Skip to content
Artykuły

Czym jest wypalenie zawodowe i dlaczego warto o tym poczytać już dziś?

Czemu już teraz warto dowiedzieć się czym jest wypalenie zawodowe i komu się przytrafia? Odpowiedź jest niezwykle prosta. Jeśli teraz nie zajmiesz sie sobą i nie uświadomisz sobie co lubisz robić, w czym jesteś dobry i jakie masz talenty i mocne strony, za chwilę i Ty dołączysz do grupy osób które spotyka tzw. Burnout.

CO TO JEST BURNOUT?

Burnout, czyli kiedy praca staje się koszmarem

Budzisz się rano i na samą myśl o pójściu do pracy zaczyna cię mdlić? Od pewnego czasu podchodzisz do swoich obowiązków zawodowych z dystansem pozbawionym jakichkolwiek emocji? A może coraz częściej myślisz o tym, żeby rzucić karierę zawodową i wyjechać daleko stąd? Jeśli chociaż na jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to bardzo prawdopodobne, że dopadło cię wypalenie zawodowe (ang. burnout). Jednak bez obaw! Ogólne zniechęcenie do obecnej pracy może być dobrym impulsem do całkowitej reorganizacji twojej kariery zawodowej.

Gorszy dzień czy bournout?

Chwilowe zniechęcenie do pracy zawodowej nie jest niczym niepokojącym. Każdy może mieć gorszy dzień. Każdy też może nie lubić swojego przełożonego lub części zawodowych obowiązków. Poza tym masz prawo do tego, żeby być czasem zmęczonym. Gorzej, kiedy owo zmęczenie i zniechęcenie – mimo wielu twoich prób poprawy nastroju – nie mija, a wręcz narasta. Wówczas na nic zda się nawet najlepiej przemyślania automotywacja. W takiej sytuacji powinieneś poważnie przyjrzeć się temu, co się z tobą dzieje. Szczególnie, jeśli złemu nastawieniu towarzyszą dodatkowe objawy psychosomatyczne, np. problemy ze snem, podwyższone ciśnienie, chroniczne zmęczenie, regularne bóle głowy a nawet problemy z układem trawiennym czy odpornością. Wszystkie ww. objawy mogą świadczyć o syndromie wypalenia zawodowego.

Samo zjawisko bournout jest stosunkowo młode. Naukowcy zajęli się nim dopiero w latach 70. XX wieku. Niezależne badania psychiatry – Herberta Freudenbergera – i psychologa – Christiny Maslach – doprowadziły do jednakowych wniosków: trudne, stresujące warunki pracy wpływają negatywnie na stosunek pracownika do wykonywanych obowiązków, tym samym doprowadzając go do zawodowego wypalenia.

JAK ROZPOZNAĆ TO U SIEBIE?

Dużym ułatwieniem w rozpoznaniu czy masz do czynienia ze zwykłą, chwilową chandrą czy z realnym wypaleniem zawodowym jest przeanalizowanie swoich emocji i zachowań w oparciu o wypracowane przez Ch. Maslach trzy podstawowe fazy bournout.

 

Faza bournout Zasadnicze objawy
Emocjonalne wyczerpanie ·       ogólne zmęczenie

·       brak energii i zapału

·       utrata radości z życia

·       osłabienie

·       zwiększona drażliwość

·       nadmierna impulsywność

Depersonalizacja ·       cynizm

·       nadmierne dystansowanie się do współpracowników, klientów

·       bezosobowy charakter relacji z innymi na gruncie zawodowym

·       zanik idealizmu

Obniżone zadowolenie z osiągnięć zawodowych ·       zmniejszenie produktywności

·       poczucie posiadania niedostatecznych zdolności do wykonania zawodowych obowiązków

·       obniżone morale

·       brak umiejętności radzenia sobie ze stresem związanym z wykonywanym zawodem

 

Jeżeli w powyższej tabeli odnalazłeś odczucia, które towarzyszą ci od jakiegoś czasu, oznacza to, że zespół złego przystosowania w pracy dopadł również ciebie. Nie możesz się jednak w żaden sposób za to obwiniać. Wbrew pozorom zjawisko wypalenia zawodowego jest dość powszechne i wielu z nas boryka się ze stresującymi warunkami pracy. Według raportu „W jaki sposób twoja praca cię zabija?” opublikowanego przez BBC to właśnie warunki pracy zajęły w Ameryce 5. pozycję w rankingu… przyczyn prowadzących do śmierci!

