Skip to content
Artykuły

Era zawodów się skończyła, nastała era kompetencji

Fakt, że wyuczone zawody i praca w jednej profesji odchodzą w przeszłość, nie jest nowością. Już od dawna zdajemy sobie sprawę, że w ciągu naszej zawodowej aktywności będziemy musieli zmienić zawód kilka razy. Jednak okres pandemii uwidocznił jeszcze bardziej coś, o czym także wiemy od dawna, ale dotąd w dużym stopniu nie przywiązywaliśmy do tego wagi: już dziś liczy się nie wyuczony zawód, a posiadane przez pracownika kompetencje!

 

Zawodowa ruletka

Jeszcze do niedawna wielu z nas wychodziło z założenia, że jest w stanie przewidzieć zawody, które w najbliższej dekadzie czy dwóch stracą na popularności lub wręcz znikną z rynku pracy. Już w pierwszej edycji raportu Future w 2019 r. pisałam, że w 2022 r. (to już teraz!) 54 proc. pracowników na całym świecie będzie musiało się przekwalifikować lub podwyższyć swoje kwalifikacje[1]. Wśród zagrożonych profesji znalazły się te, w których najprościej zastąpić człowieka zautomatyzowanymi rozwiązaniami. W ponad 90 proc. zagrożeni byli i nadal są:

  • Sprzedawca telefoniczny – 99 proc.,
  • Urzędnik bankowy/pocztowy – 97 proc.,
  • Agent ubezpieczeniowy – 97 proc.,
  • Bibliotekarz – 97 proc.,
  • Księgowy/pracownik dz. płacowego i personalnego – 97 proc.,
  • Recepcjonistka – 96 proc.,
  • Sprzedawca/asystent sprzedaży – 95 proc[2].

 

O ile te prognozy wynikały z analizy wpływu coraz bardziej powszechnej automatyzacji i robotyzacji przedsiębiorstw, o tyle pandemia covid-19 udowodniła coś o wiele ważniejszego: istnieje również pula zawodów nieodporna na globalny kryzys społeczno-gospodarczy. Doskonałym tego przykładem jest branża finansowa, która jest od lat uważana za jeden z najbezpieczniejszych sektorów pod kątem stabilności zatrudnienia. Ostatni rok pokazał jednak, że w branży tej nie mogli czuć się bezpiecznie ani analitycy finansowi, ani księgowi/specjaliści ds. rachunkowości czy nawet finansowi dyrektorzy. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy doszło do spadku ofert zatrudnienia w ww. profesjach o odpowiednio 18, 6 i 45(!) proc[3]. Wszystkie powyższe dane wskazują jedno: praktycznie żaden zawód nie gwarantuje poczucia stabilności na lata.

 

Kompetencje na wagę złota

Skoro nauka w określonym zawodzie nie jest gwarancją stabilnego zatrudnienia w przyszłości, to czy jest jakiś sposób, aby mimo nieprzewidywalnych zmian społeczno-gospodarczych utrzymać się na rynku pracy przez najbliższe lata?

Zarówno ja, jak też wielu specjalistów od dłuższego czasu podkreślamy, że dzisiejszy rynek pracy nie wymaga od pracownika dyplomu w określonym zawodzie, ale właściwych kompetencji, które będzie mógł wykorzystać w wielu profesjach.

Jakie kompetencje są potrzebne? Chociaż ich grupy i rodzaje są różne, to specjaliści podkreślają, że oprócz tych twardych, związanych z posiadaną wiedzą równie ważne są kompetencje miękkie związane z szeroko pojętą komunikacją i relacją społeczną. Poniżej prezentuję kilka ciekawszych wizji na temat kompetencji przyszłości.

 

Kompetencje przyszłości 2025 wg WEF[4]

  • Myślenie analityczne i innowacyjność
  • Aktywne uczenie się i strategia uczenia się
  • Kompleksowe rozwiązywanie problemów
  • Myślenie krytyczne i analiza
  • Kreatywność, oryginalność i inicjatywa
  • Przywództwo i wpływ społeczny
  • Wykorzystanie technologii, monitorowanie i kontrola
  • Projektowanie technologii, programowanie
  • Odporność (rezyliencja), tolerancja stresu i elastyczność
  • Rozumowanie, rozwiązywanie problemów, ideacja

 

Kompetencje pracowników w 2037 r. wg DELAB UW [5]

