w przyszłości. Oczywiście rozumiem, że zapewnienie odpowiedniego poziomu życia i swojej przyszłej rodzinie jest również istotne dla Twojego dziecka. Tym bardziej, że rozbieżności w zarobkach z branż nauk społecznych, medycznych, ekonomicznych czy technicznych są spore.

Jakie kierunki studiów warto wybrać?Źródło: Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych – https://ela.nauka.gov.pl/pl

Jakie kierunki studiów warto wybrać?Źródło: Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych – https://ela.nauka.gov.pl/pl

Jakie kierunki studiów warto wybrać?Źródło: Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych – https://ela.nauka.gov.pl/pl

Jakie kierunki studiów warto wybrać?Źródło: Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych – https://ela.nauka.gov.pl/pl

 

Jednak rozpatrując kierunki studiów wyłącznie w tym kontekście, warto zadać sobie pytanie o to, co jest ważniejsze: odpowiedni poziom pensji czy zawodowe spełnienie Twojego dziecka?

 

Podstawa dobrego wyboru: mocne strony

Czytając pierwszą część artykułu, być może do głowy przyszło Ci utarte przysłowie, że „Jak ktoś jest do wszystkiego, to jest do niczego”. Chcę Cię uspokoić jednak, że w kontekście rozbudowanych zainteresowań Twojego dziecka to zasada zupełnie nie działa. Pod warunkiem, że Twoja pociecha będzie świadoma swoich mocnych stron i będzie potrafiła je odpowiednio wykorzystać w swojej karierze i rozwoju. W tym pierwszym pomoże jej test Gallupa. Odpowiedź na kilkanaście pytań wskaże pięć najmocniejszych cech Twojego dziecka. Poznanie ich pozwoli mu w pełni skupić się na tym, do czego ma wrodzone predyspozycje. Tym samym znacznie ograniczy pole błędnych wyborów związanych z dalszym kierunkiem kształcenia. Jednak najważniejsze jest to, że umiejętne wykorzystanie mocnych stron stworzy solidną podbudowę do zawodowej kariery Twojej pociechy. Skoro Twoje dziecko będzie świadome tego, co lubi robić, wybór odpowiedniego kierunku kształcenia nie będzie dla niego większym problemem.

 

Kierunki nietypowe – słuszny wybór?

Być może zastanawiasz się jak wybrnąć z sytuacji, kiedy okaże się, że zainteresowania Twojego dziecka są bardzo szerokie. Jak połączyć predyspozycje techniczne z tymi społecznymi? Jak odpowiednio ukierunkować nastolatka, aby był w stanie wykorzystać cały drzemiący w nim potencjał?

Pomocą w takich sytuacjach mogą być nietypowe kierunki studiów. I chociaż niektóre z nich są naprawdę unikalne i dostępne na nielicznych uczelniach (czasem tylko na jednej w Polsce), to – skoro miałyby zapewnić właściwy rozwój predyspozycji Twojego dziecka – warto się nad nimi zastanowić. Poniżej prezentuję kilka przykładów „wyjątkowych” kierunków studiów.

 

Nietypowe kierunki studiów

  • Analityka i kreatywność społeczna
  • Coaching medyczny
  • Design w biznesie
  • Bioinformatyka
  • Międzykierunkowe studia ekonomiczno – menedżerskie
  • Psychokryminalistyka
  • Zastosowanie fizyki w biologii i medycynie

 

Jak widzisz, polski system edukacyjny usiłuje dostosować się do panujących trendów i potrzeb uczniów. Warto jednak pamiętać, że oryginalna nazwa kierunku to jedno, a oferowany na nim zakres kształcenia to druga kwestia. Tym bardziej, że ciągłą bolączką polskich uczelni jest niedostateczne kształcenie absolwentów z kompetencji, które będą w cenie przez najbliższe 20 lat.

 

Kompetencje pracowników w 2037 r.[i]

  • Zaawansowane kompetencje cyfrowe i zdolności matematyczno-statystyczne
  • Umiejętność współpracy z innymi ludźmi oraz z inteligentnymi maszynami
  • Wysoki poziom inteligencji społecznej i empatii, umiejętność zapewnienia pomocy i wsparcia osobom starszym i niepełnosprawnym
  • Zdolność do zajmowania się wychowywaniem i kształceniem dzieci i dorosłych
  • Uzdolnienia artystyczne i sportowe

 

Więcej informacji o trendach przyszłości na rynku pracy, potrzebnych kompetencjach i oczekiwaniach wobec przyszłych pracowników znajdziesz w Raport Future 2020: rynek pracy i kompetencje przyszłości.

 

Natomiast jeśli poszukujesz z dzieckiem narzędzi pomocnych w ustaleniu właściwej ścieżki rozwoju i edukacji, polecam:

  • e-book „Sukces Twojego dziecka zależy od Ciebie”
  • workbook „Ćwiczenia wspierające wybór profilu zawodowego dla nastolatków”

[i] DELAB UW, Aktywni+. Przyszłość rynku pracy 2017.

Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy Raport Future 2025

Chcesz otrzymać raport o rynku pracy i zawodach przyszłości?
Dołącz do ponad 7108 subskrybentów mojego newslettera – otrzymasz go bezpłatnie!

W comiesięcznym newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje związane z rynkiem pracy przyszłości, o moich nowych publikacjach w mediach czy na blogu. A także promocjach na akredytowane kursy czy produkty w moim sklepie.
I jak u mnie także dużo inspiracji.

Picture of Kasia Syrówka

Kasia Syrówka

W ciągu swojego życia pracowałam chyba w każdym zawodzie, mam za sobą ogromne sukcesy i spektakularne porażki. W końcu postanowiłam, aby moje doświadczenia (z czasem poparte prestiżowymi certyfikacjami) przełożyć na pomoc innym. Od 12 lat zajmuję się rozwojem zawodowym swoich klientów. Czasem też piszę na blogu dzieląc się wskazówkami.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Raport Future
za 0 zł!

Rekomendowane wpisy

Artykuły

Znasz to uczucie, gdy masz ważny projekt do wykonania, ale zamiast nad nim pracować, znajdujesz setki innych zajęć? To klasyczne

Artykuły

Jeszcze kilka miesięcy temu, to praca szukała człowieka. Dziś sytuacja na rynku pracy wygląda zupełnie inaczej. Od czego zacząć i

Artykuły

Talenty to nie tylko zdolności artystyczne – według metodologii Gallupa każdy z nas ma ich aż 34. Pięć najsilniejszych wyznacza

Co daje raport od Syrówki?

Oferuję Ci przede wszystkim raport w języku polskim, co eliminuje przekłamania dotyczące właściwego tłumaczenia opisów talentów z j. angielskiego. A tylko rzeczywiste zrozumienie znaczenia talentów pozwoli Ci właściwie nad nimi pracować w przyszłości.

Ponadto w moim raporcie znajdziesz inne cenne wskazówki, których nie znajdziesz w raporcie anglojęzycznym, a które pozwolą Ci spojrzeć na swoje talenty z kilku płaszczyzn.

Cechy charakterystyczne danego talentu, szanse jakie ze sobą niesie, ograniczenia, które mogą się pojawić – tylko tak obszerna wiedza pozwoli Ci początkowo odkrywać i obserwować swój talent, aby z czasem zacząć rozumieć mechanizmy, jakie nim kierują oraz – co ważniejsze – samodzielnie sterować tymi mechanizmami.

Co daje raport z Instytutu?

Raport, jaki otrzymasz z Instytutu Gallupa po wykonaniu testu, to merytoryczny wstęp do wyjaśnienia znaczenia Twoich talentów. Co ważne, raport jest w wersji anglojęzycznej, co znacznie może utrudnić właściwe zrozumienie znaczenia poszczególnych talentów. Raport z Instytutu Gallupa traktowałabym jako pierwszą wskazówkę do dalszej pracy z talentami.

Co zrobić, kiedy nie mamy talentów z jakiejś domeny?

Idealny rozkład talentów wg domen nie istnieje. To, że nie masz żadnego ze swoich dominujących talentów w danej domenie wcale nie wpływa to negatywnie na Twój potencjał. Im więcej talentów w danej domenie, tym łatwiejsze nimi zarządzanie w ramach konkretnej grupy talentów.

Poza tym warto powtarzać test Gallupa co kilka lat, gdyż w oparciu o życiowe i zawodowe doświadczenia konfiguracja dominujących talentów może ulec zmianie, a tym samym ich przynależność do konkretnych domen.

Talenty w cieniu i blasku

Znając swoje talenty i umiejąc nimi zarządzać, jest się w stanie wykorzystać w stu procentach potencjał jaki niosą. Na tym właśnie polega talent w blasku – „wyciskasz” maximum z możliwości, jakie Ci daje.

Jednak jest też druga strona medalu – dany talent może nieść ze sobą mocne ograniczenia. Jeśli nie będziesz potrafił im zaradzić i ich przetransformować na właściwe działanie, wówczas Twój talent będzie w cieniu.

Co to są 4 domeny?

Założeniem prowadzącym do opracowania testu Gallupa było stwierdzenie, że każdy człowiek ma zespół 34 naturalnych talentów (wrodzonych lub nabytych – poprzez wychowanie, edukację lub kontakty – sposobów myślenia, odczuwania i reagowania), które zostały zgrupowane w czterech domenach: “Realizowanie”, “Wpływanie”, “Budowanie relacji” i “Myślenie strategiczne”.

Domena REALIZOWANIE – ta grupa talentów to cechy, które popychają do realizacji zadań, kończenia tego, co się rozpoczęło. Sprawiają, że projekty czy cele posuwają się do przodu. Dzięki tej grupie talentów rzeczy po prostu się dzieją. Osoby z tymi talentami dobrze czują się tam, gdzie wymagane jest działanie, naprawienie, osiąganie czy organizacja czegoś. Motywują się do wykonywania tego, co jest zaplanowane. Najlepiej czują się tam, gdzie trzeba wykazać się działaniem. Sprawnie przekuwają koncepcje na rzeczywistość.
Mówiąc wprost: są sprawczy. „Działaczy” motywują akcja i jej efekt.
Niezależnie od wybranej dyscypliny zawodowej, ich środowisko pracy powinno dostarczać okazji do wykazania się w działaniu.

