Według danych World Economic Forum już w ciągu najbliższych 5 lat z powodu automatyzacji zostanie zlikwidowanych 85 mln miejsc pracy. Na liście zawodów zagrożonych znajdują się pracownicy administracyjni czy pracownicy fabryk. Jak będzie wyglądała przyszłość rynku pracy w najbliższych latach? Jakie kompetencje zapewnią Ci względne bezpieczeństwo zatrudnienia?
Wielopokoleniowy rynek pracy
Udzielenie odpowiedzi na pytanie Jak będzie wyglądała przyszłość rynku pracy? nie jest wcale proste. Wynika to nie tylko z dynamiczności ostatnich miesięcy z powodu pandemii, w wyniku której wiele firm stanęło na granicy bankructwa, ale również z dużego zróżnicowania grup pokoleniowych funkcjonujących obecnie na rynku. Już dziś mamy do czynienia niemal z alfabetem pokoleniowym, a już za chwilę pierwsze zawodowe kroki będzie stawiało kolejne pokolenie – pokolenie Alfa.
Różnice pokoleniowe poszczególnych grup pracowniczych dotyczą nie tylko ich wieku czy poziomu doświadczenia zawodowego, ale przede wszystkim posiadanych kompetencji i oczekiwań wobec miejsca pracy. Wraz z wiekiem rosną wymagania dotyczące wysokości wynagrodzenia, atmosfery w pracy oraz stabilności zatrudnienia. Jednak pracodawcy muszą dostrzec jeszcze jeden istotny aspekt korelacji wszystkich pokoleń na jednym rynku pracy: każde z nich oferuje zupełnie inne korzyści. Przykładowo: pracownicy 55+ to nie tylko doświadczenie, ale również lojalność i zaangażowanie. Najmłodsze Z-tki zaś to obycie z najnowocześniejszymi technologiami oraz duża elastyczność. Wniosek? Każde z tych pokoleń może się nauczyć od innych grup wiekowych, a sytuacją idealną jest posiadanie w zespole przedstawiciela każdego z nich.
Kompetencje przydatne w przyszłości
Już po samym zróżnicowaniu pokoleń pracowników widać, że rynek pracy i struktura zatrudnienia ulegają ciągłym zmianom. Postęp technologiczny, nagłe kryzysy gospodarczo-społeczne jak też zmiany społeczno-kulturowe sprawiają, że zawody i umiejętności, które były atrakcyjne jeszcze 5 lat temu dziś są standardem a nawet stają się bezużyteczne. Czy istnieje zatem grupa kompetencji, która zagwarantuje bezpieczeństw zatrudnienia na najbliższe lata? I tak i nie. Badania dowodzą, że zachodzące wokół zmiany wymagają wypracowania nowych umiejętności pracowniczych, m.in.:
- odkrywania sensu,
- społecznej inteligencji,
- myślenia adaptacyjnego i niekonwencjonalnego,
- umiejętności wykorzystania nowych mediów,
- zarządzanie obciążeniem kognitywnym
- wirtualna współpraca[i].
Jak widać, rynek pracy stabilnym krokiem wkracza w świat nowych technologii, a umiejętność współpracy zarówno z maszynami, jak też z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości stała się już w ostatnich miesiącach prawdziwym must have.
Jednak obok nowoczesnych rozwiązań w cenie pozostają również umiejętności związane z empatią. Opieka medyczna czy usługi opiekuńcze jeszcze przez długi czas nie zostaną zastąpione przez roboty i automatyczne rozwiązania. Wynika to przede wszystkim z ograniczonego zaufania społeczeństwa do zautomatyzowanych rozwiązań w kategorii opieki nad człowiekiem. Tym samym rynek pracy przyszłości wymaga kooperacji cyfrowych kompetencji z poczuciem empatii i inteligencją emocjonalną.
