Skip to content

Jak będzie wyglądał rynek pracy przyszłości?

Według danych World Economic Forum już w ciągu najbliższych 5 lat z powodu automatyzacji zostanie zlikwidowanych 85 mln miejsc pracy. Na liście zawodów zagrożonych znajdują się pracownicy administracyjni czy pracownicy fabryk. Jak będzie wyglądała przyszłość rynku pracy w najbliższych latach? Jakie kompetencje zapewnią Ci względne bezpieczeństwo zatrudnienia?

 

Wielopokoleniowy rynek pracy

Udzielenie odpowiedzi na pytanie Jak będzie wyglądała przyszłość rynku pracy? nie jest wcale proste. Wynika to nie tylko z dynamiczności ostatnich miesięcy z powodu pandemii, w wyniku której wiele firm stanęło na granicy bankructwa, ale również z dużego zróżnicowania grup pokoleniowych funkcjonujących obecnie na rynku. Już dziś mamy do czynienia niemal z alfabetem pokoleniowym, a już za chwilę pierwsze zawodowe kroki będzie stawiało kolejne pokolenie – pokolenie Alfa.

Różnice pokoleniowe poszczególnych grup pracowniczych dotyczą nie tylko ich wieku czy poziomu doświadczenia zawodowego, ale przede wszystkim posiadanych kompetencji i oczekiwań wobec miejsca pracy. Wraz z wiekiem rosną wymagania dotyczące wysokości wynagrodzenia, atmosfery w pracy oraz stabilności zatrudnienia. Jednak pracodawcy muszą dostrzec jeszcze jeden istotny aspekt korelacji wszystkich pokoleń na jednym rynku pracy: każde z nich oferuje zupełnie inne korzyści. Przykładowo: pracownicy 55+ to nie tylko doświadczenie, ale również lojalność i zaangażowanie. Najmłodsze Z-tki zaś to obycie z najnowocześniejszymi technologiami oraz duża elastyczność. Wniosek? Każde z tych pokoleń może się nauczyć od innych grup wiekowych, a sytuacją idealną jest posiadanie w zespole przedstawiciela każdego z nich.

Kompetencje przydatne w przyszłości

Już po samym zróżnicowaniu pokoleń pracowników widać, że rynek pracy i struktura zatrudnienia ulegają ciągłym zmianom. Postęp technologiczny, nagłe kryzysy gospodarczo-społeczne jak też zmiany społeczno-kulturowe sprawiają, że zawody i umiejętności, które były atrakcyjne jeszcze 5 lat temu dziś są standardem a nawet stają się bezużyteczne. Czy istnieje zatem grupa kompetencji, która zagwarantuje bezpieczeństw zatrudnienia na najbliższe lata? I tak i nie. Badania dowodzą, że zachodzące wokół zmiany wymagają wypracowania nowych umiejętności pracowniczych, m.in.:

 • odkrywania sensu,
 • społecznej inteligencji,
 • myślenia adaptacyjnego i niekonwencjonalnego,
 • umiejętności wykorzystania nowych mediów,
 • zarządzanie obciążeniem kognitywnym
 • wirtualna współpraca[i].

Jak widać, rynek pracy stabilnym krokiem wkracza w świat nowych technologii, a umiejętność współpracy zarówno z maszynami, jak też z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości stała się już w ostatnich miesiącach prawdziwym must have.

Jednak obok nowoczesnych rozwiązań w cenie pozostają również umiejętności związane z empatią. Opieka medyczna czy usługi opiekuńcze jeszcze przez długi czas nie zostaną zastąpione przez roboty i automatyczne rozwiązania. Wynika to przede wszystkim z ograniczonego zaufania społeczeństwa do zautomatyzowanych rozwiązań w kategorii opieki nad człowiekiem. Tym samym rynek pracy przyszłości wymaga kooperacji cyfrowych kompetencji z poczuciem empatii i inteligencją emocjonalną.

