Skip to content

Czy FLOW daje poczucie szczęścia?

Jak często łapiesz się nad tym, że nie jesteś pewien czy jesteś szczęśliwy?

Jak zdefiniowałbyś własne szczęście? Czym ono dla Ciebie jest? Dotyczy Twojego życia prywatnego, najbliższych a może Twojej pracy?

Jak poczucie prawdziwego szczęścia przełoży się na Twoją energię do działania? Czy to właśnie szczęście jest naszą siłą napędową?

 

Czy jestem szczęśliwy?

Jeśli postawione powyżej pytania dotyczą Ciebie, nie musisz się w żaden sposób obwiniać. Miliony ludzi każdego dnia toczy walkę z samym sobą zastanawiając się nad tym, czy miejsce, w którym się właśnie znajdują i otaczająca ich rzeczywistość jest rzeczywiście ich szczęściem. Wątpliwości w tym temacie są zupełnie czymś normalnym. Tym bardziej, że wielu z nas definiuje poczucie szczęścia na swój, bardzo osobisty a zarazem subiektywny sposób.

 

Czym właściwie jest szczęście?

Oczywiście nad zagadnieniem ludzkiego szczęścia pochyliło się wielu światowych uczonych. Jednym z nich był Mihaly Csikszentmihalyi, który – ze względu na traumę jaką niosła ze sobą II wojna światowa – chciał jasno wskazać ludzkości czym naprawdę jest szczęście i w jaki sposób można je osiągnąć. Na podstawie szeregu badań, analiz i wywiadów obejmujących różne grupy społeczne, zawodowe i kulturowe Csikszentmihalyi stwierdził, że szczęście to wewnętrzny stan bycia każdego z nas charakteryzujący określonymi, a jednocześnie wspólnymi dla wszystkich ludzi właściwościami. Co ważne, maksymalizując ilość tego rodzaju wydarzeń, wypracowujemy sobie wewnętrzny katalizator do działania – osiągamy życiowe flow.

 

Magiczne flow

Z jednej strony pojęcie flow może być bliskie wielu z nas. Przypomnij sobie, kiedy ostatnio czułeś się tak, jakby nagle do ramion dorosły Ci skrzydła? Co spowodowało, że tak właśnie się poczułeś? Jak wtedy realizowałeś swoje zadania? Czy zwracałeś uwagę na upływający czas czy skupiałeś się wyłącznie na swojej pracy?

Flow to nic innego jak to wspaniałe uczucie zbliżone do transcendencji, a jednoczesne poczucie pełnej kontroli nad tym co robisz i swoim życiem. Uskrzydlenie, o którym mówiłam, przekłada się nie tylko na wysoki poziom energii i siły sprawczej, ale również na niemal zautomatyzowanie wykonywanych działań. Znaczenie flow doskonale obrazuje definicja opracowana przez Csikszentmihalyi`a:

flow

stan, kiedy człowiek jest tak pogrążony w swoim zajęciu, że nic innego nie ma znaczenia. Doświadczenie to jest tak satysfakcjonujące, że ludzie powtarzają je, nawet wielkim kosztem, wyłącznie dla tej czystej satysfakcji[i]

 

Ty i Twoje flow

Powyższa definicja jasno dowodzi, że to czy osiągniemy stan flow zależy tak naprawdę wyłącznie od naszego zaangażowania. Oczywiste jest, że nic w życiu nie przychodzi bez pracy i odpowiedniego wysiłku. Tak samo jest z flow. Jeśli chcesz poczuć jak u ramion rosną Ci skrzydła, musisz podjąć się wyzwania jego wzbudzenia. Jak to zrobić?

