Czemu już teraz warto dowiedzieć się czym jest wypalenie zawodowe i komu się przytrafia? Odpowiedź jest niezwykle prosta. Jeśli teraz nie zajmiesz sie sobą i nie uświadomisz sobie co lubisz robić, w czym jesteś dobry i jakie masz talenty i mocne strony, za chwilę i Ty dołączysz do grupy osób które spotyka tzw. Burnout.
CO TO JEST BURNOUT?
Burnout, czyli kiedy praca staje się koszmarem
Budzisz się rano i na samą myśl o pójściu do pracy zaczyna cię mdlić? Od pewnego czasu podchodzisz do swoich obowiązków zawodowych z dystansem pozbawionym jakichkolwiek emocji? A może coraz częściej myślisz o tym, żeby rzucić karierę zawodową i wyjechać daleko stąd? Jeśli chociaż na jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to bardzo prawdopodobne, że dopadło cię wypalenie zawodowe (ang. burnout). Jednak bez obaw! Ogólne zniechęcenie do obecnej pracy może być dobrym impulsem do całkowitej reorganizacji twojej kariery zawodowej.
Gorszy dzień czy bournout?
Chwilowe zniechęcenie do pracy zawodowej nie jest niczym niepokojącym. Każdy może mieć gorszy dzień. Każdy też może nie lubić swojego przełożonego lub części zawodowych obowiązków. Poza tym masz prawo do tego, żeby być czasem zmęczonym. Gorzej, kiedy owo zmęczenie i zniechęcenie – mimo wielu twoich prób poprawy nastroju – nie mija, a wręcz narasta. Wówczas na nic zda się nawet najlepiej przemyślania automotywacja. W takiej sytuacji powinieneś poważnie przyjrzeć się temu, co się z tobą dzieje. Szczególnie, jeśli złemu nastawieniu towarzyszą dodatkowe objawy psychosomatyczne, np. problemy ze snem, podwyższone ciśnienie, chroniczne zmęczenie, regularne bóle głowy a nawet problemy z układem trawiennym czy odpornością. Wszystkie ww. objawy mogą świadczyć o syndromie wypalenia zawodowego.
Samo zjawisko bournout jest stosunkowo młode. Naukowcy zajęli się nim dopiero w latach 70. XX wieku. Niezależne badania psychiatry – Herberta Freudenbergera – i psychologa – Christiny Maslach – doprowadziły do jednakowych wniosków: trudne, stresujące warunki pracy wpływają negatywnie na stosunek pracownika do wykonywanych obowiązków, tym samym doprowadzając go do zawodowego wypalenia.
JAK ROZPOZNAĆ TO U SIEBIE?
Dużym ułatwieniem w rozpoznaniu czy masz do czynienia ze zwykłą, chwilową chandrą czy z realnym wypaleniem zawodowym jest przeanalizowanie swoich emocji i zachowań w oparciu o wypracowane przez Ch. Maslach trzy podstawowe fazy bournout.
Faza bournout | Zasadnicze objawy |
Emocjonalne wyczerpanie | · ogólne zmęczenie · brak energii i zapału · utrata radości z życia · osłabienie · zwiększona drażliwość · nadmierna impulsywność |
Depersonalizacja | · cynizm · nadmierne dystansowanie się do współpracowników, klientów · bezosobowy charakter relacji z innymi na gruncie zawodowym · zanik idealizmu |
Obniżone zadowolenie z osiągnięć zawodowych | · zmniejszenie produktywności · poczucie posiadania niedostatecznych zdolności do wykonania zawodowych obowiązków · obniżone morale · brak umiejętności radzenia sobie ze stresem związanym z wykonywanym zawodem |
Jeżeli w powyższej tabeli odnalazłeś odczucia, które towarzyszą ci od jakiegoś czasu, oznacza to, że zespół złego przystosowania w pracy dopadł również ciebie. Nie możesz się jednak w żaden sposób za to obwiniać. Wbrew pozorom zjawisko wypalenia zawodowego jest dość powszechne i wielu z nas boryka się ze stresującymi warunkami pracy. Według raportu „W jaki sposób twoja praca cię zabija?” opublikowanego przez BBC to właśnie warunki pracy zajęły w Ameryce 5. pozycję w rankingu… przyczyn prowadzących do śmierci!
Według danych WHO 300 mln osób pracujących cierpi na różnego rodzaju zaburzenia zdrowotne, których przyczyną jest przewlekły stres w miejscu zatrudnienia. Statystyczne dane ZUS z I półrocza 2018 r. wskazują zaś, że reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne znalazła się wśród 10 jednostek chorobowych powodujących najdłuższą absencję pracowników w Polsce.