Oczywiście nawet najlepszy wykaz kompetencji przydatnych w przyszłości będzie bezużyteczny, jeśli Ty sam nie będziesz wykazywał żadnego wysiłku, aby je zdobyć. Już dzisiejszy rynek pracy wymaga od nas elastyczności, gotowości do zmian i przyswajania nowych umiejętności. A w kolejnych latach pracodawcy będą kładli szczególny nacisk na samorozwój pracownika. Jeśli jednak sam nie zadbasz o poszerzanie swoich kwalifikacji i nie będziesz próbował nadążyć za nowymi trendami na rynku pracy, żaden, nawet najlepszy program rozwojowy nie zapewni Ci dostatecznej dozy bezpieczeństwa. Dlatego kluczowe jest Twoje zaangażowanie i otwartość na pozyskiwanie nowych umiejętności. Co ważne, każdy z nas musi nauczyć się też jednej bardzo istotnej rzeczy: oduczyć się tego, co umieliśmy dotąd, aby móc przyswoić nowe umiejętności. Najwyższa pora wyjść z własnej strefy komfortu i zawalczyć o zawodową przyszłość!

 

Praca marzeń to nie zawsze etat

Ważne zmiany zachodzące na rynku pracy dotyczą nie tylko kompetencji i zawodów, ale również sposobów formalizacji współpracy. I chociaż nadal przoduje w Polsce zatrudnienie na tradycyjny etat, sukcesywnie powiększa się grupa osób zainteresowana inną formą współpracy. Praca hybrydowa, freelancing, własna działalność – to tylko przykłady rozwiązań alternatywnych dla typowej umowy o pracę. Podjęcie decyzji o porzuceniu względnie bezpiecznej pracy u kogoś nie jest wcale proste, jednak z drugiej strony niesie ze sobą wiele zalet. Jako najważniejsze wskazuje się:

 • większa elastyczność,
 • możliwość samodzielnego decydowania o samym sobie,
 • swobodny wybór partnerów biznesowych,
 • współpraca przy zróżnicowanych projektach,
 • większe możliwości rozwoju[ii].

Jeśli choć raz w Twojej głowie pojawiła się myśl Jak rozpocząć własny biznes, myślę, że to dostateczny sygnał, że jesteś gotowy na rozpoczęcie własnej wędrówki do zawodowego spełnienia.

 

Raport Future – solidna dawka wiedzy i inspiracji

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się o wiele więcej na temat przyszłości rynku pracy, wymaganych kompetencji i przyszłościowych zawodów, zachęcam Cię do zapoznania się z moim autorską publikacją Raport Future 2020: rynek pracy i kompetencje przyszłości. To już druga edycja raportu, a zawarłam w nim dogłębną analizę sytuacji na rynku pracy, jak też prognoz dotyczących jego przyszłości. Na ponad 40 stronach znajdziesz wiele cennych informacji na temat:

 • trendów przyszłości rynku pracy,
 • wymaganych kompetencji,
 • popularnych form zatrudnienia,
 • pracy „na swoim”.

Tegoroczna edycja raportu została wzbogacona o wypowiedzi dwóch ekspertów. Swoje opinie o trendach i przyszłości rynku pracy wyraziły:

 • dr hab. Katarzyna Śledziewska, Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, badaczka kompetencji przyszłości i rozwoju rynku pracy,
 • Magdalena Felczak, założycielka Homejob.pl, portalu dedykowanego pracy zdalnej i elastycznej, organizatorka akcji #Niezwalniajmy, wyróżnionej w konkursie Dobroczyńca Roku 2020.

A tylko jeszcze dziś możesz Raport Future 2020: rynek pracy i kompetencje przyszłości otrzymać niemal za połowę ceny! Wpisz w koszyku kod: SYROWKA2020, a otrzymasz 40% rabatu. To jak? Kupujesz? 😊 Kod ważny jest do końca dzisiejszego dnia.

 

[i] Katarzyna Syrówka, Raport Future 2020: rynek pracy i kompetencje przyszłości – https://syrowka.com/produkt/raportfuture2020/

[ii] Ibidem.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane wpisy

Mentorem być… Na czym polega profesjonalizacja mentoringu?

Mentorem być… Na czym polega profesjonalizacja mentoringu? Mentoring – to hasło, które coraz częściej gości nie tylko w organizacjach, ale
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Współzależność

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej

Kasia Syrówka odkrywa Gallupa – Rozwijanie innych

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.
Czytaj więcej

Lider przyszłości

Włączający, empatyczny a może wizjoner… Jaki będzie lider przyszłości? Lider – osoba, której model zarządzania rzutuje nie tylko na pracowników
Czytaj więcej