Czy znasz swoje mocne strony?
Życie każdego człowieka jest unikalne i wyjątkowe, jednak pojedyncze sytuacje, z jakimi przychodzi nam się mierzyć, już takie nie są. Codziennie podejmujemy mnóstwo decyzji, kierując się wewnętrznymi priorytetami i przekonaniami. Choć mamy świadomość, że inna osoba w takiej samej sytuacji czułaby się odmiennie niż my, rzadko o tym myślimy, skupiając się na własnym tu i teraz.
Jak to się dzieje, że w niektórych sytuacjach czujesz naturalny flow, przepływ, a w niektórych rwiesz sobie włosy z głowy, a i tak nic dobrego z tego nie wynika? Czy dałoby się przenieść to uczucie płynnej i przyjemnej pracy na pozostałe obszary?
Talent + inwestycja = mocna strona
Chcę ci powiedzieć, że jest to możliwe, jednak wymaga pracy i pewnej inwestycji w siebie, jaką jest czas:)
Za to, że w pewnych sytuacjach czujesz się jak ryba w wodzie, odpowiadają talenty. To coś, co po prostu masz w sobie. To wewnętrzna siła, która – jeśli jest zadbana i zaopiekowana – wspiera w działaniach i podejmowanych decyzjach. Krótko mówiąc, staje się twoją mocną stroną.
Jak odkryć swoje talenty?
Możesz odkrywać swoje talenty przez obserwację siebie i słuchanie otoczenia. Niestety może zdarzyć się, że zamiast na mocnych stronach skupisz się na niedoskonałościach i słabościach. Zbyt łatwo popaść wtedy w czarnowidztwo i myślenie kategoriami „nie mam żadnych talentów” albo „to, co robię, co przychodzi mi łatwo, nie jest niezwykłe, każdy tak potrafi”. Otoczenie nie zawsze jest wspierające i nastawione na działanie w taki sposób, byś osiągnęła zamierzony cel.
Tak też jesteśmy kształtowani przez społeczeństwo i szkołę.
Talenty bywają również trudne do wychwycenia, ponieważ są trochę jak oddychanie – nie zwracamy na nie uwagi, dopóki świadomie jej tam nie skierujemy lub gdy zabraknie nam tlenu.
To nie jest dobry sposób na ich zaobserwowanie. Zdecydowanie wolę, byś świadomie skierował/a uwagę na swoje talenty, dlatego proponuję ci rozwiązanie opracowane przez Instytut Gallupa, czyli test Clifton StrengthsFinder®.
Nie zrobiłeś jeszcze dla siebie tego testu? Kup badanie i dowiedz się jakie masz talenty.
Skąd wywodzi się to badanie? Jak powstało?
Badanie Instytutu Gallupa jest przede wszystkim bezpieczne i bezstronne. Nie musisz obawiać się krytyki, oceny, a już na pewno nie spotkasz się z sytuacją, by po badaniu usłyszeć „przykro nam, jest pan/i pierwszym przypadkiem beztalencia…”. 😉
Ponad 20 lat pracownicy Instytutu Gallupa przeprowadzili milion wywiadów wśród osób o różnym poziomie życia, wśród najróżniejszych zawodów i posiadających odmienne sytuacje życiowe. To ważne, bo mimo tych wszystkich różnic wyodrębnili 34 talenty, które można przypisać do każdego człowieka na całym świecie.
Jak wspomniałam wcześniej, talent to twoja naturalna siła, twoja MOC. Coś, co masz w sobie. Schemat, według którego działasz i nawet nie zastanawiasz się nad tym, że to się dzieje. Ta naturalna siła sprawia, że pewne rzeczy wykonujesz z łatwością, przychodzą ci tak po prostu, a inne – sprawiają trudność.
Zasadniczo pierwsze dziesięć-piętnaście to talenty trwałe, niezmiennie towarzyszące nam przez całe życie, tzw. talenty dominujące. Talenty znajdujące się niżej w hierarchii odzywają się w nas rzadziej, a tych znajdujących się najniżej zazwyczaj w ogóle nie odczuwamy w naszym życiu.
Jak przebiega badanie?