  • zaawansowane kompetencje cyfrowe i zdolności matematyczno-statystyczne
  • umiejętność współpracy z innymi ludźmi oraz z inteligentnymi maszynami
  • wysoki poziom inteligencji społecznej i empatii, umiejętność zapewnienia pomocy i wsparcia osobom starszym i niepełnosprawnym
  • zdolność do zajmowania się wychowaniem i kształceniem dzieci i dorosłych
  • uzdolnienia artystyczne i sportowe

 

Kompetencje przyszłości wg Institute for the Future for the University of Phoenix Research Institute[6]

Odkrywanie sensu

Umiejętność określenia głębszego znaczenia lub znaczenia tego, co jest wyrażane

Społeczna inteligencja

Umiejętność łączenia się z innymi ludźmi w głęboki i bezpośredni sposób, aby wyczuć i stymulować reakcje oraz pożądane interakcje

Myślenie adaptacyjne i niekonwencjonalne

Biegłość w myśleniu i wychodzeniu z rozwiązaniami oraz odpowiedziami wykraczającymi poza to, czego można nauczyć się na pamięć lub na podstawie reguł

Kompetencje międzykulturowe

Umiejętność działania w różnorodnych kontekstach kulturowych

Myślenie obliczeniowe

Możliwość tłumaczenia ogromnych ilości danych na abstrakcyjnych pojęciach i umiejętność rozumowania opartego na posiadanych danych

Umiejętność wykorzystywania nowych mediów

Zdolność do krytycznej oceny i rozwijania treści, która wykorzystuje nowe formy mediów oraz wykorzystanie tych mediów do przekonującej komunikacji

Transdyscyplinarność

Zdolność do odczytywania i rozumienia wielu pojęć z różnorodnych dyscyplin

Myślenie projektowe

Umiejętność prezentowania i rozwijania zadań oraz procesów pracy w celu osiągnięcia pożądanych rezultatów

Zarządzanie obciążeniem kognitywnym

Umiejętność rozróżniania i filtrowania informacji pod kątem ich znaczenia oraz rozumienia w jaki sposób zmaksymalizować własne funkcje poznawcze z wykorzystaniem różnorodnych narzędzi i technik

Współpraca wirtualna

Zdolność do produktywnej pracy, zaangażowania i wykazywania aktywności jako członek wirtualnego zespołu

 

Kompetencje przyszłości wg WomenUpdate[7]

  1. Kompetencje cyfrowe i techniczne
  • Kompetencje inżynierskie
  • Zaawansowane kompetencje cyfrowe
  • Podstawowe kompetencje cyfrowe

      2. Kompetencje poznawcze

  • Krytyczne myślenie
  • Elastyczność poznawcza
  • Kreatywność
  • Rozwiązywanie złożonych problemów

       3. Kompetencje społeczne

  • Współpraca z innymi
  • Inteligencja emocjonalna
  • Zarządzanie ludźmi
  • Przedsiębiorczość

 

Klucz do sukcesu: talenty Twojego dziecka

Oczywiście teorii na temat kompetencji przyszłości jest wiele. Każda z nich rzuca jednak nowe światło na sposób, w jaki powinny być edukowane nasze dzieci. Być może część z nas nie zdaje sobie jeszcze z tego sprawy (przecież nasze dzieci zawsze będą dla nas maluszkami ?), ale zagadnienie kompetencji przyszłości dotyczy przede wszystkim naszych potomków. Dlatego tak kluczową kwestią jest skupienie się już teraz na predyspozycjach dziecka, aby móc wesprzeć go w wypracowaniu drogi rozwoju zgodnej z jego naturalnym potencjałem. Tym bardziej, że niestety współczesny system edukacji nadal skupia się przede wszystkim na edukowaniu dzieci i młodzieży wg sztywnych, odgórnie ustalonych schematów z zupełnym pominięciem zainteresowań, kreatywności i indywidualizmu uczniów.

 

Co możesz zrobić jako rodzic? Przede wszystkim wspierać swoje dziecko w odkrywaniu samego siebie. Zachęcaj je do wnikliwej obserwacji swoich działań i decyzji, odkrywania tego jakiego rodzaju zadania i wyzwania sprawiają mu przyjemność, wskazywania impulsów pobudzających go do aktywności. Po co to wszystko? Tylko dokładna analiza własnych zachowań, hobby, ale też ograniczeń pozwoli Twojemu dziecku uzmysłowić sobie w czym jest naprawdę dobry. To pierwszy krok do odkrycia swojego potencjału.