Według danych WHO 300 mln osób pracujących cierpi na różnego rodzaju zaburzenia zdrowotne, których przyczyną jest przewlekły stres w miejscu zatrudnienia. Statystyczne dane ZUS z I półrocza 2018 r. wskazują zaś, że reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne znalazła się wśród 10 jednostek chorobowych powodujących najdłuższą absencję pracowników w Polsce.

MNIE TO NIE DOTYCZY

I bardzo się cieszę! Trzymaj tak dalej, jeśli spotkasz kogoś, kogo dotyczy ten temat, zaproś go tutaj, może znajdzie coś dla siebie.

A ty dbaj o siebie !

 

JA TU NIE PASUJĘ….

Wypalenie zawodowe nie bez powodu jest określane mianem zespołu złego przystosowania w pracy. Narastający stres wynika z faktu niedopasowania indywidualnych cech pracownika zarówno do wykonywanej pracy, jak też organizacji, w której pracuje. Badacze wyróżnili sześć podstawowych obszarów, w których pracownik może mieć problemy z dostosowaniem się do wykonywanej pracy. Schemat poniżej przedstawia główne problemy, jakie mogą ich dotyczyć.

Zatem poczucie niedopasowania do wykonywanego zawodu czy firmy, w której pracujesz, nie musi być jedynie twoją fanaberią, a wyraźnym sygnałem, że znajdujesz się w nieodpowiednim miejscu. Tym bardziej że badanie „Etyka pracy i przywiązanie organizacyjne a wypalenie zawodowe” potwierdza bezpośrednie powiązanie mniejszego przywiązania do pracownika do organizacji z wystąpieniem bournout. Pamiętaj, że wypalenie zawodowe jest syndromem klinicznym. Dlatego nie powinieneś go u siebie bagatelizować. Tym bardziej że – wbrew pozorom – poczucie zawodowej beznadziei nie oznacza wcale klęski twojej zawodowej kariery.

FAKTYCZNIE TO O MNIE

Osoby dotknięte wypaleniem zawodowym próbują sobie z nim radzić w różnorodny sposób. Uprawianie sportu, próba zrównoważenia życia zawodowego i prywatnego (tzw. work-life balance), korzystanie z terapii relaksacyjnych a nawet psychologicznych to tylko niektóre pomysły na chwilowe złagodzenie objawów. Jednak, jeśli rzeczywiście twoja obecna praca nie sprawia ci satysfakcji a jest jedynie przykrym obowiązkiem, to nie pomoże ci żadna, nawet najlepsza terapia.

Jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest znalezienie nowej drogi zawodowej. Być może wydaje ci się to niemożliwe. Szczególnie kiedy czytasz to z perspektywy wieloletniego pracownika korporacji, który etapy zawodowej edukacji i poszukiwania swojej pracy marzeń ma już dawno za sobą. Nic bardziej mylnego! Nigdy nie jest za późno na zmianę drogi zawodowej. Co więcej, nie jest to wcale skomplikowane.

Zatrzymaj się na chwilę i zastanów się nad tym, jaka praca dałaby ci satysfakcję. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z profesjonalnego doradztwa w tym zakresie. Doświadczony coach/mentor nie tylko pomoże ci ustalić właściwą ścieżkę rozwoju, ale będzie również dodatkowo motywował w trudniejszych momentach. Sam fakt wypalenia zawodowego potraktuj nie tylko jako cenną lekcję, ale przede wszystkim jako życiową szansę na zmianę swojego zawodowego położenia. Nawet jeśli miałoby się to wiązać nie tylko ze zmianą miejsca pracy, ale i przebranżowieniem. Tym bardziej że współczesny rynek pracy wymaga elastyczności.