Aby poznać swoje mocne strony, wystarczy wykonać test udostępniony przez Instytut Gallupa. To zestaw 177 pytań, składających się ze zdań o przeciwnym znaczeniu. Twoim zadaniem jest oznaczyć, jakie zachowanie w danej sytuacji jest ci bliższe – to opisane przez zdanie A, czy przez zdanie B, a może żadne z nich.
Test wykonuje się dość szybko, a odpowiedzi udziela się intuicyjnie. Co ważne, test wykonujesz w języku polskim, więc nie ma przeszkody w postaci bariery językowej.
Co po badaniu?
Po udzieleniu wszystkich odpowiedzi, otrzymujesz ogólny raport będący spisem wszystkich 34 talentów, ułożonych w takiej kolejności, w jakiej są one u ciebie widoczne. Tym samym – pierwsza piątka to talenty mające na ciebie największy wpływ. Talenty z pierwszej dziesiątki to także moce, które często są obecne w twoim życiu i niezmienne przez całe życie. Natomiast wszystko to, co znajduje się niżej, ma mniejszy wpływ, coraz rzadziej odzywa się w tobie, aż w końcu dotrzesz do takich talentów, o których powiesz, że są ci zupełnie obce.
Wraz ze spisem talentów otrzymujesz też spersonalizowany raport, który uwzględnia zazębianie się tych talentów między sobą. Znajdziesz tam opisy sytuacji, które powinny być ci znane. Dowiesz się, jak działasz i jakie są twoje mocne strony. Co jest unikalnego i wyjątkowego w twoim talencie, ale też – jakie przeszkody możesz napotkać, jeśli wykorzystujesz talent w negatywny sposób.
Zachęcam Cię także do pobrania mojego autorskiego raportu, który generuje się po wpisaniu twoich 5 talentów.
Nosisz w sobie wyjątkowe połączenie talentów.
Powiem ci teraz trochę więcej o tych tajemniczych talentach. Pracownicy Instytutu Gallupa podzielili je na cztery kategorie – są więc talenty z obszaru wykonywania (oznaczone w raporcie kolorem fioletowym), talenty z obszaru wpływu (pomarańczowe), talenty z obszaru budowania relacji (niebieskie) i talenty z obszaru myślenia strategicznego (czerwone).
Te obszary to kolejna podpowiedź, w czym jesteś dobra, a co sprawia ci trudność. Dobra informacja jest taka, że z każdym zestawem talentów możesz działać i iść do przodu. To nie jest tak, że jeśli w całym swoim TOP 10 nie znajdzie się ani jeden talent z obszaru budowania relacji, to oznacza, że na pewno jesteś aspołecznym odludkiem, który z nikim nie utrzymuje kontaktów. Albo jeśli nie masz żadnego talentu z obszaru wykonywania, to potrafisz jedynie siedzieć na kanapie i dumać nad swoim życiem. To tak nie działa.
Talenty nie określają ścieżki zawodowej!
Talenty ogólnie nie mówią w ogóle o tym, co będziesz robić w życiu, czym będziesz się zajmować, czy będziesz odnosić sukcesy, czy będziesz popychać kolejne projekty do przodu. Natomiast mówią one, JAK będziesz zachowywać się w danych sytuacjach, JAK będziesz rozwiązywać problemy, które napotkasz, JAK możesz wykorzystać swoje mocne strony, swoje flow, tę wewnętrzną siłę, by radzić sobie także w tych sytuacjach, które wymagają kompletnie innych kompetencji.
Podam ci przykład: Posiadając wysoko talent „Poważanie” (z angielskiego Significance), który znajduje się w grupie pomarańczowych talentów, ogólnie mówiąc jest to talent z obszaru wpływu, może bardzo silnie motywować cię do działania i wykonywania określonych czynności, dzięki którym będziesz postrzegana pozytywnie przez otoczenie. A przecież wykonywanie należy do talentów z fioletowego obszaru, prawda?
Widzisz, po prostu każdy z nas znajduje się w sytuacjach, kiedy coś wykonuje, wpływa na innych, buduje relacje i myśli strategicznie. Jednak by osiągnąć ten sam efekt używamy odmiennych zestawów narzędzi, czyli talentów.
Czemu nie ma jednej recepty na sukces?