Jaki jest kolejny? Test Gallupa! Dzięki temu prostemu narzędziu Twoje dziecko określi swoje mocne strony, co pozwoli mu na zupełnie skupienie się na tym, w czym jest dobre i do czego posiada wrodzone predyspozycje. Tylko będąc świadomym swoich talentów, będzie mógł rozpocząć skuteczną pracę nad kształtowaniem własnych kompetencji. Kompetencji, które nie tylko będą pożądane w przyszłości na rynku pracy, ale będą przede wszystkim w zgodzie z naturalnymi predyspozycjami Twojego dziecka. A sam doskonale pewnie wiesz, że o wiele łatwiej przychodzą te rzeczy, do których mamy wrodzony talent ?

 

Mam nadzieję, że nie masz już najmniejszych wątpliwości, iż w edukacji Twojego dziecka ważniejsze są praktyczne umiejętności i kompetencje niż ukończenie bezwartościowego kierunku pełnego teoretycznej, niedającej się wykorzystać w praktyce wiedzy.

 

Jeśli chcesz – a wiem, że chcesz ? – skutecznie wspierać swoje dziecko w rozwoju osobistym i zawodowym oraz pomóc mu wybrać właściwy profil kształcenia w szkole średniej czy na studiach, to powinieneś wziąć udział w moim najbliższym webinaro-warsztacie dla rodziców. Już 19 stycznia 2022 r. o godz. 19.00 opowiem o tym jak pomóc dziecku odkryć swoje mocne strony, jakie narzędzia wykorzystać w wyborze właściwej ścieżki kształcenia oraz na czym się warto skupić w procesie edukacji, aby Twoje dziecko było przygotowane do wejścia na rynek pracy.

 

Czasu zostało już bardzo niewiele! Obowiązują zapisy:

https://bit.ly/3nam5xl

 

 

 

[1] ManpowerGroup, Rewolucja Umiejętności 4.0. Czy roboty potrzebują ludzi? 2019.

[2] DELAB UW, Aktywni+. Przyszłość rynku pracy 2017.

[3] GrantThorton, Rynek pracy w czasie covid-19. Jak przez kryzys gospodarczy spowodowany pandemią koronawirusa zmienił się rynek pracy w Polsce. 2021, s. 9.

[4] WEF, The future of Jobs Report 2020 https://www.weforum.org/

[5] DELAB UW, Aktywni+. Przyszłość rynku pracy 2017, s. 33.

[6] Institute for the Future for the University of Phoenix Research Institute, Future Works Skills 2020, s. 8-12.

[7] WomanUpdate, Cyfrowy klucz do przyszłości zawodowej. Kobiety na rynku pracy w kontekście kryzysu gospodarczego. 2020, s. 15.

Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy Raport Future 2025

Chcesz otrzymać raport o rynku pracy i zawodach przyszłości?
Dołącz do ponad 7108 subskrybentów mojego newslettera – otrzymasz go bezpłatnie!

W comiesięcznym newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje związane z rynkiem pracy przyszłości, o moich nowych publikacjach w mediach czy na blogu. A także promocjach na akredytowane kursy czy produkty w moim sklepie.
I jak u mnie także dużo inspiracji.

Kasia Syrówka

Kasia Syrówka

W ciągu swojego życia pracowałam chyba w każdym zawodzie, mam za sobą ogromne sukcesy i spektakularne porażki. W końcu postanowiłam, aby moje doświadczenia (z czasem poparte prestiżowymi certyfikacjami) przełożyć na pomoc innym. Od 12 lat zajmuję się rozwojem zawodowym swoich klientów. Czasem też piszę na blogu dzieląc się wskazówkami.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Raport Future
za 0 zł!

Rekomendowane wpisy

Artykuły

Talenty to nie tylko zdolności artystyczne – według metodologii Gallupa każdy z nas ma ich aż 34. Pięć najsilniejszych wyznacza

Artykuły

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.

Artykuły

„AI zlikwiduje dużą część zawodów”, „Jeden zawód na całe życie to przeżytek”, „Chcesz dobrze zarabiać? Musisz się przebranżowić!” – to

Co daje raport od Syrówki?