Czasy pracy w jednym zawodzie i w jednej firmie dawno odeszły do lamusa. Na szczęście coraz więcej Polaków jest tego świadomych. Jak wskazują wyniki 33. edycji badania „Monitor rynku pracy” przeprowadzanej przez Instytut Badawczy Randstad, aż 88% badanych bierze pod uwagę możliwość zmiany zawodu, a 49% z nich zamierza dokonać takiej zmiany w ciągu dwóch lat!

Zastanów się: skoro obecna praca jest dla ciebie katorgą, to może warto postarać się znaleźć w tej niemal 50% grupie? Tym bardziej że, jak wskazuje raport, powodem zmiany pracodawcy coraz częściej jest nie tylko wyższe wynagrodzenie, ale również chęć zawodowego rozwoju. Dlatego nie traktuj swojego wypalenia zawodowego jak równi pochyłej, lecz zacznij wyciągać wnioski i walczyć o swoje lepsze zawodowe jutro!

Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy Raport Future 2025

Chcesz otrzymać raport o rynku pracy i zawodach przyszłości?
Dołącz do ponad 7108 subskrybentów mojego newslettera – otrzymasz go bezpłatnie!

W comiesięcznym newsletterze będziesz otrzymywać m.in. informacje związane z rynkiem pracy przyszłości, o moich nowych publikacjach w mediach czy na blogu. A także promocjach na akredytowane kursy czy produkty w moim sklepie.
I jak u mnie także dużo inspiracji.

Kasia Syrówka

Kasia Syrówka

W ciągu swojego życia pracowałam chyba w każdym zawodzie, mam za sobą ogromne sukcesy i spektakularne porażki. W końcu postanowiłam, aby moje doświadczenia (z czasem poparte prestiżowymi certyfikacjami) przełożyć na pomoc innym. Od 12 lat zajmuję się rozwojem zawodowym swoich klientów. Czasem też piszę na blogu dzieląc się wskazówkami.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Raport Future
za 0 zł!

Rekomendowane wpisy

Artykuły

Talenty to nie tylko zdolności artystyczne – według metodologii Gallupa każdy z nas ma ich aż 34. Pięć najsilniejszych wyznacza

Artykuły

Jako certyfikowany Coach Gallupa stawiam sobie za cel przybliżenie znaczenia talentów Gallupa. Stąd pomysł na cykl KASIA SYRÓWKA ODKRYWA GALLUPA.

Artykuły

„AI zlikwiduje dużą część zawodów”, „Jeden zawód na całe życie to przeżytek”, „Chcesz dobrze zarabiać? Musisz się przebranżowić!” – to

Co daje raport od Syrówki?

Oferuję Ci przede wszystkim raport w języku polskim, co eliminuje przekłamania dotyczące właściwego tłumaczenia opisów talentów z j. angielskiego. A tylko rzeczywiste zrozumienie znaczenia talentów pozwoli Ci właściwie nad nimi pracować w przyszłości.

Ponadto w moim raporcie znajdziesz inne cenne wskazówki, których nie znajdziesz w raporcie anglojęzycznym, a które pozwolą Ci spojrzeć na swoje talenty z kilku płaszczyzn.

Cechy charakterystyczne danego talentu, szanse jakie ze sobą niesie, ograniczenia, które mogą się pojawić – tylko tak obszerna wiedza pozwoli Ci początkowo odkrywać i obserwować swój talent, aby z czasem zacząć rozumieć mechanizmy, jakie nim kierują oraz – co ważniejsze – samodzielnie sterować tymi mechanizmami.

Co daje raport z Instytutu?