Z pewnością trafiłaś kiedyś na sytuację, czy to w życiu prywatnym czy zawodowym, że ktoś podał ci przepis na sukces. Mówiąc inaczej, powiedział ci, jakie kroki wykonał, by przejść z punktu A do punktu B osiągając określony rezultat. Gdy tak słuchałaś tej osoby myślałaś w duchu (a może i nawet powiedziałaś na głos), że zrobiłabyś to inaczej. Że ten konkretny sposób – okej, działa, sprawdził się – ale w twoim przypadku to kompletna pomyłka i gdybyś zaczęła tak pracować, byłaby to po prostu orka na ugorze. Gdybyś miała to zrobić, zrobiłabyś to inaczej, dochodząc do tych samych rezultatów, ale w bez porównania przyjemniejszy sposób.
Właśnie za te odczucia, za to myślenie odpowiadają talenty. Najprawdopodobniej w sytuacji, którą opisałam, spotkałaś kogoś z zestawem talentów zupełnie różniących się od twoich, stąd wasze „JAK?” tak bardzo było wam wzajemnie obce.
Najważniejsze w pracy z talentami jest zrozumienie, że każdy z nas może osiągnąć to, co chce. Mając przeróżne zestawy talentów, nadal każdy z nas może być lekarzem, przedsiębiorcą, sprzątaczką, pracownikiem hotelu i kimkolwiek tylko chce być. Każdy z nas może napisać książkę, zarobić milion, kupić dom i co roku robić sobie dwumiesięczne wakacje. Tylko że każdy z nas do osiągnięcia tych samych celów wybierze inną ścieżkę i ze względu na swój styl działania, swoje „JAK?”, napotka inne przeszkody.
Naucz się dostrzegać talenty w innych ludziach.
Kolejną korzyścią wykonania testu Clifton StrengthsFinder jest to, że poznasz wszystkie 34 talenty. Wcześniej wspominałam, że te talenty są uniwersalne i można je przypisać do każdego człowieka. W związku z tym, spotykając innych ludzi nauczysz się dostrzegać, z jakich talentów korzystają. Co za tym idzie, komunikując się unikniesz nieporozumień, irytacji, gdy ty, przykładowo, chcesz działać, a ktoś chce jeszcze pomyśleć. Zrozumiesz, że ktoś patrzy na problem z innej perspektywy i nauczysz się tę perspektywę wykorzystywać.
Zwiększ swoją produktywność.
Znajomość swoich mocy, talentów, ich pozytywnych stron, ale tez zagrożeń, jakie ze sobą niosą, pozwoli ci lepiej planować i realizować zadania. Załóżmy, że wysoko w twoich talentach leży talent „Uczenie się” (po angielsku Learner). Siłą tego talentu jest to, że nieustannie się uczysz, nosisz w sobie ogromną ciekawość świata i chęć poznania tego, co nieznane. Zagrożeniem tego talentu jest natomiast poczucie wiecznej niegotowości, wrażenie, że ciągle wiesz za mało, że wciąż, wciąż i wciąż musisz się uczyć. Możesz też mieć tendencję do rozdrabniania się i uczenia kompletnie nieprzydatnych rzeczy.
Z tą świadomością możesz lepiej zaplanować proces nauki, ale także dowiedzieć się, w jaki sposób powiedzieć sobie „STOP. Wiem, co chciałam wiedzieć – czas na działanie”.
Dowiedz się, co cię napędza.
Na koniec zaś zostawiam wisienkę na torcie, czyli motywację. Z motywacją jest trochę tak, że ona jest ostatnio troszeczkę demonizowana. Mam na myśli takie komunikaty, że motywacja to coś nietrwałego, że jest, a potem znika i że lepiej zastąpić motywację nawykiem działania „mimo wszystko”. Chciałabym się chwilę pochylić nad tym tematem.
Zgodzę się, że motywacja może być krótkotrwała i przemijająca, gdy nie znamy podłoża i celu naszych działań. Jeśli wykonujesz jakieś zadanie, a wewnątrz szaleją w tobie pytania takie, jak „a właściwie to po co ja to robię?” albo wątpliwości typu „jak mi się nie chce, znowu robię coś dla kogoś…”, to choćbyś nie wiem jak się motywowała i wmawiała „tak, chce mi się!”, to niestety – nie siądziesz do tych działań.