Domena WPŁYWANIE – ta grupa talentów zawiera cechy, które pomagają w komunikacji, przekazywaniu pomysłów lub przekonywaniu innych do działania.
Osoby obdarzone tymi cechami wiedzą, jak mówić i sprawić, żeby ludzie słuchali. Mają w sobie to charyzmatyczne „coś”, co sprawia, że wywierają wpływ na decyzje i działanie innych ludzi. Pomarańczowe talenty (ten kolor przypisał im Gallup) są pożądane w zawodach, w których sukces zależy od wpływu, jaki wywiera się na innych (np. przedsiębiorcy, przywódcy, liderzy, mówcy, politycy, sprzedawcy).
Talenty z domeny Wpływanie są obarczone dużą odpowiedzialnością, o której nie powinno się zapominać.

Domena BUDOWANIE RELACJI – ta grupa to talenty, które pomagają w budowaniu i podtrzymywaniu relacji z innymi ludźmi. Osoby z „niebieskimi” talentami mają zdolność spajania zespołów, rozumienia drugiego człowieka i tworzenia silnych więzi pomiędzy ludźmi. Łączą zespoły niewidzialną więzią relacji.
Niczym ryba bez wody, tak osoba mająca talenty w tej grupie talentów, źle się czuje bez ludzi. Mówiąc wprost: nie potrafi pracować i funkcjonować bez ludzi wokół siebie. Kontakt z drugim człowiekiem daje jej energię. Ludzie ja inspirują.
W domenie Budowanie relacji są talenty, które aktywizują się najbardziej „dzięki” i „dla” ludzi. Talenty relacyjne są mocno intuicyjne, sporo w nich emocji. Dla ich posiadaczy wiedza nie jest wystarczająca do podejmowania decyzji. Oprócz tego, muszą oni odczuwać, że ich decyzja jest właściwa.

Domena MYŚLENIE STRATEGICZNE – ta grupa talentów to cechy, które pomagają podejmować decyzje. To one są odpowiedzialne za zbieranie i przetwarzanie informacji.
Absorbują i analizują informacje po to, aby podejmować lepsze decyzje. Pomagają innym rozważyć, co może się wydarzyć.
Do domeny Myślenie strategiczne należą te talenty, które wymagają wzmożonej aktywności umysłowej. Potrafią połączyć elementy, które z pozoru są nie do połączenia i stworzyć z nich coś, co nie tylko jest ciekawe i unikatowe, ale także działa.
Osoby bogato obdarzone tymi talentami nazywam „pięknymi umysłami”, ponieważ świat, jaki tworzą we własnym umyśle, jest równie bogaty i barwny (a czasem i bardziej) niż ten rzeczywisty. Dlatego też talenty z tej domeny sprawdzą się wśród m.in. artystów, twórców, uczonych, projektantów, strategów, liderów, ale także we wszystkich zawodach, które wymagają wzmożonej aktywności umysłowej oraz w tych, które gwarantują nieograniczone możliwości rozwoju i spełnienia kreatywnego.

Dlaczego badanie SF?

Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton StrengthsFinder – mierzy obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty są naturalnymi wzorcami myślenia, odczuwania oraz zachowania, w naturalny sposób wskazującymi pewien odbiór i przetwarzanie rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Słynny test StrengthsFinder wykorzystujemy nie tylko po to, by wskazać istniejące talenty, ale też je zrozumieć i właściwie wykorzystać w przyszłości.

Test Gallupa pozwala każdemu odnaleźć odpowiedź na pytania: „W czym jestem dobry?”, „Jakie mam ukryte zdolności?”. Dzięki temu możesz odkryć swoje naturalne predyspozycje i skupić się na ich rozwijaniu. Szlifując swoje wrodzone zdolności, osiągniesz znacznie lepsze wyniki niż wtedy, kiedy próbujesz nauczyć się czegoś, co Ci zwyczajnie nie wychodzi!

O instytucie gallupa

Instytut Gallupa to najstarszy na świecie instytut badania opinii społecznej. Został założony w 1935 r. przez George`a Gallupa. Swoją popularność zdobył głownie dzięki testowi Gallupa – narzędziu o nazwie CliftonStrenghtsFinder, które zostało opracowane przez Donalda Cliftona i Marcusa Buckinghama. To psychometryczne narzędzie badawcze ma na celu skupienie informacji niezbędnych do osiągnięcia doskonałości w różnorodnych rolach zawodowych. Test Gallupa jest uważany za jeden z najbardziej rzetelnych i trafnych testów psychologicznych.

Instytut Gallupa nieustannie szerzy świadomość na temat talentów Gallupa. Stale monitoruje sytuację zawodową w ujęciu globalnym, dostarcza wiele materiałów pomocnych w rozwoju talentów, organizuje warsztaty i szkolenia dla kadr menedżerskich. Instytut prowadzi również certyfikację dla coachów chcących się specjalizować w rozwoju talentów Gallupa.