MNIE TO NIE DOTYCZY
I bardzo się cieszę! Trzymaj tak dalej, jeśli spotkasz kogoś, kogo dotyczy ten temat, zaproś go tutaj, może znajdzie coś dla siebie.
A ty dbaj o siebie !
JA TU NIE PASUJĘ….
Wypalenie zawodowe nie bez powodu jest określane mianem zespołu złego przystosowania w pracy. Narastający stres wynika z faktu niedopasowania indywidualnych cech pracownika zarówno do wykonywanej pracy, jak też organizacji, w której pracuje. Badacze wyróżnili sześć podstawowych obszarów, w których pracownik może mieć problemy z dostosowaniem się do wykonywanej pracy. Schemat poniżej przedstawia główne problemy, jakie mogą ich dotyczyć.
Zatem poczucie niedopasowania do wykonywanego zawodu czy firmy, w której pracujesz, nie musi być jedynie twoją fanaberią, a wyraźnym sygnałem, że znajdujesz się w nieodpowiednim miejscu. Tym bardziej że badanie „Etyka pracy i przywiązanie organizacyjne a wypalenie zawodowe” potwierdza bezpośrednie powiązanie mniejszego przywiązania do pracownika do organizacji z wystąpieniem bournout. Pamiętaj, że wypalenie zawodowe jest syndromem klinicznym. Dlatego nie powinieneś go u siebie bagatelizować. Tym bardziej że – wbrew pozorom – poczucie zawodowej beznadziei nie oznacza wcale klęski twojej zawodowej kariery.
FAKTYCZNIE TO O MNIE
Osoby dotknięte wypaleniem zawodowym próbują sobie z nim radzić w różnorodny sposób. Uprawianie sportu, próba zrównoważenia życia zawodowego i prywatnego (tzw. work-life balance), korzystanie z terapii relaksacyjnych a nawet psychologicznych to tylko niektóre pomysły na chwilowe złagodzenie objawów. Jednak, jeśli rzeczywiście twoja obecna praca nie sprawia ci satysfakcji a jest jedynie przykrym obowiązkiem, to nie pomoże ci żadna, nawet najlepsza terapia.
Jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest znalezienie nowej drogi zawodowej. Być może wydaje ci się to niemożliwe. Szczególnie kiedy czytasz to z perspektywy wieloletniego pracownika korporacji, który etapy zawodowej edukacji i poszukiwania swojej pracy marzeń ma już dawno za sobą. Nic bardziej mylnego! Nigdy nie jest za późno na zmianę drogi zawodowej. Co więcej, nie jest to wcale skomplikowane.
Zatrzymaj się na chwilę i zastanów się nad tym, jaka praca dałaby ci satysfakcję. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z profesjonalnego doradztwa w tym zakresie. Doświadczony coach/mentor nie tylko pomoże ci ustalić właściwą ścieżkę rozwoju, ale będzie również dodatkowo motywował w trudniejszych momentach. Sam fakt wypalenia zawodowego potraktuj nie tylko jako cenną lekcję, ale przede wszystkim jako życiową szansę na zmianę swojego zawodowego położenia. Nawet jeśli miałoby się to wiązać nie tylko ze zmianą miejsca pracy, ale i przebranżowieniem. Tym bardziej że współczesny rynek pracy wymaga elastyczności.
Czasy pracy w jednym zawodzie i w jednej firmie dawno odeszły do lamusa. Na szczęście coraz więcej Polaków jest tego świadomych. Jak wskazują wyniki 33. edycji badania „Monitor rynku pracy” przeprowadzanej przez Instytut Badawczy Randstad, aż 88% badanych bierze pod uwagę możliwość zmiany zawodu, a 49% z nich zamierza dokonać takiej zmiany w ciągu dwóch lat!
Zastanów się: skoro obecna praca jest dla ciebie katorgą, to może warto postarać się znaleźć w tej niemal 50% grupie? Tym bardziej że, jak wskazuje raport, powodem zmiany pracodawcy coraz częściej jest nie tylko wyższe wynagrodzenie, ale również chęć zawodowego rozwoju. Dlatego nie traktuj swojego wypalenia zawodowego jak równi pochyłej, lecz zacznij wyciągać wnioski i walczyć o swoje lepsze zawodowe jutro!
Brak komentarzy, bądź pierwszy!