Skip to content
Artykuły

Empatyczny lider na wagę złota

Lider jako VIP, czyli jak pandemia zmienia wymagania rynku

Jeszcze do niedawna liderzy zespołów byli kojarzeni z tymi, którzy wydawali szereg poleceń i rozliczani podwładnych z ich realizacji. Jednak zmiany, jakie zaszły na rynku pracy w mijającym roku sprawiły, że ten model zarządzania ludźmi zupełnie się nie sprawdza. Jakich liderów będziemy potrzebować u progu 2021 r.? Czy bycie liderem to jeszcze produkt czy może już usługa dla organizacji?

 

Dobry pracownik bezcenny

Ostatnie miesiące pokazały jak duże znaczenie dla organizacji ma lojalny i sumienny pracownik. Jak wskazuje badanie Jak pandemia zmieniła biznes przeprowadzone przez KRD kryzys gospodarczy uświadomił firmom, że ich najcenniejszym zasobem są pracownicy:

  • 72% przyznało, że najważniejszym w ostatnich miesiącach czynnikiem byli dla nich lojalni pracownicy,
  • 87% właścicieli organizacji mogło w ostatnich miesiącach polegać na swoim zespole pracowników,
  • 55% doceniło wzorową postawę zatrudnionych i wywiązywanie się z powierzonych obowiązków,
  • 37% jest też wdzięcznych za niewygórowane roszczenia pracowników dotyczące zmian funkcjonowania firmy[i].

Dlaczego wskazuje te wszystkie dane? Aby podkreślić, że organizacje zaczęły w końcu zauważać, że to zatrudnieni w niej ludzie są jej siłą. Mam nadzieję, że doświadczenia ostatnich miesięcy pozwolą nam zerwać ze stereotypem pracownika jako jedynie trybika w wielkiej machinie korporacji, a skierujemy się ku partnerskiej współpracy wspierającej rozwój i potencjał zatrudnionych osób. Jednak, aby tak było, zmianie musi ulec nie tylko podejście samego kierownictwa organizacji, ale również liderów zarządzających zespołami.

 

Liderzy nieidealni?

Dla skonfrontowania zmian, jakie zaszły w ostatnim czasie w organizacjach, chcę przytoczyć wyniki badania wskazujące poziom zaufania podwładnych wobec przełożonych. Według Barometru nastroju pracowników opracowanego jesienią przez Gi Group, Grafton Recruitment, Wyser oraz TACK & TMI pracownicy w 10-stopniowej skali oceniają poziom swojego zaufania wobec przełożonego na poziomie 6,6. Minimalnie lepiej – na poziomie 6,7 – została oceniona zdolność szefa do radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych[ii]. Powyższe wyniki jednoznacznie wskazują, że liderzy w organizacjach stoją przed ogromnym wyzwaniem związanym nie tylko z odbudową poczucia zaufania do siebie, ale też wzmocnieniem komunikacji z zespołem.

 

Zwiększony poziom zaufania

Pierwszą kwestią jaką muszą wypracować na nowo liderzy zespołów, to zaufanie. Warto jednak podkreślić, że temat należy ująć dwutorowo, a działania liderów nie mogą ograniczyć się jedynie do budowania zaufania pracowników wobec niego, ale muszą również obejmować poszerzenia zaufania wobec samych podwładnych. Wymaga tego zmiana organizacji pracy i wdrożenie współpracy zdalnej, w której poziom kontroli pracownika został znacznie ograniczony. Oczywiście liderzy nie mogą bazować wyłącznie na swojej intuicji wobec lojalności i sumienności pracowników. Dlatego ocena efektywności bazująca dotąd na fizycznej obecności musi być zastąpiona oceną opartą na osiągniętych przez pracownika rezultatach. Dobrym rozwiązaniem będzie z pewnością rozpowszechnienie umów Service Level Agreement (SLA), które w jasny sposób będą określać zarówno oczekiwania przełożonego, jak też warunków realizacji zadania przez podwładnego.

 

Empatia równie ważna jak analiza danych

Lider przyszłości powinien również zrozumieć, że we współpracy liczą nie tylko osiągnięte wskaźniki i rezultaty, ale również odpowiednie samopoczucie zespołu. Dlatego coraz bardziej istotne w zarządzaniu zasobami ludzkimi staje się empatyczne podejście do potrzeb i sytuacji zatrudnionych. Coraz częściej mówi się wręcz o zjawisku „unbossingu”, gdzie lider przestaje być wyłącznie wydającym polecenia szefem, a staje się partnerem we współpracy reagującym na nastroje panujące wśród pracowników. Oczywiście w tym przypadku również potrzebne będą odpowiednie narzędzia monitorujące poziom satysfakcji pracowniczej (np. umowy Experience Level Agreements – XLA).

