Organizacja – jej siłą są nie tylko jej utalentowani pracownicy, ale również liderzy, którzy będą potrafili nimi zarządzać. Jednak aby móc realizować ten cel, lider powinien posiadać kompetencje odpowiadające obecnym realiom organizacyjnym. Jakiego przywództwa potrzebują współczesne organizacje? Jaki lider sprawdzi się w najbliższej przyszłości?
Lider filarem organizacji
Rola lidera w organizacji jest niezwykle istotna. Skuteczność jego przywództwa bezpośrednio przekłada się na wydajność całej organizacji[i]. Aby móc realizować cele organizacji, przywódca powinien posiadać właściwe kompetencje. Jak wskazują badania do zasadniczych kompetencji dobrego lidera należą: zdolności strategiczne, wspieranie rozwoju własnych pracowników oraz zdolność inspirowania podwładnych[ii]. Te zaś powinny iść w parze z głównym zadaniem, jakie ma do zrealizowania, tj. zabezpieczeniem przyszłości organizacji.
Ważną kwestią, na którą chcę zwrócić uwagę w kontekście wymogów stawianych liderom, to również wyzwania związane z troską o spełnienie i odpowiedni poziom poczucia dobrostanu pracowników. To właśnie zapewnienie pracy z poczuciem sensu oraz zagwarantowanie pracownikowi poczucia wpływu na zawodową rzeczywistość stawiane są na równi ze strategicznymi obowiązkami lidera[iii]. To wszystko sprawia, że lider staje przed wyzwaniem pogodzenia działań strategicznych dla organizacji (m.in. ustaleniem ram działania zespołu, kontrolowanie pracy, wskazywanie priorytetów) z empatycznym podejściem do pracownika obejmującym chociażby jego prawo do autonomii. Myślę, że nie będzie w tym przypadku przesadą określenie przywódcy organizacji jako spoiwa między celami firmy a ludzkim wymiarem jej działalności.
Employee experience miarą dobrego przywództwa
Jak widzisz, współczesny lider powinien skupiać się nie tylko na osiąganych wynikach przez podwładnych, ale również na członkach zespołu, którymi zarządza. Nie bez powodu coraz częściej podkreśla się, że wskaźnikiem dobrego leadershipu w organizacji jest employee experience. Oczywiście pracownicze doświadczenia kształtują się w oparciu o wiele czynników, chociażby zmiany społeczno-gospodarcze. Jednak lider, który potrafi zarządzać ludźmi w tak zmiennej rzeczywistości, ma również bezpośrednie przełożenie na ich poczucie dobrostanu. Aktualna rzeczywistość, w której pracownicy i organizacje regularnie mierzą się z różnego rodzaju kryzysami, wymaga od przywódców asertywności oraz elastyczności w zarządzaniu. Co więcej, równie ważne jest dostosowanie zarówno procedur, komunikacji, jak też praktyk do zachodzących zmian. Lider i pracownicy powinni razem stawiać czoła niepewnym czasom poprzez wspólne wypracowanie najwłaściwszych rozwiązań.
Typy współczesnego przywództwa
Ciekawe spojrzenie na współczesne przywództwo prezentuje J. Miller, autorka książki „Kobieta wpływowa: 9 kroków do zbudowania marki, ustanowienia spuścizny i rozwoju”.
W swojej publikacji prezentuje pięć zasadniczych typów przywództwa, których potrzebują dzisiejsze organizacje[iv]:
Lider zmiany
Przywódcy tego typu są strategami, optymalizatorami dążącymi do usuwania wszelkich blokad. Na swój celownik biorą duże, nieosiągalne przez organizację cele. Dokonując transformacji, eliminując nieefektywność oraz przełamując niezauważalne przez innych bariery, dążą do jego realizacji.
