Skip to content

Jak przestać odkładać własny rozwój zawodowy?

Prokrastynacja, zapominanie o ważnych datach, rezygnowanie – z powodu braku czasu – z czynności, które powinniśmy wykonać… Każdemu z nas czasem zdarzają się takie sytuacje.  Nie zawsze udaje się wykonać swój plan w 100%. Jednak, jeśli chcesz realizować swoje marzenia, powinieneś wykazać się determinacją. Pamiętaj, że osiągnięcie wyznaczonych celów bezpośrednio przekłada się na twój sukces. Jak zatem przestać odkładać wszystko na później i wykorzystać swoją szansę na rozwój zawodowy i osobisty?

Oczywiście, nie można oczekiwać, że zawsze wykonamy swój plan w 100%. Aby spełnić swoje marzenia, powinniśmy jednak zrobić wszystko, aby było to możliwe. W tym celu każde zadanie, cel, marzenie warto rozpisać na etapy.

Etapy:

1/ jaki chcę osiągnąć ostateczny efekt?

2/ jakie mam zasoby aby to osiągnąć?

3/ ile czasu mogę poświęcić na realizację tego celu?

Warto policzyć ile czasu możemy spędzić dziennie, tygodniowo, miesięcznie nad nowym zajęciem? Potem jak długo będzie trwał proces zdobywania umiejętności. I oczywiście po co to właściwie robimy? dla siebie? dla kogoś? po co nam to?

PRZYKŁAD:

Chcę nauczyć się japońskiego.

ad.1. Czy uda mi się w 2-3 lata? Okazuje się że mówienie jest w miarę proste- to mogę opanować w 2-3 lata, ale pisanie i czytanie to dłuższy proces. Co wybieram? po co chcę to zrobić? Chcę mówić i rozumieć, robię to dla treningu mózgu i marze kiedyś o podróży do tego kraju, dlatego wybieram opcje -mówienie.

ad.2. Czy w moim miejscu zamieszkania odbywają się lekcje? czy chcę uczyć się od polaka czy japończyka? Dokonuje wyboru- lekcje online- większa mobilność dla mnie i u native speakera.

ad.3. Ile mam czasu w tygodniu aby uczyć się japońskiego? max 1-2h. Zatem możliwe że nauka wydłuży się do 4 lat. Czy to akceptuję? tak.

UWAGA: nie warto rzucać się na lekcje języka, zajęcia sportowe, lekcje gry na instrumencie- jeśli nie macie faktycznie przemyślanego tego procesu. Dlaczego? Ponieważ w niedługim czasie od rozpoczęcia nowego projektu, okaże się że łatwiej zrezygnować z czegoś co się dopiero zaczęło, niż z tego co już mamy.

 

Życie bez planów… To się nie uda!

Przyjemnie byłoby żyć w rzeczywistości, w której nie musisz niczego planować. Zadania zlecane ad hoc, brak terminów, deadlinów, presji… Obawiam się jednak, że działanie bez jakiegokolwiek planu – chociaż początkowo może wydać się kuszące – z biegiem czasu stałoby się zawodową i osobistą gehenną. Skoro nie obowiązują żadne terminy realizacji zadań, równie dobrze przełożony może zlecić ci jego realizację na już. Bez względu na to czy akurat dysponujesz wolnym czasem czy nie. Prawda, że brzmi nieciekawie?

Brak jakichkolwiek planów – czy to zawodowych czy osobistych – przełożyłoby się tak naprawdę na utratę sensu naszego życia i tego, co robimy. Bo w jakim celu realizujesz jedno czy drugie zadanie, po co się dokształcasz i zdobywasz nowe kompetencje, skoro i tak nie wiesz, dokąd zmierzasz i co chcesz osiągnąć? Nie mając planu na swoje życie, nie masz motywacji do tego, aby cokolwiek w nim zmienić. Nawet wtedy, gdy codzienna rzeczywistość uwiera cię niczym kamień w bucie…

 

Mieć cele to podstawa

Co zatem warto zrobić, aby skutecznie się rozwijać?