 

Lider jako VIP?

Być może tytuł mojego tekstu nieco Cię zaintrygował, a może nawet wywołał niewielką frustrację. Jak można bowiem w czasach gospodarczego kryzysu kategoryzować lidera zespołu jak osobę szczególną? Chcę się jednak uspokoić, że określając lidera mianem VIP-a, miałam na myśli zupełnie inne znaczenie tego skrótu. Lider przyszłości musi stać się virtual interactive professionals (wirtualnie interaktywnym zawodowcem), czyli wykazywać się wysokimi zdolnościami interaktywnymi oraz umiejętnościami zarządzania zespołem pracowników z wykorzystaniem elektronicznych rozwiązań. Co więcej, wizerunek lidera będzie bazował w głównej mierze na… tonie jego głosu i sposobie komunikacji. W przypadku wideokonferencji czy telefonicznych rozmów (tych bardziej i mniej formalnych) ze współpracownikami to właśnie głos będzie odgrywał kluczową rolę w nawiązywaniu relacji i sposobie przekazywania informacji. Poza tym liderzy przyszłości muszą nauczyć się wydobywać cenne dla siebie informacje z każdej interakcji z podwładnym – zarówno tej oficjalnej, jak nieformalnej również. Przecież tak wiele można się dowiedzieć w trakcie swobodnej rozmowy telefonicznej…

 

Liderowanie jako usługa

Chociaż te wszystkie wyżej opisane zmiany dotyczące liderów zespołów mogą wydawać się rewolucyjne, to tak naprawdę ukierunkowanie na człowieka jest powrotem do pierwotnego znaczenia bycia liderem. Można by stwierdzić, że poniekąd historia zarządzania zespołem pracowników zatoczyła koło i na nowo zdefiniowała lidera jako empatycznego, otwartego na komunikację i relację partnera swojego zespołu. Obecnie mamy z pewnością z kreowaniem nowego stylu przywództwa, w którym istotną rolę odgrywa well-being, a on sam stał się usługą bazującą na empatii, komunikacji i zaufaniu. Czy rzeczywiście te zmiany zapiszą się w stylu zarządzania na dłużej, a lider-człowiek na stałe wpisze się w polskie i światowe organizacje? Czy to właściwy sposób, aby firma poradziła sobie w pandemicznej rzeczywistości? Czy to tylko chwilowy trend i sposób, na przetrwanie trudnej gospodarczo i organizacyjnie sytuacji? Z jakimi liderami Wy się spotykacie w swoich firmach? A może jakimi liderami jesteście? Chętnie poznam Wasze doświadczenia, którymi możecie śmiało dzielić w się w komentarzach albo w bezpośrednich wiadomościach do mnie.

 

[i] KRD, Jak pandemia zmieniła bizneshttps://krd.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/2020/Wirus-zwiekszyl-wartosc-pracownikow

[ii] Gi Group, Grafton Recruitment, Wyser oraz TACK & TMI, Barometr nastroju pracownikówhttps://pl.gigroup.com/barometr-nastrojow-pracownikow-post/

Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy Raport Future 2025

Chcesz otrzymać raport o rynku pracy i zawodach przyszłości?
Dołącz do ponad 7108 subskrybentów mojego newslettera – otrzymasz go bezpłatnie!

W comiesięcznym newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje związane z rynkiem pracy przyszłości, o moich nowych publikacjach w mediach czy na blogu. A także promocjach na akredytowane kursy czy produkty w moim sklepie.
I jak u mnie także dużo inspiracji.

Kasia Syrówka

Kasia Syrówka

W ciągu swojego życia pracowałam chyba w każdym zawodzie, mam za sobą ogromne sukcesy i spektakularne porażki. W końcu postanowiłam, aby moje doświadczenia (z czasem poparte prestiżowymi certyfikacjami) przełożyć na pomoc innym. Od 12 lat zajmuję się rozwojem zawodowym swoich klientów. Czasem też piszę na blogu dzieląc się wskazówkami.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Raport Future
za 0 zł!

Rekomendowane wpisy

Artykuły

Talenty to nie tylko zdolności artystyczne – według metodologii Gallupa każdy z nas ma ich aż 34. Pięć najsilniejszych wyznacza

Artykuły

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.