Oczywiście nawet najlepszy wykaz kompetencji przydatnych w przyszłości będzie bezużyteczny, jeśli Ty sam nie będziesz wykazywał żadnego wysiłku, aby je zdobyć. Już dzisiejszy rynek pracy wymaga od nas elastyczności, gotowości do zmian i przyswajania nowych umiejętności. A w kolejnych latach pracodawcy będą kładli szczególny nacisk na samorozwój pracownika. Jeśli jednak sam nie zadbasz o poszerzanie swoich kwalifikacji i nie będziesz próbował nadążyć za nowymi trendami na rynku pracy, żaden, nawet najlepszy program rozwojowy nie zapewni Ci dostatecznej dozy bezpieczeństwa. Dlatego kluczowe jest Twoje zaangażowanie i otwartość na pozyskiwanie nowych umiejętności. Co ważne, każdy z nas musi nauczyć się też jednej bardzo istotnej rzeczy: oduczyć się tego, co umieliśmy dotąd, aby móc przyswoić nowe umiejętności. Najwyższa pora wyjść z własnej strefy komfortu i zawalczyć o zawodową przyszłość!
Praca marzeń to nie zawsze etat
Ważne zmiany zachodzące na rynku pracy dotyczą nie tylko kompetencji i zawodów, ale również sposobów formalizacji współpracy. I chociaż nadal przoduje w Polsce zatrudnienie na tradycyjny etat, sukcesywnie powiększa się grupa osób zainteresowana inną formą współpracy. Praca hybrydowa, freelancing, własna działalność – to tylko przykłady rozwiązań alternatywnych dla typowej umowy o pracę. Podjęcie decyzji o porzuceniu względnie bezpiecznej pracy u kogoś nie jest wcale proste, jednak z drugiej strony niesie ze sobą wiele zalet. Jako najważniejsze wskazuje się:
- większa elastyczność,
- możliwość samodzielnego decydowania o samym sobie,
- swobodny wybór partnerów biznesowych,
- współpraca przy zróżnicowanych projektach,
- większe możliwości rozwoju[ii].
Jeśli choć raz w Twojej głowie pojawiła się myśl Jak rozpocząć własny biznes, myślę, że to dostateczny sygnał, że jesteś gotowy na rozpoczęcie własnej wędrówki do zawodowego spełnienia.
Raport Future – solidna dawka wiedzy i inspiracji
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się o wiele więcej na temat przyszłości rynku pracy, wymaganych kompetencji i przyszłościowych zawodów, zachęcam Cię do zapoznania się z moim autorską publikacją Raport Future 2020: rynek pracy i kompetencje przyszłości. To już druga edycja raportu, a zawarłam w nim dogłębną analizę sytuacji na rynku pracy, jak też prognoz dotyczących jego przyszłości. Na ponad 40 stronach znajdziesz wiele cennych informacji na temat:
- trendów przyszłości rynku pracy,
- wymaganych kompetencji,
- popularnych form zatrudnienia,
- pracy „na swoim”.
Tegoroczna edycja raportu została wzbogacona o wypowiedzi dwóch ekspertów. Swoje opinie o trendach i przyszłości rynku pracy wyraziły:
- dr hab. Katarzyna Śledziewska, Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, badaczka kompetencji przyszłości i rozwoju rynku pracy,
- Magdalena Felczak, założycielka Homejob.pl, portalu dedykowanego pracy zdalnej i elastycznej, organizatorka akcji #Niezwalniajmy, wyróżnionej w konkursie Dobroczyńca Roku 2020.
A tylko jeszcze dziś możesz Raport Future 2020: rynek pracy i kompetencje przyszłości otrzymać niemal za połowę ceny! Wpisz w koszyku kod: SYROWKA2020, a otrzymasz 40% rabatu. To jak? Kupujesz? ? Kod ważny jest do końca dzisiejszego dnia.
[i] Katarzyna Syrówka, Raport Future 2020: rynek pracy i kompetencje przyszłości – https://syrowka.com/produkt/raportfuture2020/
[ii] Ibidem.
Brak komentarzy, bądź pierwszy!