Oferuję Ci przede wszystkim raport w języku polskim, co eliminuje przekłamania dotyczące właściwego tłumaczenia opisów talentów z j. angielskiego. A tylko rzeczywiste zrozumienie znaczenia talentów pozwoli Ci właściwie nad nimi pracować w przyszłości.

Ponadto w moim raporcie znajdziesz inne cenne wskazówki, których nie znajdziesz w raporcie anglojęzycznym, a które pozwolą Ci spojrzeć na swoje talenty z kilku płaszczyzn.

Cechy charakterystyczne danego talentu, szanse jakie ze sobą niesie, ograniczenia, które mogą się pojawić – tylko tak obszerna wiedza pozwoli Ci początkowo odkrywać i obserwować swój talent, aby z czasem zacząć rozumieć mechanizmy, jakie nim kierują oraz – co ważniejsze – samodzielnie sterować tymi mechanizmami.

Co daje raport z Instytutu?

Raport, jaki otrzymasz z Instytutu Gallupa po wykonaniu testu, to merytoryczny wstęp do wyjaśnienia znaczenia Twoich talentów. Co ważne, raport jest w wersji anglojęzycznej, co znacznie może utrudnić właściwe zrozumienie znaczenia poszczególnych talentów. Raport z Instytutu Gallupa traktowałabym jako pierwszą wskazówkę do dalszej pracy z talentami.

Co zrobić, kiedy nie mamy talentów z jakiejś domeny?

Idealny rozkład talentów wg domen nie istnieje. To, że nie masz żadnego ze swoich dominujących talentów w danej domenie wcale nie wpływa to negatywnie na Twój potencjał. Im więcej talentów w danej domenie, tym łatwiejsze nimi zarządzanie w ramach konkretnej grupy talentów.

Poza tym warto powtarzać test Gallupa co kilka lat, gdyż w oparciu o życiowe i zawodowe doświadczenia konfiguracja dominujących talentów może ulec zmianie, a tym samym ich przynależność do konkretnych domen.

Talenty w cieniu i blasku

Znając swoje talenty i umiejąc nimi zarządzać, jest się w stanie wykorzystać w stu procentach potencjał jaki niosą. Na tym właśnie polega talent w blasku – „wyciskasz” maximum z możliwości, jakie Ci daje.

Jednak jest też druga strona medalu – dany talent może nieść ze sobą mocne ograniczenia. Jeśli nie będziesz potrafił im zaradzić i ich przetransformować na właściwe działanie, wówczas Twój talent będzie w cieniu.

Co to są 4 domeny?

Założeniem prowadzącym do opracowania testu Gallupa było stwierdzenie, że każdy człowiek ma zespół 34 naturalnych talentów (wrodzonych lub nabytych – poprzez wychowanie, edukację lub kontakty – sposobów myślenia, odczuwania i reagowania), które zostały zgrupowane w czterech domenach: “Realizowanie”, “Wpływanie”, “Budowanie relacji” i “Myślenie strategiczne”.

Domena REALIZOWANIE – ta grupa talentów to cechy, które popychają do realizacji zadań, kończenia tego, co się rozpoczęło. Sprawiają, że projekty czy cele posuwają się do przodu. Dzięki tej grupie talentów rzeczy po prostu się dzieją. Osoby z tymi talentami dobrze czują się tam, gdzie wymagane jest działanie, naprawienie, osiąganie czy organizacja czegoś. Motywują się do wykonywania tego, co jest zaplanowane. Najlepiej czują się tam, gdzie trzeba wykazać się działaniem. Sprawnie przekuwają koncepcje na rzeczywistość.
Mówiąc wprost: są sprawczy. „Działaczy” motywują akcja i jej efekt.
Niezależnie od wybranej dyscypliny zawodowej, ich środowisko pracy powinno dostarczać okazji do wykazania się w działaniu.

Domena WPŁYWANIE – ta grupa talentów zawiera cechy, które pomagają w komunikacji, przekazywaniu pomysłów lub przekonywaniu innych do działania.
Osoby obdarzone tymi cechami wiedzą, jak mówić i sprawić, żeby ludzie słuchali. Mają w sobie to charyzmatyczne „coś”, co sprawia, że wywierają wpływ na decyzje i działanie innych ludzi. Pomarańczowe talenty (ten kolor przypisał im Gallup) są pożądane w zawodach, w których sukces zależy od wpływu, jaki wywiera się na innych (np. przedsiębiorcy, przywódcy, liderzy, mówcy, politycy, sprzedawcy).
Talenty z domeny Wpływanie są obarczone dużą odpowiedzialnością, o której nie powinno się zapominać.