Artykuły

„AI zlikwiduje dużą część zawodów”, „Jeden zawód na całe życie to przeżytek”, „Chcesz dobrze zarabiać? Musisz się przebranżowić!” – to

Co daje raport od Syrówki?

Oferuję Ci przede wszystkim raport w języku polskim, co eliminuje przekłamania dotyczące właściwego tłumaczenia opisów talentów z j. angielskiego. A tylko rzeczywiste zrozumienie znaczenia talentów pozwoli Ci właściwie nad nimi pracować w przyszłości.

Ponadto w moim raporcie znajdziesz inne cenne wskazówki, których nie znajdziesz w raporcie anglojęzycznym, a które pozwolą Ci spojrzeć na swoje talenty z kilku płaszczyzn.

Cechy charakterystyczne danego talentu, szanse jakie ze sobą niesie, ograniczenia, które mogą się pojawić – tylko tak obszerna wiedza pozwoli Ci początkowo odkrywać i obserwować swój talent, aby z czasem zacząć rozumieć mechanizmy, jakie nim kierują oraz – co ważniejsze – samodzielnie sterować tymi mechanizmami.

Co daje raport z Instytutu?

Raport, jaki otrzymasz z Instytutu Gallupa po wykonaniu testu, to merytoryczny wstęp do wyjaśnienia znaczenia Twoich talentów. Co ważne, raport jest w wersji anglojęzycznej, co znacznie może utrudnić właściwe zrozumienie znaczenia poszczególnych talentów. Raport z Instytutu Gallupa traktowałabym jako pierwszą wskazówkę do dalszej pracy z talentami.

Co zrobić, kiedy nie mamy talentów z jakiejś domeny?

Idealny rozkład talentów wg domen nie istnieje. To, że nie masz żadnego ze swoich dominujących talentów w danej domenie wcale nie wpływa to negatywnie na Twój potencjał. Im więcej talentów w danej domenie, tym łatwiejsze nimi zarządzanie w ramach konkretnej grupy talentów.

Poza tym warto powtarzać test Gallupa co kilka lat, gdyż w oparciu o życiowe i zawodowe doświadczenia konfiguracja dominujących talentów może ulec zmianie, a tym samym ich przynależność do konkretnych domen.

Talenty w cieniu i blasku

Znając swoje talenty i umiejąc nimi zarządzać, jest się w stanie wykorzystać w stu procentach potencjał jaki niosą. Na tym właśnie polega talent w blasku – „wyciskasz” maximum z możliwości, jakie Ci daje.

Jednak jest też druga strona medalu – dany talent może nieść ze sobą mocne ograniczenia. Jeśli nie będziesz potrafił im zaradzić i ich przetransformować na właściwe działanie, wówczas Twój talent będzie w cieniu.

Co to są 4 domeny?

Założeniem prowadzącym do opracowania testu Gallupa było stwierdzenie, że każdy człowiek ma zespół 34 naturalnych talentów (wrodzonych lub nabytych – poprzez wychowanie, edukację lub kontakty – sposobów myślenia, odczuwania i reagowania), które zostały zgrupowane w czterech domenach: “Realizowanie”, “Wpływanie”, “Budowanie relacji” i “Myślenie strategiczne”.

Domena REALIZOWANIE – ta grupa talentów to cechy, które popychają do realizacji zadań, kończenia tego, co się rozpoczęło. Sprawiają, że projekty czy cele posuwają się do przodu. Dzięki tej grupie talentów rzeczy po prostu się dzieją. Osoby z tymi talentami dobrze czują się tam, gdzie wymagane jest działanie, naprawienie, osiąganie czy organizacja czegoś. Motywują się do wykonywania tego, co jest zaplanowane. Najlepiej czują się tam, gdzie trzeba wykazać się działaniem. Sprawnie przekuwają koncepcje na rzeczywistość.
Mówiąc wprost: są sprawczy. „Działaczy” motywują akcja i jej efekt.
Niezależnie od wybranej dyscypliny zawodowej, ich środowisko pracy powinno dostarczać okazji do wykazania się w działaniu.

Domena WPŁYWANIE – ta grupa talentów zawiera cechy, które pomagają w komunikacji, przekazywaniu pomysłów lub przekonywaniu innych do działania.
Osoby obdarzone tymi cechami wiedzą, jak mówić i sprawić, żeby ludzie słuchali. Mają w sobie to charyzmatyczne „coś”, co sprawia, że wywierają wpływ na decyzje i działanie innych ludzi. Pomarańczowe talenty (ten kolor przypisał im Gallup) są pożądane w zawodach, w których sukces zależy od wpływu, jaki wywiera się na innych (np. przedsiębiorcy, przywódcy, liderzy, mówcy, politycy, sprzedawcy).
Talenty z domeny Wpływanie są obarczone dużą odpowiedzialnością, o której nie powinno się zapominać.