  1. Bądź aktywny, nie czekaj biernie na to, co przyniesie los. Podejmuj właściwe działania i decyduj jak będzie wyglądać Twoja przyszłość.
  2. Nie spoczywaj na laurach. Podejmuj się realizacji coraz trudniejszych zadań. Ich trudność dobieraj odpowiednio do własnych ambicji. Tylko wtedy nie będziesz nimi znudzony, a do ich realizacji będziesz mógł wykorzystać swoje talenty.
  3. Nie bój się wychodzić poza strefę własnego komfortu. Poczucie pełnej kontroli nad wszystkim jest super, ale długotrwały stan wprowadzi Cię w bierność wobec podejmowania nowych wyzwań. Tylko nie czując się w 100 proc. pewien, otworzysz się na naukę nowych umiejętności.
  4. Realizuj zadania adekwatne do Twoich umiejętności. Zbyt łatwe wpędzą Cię w detomywującą rutynę. Zbyt trudne zniechęcą do podejmowania nowych wyzwań. Znajdź złoty środek i podejmuj się tego, do czego posiadasz wrodzone predyspozycje.

 

Twoje szczęście zależy od Ciebie!

Mam nadzieję, że dostatecznie zachęciłam Cię do pracy nad swoim flow. Najwyższa pora ruszyć się z przed ekranu komputera czy smartfona i zacząć działać. Zacznij uczyć się nowych umiejętności, podejmuj kolejne wyzwania, nie bój się rywalizować z innymi. Odpowiednia trudność wykonywanego zadania będzie dla Ciebie motywacją samą w sobie. Ważną kwestią jest również samoświadomość i umiejętność wyznaczania sobie celów – jasnych i konkretnych. Kiedy wiesz, dokąd zmierzasz, będziesz potrafił osiągnąć wyznaczony cel. Niech dowodem na to, że nasze szczęście jest zależne od naszego działania będą słowa samego Csikszentmihalyi`a:

Szczęście nie jest czymś co się wydarza. Nie jest wynikiem uśmiechu losu ani dziełem przypadku. Nie można go kupić za pieniądze ani uzyskać dzięki władzy. Nie zależy od wydarzeń zewnętrznych, ale raczej od naszej ich interpretacji. Szczęście jest stanem, do którego należy się przygotować, a gdy się go osiągnie, trzeba go starannie kultywować. Każdy z nas musi bronić własnego szczęścia. Ludzie, którzy posiądą umiejętność kontrolowania wewnętrznych doświadczeń, będą w stanie sami decydować o jakości swojego życia – a to jest stanem najbliższym szczęściu, jaki możemy osiągnąć[ii].

 

A jeśli nadal masz wątpliwość jak obudzić własne flow i odnaleźć własne szczęście, chętnie Ci w tym pomogę. Zapraszam na indywidualną sesję, w trakcie której obudzimy Twoje flow – zarówno to w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Przekonaj się, że Twoje szczęście jest na wyciągnięcie Twojej ręki!

[i] M. Csikszentmihalyi, Przepływ. Psychologia optymalnego doświadczenia, Taszów 2005.

[ii] Ibidem.

Brak komentarzy, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rekomendowane wpisy

Lęk przed nową pracą- to norma. Jak przez to przejść?

Gdybyśmy mieli pewność, że uda nam się wszystko, czego się podejmujemy, każdy byłby człowiekiem sukcesu! Lęk, który jest powszechną reakcją
Czytaj więcej

Zaufanie i chęć naśladowania czyli alfabet współczesnego przywództwa.

‘S’ jak dobry szef. Z czym kojarzy Ci się przywództwo? Z historycznymi bohaterami rządzącymi swoimi krajami twardą ręką? Z postaciami,
Czytaj więcej

Zmiana roli w życiu zawodowym – jak zacząć, żeby się udało?

Czy zastanawiasz się czasem nad rzuceniem dotychczasowej pracy i zajęciem się zupełnie czymś innym? Czy zaraz potem nie pojawiają się
Czytaj więcej

Jak przestać odkładać własny rozwój zawodowy?

Prokrastynacja, zapominanie o ważnych datach, rezygnowanie – z powodu braku czasu – z czynności, które powinniśmy wykonać… Każdemu z nas
Czytaj więcej