Skip to content

Jak będzie wyglądał rynek pracy przyszłości?

Według danych World Economic Forum już w ciągu najbliższych 5 lat z powodu automatyzacji zostanie zlikwidowanych 85 mln miejsc pracy. Na liście zawodów zagrożonych znajdują się pracownicy administracyjni czy pracownicy fabryk. Jak będzie wyglądała przyszłość rynku pracy w najbliższych latach? Jakie kompetencje zapewnią Ci względne bezpieczeństwo zatrudnienia?

 

Wielopokoleniowy rynek pracy

Udzielenie odpowiedzi na pytanie Jak będzie wyglądała przyszłość rynku pracy? nie jest wcale proste. Wynika to nie tylko z dynamiczności ostatnich miesięcy z powodu pandemii, w wyniku której wiele firm stanęło na granicy bankructwa, ale również z dużego zróżnicowania grup pokoleniowych funkcjonujących obecnie na rynku. Już dziś mamy do czynienia niemal z alfabetem pokoleniowym, a już za chwilę pierwsze zawodowe kroki będzie stawiało kolejne pokolenie – pokolenie Alfa.

Różnice pokoleniowe poszczególnych grup pracowniczych dotyczą nie tylko ich wieku czy poziomu doświadczenia zawodowego, ale przede wszystkim posiadanych kompetencji i oczekiwań wobec miejsca pracy. Wraz z wiekiem rosną wymagania dotyczące wysokości wynagrodzenia, atmosfery w pracy oraz stabilności zatrudnienia. Jednak pracodawcy muszą dostrzec jeszcze jeden istotny aspekt korelacji wszystkich pokoleń na jednym rynku pracy: każde z nich oferuje zupełnie inne korzyści. Przykładowo: pracownicy 55+ to nie tylko doświadczenie, ale również lojalność i zaangażowanie. Najmłodsze Z-tki zaś to obycie z najnowocześniejszymi technologiami oraz duża elastyczność. Wniosek? Każde z tych pokoleń może się nauczyć od innych grup wiekowych, a sytuacją idealną jest posiadanie w zespole przedstawiciela każdego z nich.

Kompetencje przydatne w przyszłości

Już po samym zróżnicowaniu pokoleń pracowników widać, że rynek pracy i struktura zatrudnienia ulegają ciągłym zmianom. Postęp technologiczny, nagłe kryzysy gospodarczo-społeczne jak też zmiany społeczno-kulturowe sprawiają, że zawody i umiejętności, które były atrakcyjne jeszcze 5 lat temu dziś są standardem a nawet stają się bezużyteczne. Czy istnieje zatem grupa kompetencji, która zagwarantuje bezpieczeństw zatrudnienia na najbliższe lata? I tak i nie. Badania dowodzą, że zachodzące wokół zmiany wymagają wypracowania nowych umiejętności pracowniczych, m.in.:

 • odkrywania sensu,
 • społecznej inteligencji,
 • myślenia adaptacyjnego i niekonwencjonalnego,
 • umiejętności wykorzystania nowych mediów,
 • zarządzanie obciążeniem kognitywnym
 • wirtualna współpraca[i].

Jak widać, rynek pracy stabilnym krokiem wkracza w świat nowych technologii, a umiejętność współpracy zarówno z maszynami, jak też z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości stała się już w ostatnich miesiącach prawdziwym must have.

Jednak obok nowoczesnych rozwiązań w cenie pozostają również umiejętności związane z empatią. Opieka medyczna czy usługi opiekuńcze jeszcze przez długi czas nie zostaną zastąpione przez roboty i automatyczne rozwiązania. Wynika to przede wszystkim z ograniczonego zaufania społeczeństwa do zautomatyzowanych rozwiązań w kategorii opieki nad człowiekiem. Tym samym rynek pracy przyszłości wymaga kooperacji cyfrowych kompetencji z poczuciem empatii i inteligencją emocjonalną.

Oczywiście nawet najlepszy wykaz kompetencji przydatnych w przyszłości będzie bezużyteczny, jeśli Ty sam nie będziesz wykazywał żadnego wysiłku, aby je zdobyć. Już dzisiejszy rynek pracy wymaga od nas elastyczności, gotowości do zmian i przyswajania nowych umiejętności. A w kolejnych latach pracodawcy będą kładli szczególny nacisk na samorozwój pracownika. Jeśli jednak sam nie zadbasz o poszerzanie swoich kwalifikacji i nie będziesz próbował nadążyć za nowymi trendami na rynku pracy, żaden, nawet najlepszy program rozwojowy nie zapewni Ci dostatecznej dozy bezpieczeństwa. Dlatego kluczowe jest Twoje zaangażowanie i otwartość na pozyskiwanie nowych umiejętności. Co ważne, każdy z nas musi nauczyć się też jednej bardzo istotnej rzeczy: oduczyć się tego, co umieliśmy dotąd, aby móc przyswoić nowe umiejętności. Najwyższa pora wyjść z własnej strefy komfortu i zawalczyć o zawodową przyszłość!