Raport, jaki otrzymasz z Instytutu Gallupa po wykonaniu testu, to merytoryczny wstęp do wyjaśnienia znaczenia Twoich talentów. Co ważne, raport jest w wersji anglojęzycznej, co znacznie może utrudnić właściwe zrozumienie znaczenia poszczególnych talentów. Raport z Instytutu Gallupa traktowałabym jako pierwszą wskazówkę do dalszej pracy z talentami.

Co zrobić, kiedy nie mamy talentów z jakiejś domeny?

Idealny rozkład talentów wg domen nie istnieje. To, że nie masz żadnego ze swoich dominujących talentów w danej domenie wcale nie wpływa to negatywnie na Twój potencjał. Im więcej talentów w danej domenie, tym łatwiejsze nimi zarządzanie w ramach konkretnej grupy talentów.

Poza tym warto powtarzać test Gallupa co kilka lat, gdyż w oparciu o życiowe i zawodowe doświadczenia konfiguracja dominujących talentów może ulec zmianie, a tym samym ich przynależność do konkretnych domen.

Talenty w cieniu i blasku

Znając swoje talenty i umiejąc nimi zarządzać, jest się w stanie wykorzystać w stu procentach potencjał jaki niosą. Na tym właśnie polega talent w blasku – „wyciskasz” maximum z możliwości, jakie Ci daje.

Jednak jest też druga strona medalu – dany talent może nieść ze sobą mocne ograniczenia. Jeśli nie będziesz potrafił im zaradzić i ich przetransformować na właściwe działanie, wówczas Twój talent będzie w cieniu.

Co to są 4 domeny?

Założeniem prowadzącym do opracowania testu Gallupa było stwierdzenie, że każdy człowiek ma zespół 34 naturalnych talentów (wrodzonych lub nabytych – poprzez wychowanie, edukację lub kontakty – sposobów myślenia, odczuwania i reagowania), które zostały zgrupowane w czterech domenach: “Realizowanie”, “Wpływanie”, “Budowanie relacji” i “Myślenie strategiczne”.

Domena REALIZOWANIE – ta grupa talentów to cechy, które popychają do realizacji zadań, kończenia tego, co się rozpoczęło. Sprawiają, że projekty czy cele posuwają się do przodu. Dzięki tej grupie talentów rzeczy po prostu się dzieją. Osoby z tymi talentami dobrze czują się tam, gdzie wymagane jest działanie, naprawienie, osiąganie czy organizacja czegoś. Motywują się do wykonywania tego, co jest zaplanowane. Najlepiej czują się tam, gdzie trzeba wykazać się działaniem. Sprawnie przekuwają koncepcje na rzeczywistość.
Mówiąc wprost: są sprawczy. „Działaczy” motywują akcja i jej efekt.
Niezależnie od wybranej dyscypliny zawodowej, ich środowisko pracy powinno dostarczać okazji do wykazania się w działaniu.

Domena WPŁYWANIE – ta grupa talentów zawiera cechy, które pomagają w komunikacji, przekazywaniu pomysłów lub przekonywaniu innych do działania.
Osoby obdarzone tymi cechami wiedzą, jak mówić i sprawić, żeby ludzie słuchali. Mają w sobie to charyzmatyczne „coś”, co sprawia, że wywierają wpływ na decyzje i działanie innych ludzi. Pomarańczowe talenty (ten kolor przypisał im Gallup) są pożądane w zawodach, w których sukces zależy od wpływu, jaki wywiera się na innych (np. przedsiębiorcy, przywódcy, liderzy, mówcy, politycy, sprzedawcy).
Talenty z domeny Wpływanie są obarczone dużą odpowiedzialnością, o której nie powinno się zapominać.