Lider ludzi
Ten rodzaj przywództwa uwidocznił się szczególnie w okresie pandemii covid-19. Liderzy, którzy dotąd wydawali się być jedynie rygorystycznymi szefami, przybrali ludzką postać otwartą na emocje i przeżycia swoich pracowników. Liderzy ludzi zauważają mocne strony członków swojego zespołu, poświęcają odpowiednią ilość czasu na zrozumienie motywatorów swoich pracowników, dbają o dopasowanie roli do indywidualnych predyspozycji podwładnych, aby ci w pełni wykorzystali swoje możliwości w realizacji celu całej organizacji.
Lider wyników
Osoby ambitne, wytrwałe i lubiące świętować osiągnięte sukcesy to liderzy wyników. Ten typ przywództwa posiada szczególne umiejętności wywierania wpływu na innych oraz ich mobilizacji wokół celu. Cechą charakterystyczną liderów wyników jest pozostawanie niemal zawsze do dyspozycji swoich współpracowników, o ile będzie to miało pozytywne przełożenie na osiągnięcie wyznaczonych celów.
Lider usług
Celem tego typu przywódców jest dążenie do uczynienia życia lepszym bądź łatwiejszym dla swoich klientów czy konsumentów. Doskonale sprawdzają się w opracowaniu rozwiązań, które docenią klienci. Ich zaletą jest umiejętność „wejścia w rolę” osób, dla których rozwiązanie opracowują. Wykazują się dużą dozą empatii w dążeniu do realnych zmian.
Lider myśli
Oddzielną grupę liderów stanowią przywódcy, którzy są zaufanymi liderami opinii. Ich innowacyjne pomysły pobudzają i inspirują innych do działania. Co ważne, działając w ten sposób, doprowadzają do przełożenia nowatorskich pomysłów na realne zmiany. Ich wyróżnikiem jest również nieustanna praca nad własną eksperckością w dziedzinie, której działa.
Przywództwo pełne wyzwań
Oczywiście klasyfikacja zaproponowana przez J. Miller to tylko przykład tego jak złożone jest współczesne przywództwo. Aby rozwiać Twoje wątpliwości: dzisiejsze organizacje potrzebują liderów o szerokim wachlarzu kompetencji. Dotyczą one zarówno działań strategicznych, empatycznego stosunku wobec współpracowników, jak też konieczności dostosowania własnego stylu zarządzania i realizowanych procesów do coraz powszechniejszych technologii i rozwiązań cyfrowych.
Jednak – jak wskazują sami liderzy – największymi wyzwaniami w najbliższej przyszłości dla nich samych są te dotyczące szeroko rozumianego zarządzania i komunikacji z zespołem.
A jakie są Twoje doświadczenia dotyczące przywództwa w organizacji? Jakiego leadershipu będziemy potrzebować w najbliższej przyszłości? Czy dzisiejszy lider nadąża za zmianami, jakie zachodzą na rynku pracy?
Jeśli chcesz poznać moje zdanie na ten temat oraz dowiedzieć się z jakimi wyzwaniami będą musieli zmierzyć się liderzy i organizacje w najbliższej dekadzie, zachęcam Cię do pobrania mojego najnowszego Raportu Future 2022/2023. Rynek pracy i zawody przyszłości. Premiera już 12 października 2022. Zapisując się na listę oczekujących, otrzymasz go jako pierwszy. Zapisz się tutaj ? https://bit.ly/3qSsVcn
[i] PSI, Leading in Future World of Work. 2022, s. 11.
[ii] Deloitte, Raport: Pierwsze kroki na rynku pracy 2021. First Steps into the Labour Market – wyniki badania przeprowadzonego wśród studentów i absolwentów w Europie – https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/human-capital/articles/Raport-Pierwsze-kroki-na-rynku-pracy-2021.html
[iii] Gamma, Raport HR 2020 – kompetencje przyszłości, s. 16.
[iv] J. Miller, Not A People Leader? Here Are 4 Other Types Of Leaders – https://www.forbes.com/sites/jomiller/2020/09/23/not-a-people-leader-here-are-4-other-types-of-leaders/?sh=729d8c223f6a
Brak komentarzy, bądź pierwszy!