Uwielbiam test Instytutu Gallupa za to, że pozwala sięgnąć głębiej. Pozwala poznać motywacje, kierujące naszym zachowaniem z głębi – z serca, z potrzeb, z talentów. Pomaga odpowiedzieć na tak istotne w życiu człowieka pytania, jak „Jaka jest moja misja na tym świecie? Po co żyję? Jaki jest cel moich zadań?”. Gdy znasz swoje mocne strony, wartości, którymi się kierujesz, wiesz, co jest dla ciebie ważne, o wiele łatwiej jest utrzymywać motywację i chęć do działania.
Swoją życiową misję możesz realizować na wiele sposobów. Jeśli stwierdzisz, że chcesz pracować z dziećmi, pomagać im, jest bardzo wiele sposobów realizacji tego. Możesz pracować w przedszkolu, w szkole, możesz założyć własną placówkę. Możesz pracować charytatywnie, w fundacji, możesz być wolontariuszką. A możesz zostać profesjonalnym marketingowcem i wspierać działania takie jak promocja zbiórki pieniędzy na nowe place zabaw, biblioteki i tym podobne.
Test Gallupa nie wskazuje ścieżki zawodowej, nie narzuca ci celów, nie mówi „idź w tym kierunku”. Ten test pokaże ci za to wachlarz możliwości, twoje wnętrze, co tobą kieruje i JAK możesz to wykorzystywać, by wnieść coś dobrego do świata i nadać temu znaczenie.
Dlaczego nad talentami warto pracować z certyfikowanym coachem?
Jeśli choć trochę mnie znasz lub zerknęłaś na zakładkę „O mnie” wiesz, że jestem certyfikowanym coachem Instytutu Gallupa. Na co dzień pracuję nie tylko nad własnymi talentami, ale też talentami moich klientów. Pracuję z nimi indywidualnie, a czasem grupowo – tworząc zespoły specjalistów, usprawniając pracę w korporacjach.
Test i raport, który otrzymasz po jego wykonaniu, to narzędzia do lepszego poznania siebie. Możesz z nimi pracować, ale możesz też natrafić na pewne trudności. To jak z obsługą komputera czy ekspresu do kawy – możesz łatwo dostrzec, za co odpowiedzialne są główne przyciski, włącznik czy enter, ale samodzielne opanowanie bardziej zaawansowanych funkcji może sprawić niemały kłopot.
Pracując z certyfikowanym coachem masz przy sobie kogoś, kto nieustannie zastanawia się, jak jeszcze bardziej wzmacniać w tobie to, co dobre. Jakie pytania ci zadawać, jakie dodatkowe narzędzia podsuwać, w jakie umiejętności cię wyposażać, byś mogła sprawniej realizować to, co chcesz i osiągać wyznaczone cele.
Żaden automat ani książka nie poprowadzi cię przez proces tak, jak drugi człowiek.
Raport jest generowany przez system. Automat, który w oparciu o algorytm miesza informacje tak, by były możliwie jak najbardziej spersonalizowane. Ale to nadal automat. Nie wejdzie z tobą w interakcje, nie pozna sytuacji, w jakiej jesteś, a także nie zareaguje na czas podsuwając pewne sugestie adekwatne do miejsca i stanu, w jakim się znajdujesz. Ja natomiast mogę te wszystkie rzeczy z tobą robić. Automat nie odpowie na twoje pytania czy wątpliwości, nie pokaże ci, jak korzystać z talentów w relacjach, w życiu prywatnym, w zawodowym, w zespole. Ja jestem w stanie dać ci te odpowiedzi.
Zachęcam cię do tego, żebyś wykonała test i zapoznała się z tym, co oferuje Instytut Gallupa. A potem, bogatsza o tę wiedzę, jeśli będziesz chciała zanurkować w ten temat – napisz do mnie. Przyśpieszę proces poznawania siebie i zmian, jakie zajdą w twoim życiu. Pomogę ci jeszcze lepiej wykorzystywać talenty. Pokażę, jak efektywnie pokonywać przeszkody i jaką niesamowitą siłę w sobie nosisz. Udowodnię ci, że posiadasz w sobie rzeczy niezwykłe i wyjątkowe, pomogę odkryć twoją życiową misję i wesprę w jej realizacji.
To jak? Jesteś ciekawy/a, jakie 5 najważniejszych talentów tobą kieruje?
Kup badanie a otrzymasz ode mnie darmowy rozbudowany raport w języku polskim.
Brak komentarzy, bądź pierwszy!