 

Praca marzeń to nie zawsze etat

Ważne zmiany zachodzące na rynku pracy dotyczą nie tylko kompetencji i zawodów, ale również sposobów formalizacji współpracy. I chociaż nadal przoduje w Polsce zatrudnienie na tradycyjny etat, sukcesywnie powiększa się grupa osób zainteresowana inną formą współpracy. Praca hybrydowa, freelancing, własna działalność – to tylko przykłady rozwiązań alternatywnych dla typowej umowy o pracę. Podjęcie decyzji o porzuceniu względnie bezpiecznej pracy u kogoś nie jest wcale proste, jednak z drugiej strony niesie ze sobą wiele zalet. Jako najważniejsze wskazuje się:

 • większa elastyczność,
 • możliwość samodzielnego decydowania o samym sobie,
 • swobodny wybór partnerów biznesowych,
 • współpraca przy zróżnicowanych projektach,
 • większe możliwości rozwoju[ii].

Jeśli choć raz w Twojej głowie pojawiła się myśl Jak rozpocząć własny biznes, myślę, że to dostateczny sygnał, że jesteś gotowy na rozpoczęcie własnej wędrówki do zawodowego spełnienia.

 

Raport Future – solidna dawka wiedzy i inspiracji

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się o wiele więcej na temat przyszłości rynku pracy, wymaganych kompetencji i przyszłościowych zawodów, zachęcam Cię do zapoznania się z moim autorską publikacją Raport Future 2020: rynek pracy i kompetencje przyszłości. To już druga edycja raportu, a zawarłam w nim dogłębną analizę sytuacji na rynku pracy, jak też prognoz dotyczących jego przyszłości. Na ponad 40 stronach znajdziesz wiele cennych informacji na temat:

 • trendów przyszłości rynku pracy,
 • wymaganych kompetencji,
 • popularnych form zatrudnienia,
 • pracy „na swoim”.

Tegoroczna edycja raportu została wzbogacona o wypowiedzi dwóch ekspertów. Swoje opinie o trendach i przyszłości rynku pracy wyraziły:

 • dr hab. Katarzyna Śledziewska, Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, badaczka kompetencji przyszłości i rozwoju rynku pracy,
 • Magdalena Felczak, założycielka Homejob.pl, portalu dedykowanego pracy zdalnej i elastycznej, organizatorka akcji #Niezwalniajmy, wyróżnionej w konkursie Dobroczyńca Roku 2020.

A tylko jeszcze dziś możesz Raport Future 2020: rynek pracy i kompetencje przyszłości otrzymać niemal za połowę ceny! Wpisz w koszyku kod: SYROWKA2020, a otrzymasz 40% rabatu. To jak? Kupujesz? 😊 Kod ważny jest do końca dzisiejszego dnia.

 

[i] Katarzyna Syrówka, Raport Future 2020: rynek pracy i kompetencje przyszłości – https://syrowka.com/produkt/raportfuture2020/

[ii] Ibidem.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rekomendowane wpisy

Skończyłem studia i chcę wejść na rynek pracy- od czego zacząć?

Poszukiwanie pracy po studiach to dla młodych ludzi bardzo ważny etap. Planowanie ścieżki zawodowej to działania, które mogą mieć wpływ
Czytaj więcej

Zdaniem wielu Polaków, im dłuższa przerwa w pracy, tym trudniejszy jest powrót do życia zawodowego. Z czego to wynika? Niestety
Czytaj więcej

Szefie zadbaj o to, aby zatrzymać kobiety u siebie w firmie!

Czas pandemii to także czas utraty pracy przez wiele kobiet. Jest to tym bardziej rozczarowujące, ponieważ przyszło chwile po przełomowym
Czytaj więcej

Kiedy jest za późno na zmiany?

Za późno na zmiany? Życie masz tylko jedno! Człowiek w swojej naturze lubi poczucie bezpieczeństwa. Najlepiej czujemy się w dobrze
Czytaj więcej