Domena BUDOWANIE RELACJI – ta grupa to talenty, które pomagają w budowaniu i podtrzymywaniu relacji z innymi ludźmi. Osoby z „niebieskimi” talentami mają zdolność spajania zespołów, rozumienia drugiego człowieka i tworzenia silnych więzi pomiędzy ludźmi. Łączą zespoły niewidzialną więzią relacji.
Niczym ryba bez wody, tak osoba mająca talenty w tej grupie talentów, źle się czuje bez ludzi. Mówiąc wprost: nie potrafi pracować i funkcjonować bez ludzi wokół siebie. Kontakt z drugim człowiekiem daje jej energię. Ludzie ja inspirują.
W domenie Budowanie relacji są talenty, które aktywizują się najbardziej „dzięki” i „dla” ludzi. Talenty relacyjne są mocno intuicyjne, sporo w nich emocji. Dla ich posiadaczy wiedza nie jest wystarczająca do podejmowania decyzji. Oprócz tego, muszą oni odczuwać, że ich decyzja jest właściwa.

Domena MYŚLENIE STRATEGICZNE – ta grupa talentów to cechy, które pomagają podejmować decyzje. To one są odpowiedzialne za zbieranie i przetwarzanie informacji.
Absorbują i analizują informacje po to, aby podejmować lepsze decyzje. Pomagają innym rozważyć, co może się wydarzyć.
Do domeny Myślenie strategiczne należą te talenty, które wymagają wzmożonej aktywności umysłowej. Potrafią połączyć elementy, które z pozoru są nie do połączenia i stworzyć z nich coś, co nie tylko jest ciekawe i unikatowe, ale także działa.
Osoby bogato obdarzone tymi talentami nazywam „pięknymi umysłami”, ponieważ świat, jaki tworzą we własnym umyśle, jest równie bogaty i barwny (a czasem i bardziej) niż ten rzeczywisty. Dlatego też talenty z tej domeny sprawdzą się wśród m.in. artystów, twórców, uczonych, projektantów, strategów, liderów, ale także we wszystkich zawodach, które wymagają wzmożonej aktywności umysłowej oraz w tych, które gwarantują nieograniczone możliwości rozwoju i spełnienia kreatywnego.

Dlaczego badanie SF?

Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton StrengthsFinder – mierzy obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty są naturalnymi wzorcami myślenia, odczuwania oraz zachowania, w naturalny sposób wskazującymi pewien odbiór i przetwarzanie rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Słynny test StrengthsFinder wykorzystujemy nie tylko po to, by wskazać istniejące talenty, ale też je zrozumieć i właściwie wykorzystać w przyszłości.

Test Gallupa pozwala każdemu odnaleźć odpowiedź na pytania: “W czym jestem dobry?”, „Jakie mam ukryte zdolności?”. Dzięki temu możesz odkryć swoje naturalne predyspozycje i skupić się na ich rozwijaniu. Szlifując swoje wrodzone zdolności, osiągniesz znacznie lepsze wyniki niż wtedy, kiedy próbujesz nauczyć się czegoś, co Ci zwyczajnie nie wychodzi!

O instytucie gallupa

Instytut Gallupa to najstarszy na świecie instytut badania opinii społecznej. Został założony w 1935 r. przez George`a Gallupa. Swoją popularność zdobył głownie dzięki testowi Gallupa – narzędziu o nazwie CliftonStrenghtsFinder, które zostało opracowane przez Donalda Cliftona i Marcusa Buckinghama. To psychometryczne narzędzie badawcze ma na celu skupienie informacji niezbędnych do osiągnięcia doskonałości w różnorodnych rolach zawodowych. Test Gallupa jest uważany za jeden z najbardziej rzetelnych i trafnych testów psychologicznych.

Instytut Gallupa nieustannie szerzy świadomość na temat talentów Gallupa. Stale monitoruje sytuację zawodową w ujęciu globalnym, dostarcza wiele materiałów pomocnych w rozwoju talentów, organizuje warsztaty i szkolenia dla kadr menedżerskich. Instytut prowadzi również certyfikację dla coachów chcących się specjalizować w rozwoju talentów Gallupa.