Domena BUDOWANIE RELACJI – ta grupa to talenty, które pomagają w budowaniu i podtrzymywaniu relacji z innymi ludźmi. Osoby z „niebieskimi” talentami mają zdolność spajania zespołów, rozumienia drugiego człowieka i tworzenia silnych więzi pomiędzy ludźmi. Łączą zespoły niewidzialną więzią relacji.
Niczym ryba bez wody, tak osoba mająca talenty w tej grupie talentów, źle się czuje bez ludzi. Mówiąc wprost: nie potrafi pracować i funkcjonować bez ludzi wokół siebie. Kontakt z drugim człowiekiem daje jej energię. Ludzie ja inspirują.
W domenie Budowanie relacji są talenty, które aktywizują się najbardziej „dzięki” i „dla” ludzi. Talenty relacyjne są mocno intuicyjne, sporo w nich emocji. Dla ich posiadaczy wiedza nie jest wystarczająca do podejmowania decyzji. Oprócz tego, muszą oni odczuwać, że ich decyzja jest właściwa.

Domena MYŚLENIE STRATEGICZNE – ta grupa talentów to cechy, które pomagają podejmować decyzje. To one są odpowiedzialne za zbieranie i przetwarzanie informacji.
Absorbują i analizują informacje po to, aby podejmować lepsze decyzje. Pomagają innym rozważyć, co może się wydarzyć.
Do domeny Myślenie strategiczne należą te talenty, które wymagają wzmożonej aktywności umysłowej. Potrafią połączyć elementy, które z pozoru są nie do połączenia i stworzyć z nich coś, co nie tylko jest ciekawe i unikatowe, ale także działa.
Osoby bogato obdarzone tymi talentami nazywam „pięknymi umysłami”, ponieważ świat, jaki tworzą we własnym umyśle, jest równie bogaty i barwny (a czasem i bardziej) niż ten rzeczywisty. Dlatego też talenty z tej domeny sprawdzą się wśród m.in. artystów, twórców, uczonych, projektantów, strategów, liderów, ale także we wszystkich zawodach, które wymagają wzmożonej aktywności umysłowej oraz w tych, które gwarantują nieograniczone możliwości rozwoju i spełnienia kreatywnego.

Dlaczego badanie SF?

Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton StrengthsFinder – mierzy obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty są naturalnymi wzorcami myślenia, odczuwania oraz zachowania, w naturalny sposób wskazującymi pewien odbiór i przetwarzanie rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Słynny test StrengthsFinder wykorzystujemy nie tylko po to, by wskazać istniejące talenty, ale też je zrozumieć i właściwie wykorzystać w przyszłości.

Test Gallupa pozwala każdemu odnaleźć odpowiedź na pytania: “W czym jestem dobry?”, „Jakie mam ukryte zdolności?”. Dzięki temu możesz odkryć swoje naturalne predyspozycje i skupić się na ich rozwijaniu. Szlifując swoje wrodzone zdolności, osiągniesz znacznie lepsze wyniki niż wtedy, kiedy próbujesz nauczyć się czegoś, co Ci zwyczajnie nie wychodzi!

O instytucie gallupa

Instytut Gallupa to najstarszy na świecie instytut badania opinii społecznej. Został założony w 1935 r. przez George`a Gallupa. Swoją popularność zdobył głownie dzięki testowi Gallupa – narzędziu o nazwie CliftonStrenghtsFinder, które zostało opracowane przez Donalda Cliftona i Marcusa Buckinghama. To psychometryczne narzędzie badawcze ma na celu skupienie informacji niezbędnych do osiągnięcia doskonałości w różnorodnych rolach zawodowych. Test Gallupa jest uważany za jeden z najbardziej rzetelnych i trafnych testów psychologicznych.

Instytut Gallupa nieustannie szerzy świadomość na temat talentów Gallupa. Stale monitoruje sytuację zawodową w ujęciu globalnym, dostarcza wiele materiałów pomocnych w rozwoju talentów, organizuje warsztaty i szkolenia dla kadr menedżerskich. Instytut prowadzi również certyfikację dla coachów chcących się specjalizować w rozwoju talentów Gallupa.