Domena BUDOWANIE RELACJI – ta grupa to talenty, które pomagają w budowaniu i podtrzymywaniu relacji z innymi ludźmi. Osoby z „niebieskimi” talentami mają zdolność spajania zespołów, rozumienia drugiego człowieka i tworzenia silnych więzi pomiędzy ludźmi. Łączą zespoły niewidzialną więzią relacji.
Niczym ryba bez wody, tak osoba mająca talenty w tej grupie talentów, źle się czuje bez ludzi. Mówiąc wprost: nie potrafi pracować i funkcjonować bez ludzi wokół siebie. Kontakt z drugim człowiekiem daje jej energię. Ludzie ja inspirują.
W domenie Budowanie relacji są talenty, które aktywizują się najbardziej „dzięki” i „dla” ludzi. Talenty relacyjne są mocno intuicyjne, sporo w nich emocji. Dla ich posiadaczy wiedza nie jest wystarczająca do podejmowania decyzji. Oprócz tego, muszą oni odczuwać, że ich decyzja jest właściwa.

Domena MYŚLENIE STRATEGICZNE – ta grupa talentów to cechy, które pomagają podejmować decyzje. To one są odpowiedzialne za zbieranie i przetwarzanie informacji.
Absorbują i analizują informacje po to, aby podejmować lepsze decyzje. Pomagają innym rozważyć, co może się wydarzyć.
Do domeny Myślenie strategiczne należą te talenty, które wymagają wzmożonej aktywności umysłowej. Potrafią połączyć elementy, które z pozoru są nie do połączenia i stworzyć z nich coś, co nie tylko jest ciekawe i unikatowe, ale także działa.
Osoby bogato obdarzone tymi talentami nazywam „pięknymi umysłami”, ponieważ świat, jaki tworzą we własnym umyśle, jest równie bogaty i barwny (a czasem i bardziej) niż ten rzeczywisty. Dlatego też talenty z tej domeny sprawdzą się wśród m.in. artystów, twórców, uczonych, projektantów, strategów, liderów, ale także we wszystkich zawodach, które wymagają wzmożonej aktywności umysłowej oraz w tych, które gwarantują nieograniczone możliwości rozwoju i spełnienia kreatywnego.

Dlaczego badanie SF?

Test talentów Instytutu Gallupa – Clifton StrengthsFinder – mierzy obecność 34 cech zwanych talentami. Talenty są naturalnymi wzorcami myślenia, odczuwania oraz zachowania, w naturalny sposób wskazującymi pewien odbiór i przetwarzanie rzeczywistości, a tym samym osiągnięć na pewnych polach. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.

Słynny test StrengthsFinder wykorzystujemy nie tylko po to, by wskazać istniejące talenty, ale też je zrozumieć i właściwie wykorzystać w przyszłości.

Test Gallupa pozwala każdemu odnaleźć odpowiedź na pytania: “W czym jestem dobry?”, „Jakie mam ukryte zdolności?”. Dzięki temu możesz odkryć swoje naturalne predyspozycje i skupić się na ich rozwijaniu. Szlifując swoje wrodzone zdolności, osiągniesz znacznie lepsze wyniki niż wtedy, kiedy próbujesz nauczyć się czegoś, co Ci zwyczajnie nie wychodzi!

O instytucie gallupa

Instytut Gallupa to najstarszy na świecie instytut badania opinii społecznej. Został założony w 1935 r. przez George`a Gallupa. Swoją popularność zdobył głownie dzięki testowi Gallupa – narzędziu o nazwie CliftonStrenghtsFinder, które zostało opracowane przez Donalda Cliftona i Marcusa Buckinghama. To psychometryczne narzędzie badawcze ma na celu skupienie informacji niezbędnych do osiągnięcia doskonałości w różnorodnych rolach zawodowych. Test Gallupa jest uważany za jeden z najbardziej rzetelnych i trafnych testów psychologicznych.

Instytut Gallupa nieustannie szerzy świadomość na temat talentów Gallupa. Stale monitoruje sytuację zawodową w ujęciu globalnym, dostarcza wiele materiałów pomocnych w rozwoju talentów, organizuje warsztaty i szkolenia dla kadr menedżerskich. Instytut prowadzi również certyfikację dla coachów chcących się specjalizować w rozwoju talentów Gallupa.