Skip to content

Nastrój świata w 2021 roku

Pandemia Covid-19 udowodniła, że globalny kryzys jest realnym zagrożeniem. Światowy lockdown sparaliżował większość sektorów gospodarki w wielu krajach. Czy pomyślałeś jednak, że może nam zagrażać coś znacznie gorszego? Co się stanie, jeśli kolejny globalny kryzys będzie pandemią zdrowia psychicznego? Kolejny rok z rzędu, analitycy trendów wskazują rynek zdrowia psychicznego jako przodujący obszar rozwoju.

Depresja – problemem od dawna

Rządowa agencja Stanów Zjednoczonych US Census Bureau już dawno alarmowała, że ​​jedna trzecia Amerykanów wykazuje objawy klinicznego lęku lub depresji. Co ważne, wskaźnik ten dotyczy badań przeprowadzonych jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19. W pytaniu o nastrój depresyjny odsetek Amerykanów, którzy zgłaszali objawy, podwoił się od 2014 roku. Instytut Gallupa stwierdził również historyczny wzrost poziomu stresu i niepokoju w USA. Wbrew pozorom to bardzo poważny problem XXI w.

Na całym świecie zaraz po otyłości, depresja i stany lękowe są największym zagrożeniem naszego dobrego samopoczucia i życia.

Wraz ze wzrostem poziomu stresu i niepokoju, rośnie poczucie beznadziejności, po której zbyt często dochodzi do samobójstw. Problem jest na tyle powszechny, że powstało nawet nowe określenie – „śmierć z rozpaczy” – które zostało wyróżnione przez ekonomistów z Princeton Anne Case i laureata Nagrody Nobla Sir Angusa Deatona.

Zgony „z rozpaczy” to samobójstwa i zgony spowodowane śmiertelnymi zachowaniami, np. przedawkowanie narkotyków czy niewydolność wątroby z powodu przewlekłego spożywania alkoholu. Od połowy lat 90 ich liczby gwałtownie wzrosły: z około 65 tys. w 1995 r. do 158 tys. w 2018 r.

Śmierć z rozpaczy jako powolne samobójstwo

Instytut Gallupa alarmuje, że pandemia zdrowia psychicznego – podobnie jak pandemia koronawirusa – może zabić setki tysięcy ludzi. W ogólnoświatowym badaniu przeprowadzonym w 2020 r. Gallup odkrył, że około 7 na 10 osób zmaga się lub cierpi w swoim życiu z powodu złego samopoczucia (depresja, stany lękowe itd).

Oprócz niszczenia życia, cierpienie może zniszczyć ludzkiego ducha, który napędza innowacje, energię gospodarczą i ostatecznie zadowolenie i zaangażowanie w pracę. Prawdopodobnie w istotnym stopniu wiąże się to z ciągłym spadkiem dynamiki gospodarczej. Globalny PKB per capita spada – dzieje się tak od dziesięcioleci. Co ważne, do tej pory nie dało się odwrócić tego zjawiska.

Pogłębia się również przepaść pomiędzy tymi, którzy mają miliardy i miliony, a tymi, którzy żyją poniżej lub za dolara dziennie.

Istnieją działania, takie jak Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ, które obejmują oficjalne statystyki światowego ubóstwa, zanieczyszczenia, głodu, współczesnego niewolnictwa i chorób. Te powszechnie uznawane oficjalne statystyki dotyczące najpoważniejszych problemów, z jakimi boryka się ludzkość, są w większości monitorowane przez rządy, organizacje pozarządowe, a niektóre też przez Gallupa.

 

Korporacyjne ESG

Zasady dotyczące środowiska, spraw społecznych i zarządzania (ESG) to kolejny jeszcze nowszy zestaw mierzalnych wartości, które tworzą i uzgadniają m.in: Światowe Forum Ekonomiczne. A firmy księgowe Wielkiej Czwórki i duże korporacje wspierają te standardy.

Zasady ESG budowane są po to, aby pomóc w prowadzeniu firm w lepszy sposób. Samym korporacjom zaś zaleca się stosowanie zasad ESG, aby rozszerzyć swój cel biznesowy poza zwrot dla akcjonariuszy. Aby prowadzić zrównoważony biznes dla społeczeństwa i środowiska.

Organizacje powinny być w stanie przedstawić dowody pozytywnego wpływu swojej działalności na środowisko, a także na społeczności, swoim klientom i dostawcom. Istotne jest też, aby działały zgodnie z etyką i uczciwością. Te nowe wymagania sprawią że poprawi się jakość naszego życia i pracy.