Pierwszy krok: Rekomendowałabym zacząć od idei/pomysłu na siebie, czyli odpowiedzi na pytania: Kim jesteś? Kim chcesz być?

Wiem że to bardzo trudne pytania, a jeszcze trudniejsze, gdy przez część życia uciekałeś/łaś od siebie.

Drugi krok: Wypisz swoje wszystkie zasoby. Intelektualne, fizyczne, emocjonalne. Jacy ludzie mogą mi pomóc/wesprzeć w realizacji mojego zadania?

Trzeci krok to wyznaczenie sobie konkretnych celów/zadań. Mniejsze i większe, jasno określone i oszacowane w czasie staną się twoją mapą do rozwijania poszczególnych kompetencji, umiejętności, predyspozycji. Z każdym, nawet najmniejszym krokiem, będziesz zbliżał/a się do celu głównego – osiągnięcia satysfakcji zawodowej i osobistej.

Jeśli nadal masz wątpliwości, dlaczego cele są podstawą do osiągnięcia czegokolwiek, zachęcam cię do lektury artykułu Praca, która ma cel, w którym znajdziesz konkretne dowody na słuszność tworzenia priorytetów i planowania życia zawodowego.

 

Jak okiełznać niezorganizowanie?

Myślę, że skoro dotarłeś/aś do tej części tekstu, to jesteś już wystarczająca świadomy/a, że tylko konkretny plan pozwoli ci osiągnąć własne spełnienie. Teraz najwyższa pora wykorzystać twoją determinację w praktyce. Chcę dorzucić mój kamyczek do Twojego ogródka poprzez najbliższy Webinar czy Planer który możesz kupić w moim sklepie.  Pracowałam ciężko nad tym narzędziem, po to aby dzięki niemu można było nie tylko zaplanować swój rozwój osobisty i zawodowy, ale – co najważniejsze – w końcu go osiągnąć. Ćwiczenia rozwojowe które tam dałam wspierają na drodze ku większej samoświadomości. Powstał na bazie mojego ponad 25-letniego doświadczenia mentorskiego oraz wieloletniej współpracy z klientami poszukującymi własnej ścieżki zawodowej.

Produkt jest skierowany zarówno do osób, które stawiają swoje pierwsze kroki na drodze do samorealizacji i dopiero zaczynają samodoskonalenie zawodowe, jak też do tych, które już od wielu lat „szukają siebie” oraz sposobów na bardziej efektywne zarządzanie swoim czasem, a tym samym życiem. Sam planer 2021 znajdziesz tutaj.

 

Zatem nie czekaj i już dziś zacznij wyznaczać cele oraz wykonywać opracowane przeze mnie ćwiczenia, dzięki którym osiągniesz ten najważniejszy cel: odnajdziesz swoją ścieżkę zawodową zgodną z twoimi wartościami i predyspozycjami!

Trzymam mocno za Ciebie kciuki!

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rekomendowane wpisy

Lęk przed nową pracą- to norma. Jak przez to przejść?

Gdybyśmy mieli pewność, że uda nam się wszystko, czego się podejmujemy, każdy byłby człowiekiem sukcesu! Lęk, który jest powszechną reakcją
Czytaj więcej

Czy FLOW daje poczucie szczęścia?

Jak często łapiesz się nad tym, że nie jesteś pewien czy jesteś szczęśliwy? Jak zdefiniowałbyś własne szczęście? Czym ono dla
Czytaj więcej

Zaufanie i chęć naśladowania czyli alfabet współczesnego przywództwa.

‘S’ jak dobry szef. Z czym kojarzy Ci się przywództwo? Z historycznymi bohaterami rządzącymi swoimi krajami twardą ręką? Z postaciami,
Czytaj więcej

Zmiana roli w życiu zawodowym – jak zacząć, żeby się udało?

Czy zastanawiasz się czasem nad rzuceniem dotychczasowej pracy i zajęciem się zupełnie czymś innym? Czy zaraz potem nie pojawiają się
Czytaj więcej