Jednak nadal nie ma wzorców organizacyjnych dla najważniejszej kwestii – stanu zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia. Nie ma formalnych mierników stanów cierpienia, walki i dobrobytu. Nadal nie ma także, oficjalnych statystyk dotyczących dobrostanu w miejscu pracy na całym świecie. Nie ma oficjalnych statystyk dotyczących, jak pracownicy radzą sobie z COVID-19 i załamującą się gospodarką.

 

Gallup Net Thriving

Celem Instytutu Gallupa jest odkrycie i ilościowe określenie różnicy między najlepszym a najgorszym wariantem życia. Badacze Gallupa określają ten wskaźnik jako „Gallup Net Thriving” (GNT), który jest ściśle monitorowany od 2005 r. GNT to „inny PKB” dla krajów lub „inna cena akcji” dla organizacji.

Co ciekawe, GNT Gallupa wywodzi się z tego niezwykle prostego, dwuczęściowego pytania:

Wyobraź sobie drabinę ze stopniami ponumerowanymi od 0 na dole do 10 na górze. Szczyt drabiny reprezentuje najlepszy dla Ciebie wariant życia. Na dole zaś znajduje się wariant najgorszy z możliwych.

Pytanie 1:

Na którym stopniu drabiny powiedziałbyś, że osobiście czujesz, iż właśnie na nim aktualnie się znajdujesz? (0-10)

Pytanie 2:

Jak myślisz, na jakim etapie będziesz za około pięć lat? (0-10)

Gallup zaleca, aby każda duża i mała organizacja na świecie od razu wdrożyła ten wskaźnik do szacowania i śledzenia GNT w swojej firmie. Co ciekawe, rządy i organizacje pozarządowe coraz chętniej ją stosują.

Gallup poważnie traktuje problemy psychiczne i emocjonalne, z jakimi boryka się coraz więcej osób. Dlatego też postanowił że przez najbliższe 100 lat będzie corocznie monitorować GNT. Ten raport zapewni Tobie i całemu światu wspólne dane do porównywania, jako zbiór najlepszych praktyk do wykorzystania.

Założyciel tej organizacji, dr George Gallup (1901-1984), powiedział: „Istnieje 5 miliardów sposobów na życie i powinniśmy je wszystkie przestudiować”.

I to jest właśnie ten moment, aby je wszystkie poznać i sprawdzić.

 

Zadowolenie z pracy – naszym globalnym celem

Podczas gdy nastroje w Stanach Zjednoczonych i na świecie spadają, właściwym miejscem do odwrócenia tego nastroju jest miejsce pracy. Jednym z największych odkryć, jakich kiedykolwiek dokonał Gallup, jest to, że cały świat chce dobrej pracy. Ludzie chcą pracy, w której każdego dnia będą mogli wykorzystać wrodzone mocne strony.

Każdy chce też pracować z menedżerem, który będzie wspierał ich rozwój. Stres i niepokój w dużym stopniu związane są z „moją pracą” (lub jej brakiem). „Moja praca” i „mój menedżer” to dwa najsilniejsze powiązania do dobrobytu.

 

5 filarów zdrowia psychicznego

Badania Gallupa ujawniły pięć stanów dobrego samopoczucia, które zmienią świat i rozwój człowieka na zawsze. Pięć kluczowych elementów dobrego samopoczucia to:

1/ zadowolenie zawodowe

2/ dobrobyt społeczny

3/ dobrobyt finansowy

4/ zdrowie psychiczne

5/ dobrobyt środowiskowy

Kolejność nie jest przypadkowa.

Dobrobyt zawodowy jest na pierwszym miejscu, ponieważ Gallup uważa, że ​​ten element jest podstawą „najlepszego wariantu życia”. Od zawodowego spełnienia wszystko się zaczyna. W przypadku braku dobrej pracy i kariery nie ma poczucia dobrobytu, a szczebel na którym jesteśmy, znacznie się obniża.

Możemy zmierzyć prawie każdą transakcję finansową, jaką można sobie wyobrazić w ciągu życia danej osoby. Wiemy, gdzie ktoś wydał swoje pieniądze podczas 30 000 dni na Ziemi. Jednak jak niewiele jest miar tego, jak dana osoba przeżyła te 30 000 dni?

Świat potrzebuje cudu. Ten cud leży w duchu i psychice ludzkości. 

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane wpisy

Mentorem być… Na czym polega profesjonalizacja mentoringu?

Mentorem być… Na czym polega profesjonalizacja mentoringu? Mentoring – to hasło, które coraz częściej gości nie tylko w organizacjach, ale
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Współzależność

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Rozwijanie innych

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej

Lider przyszłości

Włączający, empatyczny a może wizjoner… Jaki będzie lider przyszłości? Lider – osoba, której model zarządzania rzutuje nie tylko na pracowników
Czytaj więcej